AnsPress 3.0.7 - en to pl_PL translation catalogue (844 entries)

en:  (anonymous)
pl_PL:  (gość)

en: $activity_id is not a valid integer.
pl_PL: $activity_id nie jest poprawną wartością.

en: % Replies
pl_PL: % Odpowiedzi

en: %1$d answers on - %2$s
pl_PL: %1$d odpowiedzi na - %2$s

en: %1$d comments on your %3$s - %2$s
pl_PL: %1$d komentarzy na %3$s - %2$s

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question
pl_PL: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">odpowiedział</a> na pytanie

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question, on the site %3$s
pl_PL: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">odpowiedział</a> na pytanie, na stronie %3$s

en: %1$s answered on - %2$s
pl_PL: %1$s odpowiedział na - %2$s

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>
pl_PL: %1$s zadał nowe <a href="AP_CPT_LINK">pytanie</a>

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>, on the site %3$s
pl_PL: %1$s zadał nowe <a href="AP_CPT_LINK">pytanie</a>, na stronie %3$s

en: %1$s commented on your %3$s - %2$s
pl_PL: %1$s  skomentował %3$s - %2$s

en: %2$s1%3$s answer | %2$s%1$d%3$s answers
pl_PL[0]: %2$s1%3$s odpowiedź
pl_PL[1]: %2$s%1$d%3$s odpowiedzi
pl_PL[2]: %2$s%1$d%3$s odpowiedzi

en: %d Answers
pl_PL: %d Odpowiedzi

en: %d Best
pl_PL: %d Najlepszych

en: %d Closed
pl_PL: %d Zamkniętych

en: %d Comments
pl_PL: %d komentarzy

en: %d Flagged answers
pl_PL: %d Zgłoszonych odpowiedzi

en: %d Flagged questions
pl_PL: %d Zgłoszonych pytań

en: %d Followers
pl_PL: %d Obserwujących

en: %d Following
pl_PL: %d Obserwowanych

en: %d Moderate
pl_PL: %d Moderowanych

en: %d Private
pl_PL: %d  Prywatnych

en: %d Published
pl_PL: %d Opublikowanych

en: %d Questions
pl_PL: %d Pytań

en: %d answers
pl_PL: %d odpowiedzi

en: %d answers awaiting moderation
pl_PL: %d  odpowiedzi oczekujących na moderację

en: %d answers, %d selected
pl_PL: %d odpowiedzi, %d wybranych

en: %d days
pl_PL: %d dni

en: %d hours
pl_PL: %d godzin

en: %d minutes
pl_PL: %d minut

en: %d months,
pl_PL: %d miesięcy,

en: %d profile views
pl_PL: %d wyświetleń profilu

en: %d questions awaiting moderation
pl_PL: %d pytania oczekujące na moderację

en: %d questions, %d solved
pl_PL: %d pytań, %d rozwiązanych

en: %d similar questions found
pl_PL: Znaleziono %d podobnych pytań

en: %d views
pl_PL: %d wyświetleń

en: %d votes casted
pl_PL: %d głosów zostało oddanych

en: %d votes received
pl_PL: %d głosów otrzymanych

en: %d years,
pl_PL: %d lat,

en: %s Reputation
pl_PL: Reputacja: %s

en: %s ago
pl_PL: %s temu

en: %s ans | %s ans
pl_PL[0]: %s odp.
pl_PL[1]: %s odp.
pl_PL[2]: %s odp.

en: %s answered on %s
pl_PL: %s odpowiedział na %s

en: %s asked question %s
pl_PL: %s zadał pytanie %s

en: %s commented on answer %s %s
pl_PL: %s skomentował odpowiedź %s %s

en: %s commented on question %s %s
pl_PL: %s skomentował pytanie %s %s

en: %s edited answer %s
pl_PL: %s edytował odpowiedź %s

en: %s edited comment on %s %s
pl_PL: %s edytował komentarz dla %s %s

en: %s edited question %s
pl_PL: %s edytował pytanie %s

en: %s flagged this post %s
pl_PL: %s zgłosił wpis %s

en: %s has been trashed, you can delete it permanently from wp-admin.
pl_PL: %s został usunięty. Możesz je usunąć na stałe w panelu administratora.

en: %s is closed, new answer are not accepted.
pl_PL: %s jest zamknięte, nowe odpowiedzi nie są już przyjmowane.

en: %s is marked as a private, only admin and post author can see.
pl_PL: %s zostało oznaczone jako prywatne. Tylko administrator i autor mogą zobaczyć ten post.

en: %s is waiting for approval by moderator.
pl_PL: %s oczekuje na moderację.

en: %s mentioned you in %s %s
pl_PL: %s wspomniał o Tobie %s %s

en: %s received %d reputation on %s
pl_PL: %s zdobył %d reputacji za %s

en: %s selected best answer for %s
pl_PL: %s wybrał odpowiedź dla %s

en: %s started following %s
pl_PL: %s zaczął obserwować %s

en: %s unselected best answer for question %s
pl_PL: %s cofnął wybraną odpowiedź dla %s

en: %s updated status of answer %s
pl_PL: %s zaktualizował status odpowiedzi %s

en: %s updated status of question %s
pl_PL: %s zaktualizował status pytania %s

en: %s voted up on %s %s
pl_PL: %s głosował za %s %s

en: %s%d%s answer | %s%d%s answers
pl_PL[0]: %s%d%s odpowiedź
pl_PL[1]: %s%d%s odpowiedzi
pl_PL[2]: %s%d%s odpowiedzi

en: %s's activity
pl_PL: %s Aktywność

en: %s's answers
pl_PL: %s odpowiedzi

en: %s's followers
pl_PL: Obserwatorzy %s

en: %s's profile
pl_PL: %s profilów

en: %s's questions
pl_PL: %s pytania

en: &larr; Older Comments
pl_PL: &larr; Najstarsze komentarze

en: (AnsPress) Ask form
pl_PL: (AnsPress) Formularz pytania

en: (AnsPress) Breadcrumbs
pl_PL: (AnsPress) Okruszki

en: (AnsPress) Followers
pl_PL: (AnsPress) Obserwujący

en: (AnsPress) Participants
pl_PL: (AnsPresss) Obserwujący

en: (AnsPress) Question Stats
pl_PL: (AnsPress) Statystyki pytania

en: (AnsPress) Questions
pl_PL: (AnsPress) Pytania

en: (AnsPress) Related Questions
pl_PL: (AnsPress) Powiązane pytania

en: (AnsPress) Search
pl_PL: (AnsPress) Szukaj

en: (AnsPress) Subscribe
pl_PL: (AnsPress) Subskrybuj

en: (AnsPress) User Notifications
pl_PL: (AnsPress) Powiadomienia

en: (AnsPress) User menu and profile
pl_PL: (AnsPress) Menu i profil uzutkownika

en: (AnsPress) Users
pl_PL: (AnsPress) Użytkownicy

en: 1 Reply
pl_PL: 1 Odpowiedź

en: 1 Vote | %d Votes
pl_PL[0]: 1 głos
pl_PL[1]: %d głosy
pl_PL[2]: %d głosów

en: 1 follower | %d followers
pl_PL[0]: 1 obserwujący
pl_PL[1]: %d obserwujących
pl_PL[2]: %d obserwujących

en: <span>1</span> Participant | <span>%d</span> Participants
pl_PL[0]: <span>1</span> Użytkownik
pl_PL[1]: <span>%d</span> Użytkowników
pl_PL[2]: <span>%d</span> Użytkowników

en: <strong>%d people</strong> subscribed to this question.
pl_PL: <stron>%d osób</strong> subskrybuje to pytanie.

en: <strong>1</strong> Answer | <strong>%d</strong> Answers
pl_PL[0]: <strong>1</strong> Odpowiedź
pl_PL[1]: <strong>%d</strong> Odpowiedzi
pl_PL[2]: <strong>%d</strong> Odpowiedzi

en: <strong>1</strong> Vote | <strong>%d</strong> Votes
pl_PL[0]: <strong>1</strong> Głos
pl_PL[1]: <strong>%d</strong> Głosów
pl_PL[2]: <strong>%d</strong> Głosów

en: A short signature for showing in hover card
pl_PL: Krótki podpis pokazuje się na wyskakującej karcie

en: AP Activity
pl_PL: AP Aktywność

en: AP Before
pl_PL: AP Przed Stroną

en: AP Category Page
pl_PL: AP Kategorie

en: AP Lists Top
pl_PL: AP Przed Listą

en: AP Question Sidebar
pl_PL: AP Kolumna Pytania

en: AP Sidebar
pl_PL: AP Kolumna

en: AP Tag page
pl_PL: AP Tagi

en: AP User
pl_PL: AP Użytkownik

en: About
pl_PL: O

en: About %s
pl_PL: O %s

en: About AnsPress
pl_PL: O AnsPress

en: About Author
pl_PL: O autorze

en: About me
pl_PL: O mnie

en: Account
pl_PL: Konto

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Activate License
pl_PL: Aktywuj licencję

en: Active
pl_PL: Aktywne

en: Active %s
pl_PL: Aktywny %s

en: Activity Feed
pl_PL: Strumień aktywności

en: Add AnsPress capabilities to 3rd party roles.
pl_PL: Dodaj uprawnienia Anspress dla innych ról.

en: Add New Answer
pl_PL: Dodaj odpowiedź

en: Add New Question
pl_PL: Dodaj pytanie

en: Add a new user role.
pl_PL: Dodaj nową rolę użytkownika.

en: Add an answer
pl_PL: Dodaj odpowiedź

en: Add answer
pl_PL: Dodaj odpowiedź

en: Add more
pl_PL: Dodaj więcej

en: Add new role
pl_PL: Dodaj nową rolę

en: Add role
pl_PL: Dodaj rolę

en: Add to Menu
pl_PL: Dodaj do menu

en: Adding question to your favorites
pl_PL: dodawanie pytania do ulubionych

en: All Answers
pl_PL: Wszystkie odpowiedzi

en: All Questions
pl_PL: Wszystkie pytania

en: All looks fine
pl_PL: Wszystko wygląda dobrze

en: Allow an user to submit multiple answers on a single question.
pl_PL: Pozwól użytkownikom na udzielanie wielu odpowiedzi w jednym pytaniu.

en: Allow anonymous
pl_PL: Pozwól gościom

en: Allow asker to answer his own question.
pl_PL: Pozwól pytającemu na udzielenie odpowiedzi na własne pytanie.

en: Allow image upload
pl_PL: Pozwól na wrzucanie zdjęć

en: Allow logged-in users to upload image.
pl_PL: Pozwól zalogowanym użytkownikom na wrzucanie zdjęć.

en: Allow private posts
pl_PL: Pozwól na prywatne posty

en: Allow user to submit multiple answer per question.
pl_PL: Pozwól użytkownikom na udzielanie wielu odpowiedzi w jednym pytaniu.

en: Allow users to create private question and answer.
pl_PL: Pozwól użytkownikom na tworzenie prywatnych pytań i odpowiedzi.

en: Anonymous
pl_PL: Gość

en: Ans
pl_PL: Odp

en: AnsPress Banned
pl_PL: Zbanowany

en: AnsPress Extensions
pl_PL: Rozszerzenia AnsPress

en: AnsPress Moderator
pl_PL: Moderator

en: AnsPress Options
pl_PL: Ustawienia AnsPress

en: AnsPress Pages
pl_PL: Strony AnsPress

en: AnsPress Participants
pl_PL: Uczestnik

en: AnsPress Reputation
pl_PL: Reputacja

en: AnsPress Themes
pl_PL: Szablony AnsPress

en: AnsPress capabilities
pl_PL: Uprawnienia Anspress

en: AnsPress is not running!
pl_PL: AnsPress nie jest uruchomiony!

en: AnsPress option updated!
pl_PL: Ustawienia zostały zaktualizowane!

en: AnsPress shortcode cannot be nested.
pl_PL: Shortcode Anspressa nie może być zagnieżdżony.

en: AnsPress update is not complete yet! click %shere%s to continue.
pl_PL: Aktualizacja AnsPress nie jest jeszcze gotowa! Kliknij %stutaj%s aby kontunuować.

en: AnsPress will not strip stop words in question slug.
pl_PL: Anspress nie usunie „niedozwolonych” słów z aliasu pytania.

en: Answer
pl_PL: Odpowiedź

en: Answer Help page
pl_PL: Strona pomocy o odpowiedziach

en: Answer avatar size
pl_PL: Rozmiar awatara w odpowiedziach

en: Answer has been deleted permanently
pl_PL: Odpowiedź została usunięta na stałe.

en: Answer is pending approval by moderator.
pl_PL: Odpowiedź oczekuje na akceptację moderatora.

en: Answer is private, only moderator and participants can read.
pl_PL: Odpowiedź jest prywatna, tylko moderator i współautorzy mogą ją przeczytać.

en: Answer moved to trash.
pl_PL: Odpowiedź trafiła do kosza.

en: Answer submitted successfully
pl_PL: Odpowiedź została pomyślnie dodana.

en: Answer this question
pl_PL: Odpowiedz na pytanie

en: Answer updated successfully
pl_PL: Odpowiedź została pomyślnie zaktualizowana.

en: Answer with moderate status cannot be selected as best.
pl_PL: Odpowiedź, która oczekuje na moderację nie może być wybrana jako najlepsza.

en: Answered
pl_PL: Z odpowiedzią

en: Answers
pl_PL: Odpowiedzi

en: Answers %s
pl_PL: Odpowiedzi %s

en: Answers Feed
pl_PL: Kanał odpowiedzi

en: Answers per page
pl_PL: Odpowiedzi na stronie

en: Answers to show per page.
pl_PL: Ilość odpowiedzi do wyświetlenia na stronę.

en: Apparently, there are no updates to show!
pl_PL: Nie ma żadnych nowych aktualizacji do pokazania!

en: Approve
pl_PL: Zatwierdź

en: Ask
pl_PL: Zapytaj

en: Ask page slug
pl_PL: Alias strony zadawania pytań

en: Ask page title
pl_PL: Tytuł strony pytań

en: Ask question
pl_PL: Zadaj pytanie

en: Ask questions
pl_PL: Zadaj pytanie

en: Asked
pl_PL: Zapytano

en: Asker can answer
pl_PL: Pytający może odpowiadać

en: Attach file
pl_PL: Załącz plik

en: Attachment deleted permanently
pl_PL: Załącznik usunięty permanentnie

en: Attachments
pl_PL: Załączniki

en: Author
pl_PL: Autor

en: Avatar
pl_PL: Awatar

en: Avatar size:
pl_PL: Rozmiar awatara:

en: Avatar uploaded successfully.
pl_PL: Awatar został poprawnie wrzucony.

en: Avatar:
pl_PL: Awatar:

en: Awarded for completing profile fields.
pl_PL: Punkty za uzupełnienie wszystkich pól w profilu.

en: Awarded for uploading an profile picture.
pl_PL: Punkty za wrzucenie avatara.

en: Bad Words
pl_PL: Niedozwolone słowa

en: Base page
pl_PL: Strona podstawowa

en: Base page slug before question permalink
pl_PL: Link bazowy do pytań

en: Base page slug before user page permalink
pl_PL: Link bazowy do profilu użytkownika

en: Base page title
pl_PL: Pokaż tytuł bazowy

en: Basic
pl_PL: Podstawowy

en: Basic Capabilities
pl_PL: Podstawowe uprawnienia

en: Best
pl_PL: Najlepszych

en: Best answer
pl_PL: Najlepsza odpowiedź

en: Best answer is selected for your question.
pl_PL: Wybrano najlepsza odpowiedź na Twoje pytanie.

en: Best answer is unselected for your question.
pl_PL: Odznaczono najlepszą odpowiedź do Twojego pytania.

en: Bot verification failed.
pl_PL: Weryfikacja bota zakończyła się niepowodzeniem

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Category IDs:
pl_PL: ID kategorii:

en: Change status of post
pl_PL: Zmień status posta

en: Check bad words
pl_PL: Sprawdź niedozwolone słowa

en: Check missing fields and then re-submit.
pl_PL: Sprawdź brakujące pola i spróbuj ponownie.

en: Check this to load AnsPress JS and CSS on the AnsPress page only. Be careful, this might break layout.
pl_PL: Zaznacz to, jeśli chcesz by JS i CSS Anspressa były ładowane tylko na jego stronach. Uważaj, to może zepsuć układ strony.

en: Check this to remove all anspress data including posts on deactivating plugin.
pl_PL: Zaznacz to, by usunąć wszystkie dane dotyczące postów podczas dezaktywowania wtyczki.

en: Clean DB
pl_PL: Wyczyść bazę danych

en: Clear flag
pl_PL: Zdejmij zgłoszenie

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Close question after selecting answer
pl_PL: Zamknij pytanie po wybraniu odpowiedzi

en: Closed
pl_PL: Zamknięte

en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Zamkniętych <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Zamknietych<span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Zamknietych<span class="count">(%s)</span>

en: Comma separted AnsPress category ids
pl_PL: ID kategorii Anspress oddzielone przecinkami

en: Comment
pl_PL: Skomentuj

en: Comment approved successfully.
pl_PL: Komentarz zatwierdzony pomyślnie.

en: Comment avatar size
pl_PL: Rozmiar awatara w komentarzach

en: Comment content is empty.
pl_PL: Treść komentarza jest pusta.

en: Comment deleted successfully.
pl_PL: Komentarz został pomyślnie usunięty.

en: Comment successfully posted.
pl_PL: Komentarz został pomyślnie dodany.

en: Comment updated successfully.
pl_PL: Komentarz został pomyślnie zaktualizowany.

en: Commented
pl_PL: Skomentowane

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Completing profile
pl_PL: Uzupełnienie profilu

en: Content
pl_PL: Treść

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl_PL: Kontynuuj czytanie <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Convert to post
pl_PL: Konwertuj do wpisu

en: Cover height
pl_PL: Wysokość okładki

en: Cover photo uploaded successfully.
pl_PL: Okładka została poprawnie wrzucona.

en: Cover thumb width
pl_PL: Szerokość miniatury okładki

en: Cover width
pl_PL: Szerokość okładki

en: Create new tag
pl_PL: Stwórz nowy tag

en: Create tag
pl_PL: Stwórz tag

en: Date
pl_PL: data

en: Deactivate License
pl_PL: Deaktywuj Licencję

en: Default answer sort
pl_PL: Domyślne sortowanie odpowiedzi

en: Default question sort
pl_PL: Sortuj pytania według domyślnego ustawienia.

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete Permanently
pl_PL: Usuń na stałe

en: Delete notificaton
pl_PL: Usuń powiadomienie

en: Delete this item permanently
pl_PL: Usuń element na stałe

en: Delete this reputation
pl_PL: Usuń tę reputację

en: Deleting comment
pl_PL: usuwanie komentarza

en: Deleting message
pl_PL: Usuwanie wiadomości

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description of tag.
pl_PL: Opis taga

en: Direction for answring a question.
pl_PL: Porady dla odpowiadania na pytania

en: Direction for asking a question.
pl_PL: Porady dla zadawania pytań

en: Disable answer navigation.
pl_PL: Wyłącz nawigację odpowiedzi.

en: Disable comments
pl_PL: Wyłącz komentarze

en: Disable comments on answer.
pl_PL: Wyłącz komentarze do odpowiedzi.

en: Disable comments on questions.
pl_PL: Wyłącz komentarze w pytaniach.

en: Disable down voting
pl_PL: Wyłącz głosy negatywne

en: Disable down voting on answers.
pl_PL: Wyłącz głosy negatywne dla odpowiedzi.

en: Disable down voting on questions.
pl_PL: Wyłącz głosy negatywne dla pytania.

en: Disable hover card
pl_PL: Wyłącz wizytówkę

en: Disable mentions
pl_PL: Wyłącz wzmianki

en: Disable mentions and suggestions
pl_PL: Wyłącz wzmianki i podpowiedzi

en: Disable navigation
pl_PL: Wyłącz nawigację

en: Disable reputation
pl_PL: Wyłącz reputację

en: Disable voting
pl_PL: Wyłącz głosy

en: Disable voting on answers.
pl_PL: Wyłącz głosowanie w odpowiedziach.

en: Disable voting on questions.
pl_PL: Wyłącz głosowanie w pytaniach.

en: Discussion on "%s"
pl_PL: Dyskutuj o %s

en: Display current logged in users detail and menu.
pl_PL: Wyświetl aktualnie zalogowanym użytkownikom szczegóły i menu.

en: Display name
pl_PL: Przedstaw mnie jako

en: Do you want to reset your password?
pl_PL: Czy chcesz zresetować hasło?

en: Documents and FAQ
pl_PL: Dokumentacja i FAQ

en: Don't have a user account?.
pl_PL: Nie masz konta użytkownika?

en: Dont show user hover card on mouseover.
pl_PL: Wyłącz wyświetlanie wizytówki przy najechaniu na awatar użytkownika.

en: Don’t use foul or abusive language. Let everything you say be good and helpful.
pl_PL: Nie używaj negatywnego języka. Niech wszyscy mówią o Tobie, że jesteś miły i pomocny.

en: Down vote
pl_PL: Głos przeciw

en: Down vote this post
pl_PL: Oddaj głos przeciw

en: Down voted
pl_PL: Głos przeciw

en: Down voted answers
pl_PL: Za oddanie głosu przeciw przy odpowiedzi

en: Down voted questions
pl_PL: Za oddanie głosu przeciw przy pytaniu

en: Download file
pl_PL: Pobierz plik

en: Draft
pl_PL: Szkice

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pl_PL: Edytuj &#8220;%s&#8221;

en: Edit Answer
pl_PL: Edytuj odpowiedź

en: Edit Question
pl_PL: Edytuj pytanie

en: Edit post
pl_PL: Edytuj post

en: Edit question
pl_PL: Edytuj pytanie

en: Edit this answer
pl_PL: Edytuj odpowiedź

en: Edit this question
pl_PL: Edytuj pytanie

en: Edited on
pl_PL: Edytowano

en: Email already in use.
pl_PL: Ten adres E-mail jest już używany przez kogoś innego.

en: Enable reCaptcha
pl_PL: Włącz reCaptacha'e

en: Enable this to check for bad words in posts and comments. You can find bad words here
pl_PL: Zaznacz to, jeśli chcesz sprawdzać czy wpisy i komentarze zawierają niedozwolone słowa. Niedozwolone słowa znajdziesz tutaj

en: Enter license key for %s
pl_PL: Wprowadź klucz licencyjny dla %s

en: Enter link
pl_PL: Podaj link

en: Enter slug for ask page.
pl_PL: Wprowadź alias dla strony zadawania pytań.

en: Enter slug for question page.
pl_PL: Wprowadź alias strony z odpowiedziami.

en: Enter slug for user page, make sure no page or post exists with same slug.
pl_PL: Wprowadź alias dla strony użytkownika, miej na uwadze to, aby żaden post ani strona go nie zajmowała.

en: Enter slug for users page.
pl_PL: Wprowadź alias dla stron użytkowników.

en: Enter tag
pl_PL: Wprowadź tag

en: Enter your name to display
pl_PL: Wprowadź swoją wyświetlaną nazwę

en: Enter your secret key
pl_PL: Wprowadź swój klucz prywatny

en: Enter your site key, if you dont have it get it from here https://www.google.com/recaptcha/admin
pl_PL: Jeśli nie posiadasz kluczy, możesz je uzyskać tutaj: https://www.google.com/recaptcha/admin

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error 404
pl_PL: Błąd 404

en: Event
pl_PL: Zdarzenie

en: Extensions
pl_PL: Rozszerzenia

en: Featured
pl_PL: Wyróżnione

en: Featured post
pl_PL: Wyróżniony post

en: Features
pl_PL: Dodatki

en: File cannot be uploaded, size is bigger then %d Byte
pl_PL: Nie możesz wrzucić pliku większego niż %d Bajtów

en: Filter %s
pl_PL: Filtr %s

en: First name
pl_PL: Imię

en: Fix question tags
pl_PL: Napraw tagi pytań

en: Flag
pl_PL: Zgłoś

en: Flag this post
pl_PL: Zgłoś ten post

en: Flagged
pl_PL: Zgłoszone

en: Flagged question & answer
pl_PL: Zgłoszone pytania & odpowiedzi

en: Follow
pl_PL: Obserwuj

en: Followers
pl_PL: Obserwatorzy

en: Following
pl_PL: Obserwowani

en: For answering a question.
pl_PL: Punkty za zadanie pytania.

en: For asking a question.
pl_PL: Za zadanie pytania.

en: For new comment.
pl_PL: Za komentarz.

en: For showing related question. This widget will only work in question page.
pl_PL: Pokazywanie powiązanych pytań. Ten widget będzie działał tylko na stronie pytania.

en: Form loaded.
pl_PL: Załadowano formularz.

en: General
pl_PL: Ogólne

en: Get %1$s or %2$s
pl_PL: Przejdź do %1$s albo %2$s

en: Get Started
pl_PL: Pierwsze kroki

en: Github Repo
pl_PL: Repo GitHub'a

en: Help and Support!
pl_PL: Pomoc i wsparcie

en: Hide author credits
pl_PL: Ukryj informację o twórcach

en: Hide link to AnsPress project site.
pl_PL: Ukryj link do strony projektu AnsPress

en: Hide message %s
pl_PL: Ukryj wiadomość %s

en: Hide my profile
pl_PL: Ukryj mój profil

en: Hide your profile from public
pl_PL: Ukryj swój profil

en: How to answer
pl_PL: Jak udzielać odpowiedzi

en: How to ask
pl_PL: Jak zadawać pytania

en: If an answer is selected for question then [solved] prefix will be added in title.
pl_PL: Jeżeli wybrano odpowiedź dla pytania, to w tytule będzie pokazywana etykieta [Rozwiązane].

en: If enabled this will prevent user to submit answer on solved question.
pl_PL: Jeśli to aktywujesz, zablokujesz użytkownikom wysyłanie odpowiedzi do rozwiązanych pytań.

en: Image from link
pl_PL: Zdjęcie z linku

en: Image uploaded successfully
pl_PL: Wrzucono obrazek.

en: Instead of showing time passed i.e. 1 Hour ago, show default format date.
pl_PL: Zamiast pokazywania czasu, który upłynął (np. 23 minuty temu), pokaż domyślny format daty.

en: Irks! At least PHP version 5.5 is required to run AnsPress. Current PHP version is %s. Please ask hosting provider to update your PHP version.
pl_PL: Ups! Do poprawnego działania Anspress wymagana jest nowsza wersja PHP (5.5 i nowsza), Twoja wersja aktualna to %s. Poproś administratora Twojego serwera, żeby zainstalował Ci nowszą wersję PHP.

en: Is your existing question tags are not appearing ? click here to fix it %s
pl_PL: Jeśli tagi w Twoim istniejącym pytaniu nie pojawiają się, kliknij tu %s, aby to naprawić

en: It must be minimum %d characters
pl_PL: Musi mieć minimum %d znaków

en: Items to show per page
pl_PL: Elementy do wyświetlenia na stronę

en: Its look like %s role already exists .
pl_PL: Wygląda na to, że rola %s już istnieje.

en: Its too short, it must be minimum %d characters
pl_PL: Za krótkie, musi mieć minimum %d znaków

en: Keep stop words in question slug
pl_PL: Pozwól na „niedozwolone” słowa w aliasie pytania

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Last seen %s
pl_PL: Ostatnio widziany %s

en: Latest Answers
pl_PL: Najnowsze odpowiedzi

en: Latest Questions
pl_PL: Ostatnie pytania

en: Layout
pl_PL: Układ

en: Leave a reply
pl_PL: Zostaw odpowiedź

en: License keys for AnsPress products, i.e. extensions and themes.
pl_PL: Klucze licencyjne dla produktów Anspressa, tj. dla rozszerzeń i szablonów.

en: Licenses
pl_PL: Licencje

en: List avatar size
pl_PL: Rozmiar awatara na liście

en: Load assets in AnsPress page only?
pl_PL: Załadować biblioteki tylko na stronach Anspress?

en: Loading
pl_PL: Ładowanie

en: Loading comment form
pl_PL: ładowanie formularza komentarzy

en: Loading conversation
pl_PL: Ładowanie dyskusji

en: Loading form
pl_PL: ładowanie formularza

en: Loading message form
pl_PL: ładowanie formularza wiadomości

en: Loading more conversations
pl_PL: Ładowanie więcej dyskusji

en: Loading new message form
pl_PL: Ładowanie formularza nowej wiadomości

en: Loading suggestions
pl_PL: Ładowanie sugestii

en: Lock comment or post after a period so that user cannot delete it. Set the time in epoch i.e. 86400 = 1 day.
pl_PL: Zablokuj możliwość usunięcia komentarza lub postu po określonym czasie. Czas podawany jest w sekundach np. 86400 = 1 day

en: Lock delete action
pl_PL: Blokada usuwania

en: Login
pl_PL: Zaloguj się

en: Login to see your profile links
pl_PL: Zaloguj się, aby zobaczyć swoje linki profilowe.

en: Main questions list page title
pl_PL: Tytuł głównej listy pytań

en: Make this question featured
pl_PL: Oznacz to pytanie jako wyróżnione

en: Mark all as read
pl_PL: Oznacz wszystko jako przeczytane

en: Mark as read
pl_PL: Oznacz jako przeczytane

en: Max images per post
pl_PL: Maks zdjęć na post

en: Max upload size
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku

en: Member for %s
pl_PL: Z nami od %s

en: Minimum question content
pl_PL: Minimalna długość pytania

en: Minimum title length
pl_PL: Minimalna długość tytułu pytania

en: Moderate
pl_PL: Moderuj

en: Moderate <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Moderowanych <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Moderowanych <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Moderowanych <span class="count">(%s)</span>

en: Moderator Capabilities
pl_PL: Uprawnienia Moderatora

en: More action
pl_PL: Więcej czynności

en: More actions
pl_PL: Więcej akcji

en: More answers by %s
pl_PL: Więcej odpowiedzi udzielonych przez %s

en: More questions by %s
pl_PL: Więcej pytań zadanych przez %s

en: Move old subscribers
pl_PL: Przenieś starych subskrybentów

en: Move this item to the Trash
pl_PL: Przenieś element do kosza

en: Multiple Answers
pl_PL: Wiele odpowiedzi

en: Multiple answers
pl_PL: Wiele odpowiedzi

en: My activity
pl_PL: Moja aktywność

en: My answers
pl_PL: Moje odpowiedzi

en: My followers
pl_PL: Moi obserwatorzy

en: My notification
pl_PL: Moje powiadomienia

en: My profile
pl_PL: Mój profil

en: My questions
pl_PL: Moje pytania

en: My subscriptions
pl_PL: Moje subskrypcje

en: NOTICE: If you update email then you need to re-verify your email and account.
pl_PL: UWAGA: Jeżeli zaktualizujesz e-mail, będziesz musiał ponownie potwierdzić swoje konto.

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Never logged in
pl_PL: Nigdy się nie zalogował

en: New Answer
pl_PL: Nowa odpowiedź

en: New Question
pl_PL: Nowe pytania

en: New Registration
pl_PL: Nowe konto

en: New questions
pl_PL: Nowe pytania

en: New reputation
pl_PL: Dodaj nową reputację

en: New role %s added successfully .
pl_PL: Nowa rola %s pomyślnie dodana.

en: Newer Comments &rarr;
pl_PL: Najnowsze komentarze &rarr;

en: Newest
pl_PL: Najnowsze

en: Next Steps
pl_PL: Następne kroki

en: Nickname
pl_PL: Ksywka

en: No answer found
pl_PL: Nie ma odpowiedzi

en: No answer found in Trash
pl_PL: Nie ma odpowiedzi w koszu

en: No answer posted by this user yet.
pl_PL: Ten użytkownik nie opublikował jeszcze żadnej odpowiedzi.

en: No answer posted yet!
pl_PL: Nie udzielono jeszcze odpowiedzi!

en: No answers yet
pl_PL: Brak odpowiedzi

en: No fields found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych pól

en: No followers found
pl_PL: Nie odnaleziono obserwatorów

en: No followers yet
pl_PL: Brak obserwatorów

en: No license yet.
pl_PL: Brak licencji

en: No notification
pl_PL: Brak powiadomień

en: No one flagged this post yet
pl_PL: Nik jeszcze nie oznaczył tego postu

en: No one is subscribed to this question.
pl_PL: Nikt nie subskrybuje tego pytania.

en: No options
pl_PL: Brak opcji

en: No permission
pl_PL: Brak uprawnień

en: No question asked by this user yet.
pl_PL: Ten użytkownik nie opublikował jeszcze żadnego pytania.

en: No question asked yet!
pl_PL: Nie zadałeś jeszcze żadnego pytania!

en: No question asked yet!, be the first to ask a question.
pl_PL: Nie ma jeszcze pytań! Zadaj jakieś jako pierwszy.

en: No question found
pl_PL: Nie znaleziono pytania

en: No questions found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono pytań w koszu

en: No questions found matching your term.
pl_PL: Nie znaleziono pytań spełniających kryteria.

en: No questions found.
pl_PL: Nie znaleziono pytań.

en: No related questions found.
pl_PL: Nie znaleziono podobnych pytań.

en: No reputation earned yet.
pl_PL: Nie zdobyłeś jeszcze reputacji.

en: No user found.
pl_PL: Nie znaleziono użytkownika.

en: No users found.
pl_PL: Nie znaleziono odpowiedzi.

en: Non-loggedin user can post questions and answers.
pl_PL: Niezalogowani użytkownicy mogą pisać pytania i odpowiedzi.

en: Not a valid email
pl_PL: Adres email jest niepoprawny

en: Not a valid email address
pl_PL: Nieprawidłowy adres email

en: Not following any question yet!
pl_PL: Jeszcze nie śledzisz żadnego pytania!

en: Nothing changed!
pl_PL: Nic się nie zmieniło!

en: Notification
pl_PL: Powiadomienia

en: Notification deleted successfully.
pl_PL: Powiadomienie zostało usunięte.

en: Notification is marked as read.
pl_PL: Powiadomienie zostało oznaczone jako przeczytane.

en: Notifications
pl_PL: Powiadomienia

en: Notify me of follow-up comments
pl_PL: Powiadom mnie o komentarzach

en: Numbers of user to show:
pl_PL: Liczba użytkowników do wyświetlenia:

en: Oldest
pl_PL: Najstarsze

en: One comment | %d comments
pl_PL[0]: Jeden kometarz
pl_PL[1]: %d komentarzy
pl_PL[2]: %d komentarzy

en: One time | %d times
pl_PL[0]: Jeden raz
pl_PL[1]: %d razy
pl_PL[2]: %d razy

en: Only admin can answer
pl_PL: Tylko administrator może odpowiadać

en: Only allow admin to answer question.
pl_PL: Tylko administrator może udzielać odpowiedzi na pytania.

en: Only logged in can see answers
pl_PL: Tylko zalogowani widzą odpowiedzi

en: Only logged in can see comment
pl_PL: Tylko zalogowani widzą komentarze

en: Only logged in can see questions, answer and comments?
pl_PL: Tylko zalogowani mogą zobaczyć pytania, odpowiedzi i komentarze?

en: Only question can be set as featured
pl_PL: Tylko pytanie może zostać wyróżnione

en: Only visible to admin and moderator.
pl_PL: Widoczne jedynie dla administracji i moderatorów.

en: Only you are subscribed to this question.
pl_PL: Tylko Ty subskrybujesz to pytanie.

en: Open
pl_PL: Otwórz

en: Options
pl_PL: Ustawienia

en: Page not found or registered.
pl_PL: Strona nieznaleziona lub niezarejestrowana.

en: Page slug
pl_PL: Alias stryny

en: Page titles
pl_PL: Tytuły strony

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Pages:
pl_PL: Strony:

en: Parent Answer:
pl_PL: Nadrzedna odpowiedź:

en: Parent Question:
pl_PL: Pytanie nadrzędne:

en: Passing user_id in ap_is_my_profile is deprecated, function will check again currently logged in user.
pl_PL: Wprowadzenie user_id w ap_is_my_profile jest przestarzałe, funkcja sprawdzi ponownie aktualnie zalogowanych użytkowników.

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Password length must be 6 or higher
pl_PL: Hasło musi się składać z co najmniej 6 znaków.

en: Password not matching
pl_PL: Hasła różnią się między sobą

en: Pending
pl_PL: Oczekujące

en: Permission
pl_PL: Uprawnienia

en: Permission and role
pl_PL: Role i uprawnienia

en: Please %s or %s to view answers and comments
pl_PL: Proszę %s lub %s, aby zobaczyć pytania i odpowiedzi

en: Please %s or %s.
pl_PL: Proszę %s albo %s

en: Please check captcha field and resubmit it again.
pl_PL: Sprawdź czy uzupełniłeś reCaptche.

en: Please fill parent question field, Answer was not saved!
pl_PL: Uzupełnij pole pytania, odpowiedź nie została zapisana.

en: Points
pl_PL: Punkty

en: Points given to newly registered user.
pl_PL: Punkty przyznawane nowym użytkownikom.

[ctx: Post Type General Name]
en: Answers
pl_PL: Odpowiedzi

[ctx: Post Type General Name]
en: Questions
pl_PL: Pytania

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Answer
pl_PL: Odpowiedź

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Question
pl_PL: Pytanie

en: Post an answer
pl_PL: Wyślij odpowiedź

en: Post answer
pl_PL: Wyślij odpowiedź

en: Post flag
pl_PL: Zgłoś post

en: Post question
pl_PL: Wyślij pytanie

en: Post restored successfully
pl_PL: Wpis przywrócony z powodzeniem

en: Post status updated successfully
pl_PL: Zmiana statusu przebiegła pomyślnie.

en: Posted %s
pl_PL: Opublikowano %s

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Preview &#8220;%s&#8221;
pl_PL: Podglad &#8220;%s&#8221;

en: Private
pl_PL: Prywante

en: Private Answer
pl_PL: Prywatna odpowiedź

en: Private Post
pl_PL: Post prywanty

en: Private Post <span class="count">(%s)</span> | Private Post <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Prywatnych postów <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Prywatnych postów <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Prywatnych postów <span class="count">(%s)</span>

en: Profile
pl_PL: Profil

en: Publish
pl_PL: Publikuj

en: Question
pl_PL: Pytanie

en: Question Feed
pl_PL: Kanał Pytań

en: Question Help page
pl_PL: Strona pomocy o pytaniach

en: Question and answer is powered by
pl_PL: Pytania i odpowiedzi napędza

en: Question and answer search form.
pl_PL: Formularz wyszukiwania dla Pytań i odpowiedzi.

en: Question avatar size
pl_PL: Rozmiar awatara w pytaniach

en: Question has been deleted permanently
pl_PL: Pytanie zostało usunięte na stałe.

en: Question in one sentence
pl_PL: Pytanie w jednym zdaniu

en: Question is asked for %s.
pl_PL: Pytanie jest o %s

en: Question is marked as featured.
pl_PL: Pytanie zostało oznaczone jako wyróżnione.

en: Question is unmarked as featured.
pl_PL: Pytanie zostało oznaczone jako zwykłe.

en: Question moved to trash.
pl_PL: Pytanie zostało wyrzucone do kosza.

en: Question page slug
pl_PL: Alias strony odpowiedzi.

en: Question stats
pl_PL: Statystyki pytania

en: Question submitted successfully
pl_PL: Pytanie zostało pomyślnie wysłane.

en: Question title cannot be blank
pl_PL: Tytuł pytania nie może być pusty

en: Question updated successfully
pl_PL: Pytanie zostało pomyślnie zaktualizowane.

en: Question will be publish in %s
pl_PL: Pytanie jest opublikowane w %s

en: Questions
pl_PL: Pytania

en: Questions %s
pl_PL: Pytania %s

en: Questions per page
pl_PL: Pytań na stronie

en: Questions to show per page.
pl_PL: Ilość pytań do wyświetlenia na stronę.

en: Recaptcha secret key
pl_PL: Klucz prywatny

en: Recaptcha site key
pl_PL: Klucz strony

en: Receive down vote on answer
pl_PL: Za głos sprzeciwu za odpowiedź

en: Receive down vote on question
pl_PL: Za głos sprzeciwu za pytanie

en: Receive upvote on answer
pl_PL: Za otrzymanie głosu poparcia za odpoweidź

en: Receive upvote on question
pl_PL: Za otrzymanie głosu poparcia za pytanie

en: Register now
pl_PL: Zarejestruj się

en: Related Questions
pl_PL: Podobne Pytania

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Repeat your password
pl_PL: Powtórz hasło

en: Report this comment to moderaor
pl_PL: Zgłoś ten komentarz moderatorowi

en: Reputation
pl_PL: Reputacja

en: Requesting for closing this question
pl_PL: Wysyłanie zgłoszenia o zamknięcie pytania

en: Require Attention
pl_PL: Wtmaga uwagi

en: Require user to login to see AnsPress contents?.
pl_PL: Wymagaj logowania w celu odczytu zawartości strony?

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Reset sorting and filter
pl_PL: Resetuj sortowanie i filtr

en: Restore
pl_PL: Przywróć

en: Restore post
pl_PL: Przywróć wpis

en: Restore this item from the Trash
pl_PL: Przywróć ten element z kosza

en: Role name
pl_PL: Nazwa roli

en: Role slug, without any space
pl_PL: Alias roli bez spacji

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save Point
pl_PL: Zapisz punkt

en: Save Role
pl_PL: Zapisz rolę

en: Save options
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Saving labels
pl_PL: Ładowanie etykiet

en: Saving profile
pl_PL: Zapisywanie profilu

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search Answers
pl_PL: Szukaj odpowiedzi

en: Search Questions
pl_PL: Wyszukaj pytania

en: Search page title
pl_PL: Tytuł strony wyszukiwania

en: Search questions
pl_PL: Szukaj pytań

en: Search questions & answers
pl_PL: Szukaj pytań & odpowiedzi

en: Search questions...
pl_PL: Szukaj pytań...

en: Search users...
pl_PL: Szukaj użytkowników...

en: Searching conversations
pl_PL: Wyszukiwanie dyskusji

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select a page
pl_PL: Wybierz stronę

en: Select a question for new answer
pl_PL: Wybierz pytanie do nowej odpowiedzi

en: Select page for displaying anspress.
pl_PL: Wybierz stronę, na której ma wyświetlać się AnsPress

en: Select question
pl_PL: Wybierz pytanie

en: Select this answer as best
pl_PL: Wybierz tą odpowiedź jako najlepszą

en: Select user role
pl_PL: Wybierz rolę użytkownika

en: Select which user profile you'd like to use.
pl_PL: Wybierz z którego profilu użytkownika  chcesz korzystać.

en: Selected answer
pl_PL: Wybrano odpowiedź

en: Selecting answer
pl_PL: Wybieranie odpowiedzi

en: Sending message
pl_PL: Wysyłanie wiadomości

en: Sending request
pl_PL: Wysyłanie zgłoszenia

en: Sending your answer
pl_PL: Wysyłanie Twojej odpowiedzi

en: Sending your comment
pl_PL: Wysyłanie Twojego komentarza

en: Sending your question
pl_PL: Wysyłanie twojego pytania

en: Sending your vote
pl_PL: Wysyłanie głosu

en: Set as featured
pl_PL: Wyróżnij

en: Set height of user cover photo thumbnail.
pl_PL: Ustaw wysokość miniatury okładki użytkownika.

en: Set height of user cover photo.
pl_PL: Ustaw wysokość okładki użytkownika.

en: Set how many images user can upload for each post.
pl_PL: Ustaw ile użytkownik będzie mógł wrzucić zdjęć do postu.

en: Set maximum upload size.
pl_PL: Ustaw maksymalny rozmiar wrzucanego pliku.

en: Set minimum letters for a answer contents.
pl_PL: Ustaw minimalną ilość znaków w odpowiedzi.

en: Set minimum letters for a question contents.
pl_PL: Ustaw minimalną długość (liczba znaków) pytania.

en: Set minimum letters for a question title.
pl_PL: Ustaw minimalna długość (liczba znaków) tytułu pytania.

en: Set post status of edited answer.
pl_PL: Ustaw status edytowanej odpowiedzi.

en: Set post status of edited question.
pl_PL: Ustaw status edytowanego pytania.

en: Set post status of new answer.
pl_PL: Ustaw status nowej odpowiedzi.

en: Set post status of new question.
pl_PL: Ustaw status dla nowego pytania.

en: Set post status post submitted by anonymous user.
pl_PL: Ustaw status dla wpisów opublikowanych jako gość.

en: Set user avatar size for users page item.
pl_PL: Ustaw rozmiar awatara na stronie użytkownika.

en: Set width of user cover photo thumbnail.
pl_PL: Ustaw szerokość miniatury okładki użytkownika.

en: Set width of user cover photo.
pl_PL: Ustaw szerokość okładki użytkownika.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Show current anspress page navigation
pl_PL: Wyświetl aktualną nawigację dla strony anspress

en: Show default date format
pl_PL: Pokazuj domyślny format daty

en: Show dropdown notification as sidebar
pl_PL: Pokaż powiadomienia listy rozwijanej jako sidebar

en: Show followers of currently displayed user.
pl_PL: Pokaż obserwujących aktualnie wyświetlonego użytkownika.

en: Show logged in user notifications
pl_PL: Pokaż zalogowanym użytkownikom powiadomienia

en: Show notification sidebar
pl_PL: Pokaż powiadomienia jako sidebar

en: Show question participants
pl_PL: Pokaż obserwujących pytanie

en: Show question sidebar
pl_PL: Pokaż sidebar w pytaniach

en: Show question title
pl_PL: Pokaż tytuł pytania

en: Show question title in single question page.
pl_PL: Pokaż tytuł pytania na stronach poszczególnych pytań.

en: Show solved prefix
pl_PL: Pokaż etykietę ROZWIĄZANE

en: Show users directory
pl_PL: Pokaż katalog użytkowników.

en: Show:
pl_PL: Pokaż:

en: Shows ask form.
pl_PL: Pokaż formularz pytania.

en: Shows list of question shorted by option.
pl_PL: Pokażą listę pytań skróconą przez opcję.

en: Shows question stats in single question page.
pl_PL: Pokaż statystyki pytania na stronie pytania.

en: Shows users based on selected order.
pl_PL: Pokazuje użytkowników na podstawie wybranej kolejności.

en: Sign up
pl_PL: Zarejestruj się

en: Signature
pl_PL: Podpis

en: Since 2.4 subscribers are stored in diffrent table, so move all subscribers data to new table.
pl_PL: Od wersji 2.4 informacje o obserwujących utrzymywane są w innej tabeli, dlatego przenieś stare dane do nowej tabeli.

en: Slowly type for question suggestion and then click select button right to question title.
pl_PL: Wprowadź powoli sugestię do pytania i kliknij w przycisk po prawej od tytuły pytania.

en: Small cover height
pl_PL: Wysokość miniatury okładki

en: Solved
pl_PL: Rozwiązane

en: Something went wrong in server side, not a valid response.
pl_PL: Coś poszło nie tak po stronie serwera, brak poprawnej odpowiedzi.

en: Something went wrong, last action failed.
pl_PL: Coś poszło nie tak. Ostatnia akcja się nie powiodła.

en: Something went wrong, please try again.
pl_PL: Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie.

en: Sorry! you are not allowed to read this question.
pl_PL: Przepraszamy! ale nie masz uprawnień, by móc wyświetlić to pytanie.

en: Sort
pl_PL: Sortuj

en: Sort answers by default.
pl_PL: Sortuj odpowiedzi według domyślnego ustawienia.

en: Sort by:
pl_PL: Sortuj:

en: Sort questions by default.
pl_PL: Domyślne sortowanie pytań.

en: Sorting
pl_PL: Sortowanie

en: Start
pl_PL: Rozpocznij

en: Stats
pl_PL: Statystyki

en: Status of anonymous post
pl_PL: Status wpisu gościa

en: Status of edited answer
pl_PL: Status edytowanej odpowiedzi

en: Status of edited question
pl_PL: Status pytań edytowanych

en: Status of new answer
pl_PL: Status nowej odpowiedzi

en: Status of new question
pl_PL: Status nowego pytania

en: Submit
pl_PL: Wyślij

en: Submitting request
pl_PL: Wysyłanie zgłoszenia

en: Subscribe
pl_PL: Subskrybuj

en: Subscribe and Stats widgets will be shown on question page.
pl_PL: Widgety Obserwujących i Statystyk będą wyświetlane na stronie pytania.

en: Subscribe button for single question and terms page.
pl_PL: Przycisk Subskrybuj dla strony pytania.

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Successfully created a tag.
pl_PL: Tag został stworzony.

en: Successfully followed.
pl_PL: Pomyślnie dodano do obserwowanych.

en: Successfully loaded form.
pl_PL: Formularz załadowany poprawnie.

en: Successfully unfollowed.
pl_PL: Pomyślnie usunięto z obserwowanych.

en: Support Q&A
pl_PL: Wsparcie Q&A

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Text editor as default.
pl_PL: Domyślnie korzystaj z edytora tekstu.

en: Thank you for reporting this post.
pl_PL: Dziękujemy za zgłoszenie tego postu.

en: Thank you for voting.
pl_PL: Dziękujemy za Twój głos.

en: Themes
pl_PL: Szablony

en: There aren't any comments yet.
pl_PL: Jeszcze nie ma żadnych komentarzy.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
pl_PL: Dostępna jest nowa wersja dla %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Wyświetl szczegóły wersji %3$s</a> albo <a href="%4$s">aktualizuj teraz</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
pl_PL: Dostępna jest nowa wersja dla %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Wyświetl szczegóły wersji %3$s</a>.

en: There was an error while uploading avatar, please check your image
pl_PL: Wystąpił problem z wrzuceniem awatara. Sprawdź czy zdjęcie nie jest uszkodzone.

en: There was an error while uploading cover photo, please check your image and try again.
pl_PL: Wystąpił problem z wrzuceniem okładki. Sprawdź czy zdjęcie nie jest uszkodzone.

en: This %s waiting for moderation.
pl_PL: %s czeka na moderację.

en: This cannot be changed.
pl_PL: Nie możesz tego zmienić.

en: This comment has been reported to site moderator
pl_PL: Ten komentarz został zgłoszony moderatorowi

en: This comment is awaiting moderation.
pl_PL: Ten komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

en: This field is required
pl_PL: To pole jest wymagane

en: This has been trashed or waiting for approval.
pl_PL: Trafiło to do kosza lub czeka na zaakceptowanie.

en: This is a private %s.
pl_PL: Prywatne %s

en: This post was created %s, hence you cannot delete it.
pl_PL: Ten wpis został utworzony %s, dlatego nie możesz go usunąć.

en: This post was created %s, its locked hence you cannot delete it.
pl_PL: Ten post został utworzony %s i teraz jest zablokowany, nie możesz go usunąć.

en: This question is in waiting queue and is not accessible by anyone until it get published.
pl_PL: To pytanie czeka w kolejce i nie jest możliwe jego wyświetlenie do czasu publikacji.

en: This question is orphan, no question is selected for this answer
pl_PL: To porzucone pytanie, nie znaleziono pytania do tej odpowiedzi

en: This question is waiting for a moderator and cannot be viewed. Please check back later to see if it has been approved.
pl_PL: To pytanie oczekuje na moderację i nie może być wyświetlone. Zapraszamy ponownie później.

en: This seems to be a duplicate answer. An answer with same content already exists.
pl_PL: Ta odpowiedź wydaje się być zdublowana. Odpowiedź o tej samej treści już istnieje.

en: This seems to be a duplicate question. A question with same content already exists.
pl_PL: To pytanie wydaje się być zdublowane. Pytanie o tej samej treści już istnieje.

en: This widget can only be used in single question page
pl_PL: Ten wiget może zostać użyty tylko na stronie pytania

en: This widget can only be used in user page.
pl_PL: Ten widget może zostać uzyty tylko na stronie użytkownika.

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title of the ask page
pl_PL: Tytuł strony do zadawania pytań

en: Title of the search page
pl_PL: Tytuł dla strony wyszukiwania

en: Title of the users page
pl_PL: Tytuł dla strony użytkowników

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: Toggle fullscreen
pl_PL: Tryb pełnoekranowy

en: Top Answers
pl_PL: Najlepsze odpowiedzi

en: Total
pl_PL: Łącznie

en: Total <b>%d flag</b>
pl_PL: Łącznie <b>%d zgłoszonych</b>

en: Total votes
pl_PL: Głosów łącznie

en: Trash
pl_PL: Kosz

en: Trash post
pl_PL: Przenieś do kosza

en: Unable to create tag, please try again.
pl_PL: Nie udało się stworzyć taga, spróbuj ponownie.

en: Unable to load form, please try again.
pl_PL: Nie udało się załadować formularza, spróbuj ponownie.

en: Unanswered
pl_PL: Bez odpowiedzi

en: Undo your vote
pl_PL: Cofnij swój głos

en: Undo your vote first.
pl_PL: Najpierw cofnij swój głos.

en: Unfollow
pl_PL: Przestań obserwować

en: Unselect
pl_PL: Odznacz

en: Unselect this answer
pl_PL: Odznacz odpowiedź

en: Unset as featured
pl_PL: Cofnij wyróżnienie

en: Unsolved
pl_PL: Nierozwiązane

en: Up vote
pl_PL: Głos za

en: Up vote this post
pl_PL: Oddaj głos za

en: Up voted answers
pl_PL: Za oddanie głosu za przy odpowiedzi

en: Up voted questions
pl_PL: Za oddanie głosu za przy pytaniu

en: Update Answer
pl_PL: Zaktualizuj odpowiedź

en: Update Question
pl_PL: Zaktualizuj pytanie

en: Update answer
pl_PL: Zaktualizuj pytanie

en: Update question
pl_PL: Zaktualizuj pytanie

en: Update your password
pl_PL: Zmień swoje hasło

en: Updating comment
pl_PL: Aktualizowanie komentarza

en: Updating message
pl_PL: Aktualizowanie wiadomości

en: Upload
pl_PL: Wrzuć

en: Upload a cover photo
pl_PL: Wrzuć zdjęcie okładki

en: Upload an avatar
pl_PL: Wrzuć swój awatar

en: Upload avatar
pl_PL: Wrzuć awatar

en: Upload cover
pl_PL: Wrzuć okładkę

en: Upload from computer
pl_PL: Załaduj z komputera

en: Uploading
pl_PL: Wgrywanie

en: Uploading avatar
pl_PL: Awatar

en: Uploading cover
pl_PL: Wgrywanie okładki

en: Use text editor ?
pl_PL: Używaj edytora tekstu

en: Use this for preventing spam posts.
pl_PL: używaj tego, aby zapobiec botom.

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: User avatar size for answer.
pl_PL: Rozmiar awatarów użytkowników w odpowiedziach.

en: User avatar size for comments.
pl_PL: Rozmiar awatarów użytkowników w komentarzach.

en: User avatar size for question.
pl_PL: Rozmiar awatarów użytkowników w pytaniach.

en: User avatar size for questions list.
pl_PL: Rozmiar awatara na liście pytań.

en: User directory is disabled.
pl_PL: Katalog użytkowników jest wyłączony.

en: User notification
pl_PL: Powiadomienia użytkownika

en: User page slug
pl_PL: Alias strony użytkownika

en: User profile
pl_PL: Profil użytkownika

en: User roles
pl_PL: Role użytkowników

en: Username
pl_PL: Nazwa uzytkownika

en: Username length must be 4 or higher
pl_PL: Nazwa użytkownika musi się składać z co najmniej 4 znaków.

en: Username not available
pl_PL: Nazwa użytkownika jest niedostępna

en: Users
pl_PL: Użytkownicy

en: Users page avatar size
pl_PL: Rozmiar awatara na stronie użytkownika.

en: Users page slug
pl_PL: Alias stron użytkowników

en: Users page title
pl_PL: Tytuł stron użytkowników

en: Users per page
pl_PL: Użytkowników na stronę

en: Users to show per page.
pl_PL: Ilość użytkowników do wyświetlenia na stronę.

en: View
pl_PL: Pokaż

en: View &#8220;%s&#8221; question
pl_PL: Pokaż &#8220;%s&#8221; pytanie

en: View Answer
pl_PL: Pokaż odpowiedź

en: View Question
pl_PL: Pokaż pytanie

en: View all answers
pl_PL: Wyświetl wszystkie odpowiedzi

en: View all followers &rarr;
pl_PL: Pokaż wszystkich obserwatorów &rarr;

en: View all notifications
pl_PL: Pokaż wszystkie powiadomienia

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl_PL: Pokaż wszystkie posty %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View questions
pl_PL: Wyświetl pytania

en: Views
pl_PL: Wyświetlenia

en: Vote
pl_PL: Głos

en: Vote for closing
pl_PL: Zagłosuj o zamknięcie

en: Voted
pl_PL: Ilość głosów

en: Votes
pl_PL: Głosów

en: Voting down is disabled.
pl_PL: Głosowanie w dół jest wyłączone.

en: Voting on own's post is not allowed.
pl_PL: Głosowanie na soje wpisy nie jest dozwolone.

en: Voting on restricted posts are not allowed.
pl_PL: Głosowanie na wpisy z ograniczeniami nie jest dozwolone.

en: We've found similar questions that have already been asked, click to read them.
pl_PL: Mamy podobne pytania, które już zostały zadane, kliknij, aby je przeczytać.

en: Welcome to AnsPress!
pl_PL: Witamy w AnsPress!

en: We’ve assembled some links to get you started:
pl_PL: Zebraliśmy kilka linków na dobry początek:

en: When enabled public can see directory of users.
pl_PL: Kiedy jest właczone, każdy może zobaczyć katalog użytkowników.

en: When user down vote others answers
pl_PL: Przyznawane za oddanie głosu przeciw przy odpowiedzi

en: When user down vote others question
pl_PL: Przyznawane za oddanie głosu przeciw przy pytaniu

en: When user receive an down vote on answer
pl_PL: Przyznawane za głos sprzeciwu przy odpowiedzi

en: When user receive an down vote on question
pl_PL: Przyznawane za głos sprzeciwu przy pytaniu

en: When user receive an upvote on answer
pl_PL: Przyznawane za otrzymanie głosu poparcia przy odpowiedzi

en: When user receive an upvote on question
pl_PL: Za uzyskanie głosu poparcia przy pytaniu

en: When user upvote others answer
pl_PL: Przyznawane za oddanie głosu za przy odpowiedzi

en: When user upvote others question
pl_PL: Przyznawane za oddanie głosu za przy pytaniu

en: When user user select an answer.
pl_PL: Kiedy użytkownik wybierze odpowiedź

en: When user's answer get selected as best
pl_PL: Gdy odpowiedź użytkownika zostanie wybrana za najlepszą

en: Widgets in this area will be shown AnsPress activity page.
pl_PL: Widgety z tego pola będą wyświetlane na stronie aktywności.

en: Widgets in this area will be shown before anspress body.
pl_PL: Wiget w tym miejscu pojawi się przed stroną anspress.

en: Widgets in this area will be shown before questions list.
pl_PL: Widget w tym miejscu pojawi się przed listą pytań.

en: Widgets in this area will be shown in AnsPress sidebar.
pl_PL: Wiget w tym miejscu pojawi się w kolumnie w AnsPress.

en: Widgets in this area will be shown in category listing page.
pl_PL: Wiget w tym miejscu pojawi się na stronie o kategoriach.

en: Widgets in this area will be shown in question page sidebar.
pl_PL: Wiget w tym miejscu pojawi się w kolumnie na stronie pytania.

en: Widgets in this area will be shown in tag listing page.
pl_PL: Wiget w tym miejscu pojawi się na stronie o tagach.

en: Widgets in this area will be shown in user page.
pl_PL: Widgety w tym polu będą widoczne na stronie użytkownika.

en: Write
pl_PL: Edytor

en: Write a meaningful title for the question.
pl_PL: Wprowadź dobry tytuł dla pytania

en: Write description for the question.
pl_PL: Opisz dokładniej swoje pytanie/problem

en: Write something about yourself
pl_PL: Napisz coś o sobie

en: Write your answer..
pl_PL: Dodaj swoją odpowiedź…

en: Write your first question
pl_PL: Dodaj swoje pierwsze pytanie

en: Wrong data supplied
pl_PL: Wprowadzono złą datę

en: You and <strong>%s people</strong> subscribed to this question.
pl_PL: Ty i <stron>%s osób</strong> subskrybuje to pytanie.

en: You are commenting on a draft post.
pl_PL: Komentujesz szkic.

en: You are following this question.
pl_PL: Obserwujesz to pytanie.

en: You are not following anyone.
pl_PL: Nikogo nie obserwujesz

en: You cannot follow yourself.
pl_PL: Nie możesz obserwować samego siebie.

en: You cannot vote on restricted posts
pl_PL: Nie możesz oddać głosu na wpisy z ograniczeniami

en: You cannot vote on your own question or answer.
pl_PL: Nie możesz zagłosować na własne pytanie.

en: You do not have permission to access this page.
pl_PL: Nie masz uprawnień, by wejść na tę stronę.

en: You do not have permission to ask question.
pl_PL: Nie masz uprawnień, by móc zadać pytanie.

en: You do not have permission to delete this comment
pl_PL: Nie masz uprawnień do usunięcia tego komentarza.

en: You do not have permission to do this action.
pl_PL: Nie masz do tego wystarczających uprawnień.

en: You do not have permission to edit this question.
pl_PL: Nie masz uprawnień do edycji tego pytania.

en: You do not have permission to install plugin updates
pl_PL: Nie masz uprawnień, by móc zaktualizować tę wtyczkę

en: You do not have permission to read this answer.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby przeczytać tę odpowiedź.

en: You do not have permission to view private posts.
pl_PL: Nie masz uprawnień, by wyświetlić prywatne wpisy.

en: You do not have permission to vote.
pl_PL: Nie posiadasz uprawnień do głosowania.

en: You have already attached maximum numbers of allowed uploads.
pl_PL: Osiągnąłeś limit wrzuconych zdjęć.

en: You have already reported this comment
pl_PL: Już zgłaszałeś ten komentarz

en: You have already reported this post.
pl_PL: Już zgłosiłeś ten post.

en: You have flagged this post
pl_PL: Oznaczyłeś ten post

en: You need to login before doing this action.
pl_PL: Musisz być zalogowany, aby wykonać ta czynność.

en: Your answer..
pl_PL: Twoja odpowiedź..

en: Your comment subscription updated successfully
pl_PL: Subskrypcja Twojego komentarza została zaktualizowana pomyślnie

en: Your comment..
pl_PL: Twój komentarz..

en: Your contact email
pl_PL: Adres kontaktowy

en: Your first name
pl_PL: Twoje imię

en: Your nickname
pl_PL: Twoja ksywka

en: Your profile has been updated successfully.
pl_PL: Profil został zaktualizowany pomyślnie.

en: Your surname
pl_PL: Twoje nazwisko

en: Your username
pl_PL: Twoja nazwa uzytkownika

en: Your vote has been removed.
pl_PL: Twój glos został usunięty.

en: [Solved]
pl_PL: [Rozwiązane]

en: active
pl_PL: aktywne

en: add from link
pl_PL: dodaj z linku

en: answer
pl_PL: odpoweidź

en: answer accepted
pl_PL: odpowiedź zaakceptowana

en: answered
pl_PL: odpowiedział

en: answers
pl_PL: odpowiedzi

en: asked
pl_PL: zapytał

en: commented
pl_PL: skomentował

en: commented on answer
pl_PL: skomentował odpowiedź

en: comments
pl_PL: Komentarzy

en: day
pl_PL: dzień

en: days
pl_PL: dni

en: dismiss
pl_PL: odrzuć

en: down
pl_PL: przeciw

en: edited answer
pl_PL: edytował odpowiedź

en: edited comment
pl_PL: edytował komentarz

en: edited comment on answer
pl_PL: edytował komentarz dla odpowiedzi

en: edited question
pl_PL: edytował pytanie

en: few seconds
pl_PL: kilka sekund

en: hour
pl_PL: godzina

en: hours
pl_PL: godziny

en: i.e.
pl_PL: tj.

en: minute
pl_PL: minuta

en: minutes
pl_PL: minuty

en: non-loggedin user cannot see answers.
pl_PL: Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć odpowiedzi.

en: non-loggedin user cannot see comments.
pl_PL: Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć komentarze.

en: or
pl_PL: lub

en: question
pl_PL: pytanie

en: reCaptach keys missing, please add keys
pl_PL: Brakuje kluczy reCaptcha, uzupełnij je

en: selected answer
pl_PL: wybrana odpowiedź

en: selected as best answer
pl_PL: wybrał odpowiedź

en: unselected answer
pl_PL: niewybrana odpowiedź

en: unselected as best answer
pl_PL: odznaczył odpowiedź

en: up
pl_PL: za

en: updated status
pl_PL: zaktualizowano status

en: upload
pl_PL: wrzuć

en: view
pl_PL: pokaż

en: votes
pl_PL: głosów

en: week
pl_PL: tydzień

en: weeks
pl_PL: tygodnie

en: year
pl_PL: rok

en: years
pl_PL: lata
