AnsPress 2.4 - en to hi_IN translation catalogue (588 entries)

en:  (anonymous)
hi_IN: (बेनाम)

en: % Replies
hi_IN: % उत्तर

en: %1$d answers on - %2$s
hi_IN: %1$d  जवाब  %2$s पर

en: %1$d comments on your %3$s - %2$s
hi_IN: %1$d टिप्पणियाँ आपके %3$s - %2$s पर है

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question
hi_IN: %1$s ने सवाल का <a href="AP_CPT_LINK">जवाब</a> दिया है

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question, on the site %3$s
hi_IN: %1$s ने साईट पर सवाल का <a href="AP_CPT_LINK">जवाब</a> दिया है

en: %1$s answered on - %2$s
hi_IN: %1$s ने जवाब दिया %2$s पर

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>
hi_IN: %1$s ने नया <a href="AP_CPT_LINK">सवाल</a> किया हैं

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>, on the site %3$s
hi_IN: %1$s ने साईट पर नया <a href="AP_CPT_LINK">सवाल</a> किया हैं

en: %1$s commented on your %3$s - %2$s
hi_IN: %1$s ने आपके %3$s - %2$s पर टिप्पणी की है

en: %2$s1%3$s answer | %2$s%1$d%3$s answers
hi_IN[0]: %2$s1%3$s जवाब
hi_IN[1]: %2$s%1$d%3$s जवाब

en: %d Answers
hi_IN: %d जवाब

en: %d Best
hi_IN: %d श्रेष्ठ

en: %d Followers
hi_IN: %d अनुयायी

en: %d Followers, %d following
hi_IN: %d अनुयायी, %d अनुकरण

en: %d Following
hi_IN: %d अनुकरण

en: %d Questions
hi_IN: %d सवाल

en: %d answers
hi_IN: %d जवाब

en: %d answers, %d selected
hi_IN: %d जवाब, %d चुने गए

en: %d days
hi_IN: %d दिन.

en: %d months,
hi_IN: %d महीने,

en: %d profile views
hi_IN: परिचय %d बार देखे गए

en: %d questions, %d solved
hi_IN: %d सवाल, %d सुलझे

en: %d similar questions found
hi_IN: %d सामान सवाल पाये गए

en: %d votes casted
hi_IN: कुल %d मत दिए गए

en: %d votes received
hi_IN: %d मत प्राप्त हुए

en: %d years,
hi_IN: %d साल,

en: %s
hi_IN: %w

en: %s Rep.
hi_IN: %s ख्याति

en: %s Reputation
hi_IN: %d ख्याति

en: %s ans | %s ans
hi_IN[0]: %s जवाब
hi_IN[1]: %s जवाब

en: %s answered on %s
hi_IN: %s जवाब है %s पर

en: %s asked question %s
hi_IN: %s ने सवाल पूछा है की %s

en: %s commented on answer %s %s
hi_IN: %s ने %s %s इस जवाब पर टिप्पणी दी है

en: %s commented on question %s %s
hi_IN: %s ने %s %s इस सवाल पर टिप्पणी दी है

en: %s edited answer %s
hi_IN: %s ने %s ये जवाब बदला

en: %s edited comment on %s %s
hi_IN: %s ने %s %s को टिप्पणी बदली है

en: %s edited question %s
hi_IN: %s ने %s ये सवाल बदला

en: %s flagged this post %s
hi_IN: %s ने इस पोस्ट को %s कर अलग किया है

en: %s has been trashed, you can delete it permanently from wp-admin.
hi_IN: %s को कचरे में दाल दिया गया है, हमेशा के लिए हटाने के लिए wp-admin में जाईये.

en: %s is closed, new answer are not accepted.
hi_IN: %s बंद किया गया है, और कोई जवाब नहीं दे सकता है.

en: %s is marked as a private, only admin and post author can see.
hi_IN: %s निजी घोषित किया है, केवल एडमिन एवं सभापति देख सकते है.

en: %s is waiting for approval by moderator.
hi_IN: %s को सभापति के अनुमति की प्रतीक्षा है.

en: %s mentioned you in %s %s
hi_IN: %s ने %s %s में आपका उल्लेख किया है

en: %s received %d reputation on %s
hi_IN: %s को %s पर ज्यादा %d ख्याति प्राप्त हुई है

en: %s selected best answer for %s
hi_IN: %s ने सर्वोत्तम जवाब के रूप में %s इस सवाल के लिए चुना है

en: %s started following %s
hi_IN: %s ने %s का अनुकरण सुरु किया है

en: %s unselected best answer for question %s
hi_IN: %s ने सर्वोत्तम जवाब के रूप में %s इस सवाल के लिए चुनाव हटाया है

en: %s updated status of answer %s
hi_IN: %s ने %s %s को जवाब की स्थिति बदली है

en: %s updated status of question %s
hi_IN: %s ने %s %s को सवाल की स्थिति बदली है

en: %s voted up on %s %s
hi_IN: %s ने % %s को अच्छा मत उँचा किया है

en: %s's activity
hi_IN: %s की गतिविधि

en: %s's answers
hi_IN: %s के जवाब

en: %s's followers
hi_IN: %s के अनुयायी

en: %s's profile
hi_IN: %s का परिचय

en: %s's questions
hi_IN: %s के सवाल

en: %s's reputation
hi_IN: %s की ख्याति

en: %sAnswered %s
hi_IN: %s ने जवाब दिया  %s

en: %sAsked %s
hi_IN: %s ने पूछा %s

en: %sBest answer %s
hi_IN: %sसर्वोत्तम जवाब  %s

en: %sCommented %s
hi_IN: %sने टिप्पणी दी  %s

en: %sDown vote %s %s
hi_IN: %sनिचे मत %s %s

en: %sDown voted %s
hi_IN: %sनिचे मत दिया  %s

en: %sSelected answer %s
hi_IN: %s ने जवाब चुना %s

en: %sUp vote %s %s
hi_IN: %sऊपर मत %s %s

en: &larr; Older Comments
hi_IN: &larr; पुरानी टिप्पणियाँ

en: 1 Answer | %d Answer
hi_IN[0]: १ जवाब
hi_IN[1]: %d जवाब

en: 1 Reply
hi_IN: १ उत्तर

en: 1 answer | %d answers
hi_IN[0]: १ जवाब
hi_IN[1]: %d जवाब

en: 1 follower | %d followers
hi_IN[0]: 1 अनुयायी
hi_IN[1]: %d अनुयायी

en: 1 vote | %d votes
hi_IN[0]: १ मत
hi_IN[1]: %d मत

en: <i>%d views</i>
hi_IN: <i>%d ने देखा</i>

en: <span>1</span> Participant | <span>%d</span> Participants
hi_IN[0]: <span>1</span> सहभागी
hi_IN[1]: <span>%d</span> सहभागी

en: <strong>%d people</strong> subscribed to this question.
hi_IN: <strong>%d लोग</strong> ने इस सवाल का अनुसरण किया है

en: <strong>1</strong> Answer | <strong>%d</strong> Answers
hi_IN[0]: <strong>1</strong>जवाब
hi_IN[1]: <strong>%d</strong>जवाब

en: <strong>1</strong> Vote | <strong>%d</strong> Votes
hi_IN[0]: <strong>1</strong> मतदान
hi_IN[1]: <strong>%d</strong> मतदान

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
hi_IN: आपके वर्डप्रेस वर्शन के <strong>अनुकूल</strong>

en: About
hi_IN: के बारेमें

en: About %s
hi_IN: %s के बारे में

en: About AnsPress
hi_IN: AnsPress के बारेमें

en: About me
hi_IN: मेरे बारे में

en: Account
hi_IN: खाता

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Active %s
hi_IN: सक्रिय %s

en: Activity Feed
hi_IN: गतिविधि सूचि

en: Activity feed
hi_IN: गतिविधि सूचि

en: Add New Answer
hi_IN: नया जवाब जोड़िए

en: Add New Question
hi_IN: नया सवाल जोड़े

en: Add answer
hi_IN: जवाब जोड़िए

en: Add image to editor
hi_IN: छवि को संपादक में जोड़े.

en: Add more
hi_IN: और जोड़े

en: Add to Menu
hi_IN: सूचि में जोड़िए

en: Adding question to your favorites
hi_IN: पसंदीदा सवाल सूचि में जोड़ रहे है

en: All
hi_IN: सभी

en: All Answers
hi_IN: सभी जवाब

en: All Questions
hi_IN: सभी सवाल

en: Allow private posts
hi_IN: निजी पोस्ट करने दे

en: Anonymous
hi_IN: बेनाम

en: Ans
hi_IN: जवाब

en: AnsPress Moderator
hi_IN: सभापति

en: AnsPress Options
hi_IN: AnsPress विकल्प

en: AnsPress Participants
hi_IN: साझीदार

en: Answer
hi_IN: जवाब

en: Answer Help page
hi_IN: जवाब मदत पेज

en: Answer has been deleted permanently
hi_IN: जवाब हमेशा के लिए हटा दिया गया है.

en: Answer moved to trash.
hi_IN: आपके जवाब को कचरे में डाला गया है.

en: Answer submitted successfully
hi_IN: जवाब सफलता पूर्वक चढ़ा दिया गया है

en: Answer this question
hi_IN: इस सवाल का जवाब दे

en: Answer updated successfully
hi_IN: जवाब सफलता पूर्वक बदल दिया गया है

en: Answered
hi_IN: जवाब दिया गया

en: Answers
hi_IN: जवाब

en: Answers %s
hi_IN: जवाब देते है

en: Answers feed
hi_IN: जवाब सूचि

en: Answers per page
hi_IN: एक पेज पर दिखाए जवाब

en: Answers to show per page.
hi_IN: एक पेज पर दिखाए जवाब

en: Ask
hi_IN: पूछिये

en: Ask question
hi_IN: सवाल पूछे

en: Ask questions
hi_IN: सवाल पूछे

en: Author
hi_IN: लेखक

en: Avatar
hi_IN: अवतार

en: Avatar size:
hi_IN: अवतार आकार:

en: Avatar uploaded successfully.
hi_IN: अवतार सफलता पूर्वक अपलोड हो गया.

en: Avatar:
hi_IN: अवतार:

en: Awarded for completing profile fields.
hi_IN: परिचय क्षेत्र भरने के लिए अंक.

en: Awarded for uploading an profile picture.
hi_IN: छवि चित्र जोड़ने के लिए मिले अंक.

en: Base page
hi_IN: आधार पेज

en: Basic
hi_IN: मूलभूत

en: Best answer
hi_IN: सर्वोत्तम जवाब

en: Best answer is selected for your question.
hi_IN: आपके सवाल का सर्वोत्तम उत्तर चुना गया है

en: Best answer is unselected for your question.
hi_IN: आपके सवाल का सर्वोत्तम उत्तर बदल दिया गया है.

en: Bot verification failed.
hi_IN: सुरक्षा विशेषज्ञ जाँच असफल

en: By %s
hi_IN: % ने

en: Cancel
hi_IN: स्थगित करे

en: Category
hi_IN: वर्ग

en: Change status of post
hi_IN: पोस्ट की स्थिति बदलिये

en: Check missing fields and then re-submit.
hi_IN: खाली क्षेत्र जाँचे और फिर से भेजे

en: Close
hi_IN: बंद करे

en: Close
hi_IN: बंद करे

en: Closed
hi_IN: बंद

en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Comment content is empty.
hi_IN: टिप्पणी क्षेत्र  खाली है.

en: Comment deleted successfully
hi_IN: टिप्पणी सफलता पूर्वक हटा दी गयी

en: Comment deleted successfully.
hi_IN: टिप्पणी सफ़लता पूर्वक हटा दी गयी है

en: Comment navigation
hi_IN: टिप्पणी परिवहण

en: Comment successfully posted.
hi_IN: टिप्पणी सफ़लता पूर्वक भर दी गयी है

en: Comment updated successfully.
hi_IN: टिप्पणी सफ़लता पूर्वक बदल  दी गयी है

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

en: Completing profile
hi_IN: परिचय खतम कर रहे है.

en: Content
hi_IN: जानकारी

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hi_IN: पढ़ना जारी रखे <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Cover height
hi_IN: कवर उचाई

en: Cover photo uploaded successfully.
hi_IN: पृष्ठ छवि सफलता पूर्वक अपलोड हो गयी

en: Cover thumb width
hi_IN: छोटा कवर चौड़ाई

en: Cover width
hi_IN: कवर चौड़ाई

en: Create new tag
hi_IN: नया बिल्ला बनाये

en: Create tag
hi_IN: नया बिल्ला बनाये

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Default answer sort
hi_IN: मुख्य जबाब छटाई

en: Delete
hi_IN: हटाइये

en: Delete Permanently
hi_IN: हमेशा के लिए हटाइये

en: Delete notificaton
hi_IN: सूचनाएँ हटाये

en: Delete permanently
hi_IN: हमेशा के लिए हटाइये

en: Delete this item permanently
hi_IN: इस सामग्री को हमेशा के लिए हटाइये

en: Deleting comment
hi_IN: टिप्पणी हटा रहे है

en: Deleting message
hi_IN: सन्देश हटा रहे है

en: Description
hi_IN: ब्यौरा

en: Description of tag.
hi_IN: बिल्ले का विस्तार

en: Direction for answring a question.
hi_IN: जवाब देने के लिए मार्गदर्शन

en: Direction for asking a question.
hi_IN: सवाल पूछने के लिए मार्गदर्शन

en: Disable reputation
hi_IN: ख्याति रोके

en: Disable reputation for user
hi_IN: उपयोगकर्ता के लिए ख्याति रोके

en: Discussion on "%s"
hi_IN: "%s" पर बातचीत

en: Display name
hi_IN: प्रदर्शित नाम

en: Don't have a user account? %sRegister now%s.
hi_IN: आपका साथी खता नहीं, कृपया %रजिस्टर करे%s.

en: Down vote this post
hi_IN: इस पोस्ट को निचे मत करे

en: Down voted answers
hi_IN: निचे मत प्राप्त जवाब

en: Down voted questions
hi_IN: निचे मत प्राप्त सवाल

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Draft
hi_IN: ढांचा

en: Edit
hi_IN: बदलिये

en: Edit Answer
hi_IN: जवाब बदलिये

en: Edit Question
hi_IN: सवाल को बदलिये

en: Edit answer
hi_IN: जवाब बदलिये

en: Edit flags
hi_IN: अलग सूचक को बदलिये

en: Edit post
hi_IN: पोस्ट बदलिये

en: Edit question
hi_IN: सवाल को बदलिये

en: Edit this answer
hi_IN: ये जवाब बदलिये

en: Edit this question
hi_IN: ये सवाल बदलिये

en: Edited on
hi_IN: को बदल गया

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email already in use. %sDo you want to reset your password?%s
hi_IN: ईमेल इस्तेमाल में है, %s क्या आप अपना पासवर्ड बदलना चाहते है?%s

en: Enter images link
hi_IN: छवि की लिंक डाले

en: Enter tag
hi_IN: बिल्ला लिखे

en: Enter your name to display
hi_IN: प्रदर्शित किया जानेवाला  नाम लिखिए

en: Error 404
hi_IN: गलती ४०४

en: Event
hi_IN: घटना

en: Featured post
hi_IN: श्रेष्ठ पोस्ट

en: Featured question
hi_IN: श्रेष्ठ सवाल

en: Features
hi_IN: सुविधाऐं

en: File cannot be uploaded, size is bigger then %d Byte
hi_IN: फाइल अपलोड नहीं हूँ सकती, आकार % बाईट से बड़ा है

en: First name
hi_IN: पहला नाम

en: Fix question tags
hi_IN: सवाल बिल्ले ठीक करे

en: Flag
hi_IN: अलग करे

en: Flag
hi_IN: अलग

en: Flag this post
hi_IN: इस पोस्ट को अलग करे

en: Flagged
hi_IN: अलग

en: Flagged question & answer
hi_IN: अलग किये सवाल जवाब

en: Follow
hi_IN: अनुसरण करे

en: Followers
hi_IN: अनुयायी

en: Following
hi_IN: अनुकरण

en: For answering a question.
hi_IN: सवाल का जवाब देने के लिए.

en: For asking a question.
hi_IN: सवाल पूछने लिखे लिए

en: For new comment.
hi_IN: नयी टिप्पणी देने के लिए.

en: Form loaded.
hi_IN: फ़ार्म भर दिया गया है

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Hide author credits
hi_IN: लेखक की पहचान छुपइए

en: Hide message %s
hi_IN: सन्देश छुपइए %s

en: Hide my profile
hi_IN: मेरा परिचय छुपाईऐ

en: Hide your profile from public
hi_IN: जनता से आपका परिचय छुपइए

en: How to answer
hi_IN: जवाब कैसे दे

en: How to ask
hi_IN: सवाल कैसे पूछे

en: Image from link
hi_IN: लिंक से छवि

en: Image uploaded successfully
hi_IN: छवि सफलता पूर्वक भेज दी गयी है.

en: Is your existing question tags are not appearing ? click here to fix it %s
hi_IN: आपके सवाल बिल्ले नहीं दिखाई दे रहे है? ठीक करने के लिए यहाँ क्लिक करे %s

en: It must be minimum %d characters
hi_IN: काम से काम अक्षर होने चाहिए

en: Its too short, it must be minimum %d characters
hi_IN: ये बहुत छोटा है, %d अक्षर से ज्यादा होना चाहिए

en: Last Updated:
hi_IN: आखरी बार बदला:

en: Last name
hi_IN: उपनाम

en: Last seen %s
hi_IN: आखरी बार % को देखे गए

en: Latest Questions
hi_IN: नवीनतम सवाल

en: Layout
hi_IN: नक़्शा

en: Leave a reply
hi_IN: उत्तर छोड़े

en: Loading
hi_IN: प्रतीक्षा करे

en: Loading comment form
hi_IN: टिप्पणी फार्म ला रहे है

en: Loading conversation
hi_IN: बातचीत ला रहे है

en: Loading form
hi_IN: फार्म ल रहे है

en: Loading message form
hi_IN: सन्देश फॉर्म ला रहे है

en: Loading more conversations
hi_IN: अधिक बातचीत ला रहे है

en: Loading new message form
hi_IN: नया सन्देश फार्म ला रहे है

en: Loading suggestions
hi_IN: सुझाव ला रहे है

en: Lock delete action
hi_IN: हटाने की गतिविधि बंद करे

en: Login
hi_IN: लॉगिन

en: Login to see your profile links
hi_IN: परिचय लिंक के लिए लोगिन करे

en: Make this question featured
hi_IN: इस सवाल को विशेष चुने.

en: Mark all as read
hi_IN: सभी कोई पढ़ा घोषित करे

en: Mark as read
hi_IN: पढ़ा घोषित करे

en: Max images per post
hi_IN: पोस्ट पर के सर्वाधिक इमेजेस

en: Max upload size
hi_IN: अधिकतम अपलोड आकार

en: Member for %s
hi_IN: %s का सदस्य

en: Moderate
hi_IN: संयमित करे

en: Moderate question & answer
hi_IN: सवाल जवाब संयमित करे

en: More action
hi_IN: और कार्रवाई

en: More answers by %s
hi_IN: %s के अधिक जवाब

en: More questions by %s
hi_IN: %s द्वारा अधिक सवाल

en: Move this item to the Trash
hi_IN:   इस सामग्री को कचरे में दाल दे

en: Move to trash
hi_IN: कचरे में डालिये

en: Multiple answers
hi_IN: एकाधिक सवाल

en: My activity
hi_IN: आपकी गतिविधियाँ

en: My answers
hi_IN: मेरे जवाब

en: My followers
hi_IN: मेरे अनुयायी

en: My notification
hi_IN: मेरी सूचनाएँ

en: My profile
hi_IN: मेरा परिचय

en: My questions
hi_IN: मेरे सवाल

en: My reputation
hi_IN: मेरी ख्याति

en: My subscriptions
hi_IN: मेरे समर्षन

en: NOTICE: If you update email then you need to re-verify your email and account.
hi_IN: सूचना: अगर आप ईमेल बदलते है तो आपके ईमेल व खाते को फिर से परखना होगा.

en: Name
hi_IN: नाम

en: Never logged in
hi_IN: कभी भी लोगिन नही किया है

en: New Question
hi_IN: नया सवाल

en: New Registration
hi_IN: नया पंजीकरण

en: New answer
hi_IN: नया जवाब

en: New questions
hi_IN: नए सवाल

en: New reputation
hi_IN: नई ख्याति

en: Newer Comments &rarr;
hi_IN: नयी टिप्पणियाँ &rarr;

en: Newest
hi_IN: सबसे नया

en: Nickname
hi_IN: मुंह बोला नाम

en: No answer found
hi_IN: कोई जवाब नहीं मिला

en: No answer found in Trash
hi_IN: कचरे में कोई जवाब नहीं मिला

en: No answer posted yet!
hi_IN: कोई जवाब नहीं है

en: No answers yet
hi_IN: कोई जवाब नहीं

en: No fields found
hi_IN: कोई विस्तार नहीं

en: No followers found
hi_IN: कोई अनुयायी नहीं मिला

en: No followers yet
hi_IN: अभी तक कोई अनुयायी नहीं

en: No notification
hi_IN: कोई सूचनाएँ नहीं

en: No one flagged this post yet
hi_IN: अभी तक किसी ने इस पोस्ट को अलग नहीं किया

en: No one is subscribed to this question.
hi_IN: कोई भी इस सवाल का अनुसरण नहीं कर रहा

en: No options
hi_IN: कोई विकल्प नही

en: No question asked yet!
hi_IN: कोई सवाल नहीं!

en: No question asked yet!, be the first to ask a question.
hi_IN: अभी तक कोई सवाल नहीं, प्रथम सवाल करे.

en: No question found
hi_IN: कोई सवाल नहीं पाया गया

en: No questions found in Trash
hi_IN: कोई सवाल कचरे नहीं पाया गया

en: No questions found.
hi_IN: कोई सवाल पाया नहीं गया

en: No related questions found
hi_IN: कोई समरूप सवाल पाया नहीं गया

en: No related questions found.
hi_IN: कोई समरूप सवाल पाया नहीं गया

en: No reputation earned yet.
hi_IN: कोई ख्याति प्राप्त नहीं हुई है.

en: No user found
hi_IN: कोई साथी नहीं मिला

en: No users found.
hi_IN: कोई साथी नहीं पाये गए

en: Not a valid email
hi_IN: अवैध ईमेल

en: Not a valid email address
hi_IN: ईमेल अवैध है

en: Not following any question yet!
hi_IN: अभी तक कोई सवाल का अनुकरण नहीं!

en: Notification
hi_IN: सूचना

en: Notification deleted successfully.
hi_IN: सूचना सफलता पूर्वक  हटा दी गयी है.

en: Notification is marked as read.
hi_IN: ये सूचना पढ़ी हुई घोषित किया जाता है.

en: Notifications
hi_IN: सूचनाएं

en: Numbers of user to show:
hi_IN: कितने साथी दिखाई दे:

en: Oldest
hi_IN: सबसे पुराना

en: One comment | %d comments
hi_IN[0]: १ टिप्पणी
hi_IN[1]: %d टिप्पणीयाँ

en: One time | %d times
hi_IN[0]: एक बार
hi_IN[1]: %d बार

en: Only admin can answer
hi_IN: केवल एडमिन ही जवाब दे सकता है

en: Only allow admin to answer question.
hi_IN: केवल एडमिन ही जवाब देने की अनुमति दे

en: Only logged in can see answers
hi_IN: लॉगिन करने पर ही सवाल देख सकते हैं

en: Only logged in can see comment
hi_IN: लॉगिन करने पर ही टिप्पणियाँ देख सकते हैं

en: Only visible to admin and moderator.
hi_IN: केवल एडमिन और सभापति देख सकते है.

en: Only you are subscribed to this question.
hi_IN: केवल आप इस सवाल का अनुसरण कर रहे है

en: Open
hi_IN: खोले

en: Options
hi_IN: विकल्प

en: Page not found or registered.
hi_IN: पेज नहीं मिल पाया या पंजीकृत हो पाया.

en: Pages
hi_IN: पेज

en: Pages:
hi_IN: पेज:

en: Parent Answer:
hi_IN: जनक जवाब:

en: Parent Question:
hi_IN: जनक सवाल:

en: Password
hi_IN: पासवर्ड

en: Password length must be 6 or higher
hi_IN: पासवर्ड की लम्बाई ६ या ज्यादा अक्षर होनी चाहिए

en: Password not matching
hi_IN: पासवर्ड नहीं जुड़ रहा

en: Pending
hi_IN: बाकी

en: Permission
hi_IN: अनुमति

en: Please %s or %s to view answers and comments
hi_IN: जवाब और टिप्पणियाँ देखने के लिए %s या %s करे

en: Please %s or %s.
hi_IN: कृपया %s या %s.

en: Please check captcha field and resubmit it again.
hi_IN: पहले captcha क्षेत्र जाँचिए और फिर से भेजिए

en: Please fill parent question field, Answer was not saved!
hi_IN: जनक सवाल क्षेत्र भरे, जवाब इकट्ठा नहीं हो पाया

en: Please login for adding question to your subscribe
hi_IN: कृपया लॉगिन करे और सवाल अनुसरण यदि में जोड़े

en: Please login or register to continue this action.
hi_IN: ये कार्य पूर्ण करने के लिए कृपया लॉग इन या पंजीकरण करे

en: Points
hi_IN: 0 अंक

en: Points given to newly registered user.
hi_IN: नए पंजीकृत को मिले अंक

en: Post answer
hi_IN: जवाब भेजिए

en: Post flag
hi_IN: अलग करे

en: Post question
hi_IN: सवाल भेजिए

en: Post status updated successfully
hi_IN: पोस्ट स्थिति सफलता पूर्वक बदल दी गयी है.

en: Posts awaiting moderation
hi_IN: पोस्ट सभापति के अनुमति के लिए रुके है

en: Preview
hi_IN: पूर्व दर्शन

en: Preview &#8220;%s&#8221;
hi_IN: पूर्व दर्शन &#8220;%s&#8221;

en: Private
hi_IN: निजी

en: Private Answer
hi_IN: निजी जवाब

en: Private Post
hi_IN: निजी पोस्ट

en: Private Post <span class="count">(%s)</span> | Private Post <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: निजी पोस्ट <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: निजी पोस्ट <span class="count">(%s)</span>

en: Profile
hi_IN: परिचय

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित करे

en: Published
hi_IN: प्रकाशित

en: Question
hi_IN: सवाल

en: Question Feed
hi_IN: सवाल सूचि

en: Question Help page
hi_IN: सवाल मदत पेज

en: Question and answer search form.
hi_IN:  सवाल जवाब खोज फॉर्म

en: Question feed
hi_IN: सवाल सूचि

en: Question has been deleted permanently
hi_IN: सवाल हमेशा के लिए हटा दिया गया है

en: Question in one sentence
hi_IN: सवाल केवल एक वाक्य में

en: Question is asked for %s.
hi_IN: सवाल %s को पूछा गया है

en: Question is marked as featured.
hi_IN: सवाल को विशेष चुना गया है.

en: Question is unmarked as featured.
hi_IN: सवाल का विशेष चुनाव हटा दिअय गया है.

en: Question moved to trash.
hi_IN: सवाल को कचरे में डाला गया है

en: Question stats
hi_IN: सवाल के आंकड़े

en: Question submitted successfully
hi_IN: सवाल सफलता पूर्वक चढ़ा दिया गया है

en: Question updated successfully
hi_IN: सवाल सफलता पूर्वक बदल दिया गया है

en: Questions
hi_IN: सवाल

en: Questions %s
hi_IN: पूछते है

en: Questions per page
hi_IN: एक पेज पर दिखाए सवाल

en: Questions to show per page.
hi_IN: एक पेज पर दिखाए सवाल

en: Receive down vote on answer
hi_IN: जवाब पर निचे मत प्राप्त करे.

en: Receive down vote on question
hi_IN: सवाल पर निचे मत प्राप्त करे.

en: Receive upvote on answer
hi_IN: जवाब पर ऊपर मत प्राप्त करे

en: Receive upvote on question
hi_IN: सवाल पर ऊपर मत प्राप्त करे.

en: Related Questions
hi_IN: समरूप सवाल

en: Remove
hi_IN: हटाइये

en: Repeat your password
hi_IN: दोबारा पासवर्ड लिखे

en: Report this comment to moderaor
hi_IN: ये टिप्पणी सभापति को सूचित करे

en: Reputation
hi_IN: ख्याति

en: Requesting for closing this question
hi_IN: ये सवाल बंद करने का अनुरोध कर रहे है

en: Reset sorting and filter
hi_IN: भेद व छटाई पुनर्स्थापित करे

en: Respond to the post.
hi_IN: पोस्ट का जवाब दे

en: Restore
hi_IN: बहाल करे

en: Restore this item from the Trash
hi_IN:   इस सामग्री को कचरे से बहार निकले

en: Save Point
hi_IN: अंक संचित करे

en: Save options
hi_IN: विकल्प जमा करे

en: Saving labels
hi_IN: परचा संचित कर रहे  है

en: Saving profile
hi_IN: परिचय संचित कर रहे है

en: Search
hi_IN: खोजें

en: Search answer
hi_IN: जवाब खोजें

en: Search question
hi_IN: सवाल खोजें

en: Search questions
hi_IN: सवाल खोजे

en: Search questions & answers
hi_IN: सवाल जवाब खोजे

en: Search questions...
hi_IN: सवाल खोजें...

en: Search users...
hi_IN: साथी खोजे

en: Searching conversations
hi_IN: बातचीत खोज रहे है

en: Select
hi_IN: चुने

en: Select a page
hi_IN: पेज चुनिए

en: Select a question for new answer
hi_IN: नए जवाब के लिए एक सवाल चुनिए

en: Select question
hi_IN: सवाल चुने

en: Select this answer as best
hi_IN: इस जवाब को सर्वोत्तम चुने

en: Select which user profile you'd like to use.
hi_IN: कोनसी पहचान आप इस्तेमाल करना चाहते है

en: Selecting answer
hi_IN: जवाब का चुनाव

en: Sending message
hi_IN: संदेश भेज रहे है

en: Sending request
hi_IN: अनुरोध भेज रहे है

en: Sending your answer
hi_IN: आपका जवाब भेज रहे है

en: Sending your comment
hi_IN: आपकी टिप्पणी भेज रहे है

en: Sending your question
hi_IN: आपका सवाल भेज रहे है

en: Sending your vote
hi_IN: आपका मत भेज रहे है

en: Set as featured
hi_IN: विशेष श्रेणी दीजिये

en: Set how many images user can upload for each post.
hi_IN: हटाइये

en: Settings
hi_IN: व्यवस्थापन

en: Show
hi_IN: दिखाओ

en: Show comments
hi_IN: टिप्पणियाँ दिखाइए

en: Show comments by default.
hi_IN: मुख्य तरीके से टिप्पणियाँ दिखाइए

en: Show dropdown notification as sidebar
hi_IN: गिरती सूचना बगल पट्टी के रूप  में दिखाइए

en: Show followers of currently displayed user.
hi_IN: प्रदर्शित साथी के अनुयायी दिखाए

en: Show notification sidebar
hi_IN: सूचना बगल पट्टी दिखाइए

en: Show question sidebar
hi_IN: सवाल बगल पट्टी दिखाइए

en: Show users directory
hi_IN: दोस्तों की निर्देशिका  दिखाइए

en: Shows question stats in single question page.
hi_IN: सवाल आंकड़े एक सवाल पेज माइन दिखाए

en: Sign up
hi_IN: पंजीकरण करे

en: Solved
hi_IN: सुलझा गया

en: Something went wrong in server side, not a valid response.
hi_IN: सरवर पर कुछ गड़बड़ है, वैध उत्तर नहीं मिल पाया है.

en: Something went wrong, last action failed.
hi_IN: कुछ तो गलत हुआ है, पिछला कार्य नहीं हो पाया

en: Something went wrong, please try again.
hi_IN: कुछ तो गलत हो गया, कृपा पूनः प्रयास करे

en: Sort answers by default.
hi_IN: मुख्य तरीके से जवाब छाटीए

en: Sort by
hi_IN: के अनुरूप भेद

en: Sorting
hi_IN: छँटाई

en: Start
hi_IN: सुरु करे

en: Stats
hi_IN: आंकड़े

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Submit
hi_IN: प्रस्तुत करे

en: Submitting request
hi_IN: प्रार्थना भेज रहे है

en: Subscribe
hi_IN: अनुसरण करे

en: Success
hi_IN: सफलता

en: Successfully created a tag.
hi_IN: सफलता पूर्वक बिल्ला बना दिया

en: Successfully followed.
hi_IN: सफलता से अनुकरण हुआ.

en: Successfully loaded form.
hi_IN: फार्म लोड हो गया

en: Successfully unfollowed.
hi_IN: अनुकरण सफलता पूर्वक बंद हो गया.

en: Tag
hi_IN: बिल्ला

en: Tags
hi_IN: बिल्ले

en: Thank you for reporting this post.
hi_IN: इस पोस्ट को सूचित करने के लिए धन्यवाद.

en: Thank you for voting.
hi_IN: मतदान के लिए शुक्रिया.

en: There is no question yet.
hi_IN: अभी तक कोई सवाल नहीं.

en: There was an error while uploading avatar, please check your image
hi_IN: आपका अवतार उपलोड नहीं हो पाया, कृपया इमेज जाँच ले

en: There was an error while uploading cover photo, please check your image and try again.
hi_IN: आपकी पृष्ठ छवि उपलोड नहीं हो पायी, कृपया इमेज जाँच ले

en: This %s waiting for moderation.
hi_IN: ये %s सभापति के अनुमति की प्रतीक्षा  कर रही है.

en: This cannot be changed.
hi_IN: ये बदला नहीं जा सकता.

en: This comment has been reported to site moderator
hi_IN: इस टिप्पणी को सभापति को सूचित करे.

en: This field is required
hi_IN: ये क्षेत्र जरुरी है

en: This has been trashed or waiting for approval.
hi_IN: ये कचरे में है या अनुमति की प्रतीक्षा कर रही है.

en: This is a private %s.
hi_IN: ये निजी % है.

en: This post was created %s, its locked hence you cannot delete it.
hi_IN: ये पोस्ट %s बनाई गयी थी और इसलिए हटाई नहीं जा सकती

en: This question is orphan, no question is selected for this answer
hi_IN: ये सवाल लावारिस है, इस जवाब के लिए किसी सवाल का चुनाव नहीं है

en: Title
hi_IN: शीर्शक

en: Title:
hi_IN: शीर्शक

en: Toggle
hi_IN: अदल बदल

en: Toggle fullscreen
hi_IN: बड़ा स्क्रीन अदल बदल

en: Top %s
hi_IN: सर्वोच्च %s

en: Top Answers
hi_IN: सर्वोच्च जवाब

en: Total
hi_IN: कुल

en: Total <b>%d flag</b>
hi_IN: अलग सूचक गिनती <b>%d </b>

en: Total votes
hi_IN: कुल मत

en: Trash
hi_IN: कचरे में

en: Trash post
hi_IN: पोस्ट कचरे में डालिये

en: Type
hi_IN: प्ररूप

en: Unable to create tag, please try again.
hi_IN: बल्ला नहीं बना पाये, फिर से प्रयास करे

en: Unable to load form, please try again.
hi_IN: फार्म नहीं जोड़ पाये, फिर से प्रयास करे

en: Unanswered
hi_IN: जवाब नहीं दिया गया

en: Undo your vote
hi_IN: आपका मत बदलिये

en: Undo your vote first.
hi_IN: पहले आपका मत बदलिये.

en: Unfollow
hi_IN: अनुसरण बंद करे

en: Unselect
hi_IN: चुनाव हटाइये

en: Unselect this answer
hi_IN: इस जवाब का चुनाव हटाइये

en: Unset as featured
hi_IN: विशेष श्रेणी हटाइये

en: Unsolved
hi_IN: अनसुलझा

en: Untested with your version of WordPress
hi_IN: आपके वर्डप्रेस वर्शन में अनजाँचा

en: Up vote this post
hi_IN: इस पोस्ट को ऊपर मत करे

en: Up voted answers
hi_IN: ऊपर मत प्राप्त जवाब

en: Up voted questions
hi_IN: ऊपर मत प्राप्त सवाल

en: Update
hi_IN: बदलिये

en: Update Answer
hi_IN: जवाब बदलिये

en: Update Question
hi_IN: सवाल बदलिये

en: Update answer
hi_IN: जवाब बदलिये

en: Update comment
hi_IN: टिप्पणी बदलिये

en: Update question
hi_IN: सवाल बदलिये

en: Update your password
hi_IN: आपका पासवर्ड बदलिये

en: Updating comment
hi_IN: टिप्पणी बदल रहे है

en: Updating message
hi_IN: सन्देश बदल रहे है

en: Upload
hi_IN: उपलोड

en: Upload a cover photo
hi_IN: पॄष्ठ छवि भेजे

en: Upload an avatar
hi_IN: अवतार भेजे

en: Upload avatar
hi_IN: अवतार भेजे

en: Upload cover
hi_IN: पॄष्ठ छवि भेजे

en: Upload from computer
hi_IN: कंप्यूटर से भेजे

en: Uploading
hi_IN: भेज  रहे है

en: Uploading avatar
hi_IN: अवतार भेज रहे है

en: Uploading cover
hi_IN: पृष्ठ भेज रहे है

en: User
hi_IN: साथी

en: User directory is disabled.
hi_IN: साथी सूचि उपलभ्ध नहीं

en: User notification
hi_IN: दोस्त सूचना

en: User profile
hi_IN: दोस्त परिचय

en: Username
hi_IN: यूजरनेम / पंजीकृत नाम

en: Username length must be 4 or higher
hi_IN: यूज़रनेम / पंजीकृत नाम ४ या ज्यादा अक्षर की होनी चाहिए

en: Username not available
hi_IN: पंजीकृत नाम / यूज़रनेम उपलब्ध नहीं

en: Users
hi_IN: दोस्त

en: Users per page
hi_IN: एक पेज पर दिखाए उपयोगकर्ता

en: Users to show per page.
hi_IN: एक पेज पर दिखाए उपयोगकर्ता

en: View
hi_IN: देखिए

en: View &#8220;%s&#8221; question
hi_IN: &#8220;%s&#8221; सवाल देखे

en: View Answer
hi_IN: जवाब देखिए

en: View Question
hi_IN: सवाल देखे

en: View all answers
hi_IN: सभी जवाब देखे

en: View all followers &rarr;
hi_IN: सारे अनुयायी को देखे

en: View all notifications
hi_IN: सभी सूचनाएँ देखे

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hi_IN: %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>के सरे पोस्ट देखे

en: Views
hi_IN: दर्शन

en: Vote
hi_IN: मत

en: Vote for closing
hi_IN: बंद करने के लिए मत करे

en: Voted
hi_IN: मतदान किया

en: Votes
hi_IN: मत

en: Voting down is disabled.
hi_IN: निचे मत करना उपलब्ध नहीं.

en: We've found similar questions that have already been asked, click to read them.
hi_IN: हमें कुछ सामान सवाल पाये गए है. पढ़ने के लिए क्लिक करे

en: When user down vote others answers
hi_IN: जब साथी दुसरो के जवाब को निचे मत देता है

en: When user down vote others question
hi_IN: जब साथी दुसरो के सवाल को निचे मत देता है

en: When user receive an down vote on answer
hi_IN: जब साथी जवाब पर निचे मत प्राप्त करता है.

en: When user receive an down vote on question
hi_IN: जब साथी सवाल पर निचे मत प्राप्त करता है.

en: When user receive an upvote on answer
hi_IN: जब साथी जवाब पर ऊपर मत प्राप्त करता है.

en: When user receive an upvote on question
hi_IN: जब साथी सवाल पर ऊपर मत प्राप्त करता है.

en: When user upvote others answer
hi_IN: जब साथी दुसरो के जवाब को ऊपर मत देता है

en: When user upvote others question
hi_IN: जब साथी दुसरो के सवाल को ऊपर मत देता है

en: When user user select an answer.
hi_IN: जब साथी जवाब का चुनाव करता है

en: When user's answer get selected as best
hi_IN: जब साथी का जवाब सर्वोत्तम चुना जाता है

en: Write
hi_IN: लिखे

en: Write a meaningful title for the question.
hi_IN: सार्थक सवाल शीर्षक लिखिए

en: Write description for the question.
hi_IN: सवाल का विवरण लिखिए

en: Write something about yourself
hi_IN: स्वयं के बारेमें कुछ लिखे

en: You and <strong>%s people</strong> subscribed to this question.
hi_IN: आप और <strong>%s लोगो</strong> के इस सवाल का अनुसरण किया है

en: You are commenting on a draft post.
hi_IN: आप प्रारूप पोस्ट पर टिपण्णी करे रहे है

en: You are following this question.
hi_IN: आप इस सवाल का अनुकरण कर रहे है.

en: You are not following anyone.
hi_IN: आप किसी का अनुकरण नहीं कर रहे.

en: You cannot follow yourself.
hi_IN: आप स्वयं का अनुकरण नहीं कर सकते.

en: You cannot vote on your own question or answer.
hi_IN: आपके सवाल या जवाब को आप मत नहीं दे सकते.

en: You do not have permission to delete this comment
hi_IN: आपको ये टिप्पणी हटाने की अनुमति नहीं

en: You do not have permission to do this action.
hi_IN: आपको ये कार्य करने की अनुमति नहीं

en: You do not have permission to edit this question.
hi_IN: आपको ये सवाल बदलने की अनुमति नहीं

en: You don't have permission to access this page.
hi_IN: इस पेज को देखने की आपको अनुमति नहीं

en: You don't have permission to ask question.
hi_IN: आपको सवाल पूछने की अनुमति नहीं.

en: You dont have permission to view private posts.
hi_IN: निजी पोस्ट देखने की आपको अनुमति नहीं.

en: You have already attached maximum numbers of allowed uploads.
hi_IN: अधिकतम वैध अपलोड आप कर चुके है.

en: You have already reported this comment
hi_IN: आपने इस टिप्पणी को पेहेले ही सूचित किया है.

en: You have already reported this post.
hi_IN: आपने इस पोस्ट को पेहेले ही सूचित किया है.

en: You have flagged this post
hi_IN: आपने इस पोस्ट को अलग किया है

en: You need to login before doing this action.
hi_IN: इस कार्य को करने के लिए लॉगइन  करना जरुरी है

en: Your answer..
hi_IN: आपका जवाब..

en: Your comment is awaiting moderation.
hi_IN: आपकी टिप्पणी सभापति की अनुमति के लिए रुकी है.

en: Your contact email
hi_IN: आपका ईमेल

en: Your first name
hi_IN: आपका पहला नाम

en: Your nickname
hi_IN: आपका मुंह बोला नाम

en: Your profile has been updated successfully.
hi_IN: आपका परिचय बदल दिया गया है.

en: Your surname
hi_IN: आपका उपनाम

en: Your username
hi_IN: आपका यूजरनेम / पंजीकृत नाम

en: Your vote has been removed.
hi_IN: आपका मत हटा दिया गया है.

en: [Solved]
hi_IN: [सुलझा गया

en: add image from link
hi_IN: लिंक द्वारा छवि जोड़े

en: ago
hi_IN: पूर्व

en: answer
hi_IN: जवाब

en: answer accepted
hi_IN: जवाब स्वीकार किया गया है

en: answered
hi_IN: ने जवाब दिया

en: answers
hi_IN: जवाब

en: asked
hi_IN: ने पूछा की

en: commented
hi_IN: ने टिप्पणी की

en: commented on answer
hi_IN: ने जवाब पर टिप्पणी की

en: dismiss
hi_IN: हटाइये

en: down
hi_IN: निचे

en: edited answer
hi_IN: ने जवाब बदला

en: edited comment
hi_IN: ने टीप्पणी बदली

en: edited question
hi_IN: ने सवाल बदला

en: non-loggedin user cannot see answers.
hi_IN: जब तक लॉगिन नहीं करते, तब तक सवाल दिखाई नहीं देंगे

en: non-loggedin user cannot see comments.
hi_IN: जब तक लॉगिन नहीं करते, तब तक टिप्पणियाँ दिखाई नहीं देंगे

en: or
hi_IN: या

en: question
hi_IN: सवाल

en: selected answer
hi_IN: चुना सवाल

en: selected as best answer
hi_IN: सबसे अच्छे जवाब के रूप में स्वीकृत

en: unselected answer
hi_IN: अनचुना सवाल

en: unselected as best answer
hi_IN: सबसे अच्छे जवाब के रूप में अस्वीकृत

en: up
hi_IN: ऊपर

en: updated status
hi_IN: बदली स्थिति

en: upload
hi_IN: अपलोड

en: view
hi_IN: देखे

en: votes
hi_IN: मत
