AnsPress v1.0 PR4 - en to tr_TR translation catalogue (610 entries)

en: % Replies
tr_TR: % Yanıt

en: %d Views
tr_TR: %d kez okundu

en: %s <span class="when">answered about %s ago</span>
tr_TR: %s <span class="when">%s önce yanıtladı</span>

en: %s <span class="when">asked about %s ago</span>
tr_TR: %s <span class="when">%s önce sordu</span>

en: %s activated successfully.
tr_TR: %s başarıyla etkinleştirildi.

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: %s disabled successfully.
tr_TR: %s başarıyla etkisizleştirildi.

en: %s people favorited this question
tr_TR: %s kişi bu soruyu favorilerine ekledi

en: %s's activity
tr_TR: %s kullanıcısının etkinlikleri

en: %s's profile
tr_TR: %s kullanıcısının profili

en: &laquo; Previous
tr_TR: &laquo; Önceki

en: &larr; Older Comments
tr_TR: &larr; Eski Yorumlar

en: -- No description --
tr_TR: -- Açıklama yok --

en: 1 Answer | %d Answers
tr_TR[0]: %d Yanıt

en: 1 Question | %s Questions
tr_TR[0]: %s Soru

en: 1 Reply
tr_TR: 1 Yanıt

en: <span class="when">Answered about %s ago</span>
tr_TR: <span class="when">%s önce yanıtlandı</span>

en: <span class="when">Flagged about %s ago</span>
tr_TR: <span class="when">%s önce bildirildi</span>

en: <span class="when">answered about %s ago</span>
tr_TR: <span class="when">%s önce yanıtlandı</span>

en: <span>1 Answer</span> | <span>%d Answers</span>
tr_TR[0]: <span>%d Yanıt</span>

en: <span>1</span> Participant | <span>%d</span> Participants
tr_TR[0]: <span>%d</span> Katılımcı

en: <span>Active</span><strong>%s Ago</strong>
tr_TR: <span>Aktif</span><strong>%s önce</strong>

en: <span>Answer</span><strong data-view="ap-answer-count-label">1 Answer</strong> | <span>Answers</span><strong data-view="ap-answer-count-label">%d Answers</strong>
tr_TR[0]: <span>Yanıtlar</span><strong data-view="ap-answer-count-label">%d yanıt</strong>

en: <span>Asked</span><strong>%s Ago</strong>
tr_TR: <span>Soruldu</span><strong>%s önce</strong>

en: <span>Viewed</span><strong>1 Times</strong> | <span>Viewed</span><strong>%d Times</strong>
tr_TR[0]: <span>Okunma</span><strong>%d defa</strong>

en: <strong>1</strong> Answer | <strong>%d</strong> Answers
tr_TR[0]: <strong>%d</strong> Yanıt

en: <strong>1</strong> Vote | <strong>%d</strong> Votes
tr_TR[0]: <strong>%d</strong> Oy

en: A most advance community question and answer system for WordPress
tr_TR: WordPress için en gelişmiş topluluk soru-cevap sistemi

en: AP Lists Top
tr_TR: AP Liste Başı

en: About %s
tr_TR: %s hakkında

en: About Me
tr_TR: Hakkımda

en: About me
tr_TR: Hakkımda

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Activate
tr_TR: Etkin

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add New Answer
tr_TR: Yeni Yanıt Ekle

en: Add New Question
tr_TR: Yeni Soru Ekle

en: Add comment
tr_TR: Yorumla

en: Add new badge
tr_TR: Yeni rozet ekle

en: Add new rank
tr_TR: Yeni rütbe ekle

en: Add or remove badges
tr_TR: Rozet ekle veya kaldır

en: Add or remove ranks
tr_TR: Rütbeleri ekle veya kaldıır

en: Add to Menu
tr_TR: Menü Ekle

en: Add to favorite list
tr_TR: Favorilere ekle

en: Added question to your favorite list
tr_TR: Soru, favorilerinize eklendi

en: Adding question to your favorites
tr_TR: Soru, favorilerinize ekleniyor

en: Addon Details
tr_TR: Eklenti Detayları

en: Addons
tr_TR: Eklentiler

en: All Answers
tr_TR: Tüm Yanıtlar

en: All Categories
tr_TR: Tüm kategoriler

en: All Label
tr_TR: Tüm Sınıflandırmalar

en: All Questions
tr_TR: Tüm Sorular

en: All Tags
tr_TR: Tüm Etiketler

en: All answers looks fine.
tr_TR: Tüm yanıtlar iyi görünüyor.

en: All badges
tr_TR: Tüm rozetler

en: All questions looks fine.
tr_TR: Tüm sorular iyi görünüyor.

en: All ranks
tr_TR: Tüm rütbeler

en: Allow an user to submit multiple answers on a single question
tr_TR: Bir kullanıcının tek bir soruya birden fazla yanıt vermesine izin ver.

en: Anonymous
tr_TR: Anonim

en: Ans
tr_TR: Ynt

en: AnsPress Addons
tr_TR: AnsPress Eklentileri

en: AnsPress Installation
tr_TR: AnsPress Kurulum

en: AnsPress Options
tr_TR: AnsPress Seçenekleri

en: AnsPress Points
tr_TR: AnsPress Puanları

en: AnsPress Role
tr_TR: AnsPress Rolü

en: AnsPress options updated successfully
tr_TR: AnsPress seçenekleri başarıyla güncellendi

en: Answer
tr_TR: Yanıt

en: Answer deleted successfully.
tr_TR: Yanıt başarıyla silindi.

en: Answer not submitted, please check the form fields.
tr_TR: Yanıt gönderilemedi, lütfen form alanlarını kontrol ediniz.

en: Answer not updated, please check the form fields.
tr_TR: Yanıt güncellenemedi, lütfen form alanlarını kontrol ediniz.

en: Answer submitted successfully!
tr_TR: Yanıt başarıyla gönderidi!

en: Answer updated successfully
tr_TR: Yanıt başarıyla güncellendi

en: Answered
tr_TR: Yanıtlanan

en: Answerer
tr_TR: Yanıtlayan

en: Answers
tr_TR: Yanıtlar

en: Answers per page
tr_TR: Sayfa başına yanıt

en: Answers posted by %s
tr_TR: %s tarafından verilen yanıtlar

en: Answers to show per page in question page
tr_TR: Sayfa başına gösterilecek yanıt sayısı

en: Are you sure? It cannot be undone!
tr_TR: Emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz!

en: Ask
tr_TR: Sor

en: Ask Question
tr_TR: Soru Sor

en: Ask a question
tr_TR: Soru sor

en: Ask page title
tr_TR: Soru sorma sayfası başlığı

en: Ask question
tr_TR: Soru sor

en: Asked
tr_TR: Sorulan

en: Asker
tr_TR: Soran

en: Assign a default rank for newly registered user
tr_TR: Yeni kayıtlı kullanıcılar için varsayılan rütbe.

en: Avatar size in question page
tr_TR: Yanıt sayfasındaki kullanıcı görseli boyutu

en: Awarded for completing profile fields.
tr_TR: Profil bilgileri tamamlandığında verilen puan

en: Awarded for uploading an profile picture.
tr_TR: Profil resmi yüklendiğinde verilen puan

en: Badge type
tr_TR: Rozet türü

en: Badges
tr_TR: Rozetler

en: Base Page
tr_TR: Temel Sayfa

en: Base page title
tr_TR: Temel sayfa başlığı

en: Best answer
tr_TR: En iyi yanıt

en: Bronze
tr_TR: Bronz

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories are disabled
tr_TR: Katogoriler kullanılamaz

en: Categories page title
tr_TR: Kategoriler sayfası başlığı

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category: %s
tr_TR: Kategori: %s

en: Check base page
tr_TR: Temel sayfa kontrol ediliyor

en: Check data tables
tr_TR: Veri tabloları kontrol ediliyor

en: Check rewrite rules
tr_TR: Yazma kurulları kontrol ediliyor

en: Check your email for the password!
tr_TR: Parola için epostanızı kontrol edin!

en: Checked %s answers.
tr_TR: %s yanıt kontrol edildi.

en: Checked %s questions.
tr_TR: %s soru kontrol edildi.

en: Choose from the most popular badges
tr_TR: En çok tutulan rozetleri seç

en: Choose from the most popular ranks
tr_TR: Popüler rütbelerden seç

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close after selecting answer
tr_TR: Cevap seçildikten sonra kapat

en: Coded with &hearts; by
tr_TR: Kodlayan:

en: Color
tr_TR: Renk

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comment deleted successfully
tr_TR: Yorumu başarıyla silindi.

en: Comment navigation
tr_TR: Yorum haritası

en: Comment not updated, please retry
tr_TR: Yorumu güncellenemedi, lütfen tekrar deneyin

en: Comment submitted successfully
tr_TR: Yorum başarıyla gönderidi!

en: Comment updated successfully
tr_TR: Yorum başarıyla güncellendi

en: Commented on %s
tr_TR: %s için yorumlandı

en: Comments
tr_TR: Yorum

en: Completing profile
tr_TR: Profili tamalama

en: Contact Information
tr_TR: İletişim Bilgileri

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Conversation loaded
tr_TR: Konuşma yüklendi

en: Cover height
tr_TR: Kapak yüksekliği

en: Cover uploaded successfully.
tr_TR: Kapak görseli başarıyla yüklendi.

en: Cover width
tr_TR: Kapak genişliği

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Deactivate
tr_TR: Etkisiz

en: Default active tab for answers list
tr_TR: Yanıt listesi için varsayılan etkin sekme

en: Default notes when flagging the posts
tr_TR: Giri bildiriminde yer alan varsayılan not

en: Default rank
tr_TR: Varsayılan rütbe

en: Default sorting of answers
tr_TR: Yanıtlar için varsayılan sıralama

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı Olarak Sil

en: Delete message
tr_TR: Mesajı sil

en: Delete permanently
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Delete this item permanently
tr_TR: Bu içeriği kalıcı olarak sil

en: Delete this point
tr_TR: Puanı sil

en: Deleting comment
tr_TR: Yorum siliniyor

en: Deleting message
tr_TR: Mesaj siliniyor

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Discussion
tr_TR: Tartışma

en: Display Name
tr_TR: Görüntülenecek Ad

en: Do not allow new answer after selecting answer.
tr_TR: Cevap seçildikten sonra yeni yanıt gönderilmesine izin verme.

en: Done
tr_TR: Bitti

en: Down vote this post
tr_TR: Bu giriyi olumsuz olarak oyla

en: Down voted answers
tr_TR: Olumsuz olarak oylanan yanıtlar

en: Down voted questions
tr_TR: Olumsuz olarak oylanan sorular

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Answer
tr_TR: Yanıtı düzenle

en: Edit Category
tr_TR: Kategoriyi Düzenle

en: Edit Label
tr_TR: Sınıflandırmayı Düzenle

en: Edit Profile
tr_TR: Profili Düzenle

en: Edit Question
tr_TR: Soruyu Düzenle

en: Edit Tag
tr_TR: Etiketi Düzenle

en: Edit answer
tr_TR: Yanıtı düzenle

en: Edit badge
tr_TR: Rozeti düzenle

en: Edit message
tr_TR: Mesajı düzenle

en: Edit question
tr_TR: Soruyu düzenle

en: Edit question
tr_TR: Soruyu düzenle

en: Edit rank
tr_TR: Rütbeyi düzenle

en: Edit this question
tr_TR: Bu soruyu düzenle

en: Edit your "about me" section
tr_TR: "Hakkımda" seçeneğini düzenleyin

en: Edit your account information
tr_TR: Hesap bilgilerini düzenleyin

en: Edit your profile
tr_TR: Profiliniz düzenle

en: Edited answer
tr_TR: Düzenlenen yanıt

en: Edited comment
tr_TR: Düzenlenen yorum

en: Edited question
tr_TR: Düzenlenen soru

en: Editor
tr_TR: Düzenleyici

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Email already in use
tr_TR: Bu eposta adresi zaten kullanılıyor

en: Email field cannot be left blank.
tr_TR: Eposta bölümü boş bırakılamaz.

en: Enable categories
tr_TR: Kategorileri etkinleştir

en: Enable in answer form
tr_TR: Yanıt formunda kullanılabilir

en: Enable in ask form
tr_TR: Soru formunda kullanılabilir

en: Enable or disable categories system
tr_TR: Kategori sistemini etkinleştir veya etkisizleştir

en: Enable or disable tags system
tr_TR: Etiket sistemini etkinleştir veya etkisizleştir

en: Enable tags
tr_TR: Etiketleri etkinleştir

en: Enter your password
tr_TR: Parola girin

en: Enter your username
tr_TR: Kullanıcı adı girin

en: Escape installation
tr_TR: Kurulumdan çık

en: Event
tr_TR: Durum

en: Failed to load conversation
tr_TR: Konuşma yüklenemedi

en: Failed to load conversations.
tr_TR: Konuşmalar yüklenemedi

en: Failed to process this action
tr_TR: Eylem başarısız oldu

en: Failed to save profile.
tr_TR: Profil kaydetme başarısız.

en: Failed to update, please check form.
tr_TR: Güncelleme başarısız, lütfen formu kontrol edin.

en: Favorites
tr_TR: Favoriler

en: Favorites questions of %s
tr_TR: %s kullanıcısının favori soruları

en: Featured post
tr_TR: Öne çıkan giriler

en: Finish
tr_TR: Tamamla

en: First
tr_TR: İlk

en: First name
tr_TR: Ad

en: Flag
tr_TR: Bildiri

en: Flag
tr_TR: Bildir

en: Flag & report
tr_TR: Bildiri & rapor

en: Flag post
tr_TR: Giriyi bildir

en: Flag this post
tr_TR: Bu giriyi bildir

en: Flagged
tr_TR: Bildirilmiş

en: Flagged question & answer
tr_TR: Bildirilmiş soru & yanıt

en: Flagged with custom message
tr_TR: Özel mesaj ile bildirildi

en: Follow
tr_TR: Takip et

en: Follow %s
tr_TR: %s kullanıcısını takip et

en: Follow us to finish installation.
tr_TR: Kurulumu tamamlarken bizi takip edebilirsiniz.

en: Followers
tr_TR: Takipçi

en: Following
tr_TR: Takip edilen

en: For answering a question.
tr_TR: Yanıtlanan sorular için verilen puan

en: For asking a question.
tr_TR: Sorulan sorular için verilen puan

en: For new comment.
tr_TR: Yapılan yorumlar için verilen puan

en: Form loaded.
tr_TR: Form yüklendi.

en: General
tr_TR: Genel

en: Go to page
tr_TR: Sayfaya git

en: Gold
tr_TR: Altın

en: Height of the cover image.
tr_TR: Kapak görselinin yüksekliği.

en: Height of the small cover image.
tr_TR: Küçük kapak görselinin yüksekliği.

en: Hello! Admin, 
    
     A new question is posted by %s
tr_TR: Merhaba! Yönetici, 
    
     %s tarafından yeni bir soru gönderildi.

en: Hello!, 
    
     A new answer is posted by %s
tr_TR: Merhaba! 
    
     %s tarafından yeni bir soru gönderildi.

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: History
tr_TR: Geçmiş

en: Hold for review
tr_TR: Denetim için beklet

en: Hold new question for moderation. If you select "Point required" then you can must enter point below.
tr_TR: Denetim için yeni soruları bekletin. Eğer "Puan gerekli" seçeneğini seçerseniz, gerekli puanı aşağıdaki alana girmelisiniz.

en: I already have an account.
tr_TR: Bir hesabım zaten var.

en: I am flagging this post because
tr_TR: Bu giriyi bildiriyorum, çünkü;

en: I do not have account yet
tr_TR: Henüz bir hesabım yok

en: Install
tr_TR: Kurulum

en: Item per page
tr_TR: Sayfa başına içerik

en: Label
tr_TR: Sınıflandırma

en: Label color
tr_TR: Sınıflandırma rengi

en: Labels
tr_TR: Sınıflandırmalar

en: Last name
tr_TR: Soyad

en: Leave a reply
tr_TR: Yanıt bırak

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading comment form
tr_TR: Yorum formu yükleniyor

en: Loading conversation
tr_TR: Görüşme yükleniyor

en: Loading form
tr_TR: Form yükleniyor

en: Loading message form
tr_TR: Mesaj formu yükleniyor

en: Loading more conversations
tr_TR: Daha fazla görüşme yükleniyor

en: Loading new message form
tr_TR: Yeni mesaj formu yükleniyor

en: Loading suggestions
tr_TR: Öneri yükleniyor

en: Login
tr_TR: Oturum Aç

en: Maintenance
tr_TR: Bakım

en: Maximum numbers of user can add when asking.
tr_TR: Soru sorarken kullanıcıların eklemesi gereken en az etiket sayısı.

en: Maximum tags
tr_TR: En az etiket sayısı

en: Maximum tags limit for a question is %d
tr_TR: Bir soru için en fazla etiket miktarı: %d

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message cannot be left blank.
tr_TR: Mesaj boş bırakılamaz.

en: Message delete successfully.
tr_TR: Mesaj başarıyla silindi.

en: Message edit form loaded.
tr_TR: Mesaj düzenleme formu yüklendi.

en: Message not updated
tr_TR: Mesaj güncellenmedi

en: Message sent successfully.
tr_TR: Mesaj başarıyla gönderildi.

en: Message updated successfully.
tr_TR: Mesaj başarıyla güncellendi.

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Minimum words for question title.
tr_TR: Soru başlığı için en az kelime sayısı.

en: Minimum words in answer
tr_TR: Yanıt için en az kelime sayısı

en: Minimum words in question
tr_TR: Soru için en az kelime sayısı

en: Minimum words in title
tr_TR: Başlık için en az kelime sayısı

en: Moderate
tr_TR: Denetleme

en: Moderate <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Denetleme bekleyen <span class="count">(%s)</span>

en: Moderate question & answer
tr_TR: Soru ve yanıt yönetimi

en: Moderation
tr_TR: Denetim

en: Moderator
tr_TR: Denetleyici

en: More conversations loaded
tr_TR: Daha fazla konuşma yüklendi

en: Most answers
tr_TR: Çok yanıt alanlar

en: Move this item to the Trash
tr_TR: Bu içeriği Çöp'e gönder

en: Move to trash
tr_TR: Çöpe gönder

en: Multiple Answers
tr_TR: Çoklu yanıtlar

en: Name
tr_TR: Ad

en: New Answer:
tr_TR: Yeni Yanıt:

en: New Category
tr_TR: Yeni Kategori

en: New Label
tr_TR: Yeni Sınıflandırma

en: New Question
tr_TR: Yeni Soru

en: New Question:
tr_TR: Yeni Soru:

en: New Registration
tr_TR: Yeni Kayıt

en: New Tag
tr_TR: Yeni Etiket

en: New answer
tr_TR: Yeni yanıt

en: New badge name
tr_TR: Yeni rozet adı

en: New message
tr_TR: Yeni mesaj

en: New point
tr_TR: Yeni puan

en: New question
tr_TR: Yeni soru

en: New rank name
tr_TR: Yeni rütbe adı

en: Newer Comments &rarr;
tr_TR: Yeni Yorumlar &rarr;

en: Newest
tr_TR: En yeniler

en: Next &raquo;
tr_TR: Sonraki &raquo;

en: Nickname
tr_TR: Rumuz

en: No Permission
tr_TR: Yetkiniz Yok

en: No Tags
tr_TR: Etiket Yok

en: No answer found
tr_TR: Hiçbir yanıt bulunamadı

en: No answer found in Trash
tr_TR: Çöpte hiçbir yanıt bulunamadı

en: No answers posted by the user.
tr_TR: Kullanıcı tarafından yanıt gönderilmemiş.

en: No answers posted yet.
tr_TR: Henüz yanıtlanmamış.

en: No answers yet
tr_TR: Henüz yanıtlanmadı

en: No favourite questions
tr_TR: Favori soru değil

en: No flag yet
tr_TR: Henüz bildiri yok

en: No label selected
tr_TR: Herhangi bir sınıflandırma seçilmedi

en: No moderation
tr_TR: Denetim yok

en: No question asked yet!, be the first to ask a question.
tr_TR: Henüz hiç soru soru sorulmadı. İlk soruyu sen sor!

en: No question found
tr_TR: Hiçbir soru bulunamadı

en: No question posted by the user.
tr_TR: Kullanıcı tarafından soru gönderilmemiş.

en: No questions asked yet.
tr_TR: Henüz soru sorulmamış.

en: No questions found in Trash
tr_TR: Çöpte hiçbir soru bulunamadı

en: No related questions found
tr_TR: Benzer bir soru bulunamadı

en: No related tags found
tr_TR: İlgili etiket bulunamadı

en: No users found.
tr_TR: Hiçbir kullanıcı bulunamadı.

en: Not a valid email
tr_TR: Geçerli bir eposta değil

en: Nothing Found
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı

en: Nothing found in Trash
tr_TR: Çöpte hiçbir şey bulunamadı

en: OK! Continue
tr_TR: Peki! Devam et

en: Oldest
tr_TR: En eskiler

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options saved
tr_TR: Seçenekler kaydedildi

en: Or
tr_TR: veya

en: Other (needs moderator attention)
tr_TR: Diğer (yönetici ilgilenmeli)

en: Page %d of %d
tr_TR: %d. Sayfa | Toplam: %d

en: Page not found
tr_TR: Sayfa bulunamadı

en: Page titles
tr_TR: Sayfa başlığı

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Parent Answer:
tr_TR: Ebeveyn Yanıt:

en: Parent Question:
tr_TR: Ebeveyn Soru:

en: Participant
tr_TR: Katılımcı

en: Participants
tr_TR: Katılımcılar

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password field cannot be left blank.
tr_TR: Parola bölümü boş bırakılamaz.

en: Password length must be 6 or higher
tr_TR: Parola 6 veya daha fazla karekter olmalı

en: Password not matching
tr_TR: Parolalar eşleşmiyor

en: Password not matching.
tr_TR: Parolalar eşleşmiyor.

en: Pending
tr_TR: Bekleyen

en: Please enter a title
tr_TR: Lütfen bir başlık girin

en: Please enter content of question
tr_TR: Lütfen soru içeriğini girin

en: Please enter some content
tr_TR: Lütfen biraz içerik girin

en: Please fill parent question field, Answer was not saved!
tr_TR: Lütfen ebeveyn soru alanını doldurun, soru kaydedilmedi!

en: Please login for adding question to your favorite
tr_TR: Lütfen soruyu favorilerinize eklemek için oturum açın

en: Please login for requesting closing this question.
tr_TR: Lütfen kapatma talabi göndermek için oturum açın

en: Please login for voting on question & answer
tr_TR: Lütfen soru ve yanıtları oylamak için oturum açın

en: Please login or register to continue this action.
tr_TR: Lütfen bu eylemi gerçekleştirmek için kayıt olun veya oturum açın.

en: Please try again
tr_TR: Lütfen tekrar deneyin

en: Please try again, answer submission failed!
tr_TR: Yanıt gönderilirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin!

en: Point required
tr_TR: Puan gerekli

en: Point required for directly publish new question.
tr_TR: Yeni bir sorunun denetimden geçmeden yayınlanabilmesi için gereken kullanıcı puanı.

en: Point required for question
tr_TR: Soru için gereken puan

en: Points
tr_TR: Puanlar

en: Points given to newly registered user.
tr_TR: Yeni kaydolan kullanıcıya verilen puan.

en: Popular badges
tr_TR: Tutulan rozetler

en: Popular ranks
tr_TR: Polüler rütbeler

[ctx: Post Type General Name]
en: Answers
tr_TR: Yanıtlar

[ctx: Post Type General Name]
en: Questions
tr_TR: Sorular

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Answer
tr_TR: Yanıt

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Question
tr_TR: Soru

en: Posted Under
tr_TR: Kategori

en: Posts waiting moderation
tr_TR: Denetleme bekleyen giriler

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview &#8220;%s&#8221;
tr_TR: Önizleme &#8220;%s&#8221;

en: Previous
tr_TR: İkinci

en: Private Key
tr_TR: Özel Anahtar

en: Problem submitting form, please recheck form
tr_TR: Gönderim formunda bir sorun oluştu, lütfen formu kontrol edin

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Public Key
tr_TR: Açık Anahtar

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Published
tr_TR: Yayınlanmış

en: Question
tr_TR: Soru

en: Question Categories
tr_TR: Soru Kategorileri

en: Question Label
tr_TR: Soru Sınıflandırması

en: Question Tags
tr_TR: Soru Etiketleri

en: Question category: %s
tr_TR: Soru kategorisi: : %s

en: Question content must have %d words or more.
tr_TR: Soru içeriği en az %d kelimeden oluşmalı.

en: Question deleted successfully.
tr_TR: Soru başarıyla silindi.

en: Question in one sentence
tr_TR: Bir cümlelik soru

en: Question label updated.
tr_TR: Soru sınıflandırması güncellendi.

en: Question not submitted, please check the form fields.
tr_TR: Soru gönderilemedi, lütfen form alanlarını kontrol ediniz.

en: Question not updated, please check the form fields.
tr_TR: Soru güncellenemedi, lütfen form alanlarını kontrol ediniz.

en: Question per page
tr_TR: Sayfa başına soru

en: Question submitted successfully
tr_TR: Soru başarıyla gönderildi

en: Question tag: %s
tr_TR: Soru etiketi: %s

en: Question title must have %d words or more.
tr_TR: Soru başlığı en az %d kelimeden oluşmalı.

en: Question to show per page
tr_TR: Sayfa başına gösterilecek soru sayısı

en: Question updated successfully
tr_TR: Soru başarıyla güncellendi

en: Questions
tr_TR: Sorular

en: Questions asked by %s
tr_TR: %s tarafından sorulan sorular

en: Quick login form
tr_TR: Hızlı giriş formu

en: Quick signup form
tr_TR: Hızlı kayıt formu

en: Rank
tr_TR: Rütbe

en: Ranks
tr_TR: Rütbeler

en: Receive down vote on answer
tr_TR: Yanıtlardan alınan olumsuz oy

en: Receive down vote on question
tr_TR: Sorulardan alınan olumsuz oy

en: Receive upvote on answer
tr_TR: Yanıtlardan alınan olumlu oy

en: Receive upvote on question
tr_TR: Sorulardan alınan olumlu oy

en: Recount Views
tr_TR: Yeniden Say

en: Recount close
tr_TR: Kilitlileri yeniden say

en: Recount favorites
tr_TR: Favorileri yeniden say

en: Recount flag
tr_TR: Bildirimleri yeniden say

en: Recount metas
tr_TR: Verileri yeniden say

en: Recount views
tr_TR: Okumaları yeniden say

en: Recount votes
tr_TR: Oyları yeniden say

en: Register
tr_TR: Kayıt ol

en: Related
tr_TR: Benzer

en: Remember me
tr_TR: Beni hatırla

en: Remove from favorite list
tr_TR: Favorilerden kaldır

en: Removed question from your favorite list
tr_TR: Soru, favorilerinizden kaldırıldı

en: Repeat password
tr_TR: Parola tekrar

en: Repeat your password.
tr_TR: Parolanızı tekrar girin

en: Requesting for closing this question
tr_TR: Kapatma talabiniz gönderiliyor

en: Restore
tr_TR: Onar

en: Restore this item from the Trash
tr_TR: Bu içeriği Çöp'ten geri yükle

en: Role and permission for AnsPress
tr_TR: AnsPress için rol ve izin

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Point
tr_TR: Puanı Kaydet

en: Save profile
tr_TR: Profili kaydet

en: Saving labels
tr_TR: Sınıflandırma kaydediliyor

en: Saving profile
tr_TR: Profil kaydediliyor

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Category
tr_TR: Kategori Ara

en: Search Label
tr_TR: Sınıflandırma Ara

en: Search Tag
tr_TR: Etiket Ara

en: Search answer
tr_TR: Yanıt ara

en: Search badges
tr_TR: Rozet ara

en: Search messages
tr_TR: Mesaj ara

en: Search question
tr_TR: Soru ara

en: Search ranks
tr_TR: Rütbe ara

en: Searching conversations
tr_TR: Görüşme aranıyor

en: Select answer
tr_TR: Yanıtı seç

en: Select rank
tr_TR: Rütbe seç

en: Select this answer as best
tr_TR: Bu yanıtı en iyi olarak seç

en: Selecting answer
tr_TR: Seçilmiş yanıt

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Sending message
tr_TR: Mesaj gönderiliyor

en: Sending your answer
tr_TR: Yanıtınız gönderiliyor

en: Sending your comment
tr_TR: Yorumunuz gönderiliyor

en: Sending your vote
tr_TR: Oyunu gönderiliyor

en: Separate badge with commas
tr_TR: Rozetleri virgül ile ayırın

en: Separate rank with commas
tr_TR: Rütbeleri virgül ile ayırın

en: Set minimum answer word limit.
tr_TR: Yanıt için gerekli en az kelime sayısını ayarla

en: Set minimum question word limit.
tr_TR: Soru içeriği için en az kelime sayısı.

en: Set the theme you want to use
tr_TR: Kullanmak istediğiniz temayı ayarlayın.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Sign Up
tr_TR: Kayıt Ol

en: Sign up!
tr_TR: Kayıt ol!

en: Silver
tr_TR: Gümüş

en: Small cover height
tr_TR: Küçük kapak yüksekliği

en: Small cover width
tr_TR: Küçük kapak genişliği

en: Some fields empty, please check message form.
tr_TR: Bazı alanlar boş, lütfen mesaj formunu kontrol ediniz.

en: Something went wrong! cannot delete message.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti! Mesaj silinemez.

en: Something went wrong! cannot search for conversations.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti, konuşmalar için arama yapılamıyor.

en: Something went wrong! load form.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti! Form yüklenemedi.

en: Something went wrong, message not sent.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti, mesaj gönderilemedi.

en: Something went wrong, please try again.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti, lütfen tekrar deneyin.

en: Sorting & Ordering
tr_TR: Sıralama ve Düzenleme

en: Spam
tr_TR: İstenmeyen

en: Start installation
tr_TR: Kurulumu başlat

en: Status
tr_TR: Durum

en: Sub Categories
tr_TR: Alt Kategoriler

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submit Answer
tr_TR: Yanıtla

en: Submitting request
tr_TR: Talebiniz gönderiliyor

en: Successfully updated your profile.
tr_TR: Profiliniz başarıyla güncellendi.

en: Tag: %s
tr_TR: Etiket: %s

en: Tagged
tr_TR: Etiket:

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tags are disabled
tr_TR: Etiketler kullanılamaz

en: Tags page title
tr_TR: Etiketler sayfası başlığı

en: Tags per page
tr_TR: Sayfa başına etiket

en: Tags to show per page
tr_TR: Sayfa başına gösterilecek etiket sayısı

en: Thank you for awarding best answer
tr_TR: En iyi cevabı verdiğiniz için teşekkür ederiz

en: Thank you for voting
tr_TR: Oylama için teşekkürler

en: The passwords you entered do not match.  Your password was not updated.
tr_TR: Girdiğiniz parolalar eşleşmiyor. Parolanız güncellenemedi.

en: Theme
tr_TR: Tema

en: There are no ranks available.
tr_TR: Kullanılabilir bir derece yok.

en: There is no more messages to load
tr_TR: Yüklenecek başka mesaj yok

en: This page slug is use as base slug, if this page was selected for home page then no base slug will be added
tr_TR: Bu sayfanın adresi, sorular için adres ön dizini olarak kullanılacak. Eğer bu sayfa anasayfa olarak seçilmişse herhangi bir adres ön dizini kullanılmayacak.

en: This post is notified to moderator. Thank you for helping us
tr_TR: Bu giri yöneticiye bildirildi. Yardımınız için teşekkürler.

en: This post needs a moderator's attention. Please describe exactly what's wrong.
tr_TR: Bu girinin yönetici tarafından değerlendirilmeye ihtiyacı var. (Lütfen sorunu tam olarak yazınız.)

en: This question is being reviewed by moderator, will be published after review.
tr_TR: Bu soru yönetici tarafından denetlenme bekliyor, denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

en: This will recheck close count
tr_TR: Bu kilitlilerin sayılarını yeniden kontrol edecektir.

en: This will recheck favorite count
tr_TR: Bu favorilerin sayılarını yeniden kontrol edecektir.

en: This will recheck flag count
tr_TR: Bu bildirimlerin sayılarını yeniden kontrol edecektir.

en: This will recheck views count
tr_TR: Bu soruların okunma sayılarını yeniden kontrol edecektir.

en: This will recheck vote count
tr_TR: Bu oyların sayılarını yeniden kontrol edecektir.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Trying to cheat? huh!.
tr_TR: Kandırmaya çalışıyorsun? Ha!

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type the name of user
tr_TR: Kullanıcı adını yazın

en: Type your message
tr_TR: Mesajınızı yazın

en: Unable to process your vote, try again
tr_TR: Oyunuz işleme alınamıyor, tekrar deneyin

en: Unable to set labels, please try again
tr_TR: Sınıflandırma ayarlanamadı, lütfen tekrar deneyin

en: Unable to upload cover.
tr_TR: Kapak görseli yüklenemiyor.

en: Unanswered
tr_TR: Yanıtlanmayanlar

en: Undo your vote
tr_TR: Oyu geri al

en: Undo your vote first
tr_TR: İlk oyunu geri al

en: Unfollow
tr_TR: Takibi bırak

en: Unfollow %s
tr_TR: %s kullanıcısını takip etmeyi bırak

en: Unselect this answer
tr_TR: Bu yanıtı seçme

en: Up vote this post
tr_TR: Bu giriyi olumlu olarak oyla

en: Up voted answers
tr_TR: Olumlu olarak oylanan yanıtlar

en: Up voted questions
tr_TR: Olumlu olarak oylanan sorular

en: Update Answer
tr_TR: Yanıtı Güncelle

en: Update Question
tr_TR: Soruyu Güncelle

en: Update answer
tr_TR: Yanıtı güncelle

en: Update badge
tr_TR: Rozeti güncelle

en: Update question
tr_TR: Soruyu güncelle

en: Update rank
tr_TR: Rütbeyi güncelle

en: Updating comment
tr_TR: Yorum güncelleniyor

en: Updating message
tr_TR: Mesaj güncelleniyor

en: Upload cover
tr_TR: Kapak görseli yüklendi

en: Uploading avatar
tr_TR: Avatar yükleme

en: Uploading cover
tr_TR: Kapak görseli yükleniyor

en: Uselected the answer
tr_TR: Seçili olmayan cevap

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Points
tr_TR: Kullanıcı Puanı

en: User avatar size for comments.
tr_TR: Yorumlar için kullanıcı görseli boyutu.

en: User avatar size for question and answer.
tr_TR: Soru ve yanıt için kullanıcı görseli boyutu.

en: User did not written "About Me"
tr_TR: Kullanıcı "Hakkımda" sayfasına yazmamış.

en: User name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: User not found
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username field cannot be left blank.
tr_TR: Kullanıcı adı bölümü boş bırakılamaz.

en: Username length must be 4 or higher
tr_TR: Kullanıcı adı 4 veya daha fazla karakter olmalı

en: Username not available
tr_TR: Bu kullanıcı adı kullanılamaz

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users being followed by %s
tr_TR: %s kullanıcısının takip ettikleri

en: Users following %s
tr_TR: %s kullanıcısını takip edenler

en: Users page title
tr_TR: Kullanıcılar sayfası başlığı

en: Users per page
tr_TR: Sayfa başına kullanıcı

en: Users to show per page on users page
tr_TR: Sayfa başına gösterilecek kullanıcı sayısı

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View &#8220;%s&#8221; question
tr_TR: Soruyu Gör: &#8220;%s&#8221;

en: View Answer
tr_TR: Yanıtı Gör

en: View Category
tr_TR: Kategoriyi Gör

en: View Label
tr_TR: Sınıflandırmayı Gör

en: View Question
tr_TR: Soruyu Gör

en: View Tag
tr_TR: Etiketi Gör

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: %s tarafından gönderilen tüm girileri gör <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Vote
tr_TR: Oy

en: Vote for closing
tr_TR: Kapatma talep et

en: Voted
tr_TR: Oylananlar

en: Votes
tr_TR: Oylar

en: WARNING: All content of selected page will be removed and replaced with [anspress] shortcode.
tr_TR: UYARI: Seçilen sayfanın tüm içeriği kaldırılarak [anspress] kodu ile eklenecek.

en: When user down vote others answers
tr_TR: Olumsuz oy verilen yanıtlardan alınan puan

en: When user down vote others question
tr_TR: Olumsuz oy verilen sorulardan alınan puan

en: When user receive an down vote on answer
tr_TR: Yanıtlardan alınan olumlusuz oylar için verilen puan

en: When user receive an down vote on question
tr_TR: Sorulardan alınan olumlu oylar için verilen puan

en: When user receive an upvote on answer
tr_TR: Yanıtlardan alınan olumlu oylar için verilen puan

en: When user receive an upvote on question
tr_TR: Sorulardan alınan olumlu oylar için verilen puan

en: When user upvote others answer
tr_TR: Olumlu oy verilen yanıtlardan alınan puan

en: When user upvote others question
tr_TR: Olumlu oy verilen sorulardan alınan puan

en: When user user select an answer.
tr_TR: Kullanıcının yanıtı seçildiğinde alınan puan

en: When user's answer get selected as best
tr_TR: Kullanıcının yanıtı en iyi yanıt olarak seçildiğinde alınan puan

en: Widgets in this area will be shown before questions list.
tr_TR: Bu alandaki Widget'lar, soru listesinden önce gösterilecek.

en: Width of of the cover image.
tr_TR: Kapak görselinin genişliği.

en: Width of of the small cover image.
tr_TR: Küçük kapak görselinin genişliği.

en: You
tr_TR: Siz

en: You already flagged this post
tr_TR: Bu giriyi zaten bildirdiniz

en: You and %s others favorited this question
tr_TR: Bu soru senin ve diğer %s kişinin favorilerinde

en: You are now following %s
tr_TR: Artık %s kullanıcısını takip ediyorsunuz

en: You do not ahve permission to edit this comment.
tr_TR: Bu yorumu düzenlemek için yetkiniz yok.

en: You do not have access here
tr_TR: Buraya erişme yetkiniz yok

en: You do not have permission to delete this comment
tr_TR: Bu yorumu silmek için yetkiniz yok.

en: You do not have permission to delete.
tr_TR: Silmek için yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit this answer.
tr_TR: Bu yanıtı düzenlemek için yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit this question.
tr_TR: Bu soruyu düzenlemek için yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit.
tr_TR: Düzenlemek için yetkiniz yok.

en: You don't have permission to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için yetkiniz yok.

en: You don't have permission to edit this answer.
tr_TR: Bu yanıtı düzenlemek için yetkiniz yok.

en: You favorited this question
tr_TR: Bu soruyu favorilerinize eklediniz

en: You have flagged this post
tr_TR: Bu giriyi bildirdiniz

en: You must add at least once recipient
tr_TR: En az bir alıcı eklemelisiniz

en: You must add at least one tag.
tr_TR: En az bir etiket eklemelisiniz.

en: You must complete this install to proceed.
tr_TR: Devam edebilmek için bu kurulumu tamamlamanız gerekiyor.

en: You must select a category.
tr_TR: Bir kategori seçmelisiniz.

en: You unfollowed %s
tr_TR: %s kullanıcısını takip etmeyi bıraktınız

en: Your Email
tr_TR: Epostanız

en: Your answer
tr_TR: Yanıtların

en: Your answer must have %d words or more.
tr_TR: Yanıt en az %d kelimeden oluşmalı.

en: Your close request has been removed
tr_TR: Kapatma talebiniz kaldırıldı

en: Your close request has been sent
tr_TR: Kapatma talabiniz gönderildi

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz onay bekliyor.

en: Your first name, i.e. Rahul
tr_TR: Ön adınız, ör. Mert

en: Your last name, i.e. Aryan
tr_TR: Soyadınız, ör. Kaplan

en: Your messages
tr_TR: Mesajlarım

en: Your nick name, i.e. nerdaryan
tr_TR: Rumuzunuz, ör. mertskaplan

en: Your password
tr_TR: Parolanız

en: Your profile
tr_TR: Profiliniz

en: Your settings
tr_TR: Ayarlarım

en: Your vote has been removed
tr_TR: Oyunuz kaldırıldı

en: Yours activity
tr_TR: Etkinlikleriniz

en: ago
tr_TR: önce

en: answer
tr_TR: yanıt

en: answers
tr_TR: yanıt

[ctx: ap]
en: Add New Category
tr_TR: Yeni Kategori Ekle

[ctx: ap]
en: Add New Label
tr_TR: Yeni Sınıflandırma Ekle

[ctx: ap]
en: Add New Tag
tr_TR: Yeni Etiket Ekle

[ctx: ap]
en: Category
tr_TR: Kategori

[ctx: ap]
en: Label
tr_TR: Sınıflandırma

[ctx: ap]
en: Tag
tr_TR: Etiket

en: badge
tr_TR: rozet

en: badges
tr_TR: rozetler

en: email
tr_TR: eposta

en: i.e. http://facebook.com/openwp
tr_TR: ör. http://facebook.com/openwp

en: i.e. https://plus.google.com/+OpenwpCom
tr_TR: ör. https://plus.google.com/+OpenwpCom

en: i.e. https://twitter.com/openwp
tr_TR: ör. https://twitter.com/openwp

en: more
tr_TR: daha fazla

en: myemail@mydoamin.com
tr_TR: adiniz@domain.com

en: name@domain.com
tr_TR: adiniz@domain.com

en: question
tr_TR: soru

en: reCAPTCHA is not valid, please try again.
tr_TR: reCAPTCHA geçerli değil, lütfen tekrar deneyin.
