AnsPress 2.1 - en to ru_RU translation catalogue (270 entries)

en:  (anonymous)
ru_RU:  (аноним)

en:  ago
ru_RU:  назад

en: %s ago
ru_RU: %s назад

en: 1 Reply
ru_RU: 1 ответ

en: <i>%d views</i>
ru_RU: <i>%d просмотров</i>

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
ru_RU: <strong>Совместимость</strong> с вашей версией WordPress

en: Active
ru_RU: Активный

en: Active %s ago
ru_RU: Был автивен %s назад

en: Add New Answer
ru_RU: Добавить новый ответ

en: Add New Question
ru_RU: Добавить новый вопрос

en: Add more
ru_RU: Ещё

en: Add to Menu
ru_RU: Добавить в меню

en: Ago
ru_RU: Назад

en: All
ru_RU: Все

en: All Answers
ru_RU: Все ответы

en: All Questions
ru_RU: Все вопросы

en: Allow an user to submit multiple answers on a single question.
ru_RU: Разрешить отправлять несколько ответов на один вопрос.

en: Allow anonymous
ru_RU: Разрешить аноним

en: Allow private posts
ru_RU: Разрешить частные вопросы

en: Allow user to submit multiple answer per question.
ru_RU: Разрешить отвечать несколько раз на вопрос.

en: Anonymous
ru_RU: Аноним

en: Ans
ru_RU: Отв

en: AnsPress Dashboard
ru_RU: Панель управления

en: AnsPress Options
ru_RU: Параметры AnsPress

en: AnsPress Pages
ru_RU: Страницы AnsPress

en: AnsPress Role
ru_RU: AnsPress Роли

en: AnsPress options updated
ru_RU: Параметры успешно обновлены

en: Answer
ru_RU: Ответ

en: Answer moved to trash.
ru_RU: Ответ удалён в корзину.

en: Answer submitted successfully
ru_RU: Ответ успешно сохранён

en: Answer this question
ru_RU: Ответить на вопрос

en: Answer updated successfully
ru_RU: Ответ успешно обновлён

en: Answers
ru_RU: Ответы

en: Answers %s
ru_RU: Ответов %s

en: Answers per page
ru_RU: Ответов на каждой странице

en: Answers to show per page.
ru_RU: Ответов на каждой странице.

en: Ask
ru_RU: Спросить

en: Ask page title
ru_RU: Заголовок для страницы спросить

en: Ask question
ru_RU: Спросить вопрос

en: Ask questions
ru_RU: Спросить вопрос

en: Author
ru_RU: Автор

en: Avatar
ru_RU: Аватар

en: Avatar:
ru_RU: Аватар:

en: Base page
ru_RU: Базовая страница

en: Base page title
ru_RU: Загловок базовой страницы

en: Best answer
ru_RU: Лучший ответ

en: Best answer is selected for your question.
ru_RU: Лучший ответ выбран для вашего вопроса.

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Category
ru_RU: Категория

en: Clean DB
ru_RU: Очистить базу

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Closed
ru_RU: Закрыт

en: Comment
ru_RU: Комментировать

en: Content
ru_RU: Содержимое

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru_RU: Продолжить чтение <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Date
ru_RU: Дата

en: Default answer sort
ru_RU: Сортировка по умолчанию для вопросов

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Permanently
ru_RU: Удалить навсегда

en: Delete permanently
ru_RU: Удалить навсегда

en: Deleting message
ru_RU: Удалить сообщение

en: Description
ru_RU: Описание

en: Disable comments
ru_RU: Запретить комментарии

en: Disable comments on questions.
ru_RU: Запретить комментарии в вопросах.

en: Disable reputation
ru_RU: Запретить систему репутаций

en: Disable voting
ru_RU: Запретить голосование

en: Disable voting on questions.
ru_RU: Запретить голосование в вопросах.

en: Discussion on "%s"
ru_RU: Обсуждение в "%s"

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Draft
ru_RU: Черновик

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Answer
ru_RU: Изменить ответ

en: Edit Question
ru_RU: Изменить вопрос

en: Edit answer
ru_RU: Изменить ответ

en: Edit flags
ru_RU: Изменить пометки

en: Edit post
ru_RU: Редактировать

en: Edit question
ru_RU: Изменить вопрос

en: Edit this answer
ru_RU: Редактировать этот ответ

en: Edit this question
ru_RU: Редактировать этот вопрос

en: Edited on
ru_RU: Изменён

en: Enable reCaptcha
ru_RU: Включить reCaptcha

en: Enter your name to display
ru_RU: Введите ваше имя для отображения

en: Enter your secret key
ru_RU: Введите секретный ключ

en: Error 404
ru_RU: Ошибка 404

en: Event
ru_RU: Событие

en: Features
ru_RU: Возможности

en: First name
ru_RU: Имя

en: Flag
ru_RU: Пометка

en: Flag
ru_RU: Пометка

en: Flagged
ru_RU: Помечен

en: Flagged question & answer
ru_RU: Помеченные вопросы & ответы

en: For answering a question.
ru_RU: Чтобы ответить.

en: For asking a question.
ru_RU: Чтобы спросить.

en: General
ru_RU: Общие

en: Hide
ru_RU: Скрыть

en: Hide author credits
ru_RU: Скрыть ссылку авторов

en: Hide message %s
ru_RU: Скрыть сообщение %s

en: Items to show per page
ru_RU: Количество на каждой странице

en: Last Updated:
ru_RU: Последнее изменение:

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: Layout
ru_RU: Отображение

en: Leave a reply
ru_RU: Оставить комментарий

en: Limit:
ru_RU: Лимит:

en: Loading
ru_RU: Загрузка

en: Lock delete action
ru_RU: Запретить удаление через

en: Login
ru_RU: Войдите

en: Main questions list page title
ru_RU: Заголовок страницы главного списка вопросов

en: Minimum question content
ru_RU: Мин. длина для описания вопроса

en: Minimum title length
ru_RU: Минимальная длина заголовка

en: Moderate
ru_RU: Модерация

en: Moderate question & answer
ru_RU: Управление вопрос & ответами

en: More action
ru_RU: Ещё

en: Move to trash
ru_RU: В корзину

en: Multiple Answers
ru_RU: Несколько ответов

en: Multiple answers
ru_RU: Несколько ответов

en: Name
ru_RU: Имя

en: New Question
ru_RU: Новый вопрос

en: New Registration
ru_RU: Новая регистрация

en: New answer
ru_RU: Новый ответ

en: New reputation
ru_RU: Новая репутация

en: Newest
ru_RU: Самые свежие

en: No answer found
ru_RU: Ответов пока нет

en: No answers yet
ru_RU: Ещё ответа нет

en: No question found
ru_RU: Вопросов нет пока

en: No user found
ru_RU: Не найдены пользователи

en: Non-loggedin user can post questions and answers.
ru_RU: Не авторизованный пользователь может спрашивать и отвечать

en: Oldest
ru_RU: Самые старые

en: Only admin can answer
ru_RU: Только админ отвечает

en: Only allow admin to answer question.
ru_RU: Разрешить только админу отвечать на вопросы

en: Only logged in can see answers
ru_RU: Только авторизованные пользователи могут видеть ответы

en: Only logged in can see comment
ru_RU: Только авторизованные пользователи могут видеть комментарии

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Options
ru_RU: Параметры

en: Order by:
ru_RU: Сортировать по:

en: Page titles
ru_RU: Заголовки страниц

en: Pages:
ru_RU: Страниц:

en: Parent Answer:
ru_RU: Родительский ответ:

en: Parent Question:
ru_RU: Родительский вопрос:

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Pending
ru_RU: Ожидает модерации

en: Permission
ru_RU: Разрешения

en: Points
ru_RU: Очки

[ctx: Post Type General Name]
en: Answers
ru_RU: Ответы

[ctx: Post Type General Name]
en: Questions
ru_RU: Вопросы

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Answer
ru_RU: Ответ

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Question
ru_RU: Вопрос

en: Post answer
ru_RU: Отправить ответ

en: Post question
ru_RU: Отправить вопрос

en: Preview
ru_RU: Предпросмотр

en: Profile
ru_RU: Профайл

en: Publish
ru_RU: Опубликован

en: Published
ru_RU: Опубликован

en: Question
ru_RU: Вопрос

en: Question in one sentence
ru_RU: Вопрос вкратце

en: Question moved to trash.
ru_RU: Вопрос удалён в корзину.

en: Question stats
ru_RU: Статистика вопроса

en: Question submitted successfully
ru_RU: Вопрос успешно сохранен

en: Question updated successfully
ru_RU: Вопрос успешно обновлён

en: Questions
ru_RU: Вопросы

en: Questions %s
ru_RU: Вопросов %s

en: Questions per page
ru_RU: Вопросов на каждой странице

en: Questions to show per page.
ru_RU: Вопросов на каждой странице

en: Related Questions
ru_RU: Похожие вопросы

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Repeat your password
ru_RU: Пароль ещё раз

en: Reputation
ru_RU: Репутация

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Role and permission for AnsPress
ru_RU: Роли и разрешения для AnsPress

en: Save Point
ru_RU: Сохранить очки

en: Save options
ru_RU: Сохранить настройки

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search answer
ru_RU: Поиск ответа

en: Search question
ru_RU: Поиск вопроса

en: Search questions
ru_RU: Найти вопрос

en: Search questions...
ru_RU: Поиск вопросов...

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select a question for new answer
ru_RU: Выберите вопрос для нового ответа

en: Select page for displaying anspress.
ru_RU: Выберите страницу для отображения вопросов.

en: Select question
ru_RU: Выбрать вопрос

en: Select this answer as best
ru_RU: Выбрать этот ответ как лучший

en: Set minimum letters for a answer contents.
ru_RU: Укажите мин. длину для полного описания ответа.

en: Set minimum letters for a question contents.
ru_RU: Укажите мин. длину для полного описания вопроса.

en: Set minimum letters for a question title.
ru_RU: Укажите мин. длину для заголовка вопроса.

en: Set post status of edited question.
ru_RU: Задайте статус изменённых вопросов.

en: Set post status of new answer.
ru_RU: Задайте статус новых ответов

en: Set post status of new question.
ru_RU: Статус новый вопросов.

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Show
ru_RU: Показать

en: Show comments
ru_RU: Показать комментарии

en: Show comments by default.
ru_RU: Показать комментарии по умолчанию.

en: Show question title
ru_RU: Показать заголовок вопроса

en: Show question title in single question page.
ru_RU: Показать заголовок вопроса на странице вопроса.

en: Something went wrong, please try again.
ru_RU: Что то пошло не так, попробуйте ещё.

en: Sort answers by default.
ru_RU: Сортировка вопросов по умолчанию.

en: Sorting
ru_RU: Сортировка

en: Status
ru_RU: Статус

en: Status of edited answer
ru_RU: Статус изменённого ответа

en: Status of edited question
ru_RU: Статус изменённых вопросов

en: Status of new answer
ru_RU: Статус нового ответа

en: Status of new question
ru_RU: Статус нового вопроса

en: Submit
ru_RU: Отправить

en: Success
ru_RU: Успешно

en: Tags
ru_RU: Метки

en: Text editor as default.
ru_RU: Текстовый редактор по умолчанию.

en: Thank you for voting.
ru_RU: Спасибо за голос.

en: There is no question yet.
ru_RU: Ещё нет вопросов.

en: This question is orphan, no question is selected for this answer
ru_RU: Этот ответ без вопроса

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title of the ask page
ru_RU: Заголовок страницы спросить

en: Title:
ru_RU: Заголовок:

en: Toggle
ru_RU: Поменять

en: Top %s
ru_RU: Топ %s

en: Total <b>%d flag</b>
ru_RU: Всего <b>%d пометок</b>

en: Total votes
ru_RU: Всего голосов

en: Trash
ru_RU: Корзина

en: Trash post
ru_RU: В корзину

en: Type
ru_RU: Тип

en: Unanswered
ru_RU: Без ответа

en: Undo your vote
ru_RU: Отменить голос

en: Unselect
ru_RU: Снять

en: Unselect this answer
ru_RU: Удалить выбор

en: Unsolved
ru_RU: Не решено

en: Untested with your version of WordPress
ru_RU: Не протестирован с вашей версией WordPress

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update Answer
ru_RU: Обновить ответ

en: Update Question
ru_RU: Обновить вопрос

en: Update answer
ru_RU: Обновить ответ

en: Update your password
ru_RU: Изменить пароль

en: Updating message
ru_RU: Обновить сообщение

en: Uploading
ru_RU: Загрузка

en: Uploading avatar
ru_RU: Загрузка аватара

en: Use text editor ?
ru_RU: Использовать текстовый редактор?

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Username
ru_RU: Логин

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Users per page
ru_RU: Пользователей на каждой странице

en: Users to show per page.
ru_RU: Пользователей на каждой странице.

en: View
ru_RU: Просмотр

en: View &#8220;%s&#8221; question
ru_RU: Посмотреть &#8220;%s&#8221; вопрос

en: View Answer
ru_RU: Перейти к просмотру ответа

en: View Question
ru_RU: Посмотреть вопрос

en: Vote
ru_RU: Голос

en: Voted
ru_RU: Голосовали

en: When user's answer get selected as best
ru_RU: Когда ответ пользователя выбран как лучший

en: Write a meaningful title for the question.
ru_RU: Опишите вопрос в одном предложении

en: Write description for the question.
ru_RU: Напишите полное описание вашего вопроса

en: Write something about yourself
ru_RU: Напишите что-нибудь о себе

en: You cannot vote on your own question or answer.
ru_RU: Вы не можете голосовать за свой вопрос или ответ.

en: Your answer..
ru_RU: Ваш ответ..

en: Your comment is awaiting moderation.
ru_RU: Ваш комментарий ожидает модерации

en: Your contact email
ru_RU: Ваш контактный email

en: Your first name
ru_RU: Ваше имя

en: Your vote has been removed.
ru_RU: Ваш голос удалён.

en: ago
ru_RU: назад

en: answer
ru_RU: ответ

en: answer accepted
ru_RU: ответ принят

en: answered
ru_RU: ответил

en: answers
ru_RU: ответы

en: asked
ru_RU: спросил

en: commented
ru_RU: прокомментировал

en: dismiss
ru_RU: пропустить

en: edited answer
ru_RU: отредактировал ответ

en: edited comment
ru_RU: изменил комментарий

en: edited question
ru_RU: отредактировал вопрос

en: non-loggedin user cannot see answers.
ru_RU: не авторизованные пользователи не могут видеть ответы

en: non-loggedin user cannot see comments.
ru_RU: не авторизованные пользователи не могут видеть комментарии

en: question
ru_RU: вопрос

en: selected answer
ru_RU: выбрал ответ

en: votes
ru_RU: голосов
