AnsPress 2.2 - en to fr_FR translation catalogue (693 entries)

en:  %s %s %s ago
fr_FR:  %s %s %s

en:  (anonymous)
fr_FR: (annonyme)

en: % Replies
fr_FR: % Commentaires

en: %1$d answers on - %2$s
fr_FR: %1$d réponses sur - %2$s

en: %1$d comments on your %3$s - %2$s
fr_FR: %1$d commentaires sur %3$s - %2$s

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question
fr_FR: %1$s à <a href="AP_CPT_LINK">répondu</a> à une question

en: %1$s <a href="AP_CPT_LINK">answered</a> a question, on the site %3$s
fr_FR: %1$s à <a href="AP_CPT_LINK">répondu</a> a une question, sur le site %3$s

en: %1$s answered on - %2$s
fr_FR: %1$s répondu sur - %2$s

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>
fr_FR: %1$s a posé une nouvelle <a href="AP_CPT_LINK">question</a>

en: %1$s asked a new <a href="AP_CPT_LINK">question</a>, on the site %3$s
fr_FR: %1$s a posé une nouvelle <a href="AP_CPT_LINK">question</a>, sur le site %3$s

en: %1$s commented on your %3$s - %2$s
fr_FR: %1$s commentés sur %3$s - %2$s

en: %2$s1%3$s answer | %2$s%1$d%3$s answers
fr_FR[0]: %2$s1%3$s réponse
fr_FR[1]: %2$s%1$d%3$s réponses

en: %d Answers
fr_FR: %d réponses

en: %d Best
fr_FR: %d Meilleure

en: %d Followers
fr_FR: %d abonnés

en: %d Followers, %d following
fr_FR: %d Followers, %d abonnements

en: %d Following
fr_FR: %d abonnements

en: %d Questions
fr_FR: %d questions

en: %d answers
fr_FR: %d réponses

en: %d answers, %d selected
fr_FR: %d réponses, %d sélectionnées

en: %d days
fr_FR: %d jours

en: %d months,
fr_FR: %d mois

en: %d profile views
fr_FR: %d visite sur le profile

en: %d questions, %d solved
fr_FR: %d questions, %d résolues

en: %d similar questions found
fr_FR: %d questions similaires trouvées

en: %d votes casted
fr_FR: %d votes ajoutés

en: %d votes received
fr_FR: %d votes recues

en: %d years,
fr_FR: %d ans,

en: %s %s about %s ago
fr_FR: %s %s il y a %s

en: %s Ago
fr_FR: %s

en: %s Rep.
fr_FR: %s réponses

en: %s Reputation
fr_FR: %s Points

en: %s ago
fr_FR: %s

en: %s ago%s
fr_FR: %s %s

en: %s ans | %s ans
fr_FR[0]: %s rép
fr_FR[1]: %s rép

en: %s flagged this post %s ago
fr_FR: %s à signalé ce post il y a %s

en: %s has been trashed, you can delete it permanently from wp-admin.
fr_FR: %s a bien été déplacé dans la corbeille vous pouvez la supprimer définitvement depuis l'admin.

en: %s is closed, new answer are not accepted.
fr_FR: %s est cloturé, aucune réponse possible.

en: %s is marked as a private, only admin and post author can see.
fr_FR: %s es marqué comme privé, seul l'administrateur et l'auteur peuvent la voir.

en: %s is waiting for approval by moderator.
fr_FR: %s est en attente de modération.

en: %s up voted on your post <b>##post_title</b>
fr_FR: %s a voté sur votre post <b>##post_title</b>

en: %s's activity
fr_FR: L'activité de %s

en: %s's answers
fr_FR: %s réponses

en: %s's followers
fr_FR: Les followers de %s

en: %s's profile
fr_FR: Le profile de %s

en: %s's questions
fr_FR: %s questions

en: %s's reputation
fr_FR: %s réputations

en: %sAnswered %s
fr_FR: %sRépondu %s

en: %sAnswered about %s ago%s
fr_FR: %sRépondu il y a %s%s

en: %sAsked %s
fr_FR: %sDemandé %s

en: %sBest answer %s
fr_FR: %sMeilleure réponse %s

en: %sDown vote %s %s
fr_FR: %s-1 %s %s

en: %sDown voted %s
fr_FR: %s-1 %s

en: %sSelected answer %s
fr_FR: %sRéponse sélectionnée %s

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr;  vieux commentaires

en: (AnsPress) Breadcrumbs
fr_FR: Fil d'ariane (AnsPress)

en: 1 Answer | %d Answer
fr_FR[0]: 1 Réponse
fr_FR[1]: %d Réponses

en: 1 Reply
fr_FR: 1 Commentaire

en: 1 answer | %d answers
fr_FR[0]: 1 réponse
fr_FR[1]: %d réponses

en: 1 follower | %d followers
fr_FR[0]: 1 abonné
fr_FR[1]: %d abonnés

en: <b>%s</b> started following you
fr_FR: <b>%s</b> est maintenant un nouveau follower

en: <i>%d views</i>
fr_FR: <i>%d vues</i>

en: <strong>%d people</strong> subscribed to this question.
fr_FR: <strong>%d personnes</strong> sont inscrits à cette question.

en: <strong>1</strong> Answer | <strong>%d</strong> Answers
fr_FR[0]: <strong>1</strong> Réponse
fr_FR[1]: <strong>%d</strong> Réponses

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
fr_FR: <strong>Compatible</strong> avec votre version de Wordpress

en: AP Category Page
fr_FR: Catégorie

en: AP Tag page
fr_FR: AP Page des mots-clés

en: AP User
fr_FR: AP Utilisateur

en: About
fr_FR: À propos

en: About %s
fr_FR: A propos %s

en: About AnsPress
fr_FR: A propos

en: About me
fr_FR: À propos de moi

en: Account
fr_FR: Compte

en: Active
fr_FR: En cours

en: Active %s ago
fr_FR: Actif depuis %s

en: Add New Answer
fr_FR: Ajouter une nouvelle réponse

en: Add New Question
fr_FR: Ajouter une nouvelle question

en: Add image to editor
fr_FR: Ajouter une image à l'editeur

en: Add more
fr_FR: Ajouter plus

en: Add to Menu
fr_FR: Ajouter au menu

en: Adding question to your favorites
fr_FR: Ajout de la question à vos favoris

en: All
fr_FR: Tout

en: All Answers
fr_FR: Toutes les réponses

en: All Questions
fr_FR: Toutes les questions

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Tous les plugins on été installés et activés. %s

en: Allow an user to submit multiple answers on a single question.
fr_FR: Autoriser la possibiliter d'avoir plusieurs réponses pour une question.

en: Allow anonymous
fr_FR: Autoriser les anonymes

en: Allow asker to answer his own question.
fr_FR: Auotiriser les auteurs à répondre à leurs question

en: Allow image upload
fr_FR: Autoriser l'envoi d'image(s)

en: Allow logged-in users to upload image.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs enregistrer d'envoyer des images(s)

en: Allow private posts
fr_FR: Autoriser les posts privés

en: Allow user to submit multiple answer per question.
fr_FR: Autoriser un utilisateur à soumettre plusieurs réponses pour une question.

en: Allow users to create private question and answer.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à mettre en privé des questions ou des réponses.

en: Anonymous
fr_FR: Annonyme

en: Ans
fr_FR: Rep

en: AnsPress Dashboard
fr_FR: Tableau de bord AnsPress

en: AnsPress Extensions
fr_FR: Extensions AnsPress

en: AnsPress Moderator
fr_FR: AnsPress Moderateur

en: AnsPress Options
fr_FR: Options

en: AnsPress Pages
fr_FR: Pages AnsPress

en: AnsPress Participants
fr_FR: AnsPress Contributeur

en: AnsPress Question follow
fr_FR: AnsPress Suivre la question

en: AnsPress Stats
fr_FR: Statistiques Anspress

en: AnsPress options updated
fr_FR: AnsPress options mises à jour.

en: AnsPress recommends the following plugin: %1$s. | AnsPress recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: AnsPress recommande le plugin suivant: %1$s.
fr_FR[1]: AnsPress recommande les plugins suivants: %1$s.

en: AnsPress requires the following plugin: %1$s. | AnsPress requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: AnsPress requière le plugin suivant : %1$s
fr_FR[1]: AnsPress requière les plugins suivants : %1$s

en: Answer
fr_FR: Réponse

en: Answer Help page
fr_FR: Page du mode d'emploi des réponses

en: Answer avatar size
fr_FR: Taille de l'avatar sur une réponse

en: Answer has been deleted permanently
fr_FR: Réponse supprimé définitvement

en: Answer moved to trash.
fr_FR: Réponse déplacée dans la corbeille.

en: Answer submitted successfully
fr_FR: Réponse envoyée

en: Answer this question
fr_FR: Répondre à la question

en: Answer updated successfully
fr_FR: Réponse mise à jour

en: Answered
fr_FR: Répondues

en: Answers
fr_FR: Réponses

en: Answers %s
fr_FR: Réponses %s

en: Answers feed
fr_FR: Fil RSS des réponses

en: Answers per page
fr_FR: Réponses par page

en: Answers to show per page.
fr_FR: Réponses à afficher sur une page.

en: Ask
fr_FR: Poser une question

en: Ask page slug
fr_FR: Slug de la page Poser une question

en: Ask page title
fr_FR: Titre de la page pour poser une question

en: Ask question
fr_FR: Poser une question

en: Ask questions
fr_FR: Question posées

en: Asker can answer
fr_FR: L'auteur de la question peut répondre

en: Assign a default rank for newly registered user.
fr_FR: Assigner un rang par defaut pour un nouvel utilisateur.

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Avatar size:
fr_FR: Taille de l'avatar:

en: Avatar uploaded successfully.
fr_FR: Mise à jour de votre avatar OK.

en: Awarded for completing profile fields.
fr_FR: Récompensé pour avoir complété le profil.

en: Awarded for uploading an profile picture.
fr_FR: Récompensé pour avoir mis un avatar.

en: Base page
fr_FR: Page de base

en: Base page slug before question permalink
fr_FR: Afficher la taxonomie avant le terme "question" pour la page question

en: Base page slug before user page permalink
fr_FR: Afficher la taxonomie avant le terme "user" pour la page utilisateur

en: Base page title
fr_FR: Titre de la page de base

en: Basic
fr_FR: De base

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Activation du plugin
fr_FR[1]: Activation des plugins

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Demarrage de l'installation du plugin
fr_FR[1]: Demarrage de l'installation des plugins

en: Best answer
fr_FR: Meilleure réponse

en: Best answer is selected for your question.
fr_FR: La meilleure réponse a été choisi pour votre question.

en: Best answer is unselected for your question.
fr_FR: La meilleure réponse a été supprimé de votre question.

en: Bot verification failed.
fr_FR: Echec de la vérification du robot.

en: By %s
fr_FR: Par %s

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category IDs:
fr_FR: Catégorie

en: Change status of post
fr_FR: Changer le statu du post

en: Check missing fields and then re-submit.
fr_FR: Merci de compléter les champs requis.

en: Clean DB
fr_FR: Effacer les données

en: Close
fr_FR: Fermé

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close question after selecting answer
fr_FR: Fermer les questions lorsqu'une réponse est sélectionnée

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Fermé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Modéré <span class="count">(%s)</span>

en: Comma separted AnsPress category ids
fr_FR: Anspress catégories séparées par des virgules

en: Comment
fr_FR: Commenter

en: Comment avatar size
fr_FR: Taille de l'avatar sur un commentaire

en: Comment content is empty.
fr_FR: Votre commentaire est vide;

en: Comment deleted successfully
fr_FR: Commentaire supprimé

en: Comment deleted successfully.
fr_FR: Le commentaire a bien été supprimé.

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation du commentaire

en: Comment successfully posted.
fr_FR: Votre commentaire a bien été posté.

en: Comment updated successfully.
fr_FR: Le commentaire a bien été mis à jour.

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Completing profile
fr_FR: Mise à jour du profile

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Lire plus <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Cover height
fr_FR: Hauteur du bandeau

en: Cover photo uploaded successfully.
fr_FR: Mise à jour de votre image de couverture OK.

en: Cover thumb width
fr_FR: Largeur du bandeau

en: Cover width
fr_FR: Largeur bandeau

en: Create new tag
fr_FR: Créer un nouveau tag

en: Create tag
fr_FR: Créer le mot clé

en: Default answer sort
fr_FR: Tri par défaut

en: Default rank
fr_FR: Rang par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Delete notificaton
fr_FR: Supprimer cette notification

en: Delete permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Delete this item permanently
fr_FR: Supprimer cet item définitivement

en: Delete this reputation
fr_FR: Supprimer cette réputation

en: Deleting comment
fr_FR: Suppression du commentaire

en: Deleting message
fr_FR: Suppression du message

en: Description of tag.
fr_FR: Description du mot clé.

en: Direction for answring a question.
fr_FR: Notice pour répondre à une question.

en: Direction for asking a question.
fr_FR: Notice pour poser une question.

en: Disable answer navigation.
fr_FR: Désactiver la navigations dans les réponses.

en: Disable comments
fr_FR: Désactiver les commentaires

en: Disable comments on answer.
fr_FR: Interdire les commentaire sur une réponse.

en: Disable comments on questions.
fr_FR: Interdire les commentaire sur une question.

en: Disable down voting
fr_FR: Désactiver les votes négatifs

en: Disable down voting on answers.
fr_FR: Désactiver les votes négatifs sur les réponses.

en: Disable down voting on questions.
fr_FR: Désactiver les votes négatifs sur les questions.

en: Disable hover card
fr_FR: Désactiver le survol de la carte.

en: Disable navigation
fr_FR: Désactiver la navigation

en: Disable reputation
fr_FR: Désactiver les réputations

en: Disable reputation for user
fr_FR: Désactiver les réputations utilisateurs

en: Disable voting
fr_FR: Désactiver les votes

en: Disable voting on answers.
fr_FR: Désactiver la possibilité de voter sur les réponses.

en: Disable voting on questions.
fr_FR: Désactiver la possibilité de voter sur les questions.

en: Discussion on "%s"
fr_FR: Discussion sur %s"

en: Display current logged in users detail and links.
fr_FR: Affiche le détail et les liens de l'utilisateur actuellement connecté.

en: Display name
fr_FR: Nom affiché

en: Don't have a user account? %sRegister now%s.
fr_FR: Vous n'avez pas de compte ?  %sEnregistrez vous%s.

en: Dont show user hover card on mouseover.
fr_FR: Ne pas afficher la carte de l'utilisateur au survol de la souri

en: Down vote this post
fr_FR: -1

en: Down voted answers
fr_FR: -1 pour une réponse

en: Down voted questions
fr_FR: -1 pour une question

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Edit Answer
fr_FR: Editer les réponses

en: Edit Question
fr_FR: Editer la question

en: Edit answer
fr_FR: Editer la réponse

en: Edit flags
fr_FR: Modifier les flags

en: Edit post
fr_FR: Editer le post

en: Edit question
fr_FR: Modifier la question

en: Edit this answer
fr_FR: Editer cette réponse

en: Edit this question
fr_FR: Editer cette question

en: Edited on
fr_FR: Editer le

en: Email already in use. %sDo you want to reset your password?%s
fr_FR: Email déjà utilisée. %s Voulez vous retrouver votre mot de passe ? %s

en: Enable reCaptcha
fr_FR: Activer reCaptcha

en: Enter images link
fr_FR: Lien de l'image

en: Enter slug for ask page.
fr_FR: Entrer le slug pour la page Poser une question

en: Enter slug for question page.
fr_FR: Entrer le slug pour la page des questions

en: Enter slug for user page, make sure no page or post exists with same slug.
fr_FR: Mot clé pour la page utilisateur, attention il ne faut qu'aucune autre page ai le même terme (url)

en: Enter slug for users page.
fr_FR: Réponses à afficher sur une page

en: Enter tag
fr_FR: Entrez un mot clé

en: Enter your name to display
fr_FR: Entrer le nom à afficher

en: Enter your secret key
fr_FR: Entrer votre clef

en: Enter your site key, if you dont have it get it from here https://www.google.com/recaptcha/admin
fr_FR: Entrer la clef reCaptcha pour votre site, voir https://www.google.com/recaptcha/admin

en: Error 404
fr_FR: Page introuvable

en: Event
fr_FR: Evenement

en: Featured post
fr_FR: Post mis en avant

en: Featured question
fr_FR: Question à la une

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: File cannot be uploaded, size is bigger then %d Byte
fr_FR: Fichier trop gros ( > %d Byte), upload impossible

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Fix question tags
fr_FR: Corriger les mots-clés des questions

en: Flag
fr_FR: Signaler

en: Flag
fr_FR: Signaler

en: Flag this post
fr_FR: Signaler cette entrée

en: Flagged
fr_FR: Signalé

en: Flagged question & answer
fr_FR: Questions & réponses signalées

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: Follow question
fr_FR: Recevoir des notifications

en: Followers
fr_FR: Abonnés

en: Following
fr_FR: Abonnements

en: For answering a question.
fr_FR: Pour avoir répondu à une question.

en: For asking a question.
fr_FR: Pour avoir posé une question.

en: For new comment.
fr_FR: Pour un nouveau commentaire.

en: Form loaded.
fr_FR: Formulaire chargé.

en: General
fr_FR: Général

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Hide author credits
fr_FR: Cacher les informations de l'auteur

en: Hide message %s
fr_FR: Cacher ce message %s

en: How to answer
fr_FR: Comment répondre ?

en: How to ask
fr_FR: Comment répondre ?

en: If an answer is selected for question then [solved] prefix will be added in title.
fr_FR: Si une réponse est sélectionnée pour la question, ajouter le préfixe [résolu] dans le titre.

en: If enabled this will prevent user to submit answer on solved question.
fr_FR: Si cette option est cochée, les utilisateurs ne pourront pas répondre à une question déjà résolue.

en: Image uploaded successfully
fr_FR: Image enregistrée

en: Install Plugins
fr_FR: Installer des plugins

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les plugins requis

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation du plugin: %s

en: Is your existing question tags are not appearing ? click here to fix it %s
fr_FR: Si vos mots-clés de question n'apparaissent pas ? Cliquez ici pour corriger le problème %s

en: It must be minimum %d characters
fr_FR: Il faut %d caractères au minimum

en: Items to show per page
fr_FR: Nombre d'éléments par page

en: Its too short, it must be minimum %d characters
fr_FR: C'est trop petit, minimum %d caractères

en: Last Updated:
fr_FR: Dernière mise à jour:

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Last seen %s ago
fr_FR: Vu pour la dernière fois il y a %s

en: Latest Questions
fr_FR: Dernières questions

en: Layout
fr_FR: Modèle

en: Leave a reply
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Limit:
fr_FR: Limite:

en: List avatar size
fr_FR: Taille de l'avatar dans la liste

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading comment form
fr_FR: Chargement du formulaire des commentaires

en: Loading conversation
fr_FR: Changement de la conversation

en: Loading form
fr_FR: Chargement du formulaire

en: Loading message form
fr_FR: Chargement du formulaire des messages

en: Loading more conversations
fr_FR: Chargement de plus de conversations

en: Loading new message form
fr_FR: Chargement du formulaire pour les nouveaux messages

en: Loading suggestions
fr_FR: Chargement des suggestions

en: Lock comment or post after a period so that user cannot delete it. Set the time in epoch i.e. 86400 = 1 day.
fr_FR: Bloquer les commentaires ou les posts après une certaine periode, il ne pourront plus être supprimés (time limit 86400s = 1day)

en: Lock delete action
fr_FR: Bloquer l'action de suppression

en: Login to see your profile links
fr_FR: Connectez-vous pour voir vos liens de profil

en: Main questions list page title
fr_FR: Titre de la page principale

en: Make this question featured
fr_FR: Mettre cette question en avant.

en: Mark all as read
fr_FR: Marquer tout comme lu

en: Mark as read
fr_FR: Marquer comme lu

en: Max images per post
fr_FR: Max images par post

en: Max upload size
fr_FR: Taille max d'un upload

en: Member for %s
fr_FR: Membre depuis %s

en: Minimum question content
fr_FR: Taille minimum de la question

en: Minimum title length
fr_FR: Taille minimum du titre

en: Moderate
fr_FR: A Modérer

en: Moderate <span class="count">(%s)</span> | Moderate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Modérer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Modérer <span class="count">(%s)</span>

en: Moderate question & answer
fr_FR: Modérer les questions & réponses

en: More
fr_FR: Plus

en: More action
fr_FR: Plus d'actions

en: More answers by %s
fr_FR: Plus de réponses de %s

en: More questions by %s
fr_FR: Plus de question de %s

en: Move this item to the Trash
fr_FR: Déplacer cet élément vers la corveille

en: Move to trash
fr_FR: Deplacer vers la corbeille

en: Multiple Answers
fr_FR: Plusieurs réponses

en: Multiple answers
fr_FR: Plusieurs réponses

en: My activity
fr_FR: Mon activité

en: My answers
fr_FR: Réponses

en: My followers
fr_FR: Mes followers

en: My notification
fr_FR: Mes notifications

en: My profile
fr_FR: Mon profile

en: My questions
fr_FR: Poser une question

en: My reputation
fr_FR: Nouvelle réputation

en: My subscriptions
fr_FR: Description

en: Name
fr_FR: Nom

en: Never logged in
fr_FR: Jamais connecté

en: New Question
fr_FR: Poser une question

en: New Registration
fr_FR: Créer un compte

en: New answer
fr_FR: Nouvelle réponse

en: New answer on <b>##post_title</b>
fr_FR: Nouvelle réponse sur <b>##post_title</b>

en: New comment on answer <b>##post_title</b>
fr_FR: Nouveau commentaire sur la réponse <b>##post_title</b>

en: New comment on question <b>##post_title</b>
fr_FR: Interdire les commentaire sur une question.

en: New question <b>##post_title</b>
fr_FR: Afficher le titre de la question

en: New questions
fr_FR: Nouvelles questions

en: New reputation
fr_FR: Nouvelle réputation

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Nouveau commentaires &rarr;

en: Newest
fr_FR: Nouvelles

en: Nickname
fr_FR: Pseudo

en: No answer found
fr_FR: Aucune réponse trouvée

en: No answer found in Trash
fr_FR: Aucune réponse trouvée dans la corbeille

en: No answer posted yet!
fr_FR: Pas de réponses pour le moment !

en: No answers yet
fr_FR: Par de réponse pour le moment

en: No fields found
fr_FR: Pas de champs trouvées

en: No followers found
fr_FR: pas de followers trouvé

en: No followers yet
fr_FR: Par de réponse pour le moment

en: No notification
fr_FR: Pas de notification

en: No one flagged this post yet
fr_FR: Personne n'a flaggé ce post pour le moment

en: No one is subscribed to this question.
fr_FR: Personne ne suit cette question.

en: No options
fr_FR: Pas d'options

en: No question asked yet!
fr_FR: Pas de question pour le moment !

en: No question asked yet!, be the first to ask a question.
fr_FR: Aucune question posée pour le moment! Soyez le premier à poser une question.

en: No question found
fr_FR: Aucune question trouvée

en: No questions found in Trash
fr_FR: Aucune question trouvée dans la corbeille

en: No questions found.
fr_FR: Pas de questions trouvées.

en: No related questions found
fr_FR: Aucune questions en rapport trouvée.

en: No related questions found.
fr_FR: Pas de question en rapport trouvées.

en: No reputation earned yet.
fr_FR: Aucune réputation n'a été encore gagné.

en: No user found
fr_FR: Aucun utilisateur trouvé

en: No users found.
fr_FR: Aucun utilisteur trouvée.

en: Non-loggedin user can post questions and answers.
fr_FR: Les utilisateurs non connectés peuvent poser des questions et répondre.

en: Not a valid email
fr_FR: Email invalide

en: Not a valid email address
fr_FR: Adresse email invalide

en: Not following any question yet!
fr_FR: Vous ne suivez aucune question pour l'instant.

en: Notification deleted successfully.
fr_FR: Notification correctement supprimée.

en: Notification is marked as read.
fr_FR: Notification marquée comme lu.

en: Numbers of user to show:
fr_FR: Nombre d'utilisateur à afficher:

en: Oldest
fr_FR: Anciens

en: One comment | %d comments
fr_FR[0]: 1 commentaire
fr_FR[1]: %d commentaires

en: One time | %d times
fr_FR[0]: Une fois
fr_FR[1]: %d fois

en: Only admin can answer
fr_FR: Seulement l'administrateur peut répondre

en: Only allow admin to answer question.
fr_FR: Seulement l'administrateur peut répondre aux questions.

en: Only logged in can see answers
fr_FR: Seulement les utilisateurs connectés peuvent voir les réponses

en: Only logged in can see comment
fr_FR: Seulement les utilisateurs connectés peuvent voir les commentaires.

en: Only visible to admin and moderator.
fr_FR: Seulement visible par l'admin et les modérateurs.

en: Only you are subscribed to this question.
fr_FR: Vous êtes le seul abonné à cette question.

en: Open
fr_FR: Ouvert

en: Order by:
fr_FR: Trier par:

en: Page not found or registered.
fr_FR: Page introuvable ou verouillée

en: Page titles
fr_FR: Page titres

en: Parent Answer:
fr_FR: Réponse parente:

en: Parent Question:
fr_FR: Question parente:

en: Passing user_id in ap_is_my_profile is deprecated, function will check again currently logged in user.
fr_FR: Passer user_id dans ap_is_my_profile est obsolète, la fonction va vérifier à nouveau l'utilisateur actuellement connecté.

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password length must be 6 or higher
fr_FR: Le mot de passe doit faire minimum 6 caractères

en: Password not matching
fr_FR: Les mots de passes ne sont pas identiques

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Permission
fr_FR: Permissions

en: Please %s or %s to view answers and comments
fr_FR: Merci de %s ou %s pour voir les réponses et commentaires

en: Please %s or %s.
fr_FR: Merci de %s ou %s.

en: Please check captcha field and resubmit it again.
fr_FR: Merci de véfirer les caractères de contrôle.

en: Please fill parent question field, Answer was not saved!
fr_FR: Merci de renseigner la question parente, réponse non sauvegardée.

en: Please login for adding question to your subscribe
fr_FR: Merci de vous connecter pour ajouter cette question

en: Please login or register to continue this action.
fr_FR: Merci de vous connecter ou de vous enregistrer pour continuer.

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Plugin activé correctement.

en: Points given to newly registered user.
fr_FR: Points pour la création d'un compte.

[ctx: Post Type General Name]
en: Answers
fr_FR: Réponses

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Answer
fr_FR: Réponse

en: Post answer
fr_FR: Soumettre la réponse

en: Post flag
fr_FR: Soumettre le flag

en: Post question
fr_FR: Soumettre la question

en: Post status updated successfully
fr_FR: Le statut de ce post à bien été mis à jour

en: Posts waiting moderation
fr_FR: Question en attente de modération

en: Preview
fr_FR: Apercu

en: Preview &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Apercu &#8220;%s&#8221;

en: Private
fr_FR: Privé

en: Private Answer
fr_FR: Réponse privé

en: Private Post
fr_FR: Post privé

en: Private Post <span class="count">(%s)</span> | Private Post <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Post privé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Posts privés <span class="count">(%s)</span>

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Published
fr_FR: Publié

en: Question Feed
fr_FR: Fil RSS de la question

en: Question Help page
fr_FR: Page du mode d'emploi des questions

en: Question and answer is powered by <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a>
fr_FR: powered by <a href="http://anspress.io" traget="_blank">AnsPress</a>

en: Question avatar size
fr_FR: Taille de l'avatar sur une question

en: Question feed
fr_FR: Fil RSS de la question

en: Question has been deleted permanently
fr_FR: La question a bien été supprimée

en: Question in one sentence
fr_FR: Votre question en une phrase

en: Question is asked for %s.
fr_FR: Question posée par %s.

en: Question is marked as featured.
fr_FR: Question mis en avant.

en: Question is unmarked as featured.
fr_FR: La question n'est plus mise en avant.

en: Question moved to trash.
fr_FR: Question déplacée dans la corbeille.

en: Question page slug
fr_FR: Page slug d'une question

en: Question stats
fr_FR: Statistiques de la question

en: Question submitted successfully
fr_FR: Question envoyée

en: Question updated successfully
fr_FR: Question mise à jour

en: Questions per page
fr_FR: Nombre de questions par page

en: Questions to show per page.
fr_FR: Questions à afficher sur une page

en: Recaptcha secret key
fr_FR: Recaptcha clef secrete

en: Recaptcha site key
fr_FR: Clef reCaptcha pour votre site

en: Receive down vote on answer
fr_FR: -1 sur sa réponse

en: Receive down vote on question
fr_FR: -1 sur sa question

en: Receive upvote on answer
fr_FR: +1 sur sa réponse

en: Receive upvote on question
fr_FR: +1 sur sa question

en: Related Questions
fr_FR: Questions en rapports

en: Remove
fr_FR: Enlever

en: Repeat your password
fr_FR: Répéter votre mot de passe

en: Report this comment to moderaor
fr_FR: Signaler ce commentaire au modérateur

en: Reputation
fr_FR: Réputation

en: Requesting for closing this question
fr_FR: Fermetture en cours de la question

en: Reset sorting and filter
fr_FR: Réinitialiser le tri et le filtre

en: Respond to the post.
fr_FR: Répondre au post.

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restore this item from the Trash
fr_FR: Restaurer cet élément depuis la corbeille

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Revenir à la liste des plugins requis

en: Role and permission for AnsPress
fr_FR: Role et permissions pour AnsPress

en: Save Point
fr_FR: Sauvegarder le point

en: Save options
fr_FR: Sauvegarder les options

en: Saving labels
fr_FR: Sauvegarder les labels

en: Saving profile
fr_FR: Profile en cours de sauvegarde

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search answer
fr_FR: Checher une réponse

en: Search question
fr_FR: Chercher une question

en: Search questions
fr_FR: Chercher une question

en: Search questions & answers
fr_FR: Chercher dans les questions/réponses

en: Search questions...
fr_FR: Rechercher une question...

en: Search users...
fr_FR: Chercher un utilisateur...

en: Searching conversations
fr_FR: Recherche les conversations

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select a page
fr_FR: Sélectionner une page

en: Select a question for new answer
fr_FR: Selectionner une question pour faire une réponse

en: Select page for displaying anspress.
fr_FR: Sélectionner la page pour afficher anspress.

en: Select question
fr_FR: Sélectionner la question

en: Select this answer as best
fr_FR: Sélectionner cette réponse comme la meilleure

en: Selecting answer
fr_FR: Sélection d'une réponse

en: Sending message
fr_FR: Envoi du message

en: Sending request
fr_FR: Requete en cours

en: Sending your answer
fr_FR: Envoi de votre réponse

en: Sending your comment
fr_FR: Envoi de votre commentaire

en: Sending your question
fr_FR: Envoi de cotre question

en: Sending your vote
fr_FR: Envoi de votre vote en cours

en: Set as featured
fr_FR: Mettre en avant

en: Set height of user cover photo thumbnail.
fr_FR: Hauteur de la photo miniature.

en: Set height of user cover photo.
fr_FR: Hauteur du bandeau utilisateur

en: Set how many images user can upload for each post.
fr_FR: Combien d'images un utilisateur peut envoyer pour un post

en: Set maximum upload size.
fr_FR: Taille maximum lors d'un upload

en: Set minimum letters for a answer contents.
fr_FR: Nombre de caractère minim pour une réposne.

en: Set minimum letters for a question contents.
fr_FR: Nombre de caractères minimum pour le contenu.

en: Set minimum letters for a question title.
fr_FR: Nombre de caractères minimum pour le titre.

en: Set post status of edited answer.
fr_FR: Statut du post d'une réponse éditée.

en: Set post status of edited question.
fr_FR: Statut du post, d'une question éditée.

en: Set post status of new answer.
fr_FR: Status du post d'une nouvelle réponse.

en: Set post status of new question.
fr_FR: Statut du post pour une nouvelle question.

en: Set user avatar size for users page item.
fr_FR: Taille de l'avatar utilisateur sur le page des items

en: Set width of user cover photo thumbnail.
fr_FR: Largeur de la miniature du bandeau utilisateur

en: Set width of user cover photo.
fr_FR: Largeur du bandeau utilisateur

en: Settings
fr_FR: Configuration

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show comments
fr_FR: Voir les commentaires

en: Show comments by default.
fr_FR: Voir les commentaires par défaut

en: Show question sidebar
fr_FR: Afficher la sidebar

en: Show question title
fr_FR: Afficher le titre de la question

en: Show question title in single question page.
fr_FR: Afficher la question dans un titre de la page question.

en: Show solved prefix
fr_FR: Afficher le préfix [résolu]

en: Show users directory
fr_FR: Afficher les informations de l'utilisateur

en: Show your love by showing link to AnsPress project site.
fr_FR: Vous aimez anspress affichez le lien vers le projet.

en: Shows list of question shorted by option
fr_FR: Affiche la liste des questions triée par option

en: Sign up
fr_FR: s'inscrire

en: Slowly type for question suggestion and then click select button right to question title.
fr_FR: Entrez les premiers caractères de votre question puis selectionner la meilleure suggestion avec le clique droit sur le titre de la question.

en: Small cover height
fr_FR: Hauteur du petit bandeau

en: Solved
fr_FR: Non résolues

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur est survenu avec l'API du plugin.

en: Something went wrong, last action failed.
fr_FR: Quelque chose ne va pas, la dernière action n'a pas été effectuée.

en: Something went wrong, please try again.
fr_FR: Quelque chose ne va pas, veuillez réessayer.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n'avez pas le droit d'activer le plugin %s. Merci de prendre contact avec l'administrateur du site.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n'avez pas le droit d'activer les plugins %s. Merci de prendre contact avec l'administrateur du site.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n'avez pas le droit d'installer le plugin %s. Merci de prendre contact avec l'administrateur du site.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n'avez pas le droit d'installer les plugins %s. Merci de prendre contact avec l'administrateur du site.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n'avez pas le droit de mettre à jour le plugin %s. Merci de prendre contact avec l'administrateur du site.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n'avez pas le droit de mettre à jour les plugins %s. Merci de prendre contact avec l'administrateur du site.

en: Sort answers by default.
fr_FR: Ordre de tri par defaut

en: Sort by
fr_FR: Ordonner par

en: Sorting
fr_FR: Trier par

en: Stats
fr_FR: Statistiques

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status of edited answer
fr_FR: Status d'une réponse éditée

en: Status of edited question
fr_FR: Statut d'une question éditée

en: Status of new answer
fr_FR: Statut d'une nouvelle réponse.

en: Status of new question
fr_FR: Statut pour une nouvelle question

en: Subbscribe and and stats widget will shown in question page.
fr_FR: Les widgets d'inscription et des statistiques seront présent dans la page des questions.

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Submitting request
fr_FR: Envoi de votre requete

en: Subscribe
fr_FR: S'inscrire

en: Subscription
fr_FR: Description

en: Success
fr_FR: Fait

en: Successfully created a tag.
fr_FR: Mot clé créé avec succès.

en: Successfully followed.
fr_FR: Votre abonnement a bien été pris en compte.

en: Successfully loaded form.
fr_FR: Formulaire chargé correctement.

en: Successfully unfollowed.
fr_FR: Vous ne suivez plus ce type de question.

en: Support Q&A
fr_FR: Support Q&R

en: Tag
fr_FR: Mot clé

en: Tags
fr_FR: Mots-clés

en: Text editor as default.
fr_FR: Éditeur de texte html comme éditeur par défaut

en: Thank you for reporting this post.
fr_FR: Merci d'avoir signalé ce post.

en: Thank you for voting.
fr_FR: Merci pour votre vote.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin suivant a besoin d'être mis à jour afin d'être totalement compatible avec le theme: %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins suivants ont besoin d'être mis à jour afin d'être totalement compatible avec le theme: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin recommandé suivant : %1$s, est actuellement désactivé.
fr_FR[1]: Les plugins recommandés suivants : %1$s, sont actuellements désactivés.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin suivant est requis mais désactivé: %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins suivants est requis mais désactivés: %1$s.

en: There is no question yet.
fr_FR: Il n'y a pas de question pour moment !

en: There was an error while uploading avatar, please check your image
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de l'envoi de l'avatar, vérifiez votre image

en: There was an error while uploading cover photo, please check your image and try again.
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de l'envoi de votre bandeau de profile, vérifiez votre image puis rééssayez.

en: This %s waiting for moderation.
fr_FR: %s est en attente de modération

en: This cannot be changed.
fr_FR: Ne peu pas être édité

en: This comment has been reported to site moderator
fr_FR: Ce commentaire a été signalé au modérateur du site

en: This field is required
fr_FR: Ce champ est obligatoire

en: This has been trashed or waiting for approval.
fr_FR: Cet élément est dans la corbeille ou en attente de validation.

en: This is a private %s.
fr_FR: Ceci est un %s privé.

en: This post was created %s ago, its locked hence you cannot delete it.
fr_FR: Ce post a été créé il y a %s, il est bloqué vous ne pouvez plus le supprimer.

en: This question is orphan, no question is selected for this answer
fr_FR: Cette question n'a pas eu de réponse sélectionnée.

en: This widget can only be used in single question page
fr_FR: Ce widget peut être mis uniquement sur une page question

en: This widget can only be used in user page.
fr_FR: Ce widget est vu uniquement sur la page utilisateur.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title of the ask page
fr_FR: Titre de la page pour poser une question

en: Title of the users page
fr_FR: Titre de la page des profiles utilisateur

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Toggle
fr_FR: Switch

en: Toggle fullscreen
fr_FR: Passer en plein écran

en: Top Answers
fr_FR: Top Réponses

en: Total <b>%d flag</b>
fr_FR: <b>%d flag</b> au total

en: Total votes
fr_FR: Votes total

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Trash post
fr_FR: Mettre à la corbeille

en: Unable to create tag, please try again.
fr_FR: Impossible de créer le mot clé, merci de réessayer.

en: Unable to load form, please try again.
fr_FR: Impossible de charger le fomulaire, merci de réessayer.

en: Unanswered
fr_FR: Non répondues

en: Undo your vote
fr_FR: Annuler votre vote

en: Undo your vote first.
fr_FR: Annuler votre vote d'abord.

en: Unfollow
fr_FR: Ne plus suivre

en: Unfollow question
fr_FR: Ne plus recevoir des notifications

en: Unselect
fr_FR: Déselectionner

en: Unselect this answer
fr_FR: Déselectionner cette réponse

en: Unset as featured
fr_FR: Supprimer la mise en avant

en: Unsolved
fr_FR: Non résolues

en: Untested with your version of WordPress
fr_FR: Non tester avec votre version de WordPress

en: Up vote this post
fr_FR: +1

en: Up voted answers
fr_FR: +1 sur une réponse

en: Up voted questions
fr_FR: +1 sur une question

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Answer
fr_FR: Mettre à jour la réponse

en: Update Question
fr_FR: Mettre à jour la question

en: Update answer
fr_FR: Mettre à jour la réponse

en: Update comment
fr_FR: Mettre à jour le commentaire

en: Update question
fr_FR: Mettre à jour la question

en: Update your password
fr_FR: Mettre à jour le mot de passe

en: Updating comment
fr_FR: Mise à jour du commentaire

en: Updating message
fr_FR: Mise à jour du message

en: Upload
fr_FR: Envoyer

en: Upload a cover photo
fr_FR: Ajouter un bandeau de couverture

en: Upload an avatar
fr_FR: Ajouter un avatar

en: Upload avatar
fr_FR: Envoi de l'avatar

en: Upload cover
fr_FR: Envoi de l'avatar en cours

en: Uploading
fr_FR: Envoi en cours

en: Uploading avatar
fr_FR: Envoi de l'avatar en cours

en: Uploading cover
fr_FR: Envoi en cours de l'image de couverture

en: Use text editor ?
fr_FR: Utiliser l'éditeur de texte html ?

en: Use this for preventing spam posts.
fr_FR: Permet de vous proteger contre les robots spammeur

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User avatar size for answer.
fr_FR: Taille de l'avatar sur une réponse

en: User avatar size for comments.
fr_FR: Taille de l'avatar sur un commentaire

en: User avatar size for question.
fr_FR: Taille de l'avatar sur une question

en: User avatar size for questions list.
fr_FR: Taille de l'avatar sur le listing des questions

en: User directory is disabled.
fr_FR: Information utilisateurs désactivé.

en: User notification
fr_FR: Notification utilisateur

en: User page slug
fr_FR: Slug de la page utilisateur

en: User profile
fr_FR: Mise à jour du profile

en: Username
fr_FR: Login

en: Username length must be 4 or higher
fr_FR: Le nom d'utilisateur doit faire minimum 4 caractères

en: Username not available
fr_FR: Login non disponible

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users page avatar size
fr_FR: Taille de la list des avatars

en: Users page slug
fr_FR: Slug de la page des utilisateurs

en: Users page title
fr_FR: Titre de la page des utilisateurs

en: Users per page
fr_FR: Utilisateurs par page

en: Users to show per page.
fr_FR: Nombre d'utilisateurs par page

en: View
fr_FR: Vu

en: View &#8220;%s&#8221; question
fr_FR: Voir &#8220;%s&#8221; question

en: View Answer
fr_FR: Voir la réponse

en: View Question
fr_FR: Voir la question

en: View all followers &rarr;
fr_FR: Voir tout les followers &rarr;

en: View all notifications
fr_FR: Voir toutes les notifications

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Voir tout les posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Views
fr_FR: Vues

en: Vote for closing
fr_FR: Les votes sont fermés

en: Voted
fr_FR: Votées

en: Voting down is disabled.
fr_FR: Les votes négatifs sont désactivées

en: We found similar questions that have already been asked, click to read them. Avoid creating duplicate questions, it will be deleted.
fr_FR: Nous avons trouvé des questions similaire qui pourront peut être vous aider. Les questions en doublons serront supprimées.

en: Welcome to AnsPress 2.2
fr_FR: Bienvenue sur AnsPress 2.2

en: When enabled public can see directory of users.
fr_FR: Les informations utilisateurs seront publique.

en: When user down vote others answers
fr_FR: Lorsque un utilisateur vote -1 à d'autres réponses

en: When user down vote others question
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur vote -1 pour une question

en: When user receive an down vote on answer
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur recoit un +1 sur une sa réponse

en: When user receive an down vote on question
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur recoit un -1 sur une sa question

en: When user receive an upvote on answer
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur recoit un +1 sur une sa réponse

en: When user receive an upvote on question
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur recoit un +1 sur une sa question

en: When user upvote others answer
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur vote +1 pour une réponse

en: When user upvote others question
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur vote +1 sur une question

en: When user user select an answer.
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur selectionne une réponse.

en: When user's answer get selected as best
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur selectionne la meilleure réponse.

en: Widgets in this area will be shown before anspress body.
fr_FR: Zone de widget avant le contenu d'AnsPress.

en: Widgets in this area will be shown before questions list.
fr_FR: Zone de widget avant la liste des questions.

en: Widgets in this area will be shown in AnsPress sidebar.
fr_FR: Zone de widget dans la sidebar AnsPress.

en: Widgets in this area will be shown in category listing page.
fr_FR: Cette zone de widget est visibile sur la page de listing des catégories.

en: Widgets in this area will be shown in question page sidebar.
fr_FR: Zone de widget de la sidebar question AnsPress.

en: Widgets in this area will be shown in tag listing page.
fr_FR: Cette zone de widget est visibile sur la page de listing des mots-clés.

en: Widgets in this area will be shown in user page.
fr_FR: Les widgets de cette zone seront affichés dans la page des utilisateurs.

en: Write
fr_FR: Ecrire

en: Write a meaningful title for the question.
fr_FR: Ecrivez un titre significatif pour votre question.

en: Write description for the question.
fr_FR: Description de votre question.

en: Write something about yourself
fr_FR: Ecrivez quelque chose à propos de vous

en: You and <strong>%s people</strong> subscribed to this question.
fr_FR: Vous et <strong>%s personnes</strong> suivent cette question.

en: You are commenting on a draft post.
fr_FR: Vous êtes en train de commenter un bouillon.

en: You are following this question.
fr_FR: Vous suivez  maintenant ce type de question.

en: You are not following anyone.
fr_FR: Vous ne suivez personne.

en: You cannot follow yourself.
fr_FR: Vous ne pouvez pas vous suivre vous même.

en: You cannot vote on your own question or answer.
fr_FR: Vous ne pouvez pas voter sur votre propre question ou réponse.

en: You do not have permission to delete this comment
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de supprimer ce commentaire

en: You do not have permission to do this action.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de faire ça.

en: You do not have permission to edit this question.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit d'éditer cette question.

en: You don't have permission to access this page.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'acceder à cette page.

en: You dont have permission to ask question.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de poser une question

en: You dont have permission to view private posts.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de voir les posts privés.

en: You have already attached maximum numbers of allowed uploads.
fr_FR: Vous nous ne pouvez plus ajouter de pièces jointes.

en: You have already reported this comment
fr_FR: Vous avez déjà signalé ce commentaire

en: You have already reported this post.
fr_FR: Vous avez déjà signalé ce post.

en: You have flagged this post
fr_FR: Vous avez marqué ce post

en: You have received <b>##reputation</b> reputation points
fr_FR: Vous avez reçu <b>##reputation</b> points

en: You need to login before doing this action.
fr_FR: Vous devez être connecter pour faire ça.

en: Your answer on <b>##post_title</b> has been edited
fr_FR: Votre réponse <b>##post_title</b> a bien été éditée

en: Your answer on <b>##post_title</b> has been selected as best
fr_FR: Votre réponse sur <b>##post_title</b> a été selectionnée comme la meilleure

en: Your answer..
fr_FR: Votre réponse...

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your contact email
fr_FR: Votre email de contact

en: Your first name
fr_FR: Votre prénom

en: Your nickname
fr_FR: Votre pseudo

en: Your profile has been updated successfully.
fr_FR: Votre profile à bien été mis à jour.

en: Your question <b>##post_title</b> has been edited
fr_FR: Votre question <b>##post_title</b> a bien été éditée

en: Your surname
fr_FR: Votre nom

en: Your username
fr_FR: Votre login

en: Your vote has been removed.
fr_FR: Votre vote à bien été supprimé.

en: [Solved]
fr_FR: [Résolu]

en: add image from link
fr_FR: ajouter une image depuis un lien

en: answer
fr_FR: réponse

en: answer accepted
fr_FR: réponse acceptée

en: answered
fr_FR: a répondu il y a

en: answers
fr_FR: réponses

en: asked
fr_FR: a demandé il y a

en: check this to remove all anspress data including posts on deactivating plugin.
fr_FR: Si vous cochez cette case toutes les données (y compris les questions / réponses) seront supprimés lors de la désactivation du plugin

en: commented
fr_FR: commenté

en: commented on answer
fr_FR: Interdire les commentaire sur une réponse.

en: dismiss
fr_FR: annuler

en: down
fr_FR: -1

en: edited answer
fr_FR: a edité la réponse

en: edited comment
fr_FR: a editer le commentaire

en: edited question
fr_FR: a édité la question il y a

en: i.e.
fr_FR: c'est à dire

en: non-loggedin user cannot see answers.
fr_FR: Les utilisateurs non connectés ne peuvent pas voir les réponses.

en: non-loggedin user cannot see comments.
fr_FR: Les utilisateurs non connectés ne peuvent pas voir les commentaires.

en: or
fr_FR: ou

en: reCaptach keys missing, please add keys
fr_FR: clefs reCaptach manquantes, merci de vérifier

en: selected answer
fr_FR: a selectionné une reponse

en: unselected answer
fr_FR: a dé-selectionné une reponse

en: up
fr_FR: +1

en: updated status
fr_FR: a mis à jour le statut il y a

en: upload
fr_FR: envoyer

en: view
fr_FR: voir
