AnsPress 2.3.5 - en to tr_TR translation catalogue (669 entries)

en:  (anonymous)
tr_TR:  (anonim)

en: % Replies
tr_TR: % Yanıt

en: %2$s1%3$s answer | %2$s%1$d%3$s answers
tr_TR[0]: %2$s1%3$s yanıt

en: %d Answers
tr_TR: %d Yanıt

en: %d Best
tr_TR: %d En iyi

en: %d Followers
tr_TR: %d Takipçi

en: %d Followers, %d following
tr_TR: %d Takipçi, %d Takip edilen

en: %d Following
tr_TR: %d Takip Edilen

en: %d Questions
tr_TR: %d Soru

en: %d answers
tr_TR: %d yanıt

en: %d answers, %d selected
tr_TR: %d yanıt, %s seçilmiş

en: %d days
tr_TR: %d gün

en: %d months,
tr_TR: %d ay,

en: %d profile views
tr_TR: %d profil gösterimi

en: %d questions, %d solved
tr_TR: %d soru %d çözülmüş

en: %d similar questions found
tr_TR: %d benzer soru bulundu

en: %d votes casted
tr_TR: %d oy sınıflandı

en: %d votes received
tr_TR: %d oy alındı

en: %d years,
tr_TR: %d sene,

en: %s Rep.
tr_TR: %s İtibar Puanı

en: %s Reputation
tr_TR: %s İtibar

en: %s has been trashed, you can delete it permanently from wp-admin.
tr_TR: %s çöpe taşındı, kalıcı olarak wp-admin panelinden silebilirsiniz.

en: %s is closed, new answer are not accepted.
tr_TR: %s kapandı, yeni yanıtlar kabul edilemez.

en: %s is marked as a private, only admin and post author can see.
tr_TR: %s özel olarak işaretlenmiştir, sadece gönderi yazarı ve yönetici görebilir.

en: %s is waiting for approval by moderator.
tr_TR: %s yönetici onayını bekliyor.

en: %s's activity
tr_TR: %s 'nın etkinlikleri

en: %s's answers
tr_TR: %s 'ın yanıtları

en: %s's followers
tr_TR: %s 'ın takipçileri

en: %s's profile
tr_TR: %s 'nın profili

en: %s's questions
tr_TR: %s 'ın soruları

en: %s's reputation
tr_TR: %s 'in itibarı

en: %sAnswered %s
tr_TR: %sYanıtlandı %s

en: %sBest answer %s
tr_TR: %sEn İyi Yanıt %s

en: %sCommented %s
tr_TR: %sYorum Yapıldı %s

en: %sUp vote %s %s
tr_TR: %sYukarı Oylama %s %s

en: &larr; Older Comments
tr_TR: &larr; Eski Yorumlar

en: 1 Answer | %d Answer
tr_TR[0]: %d yanıt

en: 1 Reply
tr_TR: 1 Yanıt

en: 1 answer | %d answers
tr_TR[0]: %d yanıt

en: 1 follower | %d followers
tr_TR[0]: %d takipçi

en: 1 vote | %d votes
tr_TR[0]: %d oy

en: <i>%d views</i>
tr_TR: <i>%d gösterim </i>

en: <span>1</span> Participant | <span>%d</span> Participants
tr_TR[0]: <span>%d</span> Katılımcı

en: <strong>%d people</strong> subscribed to this question.
tr_TR: <strong>%d people</strong> bu soruya kayıt oldu.

en: <strong>1</strong> Answer | <strong>%d</strong> Answers
tr_TR[0]: <strong>%d</strong> Yanıt

en: <strong>1</strong> Vote | <strong>%d</strong> Votes
tr_TR[0]: <strong>%d</strong> Oy

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
tr_TR: Sizin WordPress sürümünüz ile <strong> Uyumlu </strong>

en: AP Before
tr_TR: AnsPress Önü

en: AP Category Page
tr_TR: AnsPress Kategori Sayfası

en: AP Lists Top
tr_TR: AnsPress Soru Üstü

en: AP Question Sidebar
tr_TR: AnsPress Soru Kenarçubuğu

en: AP Sidebar
tr_TR: AnsPress Kenarçubuğu

en: AP Tag page
tr_TR: AnsPress Etiket Sayfası

en: AP User
tr_TR: AnsPress Kullanıcı

en: About
tr_TR: Hakkında

en: About %s
tr_TR: %s Hakkında

en: About AnsPress
tr_TR: AnsPress Hakkında

en: About me
tr_TR: Benim hakkında

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add New Answer
tr_TR: Yeni Yanıt Ekle

en: Add New Question
tr_TR: Yeni Soru Ekle

en: Add image to editor
tr_TR: Editöre bir resim ekle

en: Add more
tr_TR: Daha fazla ekleyin

en: Add to Menu
tr_TR: Menüye Ekle

en: Adding question to your favorites
tr_TR: Soruyu favorilerinize ekliyor

en: All
tr_TR: Tümü

en: All Answers
tr_TR: Tüm Yanıtlar

en: All Questions
tr_TR: Tüm Sorular

en: All plugins installed and activated successfully. %s
tr_TR: Tüm eklentilen başarı ile yüklendi ve etkinleşitirildi. %s

en: Allow an user to submit multiple answers on a single question.
tr_TR: Tek bir soru üzerine kullanıcının birden fazla yanıt vermesine izin verir.

en: Allow anonymous
tr_TR: Anonim kullanıcılara izin verin

en: Allow asker to answer his own question.
tr_TR: Soruyu sorana yanıtı da verebilmesi için izin verin.

en: Allow image upload
tr_TR: Resim yüklemeye izin ver

en: Allow logged-in users to upload image.
tr_TR: Kayıtlı kullanıcıların resim yüklemesine izin ver.

en: Allow private posts
tr_TR: Özel mesajlaşmaya izin ver

en: Allow user to submit multiple answer per question.
tr_TR: Kullanıcıya soru başına birden fazla yanıt verebilmesi için izin verin.

en: Allow users to create private question and answer.
tr_TR: Özel soru ve yanıt oluşturmak için kullanıcılara izin verin.

en: Anonymous
tr_TR: Anonim

en: AnsPress Dashboard
tr_TR: AnsPress Paneli

en: AnsPress Extensions
tr_TR: AnsPress Uzantıları

en: AnsPress Options
tr_TR: AnsPress Seçenekleri

en: AnsPress Pages
tr_TR: AsnPress Sayfaları

en: AnsPress Participants
tr_TR: AnsPress Katılımcılar

en: AnsPress Role
tr_TR: AnsPress Rolü

en: AnsPress Themes
tr_TR: AnsPress Temaları

en: AnsPress options updated
tr_TR: AnsPress seçenekleri güncellendi

en: AnsPress recommends the following plugin: %1$s. | AnsPress recommends the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: AnsPress bu eklentileri tavsiye ediyor: %1$s.

en: AnsPress requires the following plugin: %1$s. | AnsPress requires the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: AnsPressbu ekletiye ihtiyaç duyuyor: %1$s.

en: Answer
tr_TR: Yanıt

en: Answer Help page
tr_TR: Yanıt Yardım sayfası

en: Answer avatar size
tr_TR: Yanıt avatar boyutu

en: Answer has been deleted permanently
tr_TR: Yanıt kalıcı olarak silindi

en: Answer moved to trash.
tr_TR: Yanıt çöpe taşındı

en: Answer submitted successfully
tr_TR: Yanıt başarı ile gönderildi

en: Answer this question
tr_TR: Bu soruyu yanıtlayın

en: Answer updated successfully
tr_TR: Yanıt başarı ile güncellendi

en: Answered
tr_TR: Yanıtlandı

en: Answers
tr_TR: Yanıtlar

en: Answers %s
tr_TR: Yanıtlar %s

en: Answers feed
tr_TR: Yanıt özet akışı

en: Answers per page
tr_TR: Sayfa başına yanıtlar

en: Answers to show per page.
tr_TR: Sayfa başına yanıtlar

en: Ask
tr_TR: Soru Sor

en: Ask page slug
tr_TR: Soru sorma sayfa göstergesi

en: Ask page title
tr_TR: Soru sayfası başlığı

en: Ask question
tr_TR: Soru sor

en: Ask questions
tr_TR: Soru Sor

en: Asker can answer
tr_TR: Soruyu soran yanıt da verebilir.

en: Assign a default rank for newly registered user.
tr_TR: Yeni kayıt olan bir kullanıcıya varsayılan bir rütbe ata.

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Avatar size:
tr_TR: Avatar boyut:

en: Avatar uploaded successfully.
tr_TR: Avatar başarı ile yüklendi.

en: Awarded for completing profile fields.
tr_TR: Profil bilgilerini tamamladığı için ödüllendirildi.

en: Awarded for uploading an profile picture.
tr_TR: Profil resmi yüklendiği için ödüllendirildi

en: Base page
tr_TR: Temel sayfa

en: Base page slug before question permalink
tr_TR: Soru sabit linkinden önce temel sayfa göstergesi

en: Base page slug before user page permalink
tr_TR: Kullanıcı sayfasıdan önce temel sayfa göstergesi

en: Base page title
tr_TR: Temel soru başlığı

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi etkinleşitirmeye başlayın

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi yüklemeye başlayın

en: Best answer
tr_TR: En iyi yanıt

en: Best answer is selected for your question.
tr_TR: Sorunuz için en iyi yanıt seçildi.

en: Best answer is unselected for your question.
tr_TR: Sorunuz için en iyi yanıt seçilmedi.

en: Bot verification failed.
tr_TR: Robot onayı başarısız oldu.

en: By %s
tr_TR: %s ile

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category IDs:
tr_TR: Kategori ID'leri:

en: Change status of post
tr_TR: Gönderinin durumunu değiştir

en: Check missing fields and then re-submit.
tr_TR: Eksik alanları kontrol ederek tekrar gönderin.

en: Clean DB
tr_TR: Veritabanını temizle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close question after selecting answer
tr_TR: Yanıtı seçtikten sonra soruyu kapat

en: Closed
tr_TR: Kapandı

en: Comma separted AnsPress category ids
tr_TR: AnsPress ID'leri virgül ile ayrılır

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comment avatar size
tr_TR: Yorum avatar boyutu

en: Comment content is empty.
tr_TR: Yorum içeriği boş.

en: Comment deleted successfully
tr_TR: Yorum başarı ile silindi

en: Comment deleted successfully.
tr_TR: Yorum başarı ile silindi.

en: Comment navigation
tr_TR: Yorum navigasyonu

en: Comment successfully posted.
tr_TR: Yorum başarı ile gönderildi.

en: Comment updated successfully.
tr_TR: Yorum başarı ile güncellendi.

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Completing profile
tr_TR: Profil bilgilerini tamamlıyor

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Cover height
tr_TR: Kullanıcı resmi yüsekliği

en: Cover photo uploaded successfully.
tr_TR: Kapak fotoğrafınız başarı ile yüklendi.

en: Cover thumb width
tr_TR: Kullanıcı küçük resmi genişliği

en: Cover width
tr_TR: Kullanıcı resmi genişliği

en: Create new tag
tr_TR: Yeni etiket oluştur

en: Create tag
tr_TR: Etiket oluştur

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Default answer sort
tr_TR: Varsayılan yanıt sıralama

en: Default rank
tr_TR: Varsayılan rütbe

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı Olarak Sil

en: Delete notificaton
tr_TR: Uyarıyı sil

en: Delete permanently
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Delete this item permanently
tr_TR: Bu nesneyi kalıcı olarak sil

en: Delete this reputation
tr_TR: Bu itibarı silin

en: Deleting comment
tr_TR: Yorum siliniyor

en: Deleting message
tr_TR: Mesaj siliniyor

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description of tag.
tr_TR: Etiket tanımı

en: Direction for answring a question.
tr_TR: Soruya yanıt vermek için açıklama

en: Direction for asking a question.
tr_TR: Soru sormak için açıklama

en: Disable answer navigation.
tr_TR: Yanıt navigasyonunu devre dışarı bırakır.

en: Disable comments
tr_TR: Yorumları devre dışı bırak

en: Disable comments on answer.
tr_TR: Yanıtlar üzerine yorum yapılmasını devre dışı bırakır.

en: Disable comments on questions.
tr_TR: Sorulara yapılan yorumları devre dışı bırak.

en: Disable down voting
tr_TR: Olumsuz oylamayı devre dışı bırak

en: Disable down voting on answers.
tr_TR: Yanıtlar üzerinde olumsuz oylama yapılmasını devre dışarı bırakır.

en: Disable down voting on questions.
tr_TR: Sorulara yapılan olumsuz oylamayı devre dışı bırak.

en: Disable hover card
tr_TR: Kimlik kartını devre dışı bırakın

en: Disable navigation
tr_TR: Geiznmeyi devre dışarı bırakır

en: Disable reputation
tr_TR: İtibarı devre dışı bırak

en: Disable reputation for user
tr_TR: Kullanıcı için itibarı devre dışı bırak

en: Disable voting
tr_TR: Oylamayı devre dışı bırak

en: Disable voting on answers.
tr_TR: Yanıtlar üzerinde oylamayı devre dışı bırakır.

en: Disable voting on questions.
tr_TR: Sorulara oylama yapmayı devre dışı bırak.

en: Discussion on "%s"
tr_TR: "%s" üstüne yorum

en: Display name
tr_TR: Görünen isim

en: Don't have a user account? %sRegister now%s.
tr_TR: Bir kullanıcı hesabınız yok mu? %sŞimdi kayıt olun%s

en: Dont show user hover card on mouseover.
tr_TR: Fare üstüne geldiğinde kullanıcı kimlik kartını gösterme.

en: Down vote this post
tr_TR: Bu gönderiyi olumsuz oyla

en: Down voted answers
tr_TR: Yanıtları aşağı oylama

en: Down voted questions
tr_TR: Soruları aşağı oylama

en: Download
tr_TR: İndir

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Answer
tr_TR: Yanıtı Düzenle

en: Edit Question
tr_TR: Soruyu Düzenle

en: Edit answer
tr_TR: Yanıtı düzenle

en: Edit flags
tr_TR: Bayrakları düzenle

en: Edit post
tr_TR: Gönderiyi düzenle

en: Edit question
tr_TR: Soruyu düzenle

en: Edit this answer
tr_TR: Bu yanıtı düzenle

en: Edit this question
tr_TR: Bu soruyu düzenle

en: Edited on
tr_TR: Düzenlendi

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email already in use. %sDo you want to reset your password?%s
tr_TR: Bu e-posta adresi zaten kullanılıyor. %s Parolayı sıfırlamak mı istiyorsunuz? %s

en: Enable reCaptcha
tr_TR: reCaptcha kullan

en: Enter images link
tr_TR: Resimlerin bağlantısını gir

en: Enter slug for ask page.
tr_TR: Soru sorma sayfası için gösterge gir.

en: Enter slug for question page.
tr_TR: Soru sayfası için gösterge gir.

en: Enter slug for user page, make sure no page or post exists with same slug.
tr_TR: Kullanıcı sayfası için gösterge girin, aynı gösterge ile hiçbir sayfa veya yazı olmadığından emin olun.

en: Enter slug for users page.
tr_TR: Kullanıcılar sayfası için gösterge girin.

en: Enter tag
tr_TR: Etiketi gir

en: Enter your name to display
tr_TR: Gösterilmesi için isminizi girin

en: Enter your secret key
tr_TR: "secret key" girin

en: Enter your site key, if you dont have it get it from here https://www.google.com/recaptcha/admin
tr_TR: "Site key" girin, eğer yok ise buradan https://www.google.com/recaptcha/admin alabilirsiniz

en: Error 404
tr_TR: 404 Hatası

en: Event
tr_TR: Olay

en: Featured post
tr_TR: Öne Çıkan Yazı

en: Featured question
tr_TR: Öne çıkarılmış soru

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: File cannot be uploaded, size is bigger then %d Byte
tr_TR: Boyutu %d'den fazla büyük olduğu için dosya yüklenemez.

en: First name
tr_TR: İlk Adı

en: Fix question tags
tr_TR: Soru etiketini onar

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Flag this post
tr_TR: Bu gönderiyi işaretle

en: Flagged
tr_TR: Bayrakla işaratlenmiş

en: Flagged question & answer
tr_TR: Bayrakla işaretlenmiş soru ve yanıt

en: Follow
tr_TR: Takip et

en: Followers
tr_TR: Takipçiler

en: Following
tr_TR: Takipeden

en: For answering a question.
tr_TR: Bir soruya yanıt vermek için.

en: For asking a question.
tr_TR: Bir soru sormak için.

en: For new comment.
tr_TR: Yeni yorum için.

en: Form loaded.
tr_TR: Form yüklendi.

en: General
tr_TR: Genel

en: Hide author credits
tr_TR: Yazarın kredilerini gizle

en: Hide message %s
tr_TR: %s mesajı gizle

en: How to answer
tr_TR: Nasıl yanıt verilir

en: How to ask
tr_TR: Nasıl soru sorulur

en: If an answer is selected for question then [solved] prefix will be added in title.
tr_TR: Soru için bir yanıt  seçilirse önek başlığına [çözüldü] eklenecektir.

en: If enabled this will prevent user to submit answer on solved question.
tr_TR: Etkinleşirse kullanıcının çözülmüş sorulara yanıt yazmasını engeller.

en: Image uploaded successfully
tr_TR: Resim başarı ile yüklendi

en: Install Plugins
tr_TR: Eklentileri yükle

en: Install Required Plugins
tr_TR: Gerekli eklentileri yükle

en: Installing Plugin: %s
tr_TR: Yüklenen Eklenti: %s

en: Is your existing question tags are not appearing ? click here to fix it %s
tr_TR: Mevcut soru etiketleriniz görünmüyor mu? Düzeltmek için buraya tıklayın %s

en: It must be minimum %d characters
tr_TR: En az %d karakter olmalı

en: Items to show per page
tr_TR: Sayfa başına göstermek için öğeler

en: Its too short, it must be minimum %d characters
tr_TR: Çok kısa, en az %d karakter olmalı

en: Last Updated:
tr_TR: Son güncelleme:

en: Last name
tr_TR: Soy Adı

en: Latest Questions
tr_TR: Son sorular

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Leave a reply
tr_TR: Bir yanıt yaz

en: Limit:
tr_TR: Sınır:

en: List avatar size
tr_TR: Avatar boyutunu göster

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading comment form
tr_TR: Yorum formunu yüklüyor

en: Loading conversation
tr_TR: Tartışma yükleniyor

en: Loading form
tr_TR: Form yükleniyor

en: Loading message form
tr_TR: Mesaj formu yükleniyor

en: Loading more conversations
tr_TR: Daha fazla tartışma yükleniyor

en: Loading new message form
tr_TR: Yeni mesaj formu yükleniyor

en: Loading suggestions
tr_TR: Öneriler yükleniyor

en: Lock comment or post after a period so that user cannot delete it. Set the time in epoch i.e. 86400 = 1 day.
tr_TR: Belirli bir süre sonra yorumu veya gönderiyi kilitleyerek kullanıcının silmesini engelle. 86400 = 1 gün olarak zamanı düzenleyin.

en: Lock delete action
tr_TR: Silme işlevini kilitle

en: Login
tr_TR: Oturum Aç

en: Login to see your profile links
tr_TR: Profil bağlantılarınızı görebilmek için oturum açın

en: Main questions list page title
tr_TR: Ana sorular listesi sayfa başlığı

en: Make this question featured
tr_TR: Bu soruyu öne çıkarılmış yap

en: Mark all as read
tr_TR: Okunmuş olarak işaretle

en: Mark as read
tr_TR: Okunmuş olarak işaratle

en: Max images per post
tr_TR: Her gönderideki maksimum resim sayısı

en: Max upload size
tr_TR: Maksimum yükleme boyutu

en: Member for %s
tr_TR: %s için üye

en: Minimum question content
tr_TR: Minimum soru içeriği

en: Minimum title length
tr_TR: Minimum başlık boyutu

en: Moderate
tr_TR: Düzenle

en: Moderate question & answer
tr_TR: Soru ve yanıtı düzenle

en: More action
tr_TR: Daha fazla işlem

en: More answers by %s
tr_TR: %s tarafından daha fazla yanıt

en: More questions by %s
tr_TR: %s tarafından daha fazla soru

en: Move this item to the Trash
tr_TR: Bu öğeyi çöpe taşı

en: Move to trash
tr_TR: Çöpe gönder

en: Multiple Answers
tr_TR: Çoklu Yanıtlar

en: Multiple answers
tr_TR: Çoklu yanıtlar

en: My activity
tr_TR: Etkinliklerim

en: My answers
tr_TR: Yanıtlarım

en: My followers
tr_TR: Takipçilerim

en: My notification
tr_TR: Bildirimlerim

en: My profile
tr_TR: Profil Bilgilerim

en: My questions
tr_TR: Sorularım

en: My reputation
tr_TR: İtibarım

en: My subscriptions
tr_TR: Üyeliklerim

en: Name
tr_TR: İsim

en: Never logged in
tr_TR: Hiçbir zaman oturum açmadı

en: New Question
tr_TR: Yeni Soru

en: New Registration
tr_TR: Yeni Kayıt

en: New answer
tr_TR: Yeni yanıt

en: New questions
tr_TR: Yeni sorular

en: New reputation
tr_TR: Yeni itibar

en: Newer Comments &rarr;
tr_TR: Yeni Yorumlar &rarr;

en: Newest
tr_TR: En yeni

en: Nickname
tr_TR: Takma isim

en: No answer found
tr_TR: Hiç yanıt bulunamadı

en: No answer found in Trash
tr_TR: Çöpte hiç yanıt bulunamadı

en: No answer posted yet!
tr_TR: Henüz hiç yanıt gönderilmemiş!

en: No answers yet
tr_TR: Daha yanıtlanmamış

en: No fields found
tr_TR: Hiçbir alan bulunmadı

en: No followers found
tr_TR: Hiçbir takipçi bulunmadı

en: No followers yet
tr_TR: Henüz takipçi yok

en: No notification
tr_TR: Bildirim yok

en: No one flagged this post yet
tr_TR: Henüz hiç kimse bu gönderiyi işaretlemedi

en: No one is subscribed to this question.
tr_TR: Bu soruya hiç kimse kayıt olmadı.

en: No options
tr_TR: Opsiyon yok

en: No question asked yet!
tr_TR: Henüz hiç soru sorulmamış!

en: No question asked yet!, be the first to ask a question.
tr_TR: Henüz hiç soru sorulmadı! İlk soran ol.

en: No question found
tr_TR: Hiç soru bulunamadı

en: No questions found in Trash
tr_TR: Çöpte hiç soru bulunamadı

en: No questions found.
tr_TR: Hiçbir soru bulunmadı.

en: No related questions found
tr_TR: İlgili soru bulunmadı

en: No related questions found.
tr_TR: İlgili hiçbir soru bulunmadı.

en: No reputation earned yet.
tr_TR: Henüz hiç itibar kazanılmadı.

en: No user found
tr_TR: Hiçbir kullanıcı bulunmadı

en: No users found.
tr_TR: Hiçbir kullanıcı bulunmadı.

en: Non-loggedin user can post questions and answers.
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcıların soru ve yanıt göndermesine izin verin.

en: Not a valid email
tr_TR: Geçerli bir e-posta değil

en: Not a valid email address
tr_TR: Geçerli bir ePosta değil

en: Not following any question yet!
tr_TR: Henüz hiç soru takip edilmiyor!

en: Notification
tr_TR: Bildirim

en: Notification deleted successfully.
tr_TR: Bildirim başarı ile silindi.

en: Notification is marked as read.
tr_TR: Bildirim okunmuş olarak işaretlendi.

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Numbers of user to show:
tr_TR: Gösterilecek kullanıcı sayısı:

en: Oldest
tr_TR: En eski

en: One comment | %d comments
tr_TR[0]: %d yorum

en: One time | %d times
tr_TR[0]: %d kere

en: Only admin can answer
tr_TR: Sadece yönetici yanıt verebilir

en: Only allow admin to answer question.
tr_TR: Sadece yöneticinin yanıt vermesine izin verin.

en: Only logged in can see answers
tr_TR: Yanıtları sadece oturum açmış kullanıcılar görebilir

en: Only logged in can see comment
tr_TR: Sadece oturum açmış kullanıcılar yorumu görebilir

en: Only visible to admin and moderator.
tr_TR: Sadece yönetici ve moderatöre görünür.

en: Only you are subscribed to this question.
tr_TR: Sadece siz bu soruya kayıt oldunuz.

en: Open
tr_TR: Aç

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Page not found or registered.
tr_TR: Sayfa bulunamadı veya kayıtlı değil.

en: Page slug
tr_TR: Sayfa göstergesi

en: Page titles
tr_TR: Sayfa başlıkları

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Parent Answer:
tr_TR: Ana Yanıt

en: Parent Question:
tr_TR: Ana Soru:

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password length must be 6 or higher
tr_TR: Parola 6 ya da daha fazla karakterden oluşmalı

en: Password not matching
tr_TR: Parola eşleşmiyor

en: Pending
tr_TR: Bekleyen

en: Permission
tr_TR: İzinler

en: Please %s or %s to view answers and comments
tr_TR: Lütfen yanıtları ve yorumları görmek için %s veya %s

en: Please %s or %s.
tr_TR: Lütfen %s veya %s

en: Please check captcha field and resubmit it again.
tr_TR: Lütfen captcha alanını kontrol ederek tekrar gönderin.

en: Please fill parent question field, Answer was not saved!
tr_TR: Lütfen ana soru alanını doldurun, yanıtınız kaydedilmedi!

en: Please login for adding question to your subscribe
tr_TR: Soru ekleyebilmek için önce oturum açın

en: Please login or register to continue this action.
tr_TR: Bu işlem için lütfen oturum açın ya da kayıt olun.

en: Plugin activated successfully.
tr_TR: Eklenti başarı ile etkinleştirildi.

en: Points
tr_TR: Puanlar

en: Points given to newly registered user.
tr_TR: Yeni kaydolan kullanıcıya verilecek puan.

[ctx: Post Type General Name]
en: Answers
tr_TR: Yanıtlar [Gönderi Tipine Göre Genel]

[ctx: Post Type General Name]
en: Questions
tr_TR: Sorular [Gönderi Tipine Göre Genel]

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Answer
tr_TR: Yanıt [Gönderi Tipine Göre Tekil]

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Question
tr_TR: Soru [Gönderi Tipine Göre Tekil]

en: Post answer
tr_TR: Yanıtı gönder

en: Post flag
tr_TR: Mesaj bayrağı

en: Post question
tr_TR: Soruyu gönder

en: Post status updated successfully
tr_TR: Gönderi durumu başarı ile güncellendi

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview &#8220;%s&#8221;
tr_TR: Önizleme &#8220;%s&#8221;

en: Private
tr_TR: Özel

en: Private Answer
tr_TR: Özel yanıt

en: Private Post
tr_TR: Özel Gönderi

en: Private Post <span class="count">(%s)</span> | Private Post <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Özel Gönderi <span class="count">(%s)</span>

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Publish
tr_TR: Yayımla

en: Published
tr_TR: Yayınlandı

en: Question
tr_TR: Soru

en: Question Feed
tr_TR: Soru Özet Akışı

en: Question Help page
tr_TR: Soru Yardım Sayfası

en: Question and answer is powered by <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a>
tr_TR: Soru ve cevap <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a> ile donanmıştır.

en: Question avatar size
tr_TR: Soru avatar boyutu

en: Question feed
tr_TR: Soru özet akışı

en: Question has been deleted permanently
tr_TR: Soru kalıcı olarak silindi

en: Question in one sentence
tr_TR: Sorunuzu bir cümle ile girin

en: Question is asked for %s.
tr_TR: Soru %s için soruldu.

en: Question is marked as featured.
tr_TR: Soru öne çıkarılmış olarak işaretlendi.

en: Question is unmarked as featured.
tr_TR: Sorunun öne çıkarılmış olarak işaretlenmesi geri alındı.

en: Question moved to trash.
tr_TR: Soru çöpe gönderildi

en: Question page slug
tr_TR: Soru sayfası göstergesi

en: Question stats
tr_TR: Soru istatistikleri

en: Question submitted successfully
tr_TR: Soru başarı ile gönderildi.

en: Question updated successfully
tr_TR: Soru başarı ile güncellendi

en: Questions
tr_TR: Sorular

en: Questions %s
tr_TR: Sorular %s

en: Questions per page
tr_TR: Sayfa başına sorular

en: Questions to show per page.
tr_TR: Sayfa başına göstermek için sorular.

en: Receive down vote on answer
tr_TR: Aşağı oylama alan bir yanıt

en: Receive down vote on question
tr_TR: Aşağı oylama alan soru

en: Receive upvote on answer
tr_TR: Yukarı oylama alan yanıt

en: Receive upvote on question
tr_TR: Yukarı oylama alan soru

en: Related Questions
tr_TR: İlgili Sorular

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Repeat your password
tr_TR: Parolayı tekrarlayın

en: Reputation
tr_TR: İtibar

en: Requesting for closing this question
tr_TR: Soruyu kapatmak için talep gönder

en: Reset sorting and filter
tr_TR: Sıralama ve Filitreyi ssıfırla

en: Respond to the post.
tr_TR: Gönderiye yanıt verin.

en: Restore
tr_TR: Geri Yükle

en: Restore this item from the Trash
tr_TR: Çöpten bu öğeyi geri yükle

en: Return to Required Plugins Installer
tr_TR: Gereken eklentileri yüklemeye geri dönün

en: Role and permission for AnsPress
tr_TR: AnsPress için rol ve izin

en: Save Point
tr_TR: Puanı Kaydet

en: Save options
tr_TR: Seçenekleri kaydet

en: Saving labels
tr_TR: Etiketler saklanıyor

en: Saving profile
tr_TR: Profil saklanıyor

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search answer
tr_TR: Yanıt ara

en: Search question
tr_TR: Soru ara

en: Search questions
tr_TR: Sorularu ara

en: Search questions & answers
tr_TR: Soru ve yanıtları ara

en: Search questions...
tr_TR: Soruları ara...

en: Search users...
tr_TR: Kullanıcıları ara...

en: Searching conversations
tr_TR: Karşılıklı konuşmalar aranıyor

en: Select
tr_TR: Seçin

en: Select a page
tr_TR: Bir syfa seçin

en: Select a question for new answer
tr_TR: Yeni yanıt için soruyu seçin

en: Select page for displaying anspress.
tr_TR: AnsPress'in görüntüleneceği sayfayı seçin

en: Select question
tr_TR: Soru seçin

en: Select this answer as best
tr_TR: Bu yanıtı en iyi  cevap olarak belirle

en: Selecting answer
tr_TR: Yanıtı seçmek

en: Sending message
tr_TR: Mesajınız gönderiliyor

en: Sending request
tr_TR: İstek gönderiliyor

en: Sending your answer
tr_TR: Yanıtınızı gönderiyor

en: Sending your comment
tr_TR: Yorumunuzu gönderiyor

en: Sending your question
tr_TR: Sorunuzu gönderiyor

en: Sending your vote
tr_TR: Oyunuz gönderiliyor

en: Set as featured
tr_TR: Öne çıkarılmış olarak işaretle

en: Set height of user cover photo thumbnail.
tr_TR: Kullanıcı fotoğrafı küçük resmi yüksekliğini belirle

en: Set height of user cover photo.
tr_TR: Kullanıcı fotoğrafı yüksekliğini belirle.

en: Set how many images user can upload for each post.
tr_TR: Her gönderide kullanıcının yükleyebileceği maksimum resim sayısını belirle.

en: Set maximum upload size.
tr_TR: Maksimum yükleme boyutunu belirle

en: Set minimum letters for a answer contents.
tr_TR: Yanıt içeriğinde gereken minimum karakteri belirler.

en: Set minimum letters for a question contents.
tr_TR: Soru içeriği için minimum karakter belirle.

en: Set minimum letters for a question title.
tr_TR: Soru başlığı için minimum karakater belirle.

en: Set post status of edited answer.
tr_TR: Düzenlenen yanıtın durumu belirle

en: Set post status of edited question.
tr_TR: Düzenlenen sorunun gönderi durumunu belirle

en: Set post status of new answer.
tr_TR: Yeni yanıtın durumunu belirle

en: Set post status of new question.
tr_TR: Yeni sorunun gönderi durumunu belirle

en: Set user avatar size for users page item.
tr_TR: Kullanıcıların sayfa öğeleri için avatar boyutunu belirle

en: Set width of user cover photo thumbnail.
tr_TR: Kullanıcı fotoğrafı küçük resmi genişliğini belirle.

en: Set width of user cover photo.
tr_TR: Kullanıcı fotoğrafı genişliğini belirle.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show comments
tr_TR: Yorumları göster

en: Show comments by default.
tr_TR: Yorumları varsayılan ile göster.

en: Show question sidebar
tr_TR: Soru kenar çubuğunu göster

en: Show question title
tr_TR: Soru başlığını göster

en: Show question title in single question page.
tr_TR: Soru başlığını tek soru sayfasında göster.

en: Show solved prefix
tr_TR: Çözüldü ön ekini göster

en: Show users directory
tr_TR: Kullanıcı dizinini göster

en: Sign up
tr_TR: Kayıt olun

en: Slowly type for question suggestion and then click select button right to question title.
tr_TR: Yavaşça soru önerisini yazın ve sonra soru başlığının sağındaki düğmeyi tıklatarak seçin.

en: Small cover height
tr_TR: Kullanıcı küçük resmi yüksekliği

en: Solved
tr_TR: Çözüldü

en: Something went wrong with the plugin API.
tr_TR: Eklenti API'iyle ilgili birşey ters gitti.

en: Something went wrong, last action failed.
tr_TR: Bir şey ters gitti, son şlem başarısız oldu.

en: Something went wrong, please try again.
tr_TR: Bir şey ters gitti, lütfen tekrar deneyin.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
tr_TR[0]: Özür dileriz fakat %s eklentisini etkinleştirmek için gereken doğru izne sahip değilsiniz. Bu sitenin yöneticisi ile iletişime geçerek yüklenmiş eklentiler için yardım alın.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
tr_TR[0]: Özür dileriz fakat %s eklentisini yüklemeniz için gereken doğru izne sahip değilsiniz. Bu sitenin yöneticisi ile iletişime geçerek yüklenmiş eklentiler için yardım alın.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
tr_TR[0]: Üzügünüz ama %s eklentisini güncellemek için doğru izinlere sahip değilsiniz. Eklentinin güncellenmesi için sitenin yöneticisinden yardım isteyin.

en: Sort answers by default.
tr_TR: Yanıtları varsayılan ile sırala.

en: Sort by
tr_TR: Sıralama

en: Sorting
tr_TR: Sıralama

en: Stats
tr_TR: İstatistikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status of edited answer
tr_TR: Düzenlenen yanıtın durumu

en: Status of edited question
tr_TR: Düzenlenen sorunu durumu

en: Status of new answer
tr_TR: Yeni yanıt durumu

en: Status of new question
tr_TR: Yeni sorunun durumu

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submitting request
tr_TR: Gönderilme isteği

en: Subscribe
tr_TR: Kaydol

en: Success
tr_TR: Başarı

en: Successfully created a tag.
tr_TR: Etiket başarı ile oluşturuldu.

en: Successfully followed.
tr_TR: Başarı ile takip edildi.

en: Successfully loaded form.
tr_TR: Form başarı ile yüklendi.

en: Successfully unfollowed.
tr_TR: Başarı ile takibi bıraktınız.

en: Support Q&A
tr_TR: Destek Soru / Yanıt (Q&A)

en: Tag
tr_TR: Etiket

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Text editor as default.
tr_TR: Metin editörü varsayılan.

en: Thank you for reporting this post.
tr_TR: Bu gönderiyi bildirdiğiniz için teşekkürler.

en: Thank you for voting.
tr_TR: Oyunuz için teşekkürler.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema ile maksimum uyumluluk göstermesi için verilen bu eklentinin son versiyonuna güncellenmesi gerekir: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Tavsiye edilen %1$s eklentileri henüz etkinleştirilmemiş.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Gerekli %1$s eklentileri henüz etkinleştirilmemiş.

en: The most advance community question and answer system for WordPress
tr_TR: WordPress için en gelişmiş topluluk soru ve cevap sistemi

en: There is no question yet.
tr_TR: Henüz hiçbir soru bulunmuyor.

en: There was an error while uploading avatar, please check your image
tr_TR: Avatar yüklerken bir hata oluştu, resim dosyasını kontrol edin

en: There was an error while uploading cover photo, please check your image and try again.
tr_TR: Kapak fotoğrafınızı yüklerken bir hata oluştu, resmi kontrol ederek tekrar deneyin.

en: This %s waiting for moderation.
tr_TR: Bu %s moderasyon bekliyor.

en: This cannot be changed.
tr_TR: Bu değiştirilemez

en: This field is required
tr_TR: Bu alan zorunludur

en: This has been trashed or waiting for approval.
tr_TR: Bu çöpe atilmiş veya onay bekliyor.

en: This is a private %s.
tr_TR: Bu özeldir %s

en: This question is orphan, no question is selected for this answer
tr_TR: Bu sorunun bağlantısı yok, bu yanıt için bir soru seçilmemiş

en: This widget can only be used in single question page
tr_TR: Bu bileşen sadece tek soru sayfasında kullanılabilir.

en: This widget can only be used in user page.
tr_TR: Bu bileşen sadece kullanıcı sayfasında kullanılabilir.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title of the ask page
tr_TR: Soru sayfasının başlığı

en: Title of the users page
tr_TR: Kullanıcların sayfa başlığı

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Toggle
tr_TR: Değiştir

en: Toggle fullscreen
tr_TR: Tam ekrana geçiş

en: Top %s
tr_TR: Üst %s

en: Top Answers
tr_TR: Üst Yanıtlar

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total <b>%d flag</b>
tr_TR: Toplam <b>%d bayrak</b>

en: Total votes
tr_TR: Toplam oylar

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Trash post
tr_TR: Gönderiyi çöpe at

en: Type
tr_TR: Tip

en: Unable to create tag, please try again.
tr_TR: Etiket oluşturulamadı, lütfen tekrar deneyin.

en: Unable to load form, please try again.
tr_TR: Form yüklenemedi, lütfen tekrar deneyin.

en: Unanswered
tr_TR: Yanıtlanmadı

en: Undo your vote
tr_TR: Oyunu geri al

en: Undo your vote first.
tr_TR: Önce oyunuzu geri çekin.

en: Unfollow
tr_TR: Takibi bırak

en: Unselect
tr_TR: Seçimi kaldır

en: Unselect this answer
tr_TR: Bu yanıtı seçme

en: Unset as featured
tr_TR: Önce çıkarılmış olarak işaretlemeden vazgeç

en: Unsolved
tr_TR: Çözülmedi

en: Untested with your version of WordPress
tr_TR: Sizin WordPress sürümünüz ile denenmemiş

en: Up vote this post
tr_TR: Bu gönderiyi olumlu oyla

en: Up voted answers
tr_TR: Yanıtları yukarı oylama

en: Up voted questions
tr_TR: Soruları yukarı oylama

en: Update
tr_TR: Yenile

en: Update Answer
tr_TR: Yanıtı Güncelle

en: Update Question
tr_TR: Soruyu Güncelle

en: Update answer
tr_TR: Yanıtı güncelle

en: Update comment
tr_TR: Yorumu yenileyin

en: Update question
tr_TR: Soruyu güncelle

en: Update your password
tr_TR: Parolanızı yenileyin

en: Updating comment
tr_TR: Yorum güncelleniyor

en: Updating message
tr_TR: Mesaj yenileniyor

en: Upload
tr_TR: Karşıya Yükle

en: Upload a cover photo
tr_TR: Bir kapak fotoğrafı yükleyin

en: Upload an avatar
tr_TR: Bir avatar yükleyin

en: Upload avatar
tr_TR: Avatar yükleyin

en: Upload cover
tr_TR: Kapak yükleyin

en: Uploading
tr_TR: Karşıya yüklüyor

en: Uploading avatar
tr_TR: Avatar yükleniyor

en: Uploading cover
tr_TR: Başlık karşıya yükleniyor

en: Use text editor ?
tr_TR: Metin editörü kullanılsın mı?

en: Use this for preventing spam posts.
tr_TR: Spam mesajları önlemek için bunu kullanın.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User avatar size for answer.
tr_TR: Yanıt için kullanıcı avatar boyutu

en: User avatar size for comments.
tr_TR: Yorumlar için kullanıcı avatar boyutu.

en: User avatar size for question.
tr_TR: Soru için kullanıcı avatar boyutu.

en: User avatar size for questions list.
tr_TR: Sorular listesi için kullanıcı avatarı boyutu.

en: User directory is disabled.
tr_TR: Kullanıcı dizini engellendi.

en: User notification
tr_TR: Kullanıcı bildirimi

en: User page slug
tr_TR: Kullanıcı sayfa göstergesi

en: User profile
tr_TR: Kullanıcı profili

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username length must be 4 or higher
tr_TR: Kullanıcı adı 4 ya da daha fazla karakterden oluşmalı

en: Username not available
tr_TR: Kullanıcı adı kullanılamaz

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users page avatar size
tr_TR: Kullanıcı sayfası avatar boyutu

en: Users page slug
tr_TR: Kullanıcılar sayfası göstergesi

en: Users page title
tr_TR: Kullanıcılar sayfası başlığı

en: Users per page
tr_TR: Sayfa başına kullanıcılar

en: Users to show per page.
tr_TR: Sayfa başına göstermek için kullanıcılar.

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View &#8220;%s&#8221; question
tr_TR: &#8220;%s&#8221; soruyu görüntüle

en: View Answer
tr_TR: Yanıtı Görüntüle

en: View Question
tr_TR: Soruyu Görüntüle

en: View all followers &rarr;
tr_TR: Tüm takipçileri göster &rarr;

en: View all notifications
tr_TR: Tüm bildirimleri görüntüle

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: %s tarafından gönderilen tüm gönderileri gör <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Views
tr_TR: Görüntülenme

en: Vote
tr_TR: Oyla

en: Vote for closing
tr_TR: Kapanması için oy ver

en: Voted
tr_TR: Oylanmış

en: Votes
tr_TR: Oylar

en: Voting down is disabled.
tr_TR: Aşağıya doğru oylama engellendi.

en: When enabled public can see directory of users.
tr_TR: Etkinleştiğinde herkes kullanıcların dizinlerini görür.

en: When user down vote others answers
tr_TR: Kullanıcı diğerlerinin yanıtlarını aşağı oyladığında

en: When user down vote others question
tr_TR: Kullanıcı diğerlerinin sorularını aşağı onayladığında

en: When user receive an down vote on answer
tr_TR: Kullanıcı yanıtı aşağı oylama aldığında

en: When user receive an down vote on question
tr_TR: Kullanıcı sorusu aşağı oylama aldığında

en: When user receive an upvote on answer
tr_TR: Kullanıcı yanıtı yukarı oylama aldığında

en: When user receive an upvote on question
tr_TR: Kullanıcı sorusu yukarı oylama aldığında

en: When user upvote others answer
tr_TR: Kullanıcının diğerlerinin yanıtlarını yukarı oyladığında

en: When user upvote others question
tr_TR: Kullanıcı diğerlarinin sorularını yukarı oyladığında

en: When user user select an answer.
tr_TR: Kullanıcı en iyi yanıtı seçtiğinde.

en: When user's answer get selected as best
tr_TR: Kullanıcının yanıtı en iyi yanıt olarak seçildiğinde

en: Widgets in this area will be shown before anspress body.
tr_TR: Bu alandaki bileşen AnsPress gövdesinden önce gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown before questions list.
tr_TR: Bu alandaki bileşen AnsPress sorular listesinin üstünde gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in AnsPress sidebar.
tr_TR: Bu alandaki bileşen AnsPress kenarçubuğunda gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in category listing page.
tr_TR: Bu alandaki bileşen kategori listeleri sayfasınde gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in question page sidebar.
tr_TR: Bu alandaki bileşen soru sayfası kenarçubuğunda gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in tag listing page.
tr_TR: Bu alandaki bileşen AnsPress etiket listeleri sayfasında gösterilecektir.

en: Widgets in this area will be shown in user page.
tr_TR: Bu alandaki bileşen kullanıcı sayfasında gösterilecektir.

en: Write
tr_TR: Yaz

en: Write a meaningful title for the question.
tr_TR: Soru için anlamlı bir başlık yaz.

en: Write description for the question.
tr_TR: Soruya tanımlama yaz.

en: Write something about yourself
tr_TR: Kendiniz hakkında birşey yazın

en: You and <strong>%s people</strong> subscribed to this question.
tr_TR: Siz ve <strong>%s people</strong> bu soruya kayıt oldunuz.

en: You are commenting on a draft post.
tr_TR: Bir taslak gönderiye yorum yapıyorsunuz.

en: You are following this question.
tr_TR: Bu soruyu talip ediyorsunuz.

en: You are not following anyone.
tr_TR: Kimseyi takip etmiyorsunuz.

en: You cannot follow yourself.
tr_TR: Kendi kendinizi takip edemezsiniz.

en: You cannot vote on your own question or answer.
tr_TR: Kendi soru veya yanıtınıza oy veremezsiniz.

en: You do not have permission to delete this comment
tr_TR: Bu yorumu silme yetkiniz yok

en: You do not have permission to do this action.
tr_TR: Bu işlemi yapmanız için yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit this question.
tr_TR: Bu soruyu düzenlemeye yetkiniz yok.

en: You don't have permission to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için yetkiniz yok.

en: You dont have permission to view private posts.
tr_TR: Bu özel mesajı görüntüleme yetkiniz yok.

en: You have already attached maximum numbers of allowed uploads.
tr_TR: İzin verilen maksimum yükleme sayısı kadar ekleme yaptınız.

en: You have already reported this post.
tr_TR: Bu gönderiyi zaten bildirdiniz.

en: You have flagged this post
tr_TR: Bu gönderiyi işaretlediniz

en: You need to login before doing this action.
tr_TR: Bu işlemi yapmadan önce oturum açmalısınız.

en: Your answer..
tr_TR: Yanıtınız..

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz editör onayı beklemektedir.

en: Your contact email
tr_TR: İletişim ePostanız

en: Your first name
tr_TR: İlk adınız

en: Your nickname
tr_TR: Takma isminiz

en: Your profile has been updated successfully.
tr_TR: Profiliniz başarı ile güncellendi.

en: Your surname
tr_TR: Soy adınız

en: Your username
tr_TR: Kullanıcı adınız

en: Your vote has been removed.
tr_TR: Oyunuz kaldırıldı.

en: [Solved]
tr_TR: [Çözüldü]

en: add image from link
tr_TR: bağlantı adresinden resim ekle

en: ago
tr_TR: önce

en: answer
tr_TR: yanıt

en: answer accepted
tr_TR: yanıt kabul edildi

en: answered
tr_TR: yanıtlandı

en: answers
tr_TR: yanıtlar

en: asked
tr_TR: soruldu

en: check this to remove all anspress data including posts on deactivating plugin.
tr_TR: Eklentinin devre dışı bırakılması ve ilgili mesajlar da dahil olmak üzere tüm anspress verileri kaldırmak için bunu onaylayın.

en: commented
tr_TR: yorumlandı

en: commented on answer
tr_TR: yanıt üstüne yorum yapıldı

en: dismiss
tr_TR: açığa çıkart

en: down
tr_TR: aşağı

en: edited answer
tr_TR: düzenlenen yanıt

en: edited comment
tr_TR: düzenlenen yorum

en: edited question
tr_TR: düzenlenen soru

en: non-loggedin user cannot see answers.
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcılar yanıtları göremez.

en: non-loggedin user cannot see comments.
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcılar yorumları göremez.

en: or
tr_TR: veya

en: question
tr_TR: soru

en: reCaptach keys missing, please add keys
tr_TR: reCaptach bilgisi eksik, lütfen bilgileri girin

en: selected answer
tr_TR: seçilmiş yanıt

en: unselected answer
tr_TR: seçilmemiş yanıt

en: up
tr_TR: yukarı

en: updated status
tr_TR: güncellenen durum

en: upload
tr_TR: yükle

en: view
tr_TR: gösterim

en: votes
tr_TR: oylar
