AnsPress 2.3.1 - en to it_IT translation catalogue (664 entries)

en:  (anonymous)
it_IT:  (anonimo)

en: % Replies
it_IT: % Risposte

en: %1$d answers on - %2$s
it_IT: %1$d risposte su  - %2$s

en: %1$d comments on your %3$s - %2$s
it_IT: %1$d commenti a %3$s - %2$s

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question
it_IT: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">ha risposto</a> ad una domanda

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question, on the site %3$s
it_IT: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">ha risposto</a> ad una domanda, sul sito %3$s

en: %1$s answered on - %2$s
it_IT: %1$s ha risposto su - %2$s

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>
it_IT: %1$s ha fatto una nuova <a href="AP_CPT_LINK">domanda</a>

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>, on the site %3$s
it_IT: %1$s ha chiesto una nuova <a href="AP_CPT_LINK">domanda</a>, sul sito %3$s

en: %1$s commented on your %3$s - %2$s
it_IT: %1$s ha commentato su %3$s - %2$s

en: %2$s1%3$s answer | %2$s%1$d%3$s answers
it_IT[0]: %2$s1%3$s risposta
it_IT[1]: %2$s%1$d%3$s risposte

en: %d Answers
it_IT: %d Risposte

en: %d Best
it_IT: %d Migliori

en: %d Followers
it_IT: %d Seguaci

en: %d Followers, %d following
it_IT: %d Seguaci, %d Seguiti

en: %d Following
it_IT: %d Seguiti

en: %d Questions
it_IT: %d Domande

en: %d answers
it_IT: %d risposte

en: %d answers, %d selected
it_IT: %d risposte, %d selezionate

en: %d days
it_IT: %d giorni

en: %d months,
it_IT: %d mesi

en: %d profile views
it_IT: %d visualizzazioni del profilo

en: %d questions, %d solved
it_IT: %d domande, %d risolte

en: %d similar questions found
it_IT: %d domande simili trovate

en: %d votes casted
it_IT: %d voti assegnati

en: %d votes received
it_IT: Voti Ricevuti: %d

en: %d years,
it_IT: %d anni

en: %s Reputation
it_IT: %s Reputazione

en: %s ans | %s ans
it_IT[0]: Risposte: %s
it_IT[1]: Risposte: %s

en: %s has been trashed, you can delete it permanently from wp-admin.
it_IT: %s è stata cestinata, puoi eliminarla definitivamente dal pannello di amministrazione.

en: %s is closed, new answer are not accepted.
it_IT: %s è chiusa, non sono permesse nuove risposte.

en: %s is marked as a private, only admin and post author can see.
it_IT: %s è segnato come privato, solo gli amministratori e gli autori del post possono vederlo.

en: %s is waiting for approval by moderator.
it_IT: %s è in attesa di approvazione da parte di un moderatore.

en: %s's activity
it_IT: Attività di %s

en: %s's answers
it_IT: Risposte di %s

en: %s's followers
it_IT: I seguaci di %s

en: %s's profile
it_IT: Profilo Utente di %s

en: %s's questions
it_IT: Domande di %s

en: %s's reputation
it_IT: Reputazione di %s

en: %sAnswered %s
it_IT: %Risposto %s

en: %sAsked %s
it_IT: %sChiesta %s

en: %sBest answer %s
it_IT: %sMiglior risposta %s

en: %sCommented %s
it_IT: %sCommentato %s

en: %sDown vote %s %s
it_IT: %sVota -1 %s

en: %sDown voted %s
it_IT: %sVotato negativamente %s

en: %sSelected answer %s
it_IT: %sRisposta selezionata %s

en: %sUp vote %s %s
it_IT: %sVota +1 %s

en: &larr; Older Comments
it_IT: &larr; Commenti Vecchi

en: (AnsPress) Breadcrumbs
it_IT: Breadcrumbs di Anspress

en: 1 Answer | %d Answer
it_IT[0]: 1 Risposta
it_IT[1]: %d Risposte

en: 1 Reply
it_IT: 1 Risposta

en: 1 answer | %d answers
it_IT[0]: 1 risposta
it_IT[1]: %d risposte

en: 1 follower | %d followers
it_IT[0]: 1 Seguace
it_IT[1]: %d Seguaci

en: 1 vote | %d votes
it_IT[0]: 1 voto
it_IT[1]: %d voti

en: <i>%d views</i>
it_IT: <i>%d visualizzazioni</i>

en: <span>1</span> Participant | <span>%d</span> Participants
it_IT[0]: <span>1</span> Partecipante
it_IT[1]: <span>%d</span> Partecipanti

en: <strong>%d people</strong> subscribed to this question.
it_IT: <strong>%d persone</strong> sono sottoscritte a questa domanda.

en: <strong>1</strong> Answer | <strong>%d</strong> Answers
it_IT[0]: <strong>1</strong> Risposta
it_IT[1]: <strong>%d</strong> Risposte

en: <strong>1</strong> Vote | <strong>%d</strong> Votes
it_IT[0]: <strong>1</strong> Voto
it_IT[1]: <strong>%d</strong> Voti

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
it_IT: <strong>Compatibile</strong> con la tua versione di WordPress

en: AP Category Page
it_IT: AP Pagina Categoria

en: AP Question Sidebar
it_IT: AP Domanda Sidebar

en: About
it_IT: Info

en: About %s
it_IT: Info su %s

en: About AnsPress
it_IT: Info su AnsPress

en: About me
it_IT: Mie Info

en: Active
it_IT: Attiva

en: Add New Answer
it_IT: Aggiungi Nuova Risposta

en: Add New Question
it_IT: Aggiungi Nuova Domanda

en: Add image to editor
it_IT: Aggiungi Immagine all'Editor

en: Add more
it_IT: Aggiungi altro

en: Add to Menu
it_IT: Aggiungi al Menu

en: Adding question to your favorites
it_IT: Aggiungendo la domanda ai tuoi favoriti

en: All
it_IT: Tutto

en: All Answers
it_IT: Risposte

en: All Questions
it_IT: Tutte le Domande

en: All plugins installed and activated successfully. %s
it_IT: Tutti i plugin sono stati installati ed attivati con successo. %s

en: Allow an user to submit multiple answers on a single question.
it_IT: Consentire ad un utente di presentare più di una risposta ad una singola domanda.

en: Allow anonymous
it_IT: Consenti anonimato

en: Allow asker to answer his own question.
it_IT: Permetti al chiedente di rispondere alla propria domanda.

en: Allow image upload
it_IT: Consentire il caricamento di immagini

en: Allow logged-in users to upload image.
it_IT: Permetti agli utenti loggati di caricare le immagini.

en: Allow private posts
it_IT: Permetti post privati

en: Allow user to submit multiple answer per question.
it_IT: Consenti all'utente di inviare risposte multiple alle domande.

en: Allow users to create private question and answer.
it_IT: Permetti agli utenti di creare domande e risposte private

en: Anonymous
it_IT: Anonimo

en: Ans
it_IT: Risp

en: AnsPress Dashboard
it_IT: Pannello AnsPress

en: AnsPress Moderator
it_IT: Moderatore AnsPress

en: AnsPress Options
it_IT: Opzioni AnsPress

en: AnsPress Pages
it_IT: Pagine di AnsPress

en: AnsPress Participants
it_IT: Partecipanti AnsPress

en: AnsPress Role
it_IT: AnsPress Ruolo

en: AnsPress Themes
it_IT: Temi di AnsPress

en: AnsPress options updated
it_IT: Opzioni di AnsPress aggiornate

en: AnsPress recommends the following plugin: %1$s. | AnsPress recommends the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: AnsPress raccomanda il seguente plugin:%1$s.
it_IT[1]: AnsPress raccomanda i seguenti plugins:%1$s.

en: AnsPress requires the following plugin: %1$s. | AnsPress requires the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: AnsPress richiede il seguente plugin:%1$s.
it_IT[1]: AnsPress richiede i seguenti plugins:%1$s.

en: Answer
it_IT: Risposta

en: Answer Help page
it_IT: Pagina aiuto delle risposte di AnsPress

en: Answer avatar size
it_IT: Dimensioni avatar risposte

en: Answer has been deleted permanently
it_IT: La risposta è stata cancellata in modo permanente

en: Answer moved to trash.
it_IT: Risposta cancellata

en: Answer submitted successfully
it_IT: Risposta inviata correttamente

en: Answer this question
it_IT: Rispondi a questa Domanda

en: Answer updated successfully
it_IT: Risposta aggiornata correttamente

en: Answered
it_IT: Con una Risposta

en: Answers
it_IT: Risposte

en: Answers %s
it_IT: Risposte %s

en: Answers feed
it_IT: Feed della Risposta

en: Answers per page
it_IT: Risposte per pagina

en: Answers to show per page.
it_IT: Risposte da mostrare per pagina.

en: Ask
it_IT: Chiedi

en: Ask page slug
it_IT: Slug della pagina Chiedi

en: Ask page title
it_IT: Titolo pagina Chiedi

en: Ask question
it_IT: Fai una Domanda

en: Ask questions
it_IT: Fai una Domanda

en: Asker can answer
it_IT: Il chiedente può rispondere

en: Assign a default rank for newly registered user.
it_IT: Assegna un rango di default agli utenti appena registrati.

en: Author
it_IT: Autore

en: Avatar size:
it_IT: Dimensioni Avatar:

en: Avatar uploaded successfully.
it_IT: Avatar caricato correttamente

en: Awarded for completing profile fields.
it_IT: Premiato per aver completato il profilo

en: Awarded for uploading an profile picture.
it_IT: Premiato per il caricamento di una foto del profilo.

en: Base page
it_IT: Pagina Base

en: Base page slug before question permalink
it_IT: Slug della pagina prima del permalink della pagina domande

en: Base page slug before user page permalink
it_IT: Slug della pagina prima del permalink della pagina utente

en: Base page title
it_IT: Titolo pagina base

en: Basic
it_IT: Base

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it_IT[0]: Iniziare attivando il plugin
it_IT[1]: Iniziare attivando i plugins

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it_IT[0]: Inizio Installazione del plugin
it_IT[1]: Inizio Installazione dei plugins

en: Best answer
it_IT: Risposta Migliore

en: Best answer is selected for your question.
it_IT: E' stata selezionata la risposta migliore alla tua domanda.

en: Best answer is unselected for your question.
it_IT: La risposta migliore è stata deselezionata per la tua domanda.

en: Bot verification failed.
it_IT: Verifica Bot Fallita.

en: By %s
it_IT: Di %s

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category IDs:
it_IT: IDs Categoria:

en: Change status of post
it_IT: Modifica lo Status del Post

en: Check missing fields and then re-submit.
it_IT: Controlla i campi mancanti e invia di nuovo il modulo.

en: Clean DB
it_IT: Pulisci il DB

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close question after selecting answer
it_IT: Chiudi domanda dopo aver selezionato la risposta

en: Closed
it_IT: Archiviati

en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Chiusa <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Modera <span class="count">(%s)</span>

en: Comma separted AnsPress category ids
it_IT: Id di categoria di AnsPress separati da virgole

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment avatar size
it_IT: Dimensioni Avatar nei commenti

en: Comment content is empty.
it_IT: Il contenuto del commento è vuoto.

en: Comment deleted successfully
it_IT: Commento eliminato correttamente

en: Comment deleted successfully.
it_IT: Commento eliminato correttamente

en: Comment navigation
it_IT: Naviga tra i commenti

en: Comment successfully posted.
it_IT: Commento postato correttamente

en: Comment updated successfully.
it_IT: Commento aggiornato correttamente

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Completing profile
it_IT: Completando il Profilo

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Continua <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Cover height
it_IT: Altezza Copertina

en: Cover photo uploaded successfully.
it_IT: Foto di copertina caricata correttamente

en: Cover thumb width
it_IT: Larghezza cover

en: Cover width
it_IT: Larghezza cover

en: Create new tag
it_IT: Crea nuovo tag

en: Create tag
it_IT: Crea tag

en: Date
it_IT: Data

en: Default answer sort
it_IT: Ordine predefinito per le risposte

en: Default rank
it_IT: Rango di default

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete Permanently
it_IT: Cancella Definitivamente

en: Delete notificaton
it_IT: Cancella Notifica

en: Delete permanently
it_IT: Cancella Permanentemente

en: Delete this item permanently
it_IT: Cancella Definitivamente

en: Delete this reputation
it_IT: Cancella questa reputazione

en: Deleting comment
it_IT: Cancellando il Commento...

en: Deleting message
it_IT: Cancellando il Messaggio

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description of tag.
it_IT: Descrizione tag

en: Direction for answring a question.
it_IT: Direttive per rispondere a una domanda

en: Direction for asking a question.
it_IT: Direttive per chiedere una domanda

en: Disable answer navigation.
it_IT: Disabilita

en: Disable comments
it_IT: Disabilitare commenti

en: Disable comments on answer.
it_IT: Disabilia i commenti sulla risposta

en: Disable comments on questions.
it_IT: Disabilitare commenti sulle domande.

en: Disable down voting
it_IT: Disabilia i voti in basso

en: Disable down voting on answers.
it_IT: Disabilia i voti in basso per le Risposte

en: Disable down voting on questions.
it_IT: Disabilia i voti in basso per le Domande

en: Disable hover card
it_IT: Disabilita carta hover

en: Disable navigation
it_IT: Disabilita Navigazione

en: Disable reputation
it_IT: Disabilita reputazione

en: Disable reputation for user
it_IT: Disabilita reputazione per gli utenti

en: Disable voting
it_IT: Disabilita il voto

en: Disable voting on answers.
it_IT: Disabilia i voti per le risposte

en: Disable voting on questions.
it_IT: Disabilitare il voto alle domande.

en: Discussion on "%s"
it_IT: Discussione su "%s"

en: Display name
it_IT: Nome Visualizzato

en: Don't have a user account? %sRegister now%s.
it_IT: Non hai ancora un account? %sRegistrati ora%s

en: Dont show user hover card on mouseover.
it_IT: Non mostrare le hover card durante il mouseover

en: Down vote this post
it_IT: -1

en: Down voted answers
it_IT: Risposte votate negativamente

en: Down voted questions
it_IT: Domande votate negativamente

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Answer
it_IT: Modifica Risposta

en: Edit Question
it_IT: Modifica Domanda

en: Edit answer
it_IT: Modifica Risposta

en: Edit flags
it_IT: Modifica Segnalazioni

en: Edit post
it_IT: Modifica Post

en: Edit question
it_IT: Modifica Domanda

en: Edit this answer
it_IT: Modifica Risposta

en: Edit this question
it_IT: Modifica questa domanda

en: Edited on
it_IT: Modificata il

en: Email already in use. %sDo you want to reset your password?%s
it_IT: Email già in uso. %sVuoi resettare l tua password?%s

en: Enable reCaptcha
it_IT: Abilita reCaptcha

en: Enter images link
it_IT: Inserisci il link all'immagine

en: Enter slug for ask page.
it_IT: Inserisci slug per la pagina chiedi

en: Enter slug for question page.
it_IT: Inserisci lo slug per la pagina della domanda

en: Enter slug for user page, make sure no page or post exists with same slug.
it_IT: Inserisci slug per la pagina utente, assicurarsi che nessuna pagina o un post esistente abbia lo stesso slug.

en: Enter slug for users page.
it_IT: Inserisci lo slug per la pagina utenti

en: Enter tag
it_IT: Inserisci tag

en: Enter your name to display
it_IT: Inserisci il Nome da visualizzare

en: Enter your secret key
it_IT: Inserisci la Secret Key

en: Enter your site key, if you dont have it get it from here https://www.google.com/recaptcha/admin
it_IT: Inserisci la tua Site Key, se non ne hai una la puoi ricevere qui https://www.google.com/recaptcha/admin

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Event
it_IT: Evento

en: Featured post
it_IT: Post in Evidenza

en: Featured question
it_IT: Domande in Evidenza

en: Features
it_IT: Funzionalità

en: File cannot be uploaded, size is bigger then %d Byte
it_IT: Il file non può essere caricato, la dimensione è mggiore di %d Byte.

en: First name
it_IT: Nome

en: Fix question tags
it_IT: Risolvi i problemi dei tag delle domanda

en: Flag
it_IT: Segnala

en: Flag
it_IT: Segnala

en: Flag this post
it_IT: Segnala

en: Flagged
it_IT: Segnalato

en: Flagged question & answer
it_IT: Domande & risposte contrassegnate

en: Follow
it_IT: Segui

en: Followers
it_IT: Seguaci

en: Following
it_IT: Seguiti

en: For answering a question.
it_IT: Per aver risposto a una domanda.

en: For asking a question.
it_IT: Per aver chiesto una domanda.

en: For new comment.
it_IT: Per un nuovo commento.

en: Form loaded.
it_IT: Form caricato

en: General
it_IT: Generale

en: Hide author credits
it_IT: Nascondi Attribuzione all'Autore

en: Hide message %s
it_IT: Nascondi Messaggio %s

en: How to answer
it_IT: Come rispondere

en: How to ask
it_IT: Come porre una Domanda

en: If enabled this will prevent user to submit answer on solved question.
it_IT: Se abilitato questo impedirà all'utente di inviare una risposta ad una domanda già risolta.

en: Image uploaded successfully
it_IT: Immagine caricata correttamente

en: Install Plugins
it_IT: Installa Plugin

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i plugin richiesti

en: Installing Plugin: %s
it_IT: Installando Plugin: %s

en: Is your existing question tags are not appearing ? click here to fix it %s
it_IT: Non appaiono i tag della tua domanda? Clicca qui per risolvere il problema %s

en: It must be minimum %d characters
it_IT: Dev'essere minimo di %d caratteri

en: Items to show per page
it_IT: Elementi da mostrare per pagina

en: Its too short, it must be minimum %d characters
it_IT: E' troppo corto, dev'essere minimo d %d characters

en: Last Updated:
it_IT: Aggiornato il:

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Latest Questions
it_IT: Ultime Domande

en: Leave a reply
it_IT: Commenta

en: Limit:
it_IT: Limite:

en: List avatar size
it_IT: Elenco dimensioni avatar

en: Loading
it_IT: Caricando

en: Loading comment form
it_IT: Caricando il Form dei Commenti

en: Loading conversation
it_IT: Caricando la Conversazione

en: Loading form
it_IT: Caricando il Form

en: Loading message form
it_IT: Caricando il messaggio da

en: Loading more conversations
it_IT: Caricando più conversazioni

en: Loading new message form
it_IT: Caricando il form dei commenti

en: Loading suggestions
it_IT: Caricamento suggerimenti

en: Lock comment or post after a period so that user cannot delete it. Set the time in epoch i.e. 86400 = 1 day.
it_IT: Blocca i commenti o i post dopo un tot di tempo, in modo tale che gli utenti non possano cancellarli. Imposta il periodo es. 86400 = 1 giorno

en: Lock delete action
it_IT: Blocca elimina azione

en: Login to see your profile links
it_IT: Accedi per vedere i tuoi link profilo

en: Main questions list page title
it_IT: Titolo della pagina delle domande principale

en: Make this question featured
it_IT: Imposta tra le domande in Evidenza

en: Mark all as read
it_IT: Segna come già Lette

en: Mark as read
it_IT: Segna come Letta

en: Max images per post
it_IT: Numero massimo di immagini per post

en: Max upload size
it_IT: Dimensione massima file

en: Member for %s
it_IT: Membro da %s

en: Minimum question content
it_IT: Contenuto minimo della domanda

en: Minimum title length
it_IT: Lunghezza minima del titolo

en: Moderate
it_IT: Modera

en: Moderate <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Modera <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Modera <span class="count">(%s)</span>

en: Moderate question & answer
it_IT: Moderazione domande & risposte

en: More action
it_IT: Altre Azioni

en: More answers by %s
it_IT: Altre domande di %s

en: More questions by %s
it_IT: Altre domande di %s

en: Move this item to the Trash
it_IT: Sposta nel cestino

en: Move to trash
it_IT: Cancella

en: Multiple Answers
it_IT: Risposte Multiple

en: Multiple answers
it_IT: Risposte Multiple

en: My activity
it_IT: Mie Attività

en: My answers
it_IT: Mie Risposte

en: My followers
it_IT: I miei Seguaci

en: My notification
it_IT: Notifiche

en: My profile
it_IT: Profilo

en: My questions
it_IT: Mie Domande

en: My reputation
it_IT: Reputazione

en: My subscriptions
it_IT: Le mie Sottoscrizioni

en: Name
it_IT: Nome

en: New Question
it_IT: Nuova Domanda

en: New Registration
it_IT: Nuova Registrazione

en: New answer
it_IT: Nuova Risposta

en: New questions
it_IT: Ultime Domande

en: New reputation
it_IT: Nuova reputazione

en: Newer Comments &rarr;
it_IT: Commenti Recenti &rarr;

en: Newest
it_IT: Nuove

en: No answer found
it_IT: Nessuna Risposta Trovata

en: No answer found in Trash
it_IT: Nessuna risposta trovata nel cestino

en: No answer posted yet!
it_IT: Nessuna Risposta finora

en: No answers yet
it_IT: Nessuna Risposta finora

en: No fields found
it_IT: Nessun campo Trovato

en: No followers found
it_IT: Nessun seguace trovato

en: No followers yet
it_IT: Nessun Seguace Ancora

en: No notification
it_IT: Nessuna Notifica

en: No one flagged this post yet
it_IT: Nessuno ha segnalato questa Doamanda ancora

en: No one is subscribed to this question.
it_IT: Nessuno è sottoscritto a questa domanda.

en: No options
it_IT: Nessuna Opzione

en: No question asked yet!
it_IT: Nessuna domanda fatta per ora.

en: No question asked yet!, be the first to ask a question.
it_IT: Nessuna domanda chiesta finora! Sii il primo

en: No question found
it_IT: Nessuna Domanda trovata.

en: No questions found in Trash
it_IT: Nessuna Domanda trovata.

en: No questions found.
it_IT: Nessuna Domanda trovata.

en: No related questions found
it_IT: Nessuna Domanda simile Trovata.

en: No related questions found.
it_IT: Nessuna Domanda simile Trovata.

en: No reputation earned yet.
it_IT: Nessun punto guadagnato finora :(

en: No user found
it_IT: Nessun Utente Trovato

en: No users found.
it_IT: Nessun Utente Trovato

en: Non-loggedin user can post questions and answers.
it_IT: Gli utenti non loggati possono postare domande e risposte.

en: Not a valid email
it_IT: Email non valida

en: Not a valid email address
it_IT: Indirizzo mail invalido

en: Not following any question yet!
it_IT: Nessuna sottoscrizione a domande

en: Notification
it_IT: Notifiche

en: Notification deleted successfully.
it_IT: Notifica Eliminata correttamente

en: Notification is marked as read.
it_IT: Notifica contrassegnata come letta.

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Numbers of user to show:
it_IT: Numero di Utenti da mostrare:

en: Oldest
it_IT: Vecchie

en: One comment | %d comments
it_IT[0]: 1 Commento
it_IT[1]: %d Commenti

en: One time | %d times
it_IT[0]: 1 Volta
it_IT[1]: %d Volte

en: Only admin can answer
it_IT: Solo gli amministratori possono rispondere

en: Only allow admin to answer question.
it_IT: Consenti solo agli agli amministratori di rispondere alla domanda.

en: Only logged in can see answers
it_IT: Solo gli utenti loggati possono vedere le risposte

en: Only logged in can see comment
it_IT: Solo gli utente loggati possono vedere i commenti

en: Only visible to admin and moderator.
it_IT: Visibile solo agli amministratori e ai moderatori.

en: Only you are subscribed to this question.
it_IT: Sei l'unico sottoscritto a questa domanda.

en: Open
it_IT: Visibile

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Page not found or registered.
it_IT: Pagina non trovata.

en: Page slug
it_IT: Slug della pagina

en: Page titles
it_IT: Titoli pagine

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Parent Answer:
it_IT: Risposta Principale:

en: Parent Question:
it_IT: Domanda Principale:

en: Password length must be 6 or higher
it_IT: La password deve contenere 6 o più caratteri

en: Password not matching
it_IT: La password non combacia

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Permission
it_IT: Permessi

en: Please %s or %s to view answers and comments
it_IT: Please %s o %s per vedere le risposte e i commenti

en: Please %s or %s.
it_IT: Per favore %s o %s.

en: Please check captcha field and resubmit it again.
it_IT: Per favore controlla il captcha e riprova.

en: Please fill parent question field, Answer was not saved!
it_IT: Riempi il campo domanda, la risposta non è stata salvata.

en: Please login for adding question to your subscribe
it_IT: Esegui il login per aggiungere questa domanda tra quelle che segui.

en: Please login or register to continue this action.
it_IT: Per favore effettua il login o registrati per continuare questa azione

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Points
it_IT: Punti

en: Points given to newly registered user.
it_IT: Punteggio assegnato ad un nuovo utente registrato.

[ctx: Post Type General Name]
en: Answers
it_IT: Risposte

[ctx: Post Type General Name]
en: Questions
it_IT: Domande

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Answer
it_IT: Risposta

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Question
it_IT: Domanda

en: Post answer
it_IT: Invia Risposta

en: Post flag
it_IT: Segnala

en: Post question
it_IT: Domanda

en: Post status updated successfully
it_IT: Lo status del post è stato aggiornato con successo

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview &#8220;%s&#8221;
it_IT: Antemprima &#8220;%s&#8221;

en: Private
it_IT: Privata

en: Private Answer
it_IT: Risposta privata

en: Private Post
it_IT: Privata

en: Private Post <span class="count">(%s)</span> | Private Post <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Post Privato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Post Privato <span class="count">(%s)</span>

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Published
it_IT: Pubblicata

en: Question
it_IT: Domanda

en: Question Feed
it_IT: Feed della Domanda

en: Question Help page
it_IT: Pagina aiuto delle domanda di AnsPress

en: Question and answer is powered by <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a>
it_IT: Le domande e le risposte sono sponsorizzate da <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a> e Benjamin Meghnagi

en: Question avatar size
it_IT: Dimensione avatar nelle domande

en: Question feed
it_IT: Feed della Domanda

en: Question has been deleted permanently
it_IT: La domanda è stata eliminata in modo permanente

en: Question in one sentence
it_IT: La domanda in una frase

en: Question is asked for %s.
it_IT: Domanda chiesta per %s

en: Question is marked as featured.
it_IT: La domanda è segnata come "In Evidenza".

en: Question is unmarked as featured.
it_IT: La domanda non è più segnata come "In Evidenza".

en: Question moved to trash.
it_IT: Domanda spostata nel cestino

en: Question page slug
it_IT: Slug per la pagina Domanda

en: Question stats
it_IT: Statistiche Domanda

en: Question submitted successfully
it_IT: Domanda Inviata con Successo

en: Question updated successfully
it_IT: Domanda aggiornata correttamente

en: Questions
it_IT: Domande

en: Questions %s
it_IT: Domande %s

en: Questions per page
it_IT: Domande per Pagina

en: Questions to show per page.
it_IT: Domande da mostrare per pagina.

en: Recaptcha secret key
it_IT: Chiave Segreta reCaptcha

en: Recaptcha site key
it_IT: Site Key di reCaptcha

en: Receive down vote on answer
it_IT: Ricevi una valutazione negativa a una risposta

en: Receive down vote on question
it_IT: Ricevi una valutazione negativa ad una domanda

en: Receive upvote on answer
it_IT: Ricevi una valutazione positiva ad una risposta

en: Receive upvote on question
it_IT: Ricevi una valutazione positiva a una domanda

en: Related Questions
it_IT: Domande Simili

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Repeat your password
it_IT: Ripeti la Password

en: Reputation
it_IT: Reputazione

en: Requesting for closing this question
it_IT: Richiedendo la chiusura di questa domanda

en: Reset sorting and filter
it_IT: Ripristina i Filtri

en: Respond to the post.
it_IT: Invia Risposta

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore this item from the Trash
it_IT: Ripristina dal cestino

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: Ritorna all’installazione dei plugin richiesti

en: Role and permission for AnsPress
it_IT: Ruolo e permesso per AnsPress

en: Save Point
it_IT: Salva Punteggio

en: Save options
it_IT: Salva Opzioni

en: Saving labels
it_IT: Salvando le Etichette

en: Saving profile
it_IT: Salvando Profilo

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search answer
it_IT: Cerca Risposte

en: Search question
it_IT: Cerca tra le Domande...

en: Search questions
it_IT: Cerca Domande

en: Search questions & answers
it_IT: Cerca domande e risposte

en: Search questions...
it_IT: Cerca tra le Domande...

en: Search users...
it_IT: Cerca Utenti...

en: Searching conversations
it_IT: Cercando fra le conversazioni

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select a page
it_IT: Seleziona una Pagina

en: Select a question for new answer
it_IT: Seleziona una Domanda in base alla nuova Risposta

en: Select page for displaying anspress.
it_IT: Seleziona una Pagina dove visualizzare AnsPress

en: Select question
it_IT: Seleziona la Domanda

en: Select this answer as best
it_IT: Seleziona questa risposta come la migliore

en: Selecting answer
it_IT: Selezionando Risposta

en: Sending message
it_IT: Invio messaggio

en: Sending request
it_IT: Inviando Richiesta

en: Sending your answer
it_IT: Inviando la Risposta

en: Sending your comment
it_IT: Commentando...

en: Sending your question
it_IT: Inviando la Domanda...

en: Sending your vote
it_IT: Votanto

en: Set as featured
it_IT: Imposta in Evidenza

en: Set height of user cover photo thumbnail.
it_IT: Imposta l'altezza della thumbnail della cover

en: Set height of user cover photo.
it_IT: Imposta l'altezza della cover

en: Set how many images user can upload for each post.
it_IT: Imposta quante immagini possono essere caricate dagli utenti per ogni post.

en: Set maximum upload size.
it_IT: Imposta dimensione massima file

en: Set minimum letters for a answer contents.
it_IT: Impostare il minimo numero di lettere per il contenuto di una risposta.

en: Set minimum letters for a question contents.
it_IT: Impostare il minimo numero di lettere per il contenuto di una domanda.

en: Set minimum letters for a question title.
it_IT: Impostare il numero di lettere minimo per il  titolo di una domanda.

en: Set post status of edited answer.
it_IT: Imposta lo status della risposta modificata.

en: Set post status of edited question.
it_IT: Imposta lo status di una domanda modificata.

en: Set post status of new answer.
it_IT: Imposta lo status di una nuova risposta.

en: Set post status of new question.
it_IT: Imposta lo status di una nuova domanda.

en: Set user avatar size for users page item.
it_IT: Importa dimensione avatar per la pagina utente

en: Set width of user cover photo thumbnail.
it_IT: Impostare la larghezza della thumbnail della cover

en: Set width of user cover photo.
it_IT: Impostare larghezza della cover utente

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show comments
it_IT: Mostra Commenti

en: Show comments by default.
it_IT: Mostra Commenti per Default

en: Show question sidebar
it_IT: Mostra sidebar domande

en: Show question title
it_IT: Mostra il titolo della Domanda

en: Show question title in single question page.
it_IT: Mostra titolo della domanda nella pagina singola della domanda

en: Show users directory
it_IT: Mostra Directory Utenti

en: Sign up
it_IT: Registrati

en: Slowly type for question suggestion and then click select button right to question title.
it_IT: Scrivi lentamente per i suggerimenti, e poi premi il tasto seleziona a fianco al titolo della domanda.

en: Small cover height
it_IT: Altezza cover piccola

en: Solved
it_IT: Risolto

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con le API del plugin.

en: Something went wrong, last action failed.
it_IT: Qualcosa è andato storto, l'ultima azione è fallita

en: Something went wrong, please try again.
it_IT: Qualcosa è andata storto, per favore prova di nuovo

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
it_IT[0]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare il plugin %s. Contattare l'amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin attivato.
it_IT[1]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare i plugin %s. Contattare l'amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere i plugins attivati.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
it_IT[0]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare il plugin %s. Contattare l'amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin installato.
it_IT[1]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare i plugins %s. Contattare l'amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere i plugins installati.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
it_IT[0]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare il plugin %s. Contattare l'amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin installato.
it_IT[1]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare i plugin %s. Contattare l'amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin installato.

en: Sort answers by default.
it_IT: Ordina le risposte secondo l'ordine predefinito

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Sorting
it_IT: Ordinando

en: Status of edited answer
it_IT: Status della risposta modificata

en: Status of edited question
it_IT: Stato di una domanda modificata

en: Status of new answer
it_IT: Status di una nuova risposta

en: Status of new question
it_IT: Stato di una Nuova Domanda

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submitting request
it_IT: Inviando Richiesta

en: Subscribe
it_IT: Segui la Domanda

en: Success
it_IT: Successo

en: Successfully created a tag.
it_IT: Tag creato correttamente

en: Successfully followed.
it_IT: Aggiunto ai Seguiti correttamente.

en: Successfully loaded form.
it_IT: Form caricato correttamente

en: Successfully unfollowed.
it_IT: Sottoscrizione eliminata correttamente.

en: Support Q&A
it_IT: Supporta Q&A

en: Text editor as default.
it_IT: Editor di testo di default.

en: Thank you for reporting this post.
it_IT: Grazie per aver segnalato questo contenuto.

en: Thank you for voting.
it_IT: Grazie per aver Votato

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plug-in deve essere aggiornato alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plug-in devono essere aggiornati alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin raccomandato è attualmente inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugins raccomandati sono attualmente inattivi: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin richiesto è attualmente inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugins richiesti sono attualmente inattivi: %1$s.

en: The most advance community question and answer system for WordPress
it_IT: Il più avanzato sistema di domande e risposte per WordPress

en: There is no question yet.
it_IT: Non vi è ancora nessuna Domanda

en: There was an error while uploading avatar, please check your image
it_IT: C'è stato un errore nel caricamento dell'avatar, per favore controlla la tua immagine

en: There was an error while uploading cover photo, please check your image and try again.
it_IT: C'è stato un errore nel caricamento della foto di copertina, per favore controlla la tua immagine e prova di nuovo

en: This %s waiting for moderation.
it_IT: %s è in attesa di approvazione da parte di un moderatore.

en: This cannot be changed.
it_IT: Questo non può essere cambiato

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: This has been trashed or waiting for approval.
it_IT: Questo post è stato cancellato o è in attesa di approvazione.

en: This is a private %s.
it_IT: Questa è una %s privata.

en: This question is orphan, no question is selected for this answer
it_IT: Questa domanda è orfana, nessuna domanda è selezionata per questa risposta

en: This widget can only be used in single question page
it_IT: Puoi usare questo widget solo nella pagina di domanda

en: This widget can only be used in user page.
it_IT: Puoi usare questo widget solo nella pagina utenti

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title of the ask page
it_IT: Titolo della pagina Chiedi

en: Title of the users page
it_IT: Titolo della pagina utenti

en: Title:
it_IT: Titolo

en: Toggle fullscreen
it_IT: Aprilo in Fullscreen

en: Top Answers
it_IT: Risposte Migliori

en: Total
it_IT: Totale

en: Total <b>%d flag</b>
it_IT: Totale <b>%d segnalazioni</b>

en: Total votes
it_IT: Voti totali

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Trash post
it_IT: Cancella

en: Type
it_IT: Tipo

en: Unable to create tag, please try again.
it_IT: Impossibile caricare il tag, per favore prova di nuovo

en: Unable to load form, please try again.
it_IT: Impossibile caricare il form, per favore prova di nuovo

en: Unanswered
it_IT: Senza Risposta

en: Undo your vote
it_IT: Cancella il tuo Voto

en: Undo your vote first.
it_IT: Cancella il tuo Voto

en: Unfollow
it_IT: Rimuovi dai Seguiti

en: Unselect
it_IT: Deseleziona

en: Unselect this answer
it_IT: Deseleziona questa risposta

en: Unset as featured
it_IT: Rimuovi dalle Domande in Evidenza

en: Unsolved
it_IT: Irrisolte

en: Untested with your version of WordPress
it_IT: Non testato con la tua versione di WordPress

en: Up vote this post
it_IT: +1

en: Up voted answers
it_IT: Risposte votate positivamente

en: Up voted questions
it_IT: Domande votate positivamente

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Answer
it_IT: Aggiorna Risposta

en: Update Question
it_IT: Aggiorna Domanda

en: Update answer
it_IT: Aggiorna Risposta

en: Update comment
it_IT: Aggiorna Commento

en: Update question
it_IT: Aggiorna Domanda

en: Update your password
it_IT: Aggiorna la tua Password

en: Updating comment
it_IT: Aggiornando il Commento

en: Updating message
it_IT: Aggiornando il Messaggio

en: Upload
it_IT: Uploadala

en: Upload a cover photo
it_IT: Uploada una Foto di Copertina

en: Upload an avatar
it_IT: Carica Avatar

en: Upload avatar
it_IT: Carica Avatar

en: Upload cover
it_IT: Uploada una Cover

en: Uploading
it_IT: Uploadando

en: Uploading avatar
it_IT: Uploadando Avatar

en: Uploading cover
it_IT: Uploadando la Cover

en: Use text editor ?
it_IT: Utilizzare editor di testo?

en: Use this for preventing spam posts.
it_IT: Il suo uso previene lo spam!

en: User
it_IT: Utente

en: User avatar size for answer.
it_IT: Dimensione avatar utente per le risposte.

en: User avatar size for comments.
it_IT: Dimensione avatar utente per i commenti

en: User avatar size for question.
it_IT: Dimensione avatar utente per le domande

en: User avatar size for questions list.
it_IT: Dimensione avatar utente per la lista delle domande

en: User directory is disabled.
it_IT: La directory utente è disabilitata.

en: User notification
it_IT: Notifiche

en: User page slug
it_IT: Slug pagina utente

en: User profile
it_IT: Profilo Utente

en: Username length must be 4 or higher
it_IT: L'username deve contenere 4 o più caratteri

en: Username not available
it_IT: Username Non Disponibile

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users page avatar size
it_IT: Dimensioni avatar pagina utenti

en: Users page slug
it_IT: Slug della pagina utenti

en: Users page title
it_IT: Titolo della pagina Utenti

en: Users per page
it_IT: Utenti per pagina

en: Users to show per page.
it_IT: Utenti da visualizzare per pagina

en: View
it_IT: Visualizza

en: View &#8220;%s&#8221; question
it_IT: Visualizza &#8220;%s&#8221; Domanda

en: View Answer
it_IT: Visualizza Risposta

en: View Question
it_IT: Visualizza Domanda

en: View all followers &rarr;
it_IT: Visualizza tutti i Seguaci &rarr;

en: View all notifications
it_IT: Visualizza tutte le Notifiche

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Visualizza tutti i post di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Vote
it_IT: Vota

en: Vote for closing
it_IT: Vota per la chiusura

en: Voted
it_IT: Votate

en: Votes
it_IT: Voti

en: Voting down is disabled.
it_IT: Voti disabilitati

en: When enabled public can see directory of users.
it_IT: Se impostato, la directory utenti è visibile pubblicamente.

en: When user down vote others answers
it_IT: Quando un utente vota negativamente risposte altrui

en: When user down vote others question
it_IT: Quando un utente vota negativamente domande altrui

en: When user receive an down vote on answer
it_IT: Quando un utente riceve una valutazione negativa ad una risposta

en: When user receive an down vote on question
it_IT: Quando un utente riceve una valutazione negativa ad una domanda

en: When user receive an upvote on answer
it_IT: Quando un utente riceve una valutazione positiva ad una risposta

en: When user receive an upvote on question
it_IT: Quando un utente riceve una valutazione positiva ad una domanda

en: When user upvote others answer
it_IT: Quando un utente valuta in modo positivo una domanda altrui

en: When user upvote others question
it_IT: Quando un utente valuta in modo positivo una domanda altrui

en: When user user select an answer.
it_IT: Quando un utente seleziona una risposta

en: When user's answer get selected as best
it_IT: Quando la risposta di un utente è valutata come Miglior Risposta

en: Widgets in this area will be shown before anspress body.
it_IT: I Widget in quest'area verranno mostrati prima del body di AnsPress

en: Widgets in this area will be shown before questions list.
it_IT: I Widget in quest'area verranno mostrati dopo la lista delle domande.

en: Widgets in this area will be shown in AnsPress sidebar.
it_IT: I Widget in quest'area verranno mostrati nella sidebar di AnsPress

en: Widgets in this area will be shown in category listing page.
it_IT: I Widget in quest'area verranno mostrati nella pagina di elenco delle categorie.

en: Widgets in this area will be shown in question page sidebar.
it_IT: I widget in quest'area verranno mostrati nella sidecar della pagina delle domande

en: Widgets in this area will be shown in tag listing page.
it_IT: I widget in quest'area verranno mostrati nella pagina di elenco dei Tag

en: Write
it_IT: Scrivi

en: Write a meaningful title for the question.
it_IT: Scrivi un titolo sensato per la domanda

en: Write description for the question.
it_IT: Descrivi la domanda

en: Write something about yourself
it_IT: Scrivi qualcoa su di te

en: You and <strong>%s people</strong> subscribed to this question.
it_IT: Tu e <strong>%s persone</strong> siete sottoscritti a questa domanda.

en: You are commenting on a draft post.
it_IT: Stai commentando una bozza

en: You are following this question.
it_IT: Stai seguendo questa Domanda

en: You are not following anyone.
it_IT: Non segui nessuno

en: You cannot follow yourself.
it_IT: Non puoi seguire te stesso

en: You cannot vote on your own question or answer.
it_IT: Non pui votare la tua domanda o la tua risposta

en: You do not have permission to delete this comment
it_IT: Non hai il permesso per eliminare questo commento

en: You do not have permission to do this action.
it_IT: Non hai il permesso per fare quest'azione

en: You do not have permission to edit this question.
it_IT: Non hai il permesso per modificare questa domanda

en: You don't have permission to access this page.
it_IT: Non hai il permesso per accedere a questa pagina

en: You dont have permission to view private posts.
it_IT: Non puoi vedere i post privati.

en: You have already attached maximum numbers of allowed uploads.
it_IT: Hai già inserito il numero massimo di file uploadabili.

en: You have already reported this post.
it_IT: Hai già segnalato questo contenuto

en: You have flagged this post
it_IT: Hai segnalato questo post

en: You need to login before doing this action.
it_IT: Effettua il login prima di fare quest'azione

en: Your answer..
it_IT: La tua Risposta

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Commento in attesa di moderazione.

en: Your contact email
it_IT: La tua Email

en: Your first name
it_IT: Inserisci il tuo Nome

en: Your nickname
it_IT: Il tuo Nickname

en: Your profile has been updated successfully.
it_IT: Profilo aggiornato con successo.

en: Your surname
it_IT: Inserisci il Cognome

en: Your username
it_IT: Il tuo username

en: Your vote has been removed.
it_IT: Voto Rimosso

en: [Solved]
it_IT: [Risolta]

en: add image from link
it_IT: aggiungila da un link

en: ago
it_IT: fa

en: answer
it_IT: Risposta

en: answer accepted
it_IT: Risposta Accettata

en: answered
it_IT: ha risposto

en: answers
it_IT: Risposte

en: asked
it_IT: chiesta

en: check this to remove all anspress data including posts on deactivating plugin.
it_IT: spunta qui per rimuovere tutti i dati di AnsPress, inclusi in post, disattivando il plugin

en: commented
it_IT: commentata

en: commented on answer
it_IT: ha commentato alla domanda

en: dismiss
it_IT: Nascondi

en: down
it_IT: -

en: edited answer
it_IT: ha modificato la risposta

en: edited comment
it_IT: ha modificato il commento

en: edited question
it_IT: ha modificato la domanda

en: non-loggedin user cannot see answers.
it_IT: Gli utenti non loggati non possono vedere le risposte.

en: non-loggedin user cannot see comments.
it_IT: Gli utenti non loggati non possono vedere i commenti.

en: or
it_IT: o

en: question
it_IT: Domanda

en: reCaptach keys missing, please add keys
it_IT: Mancano le chiavi reCaptcha, per favore aggiungile

en: selected answer
it_IT: risposta selezionata

en: unselected answer
it_IT: ha deselezionato la risposta

en: up
it_IT: +

en: updated status
it_IT: ha aggiornato lo stato

en: upload
it_IT: Uploada

en: view
it_IT: Visualizza

en: votes
it_IT: Voti
