alo-easymail 2.0 - en to it translation catalogue (345 entries)

en: %d new subscribers successfully added from blog members
it: %d nuovi iscritti aggiunti con successo dai membri del blog

en: A list with the latest published posts
it: Una lista con gli ultimi articoli pubblicati

en: A subscriber will be deleted if not activated in 5 days.
it: Un iscritto viene cancellato se non si attiva entro 5 giorni

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azione

en: Activate
it: Attiva

en: Activated
it: Attivato

en: Activation e-mail
it: E-mail di attivazione

en: Activation state updated
it: Stato di attivazione aggiornato

en: Add
it: Aggiungi

en: Add New
it: Aggiungi Nuova

en: Add New Newsletter
it: Aggiungi nuova Newsletter

en: Add a subscriber
it: Aggiungi un iscritto

en: Add to selected lists
it: Aggiungi alle liste selezionate

en: Add to selected lists and remove from not selected lists
it: Aggiungi alle liste selezionate e rimuovi dalle liste non selezionate

en: Add to sending queue
it: Aggiungi in coda per l&#39;invio

en: Added on
it: Aggiunto il

en: All registered users
it: Tutti gli utenti registrati

en: All subscribers
it: Tutti gli iscritti

en: Apply
it: Applica

en: Apply 'the_content' filters and shortcodes to newsletter content
it: Applica i filtri e gli shortcode per 'the_content' al contenuto della newsletter

en: Ask your provider the cut-off of emails you can send per day. Multiplying the hourly limit by 24 is not the right way to calculate it: very often the resulting number is much higher than the actual cut-off.
it: Chiedi al tuo provider il numero massimo di messaggi inviabili in un giorno. Moltiplicare il limite orario per 24 non &egrave; il sistema migliore: infatti molto spesso il numero risultante &egrave; molto maggiore del limite giornaliero.

en: Author
it: Autore

en: Availability
it: Visibilit&agrave;

en: Back
it: Indietro

en: Batch sending
it: Invio programmato

en: Blog registered users
it: Utenti registrati del blog

en: Bulk Actions
it: Azione di massa

en: But be careful to use it later on: it subscribes all registered users, including the members that already unsubscribed from the newsletter!
it: Ma fai attenzione a usarla in seguito: questo sistema iscrive tutti gli utenti registrati, inclusi coloro che si sono gi&agrave; cancellati dalla newsletter!

en: Cancel
it: Annulla

en: Change language ascribed to subscribers
it: Modifica l&#39;assegnazione della lingua

en: Cheatin&#8217; uh?
it: Stai tentando di fare il furbo?

en: Check the Error column to modify records that otherwise will not be imported
it: Guarda la colonna Errori per modificare le righe che altrimenti non saranno importate

en: Check this flag to delete the existing list and save new recipients now
it: Spunta questa casella per cancellare la lista esistente e salvare nuovi destinatari adesso

en: Choose a language
it: Scegli una lingua

en: Choose a post
it: Scegli un&#39;articolo

en: Choose an action
it: Scegli un&#39;azione

en: Choose mailing lists
it: Scegli le mailing list

en: Clicks
it: Clic

en: Communications
it: Comunicazioni

en: Completed
it: Completato

en: Confirm your subscription to %BLOGNAME% Newsletter
it: Conferma la sua iscrizione alla Newsletter su %BLOGNAME%

en: Create list of recipients
it: Crea la lista dei destinatari

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato cancellato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Debug mode is activated
it: Modalit&agrave; di debug attivata

en: Debug newsletters
it: Debug newsletter

en: Default
it: Predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete all plugin data on deactivation
it: Elimina tutti i dati del plugin quando disattivato

en: Delete list
it: Elimina lista

en: Delete subscriber
it: Cancella iscritto

en: Disable activation e-mail
it: Disattiva e-mail di attivazione

en: Do not show it again
it: Non mostrare pi&ugrave;

en: Do you really want to DELETE these subscribers?
it: Vuoi davvero CANCELLARE questi iscritti?

en: Do you really want to DELETE this list?
it: Vuoi davvero CANCELLARE questa lista?

en: Do you really want to DELETE this subscriber?
it: Vuoi davvero CANCELLARE questo iscritto?

en: Do you really want to modify the activation state?
it: Vuoi davvero modificare lo stato di attivazione?

en: Draft
it: Bozza

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Newsletter
it: Modifica Newsletter

en: Edit list
it: Modifica lista

en: Edit subscription to mailing lists
it: Modifica l&#39;iscrizione alle mailing list

en: Embed CSS file
it: Includi file CSS

en: Error
it: Errore

en: Error during activation. Please check the activation link.
it: Errore durante l&#39;attivazione. Controlla il link di attivazione.

en: Error during operation.
it: Errore durante l&#39;operazione.

en: Error during sending: please try again
it: Errore durante l&#39;invio: riprova

en: Error during unsubscription.
it: Errore durante la cancellazione dell'&#39;iscrizione.

en: Export
it: Esporta

en: Export subscribers
it: Esporta iscritti

en: Filter subscribers according to languages
it: Filtra gli iscritti in base alla lingua

en: Filter subscribers according to lists
it: Filtra gli iscritti in base alle liste

en: Filters to the newsletter text
it: Filtri per il testo della newsletter

en: First name of registered user.
it: Nome dell&#39;utente registrato.

en: For each line you have to specify: e-mail address (mandatory), name (optional), language code (optional). Use semicolon (;) to separate the fields.
it: Per ogni riga devi specificare: indirizzo e-mail (obbligatorio), nome (opzionale), codice lingua (opzionale). Usa il punto e virgola (;) per separare i campi.

en: For more info, visit the FAQ of the site.
it: Per maggiori informazioni, visita le F.A.Q. del sito.

en: For more links you can use the Help button
it: Per altri link usa il pulsante di Aiuto

en: For registered users the dafault state is activated. For public subscribers the default state is deactivated: it will be activated by clicking on the activation link in the e-mail.
it: Per gli utenti registrati lo stato inziale &egrave; attivato. Per gli iscritti lo stato inziale &egrave; disattivato: si attiva quando l&#39;iscritto clicca sul link di attivazione presente nella e-mail

en: For subscribers: the name used for registration
it: Per gli iscritti: il nome inserito durante l&#39;iscrizione

en: Found %d records
it: Trovate %d righe

en: General
it: Generali

en: Hi %NAME%
    to complete your subscription to %BLOGNAME% newsletter you need to click on the following link (or paste it in the address bar of your browser):
it: Salve %NAME%,
    per completare la tua iscrizione alla newsletter su %BLOGNAME% devi cliccare sul seguente indirizzo (o incollarlo nella barra degli indirizzi del tuo browser):

en: If filled in it will appear at the bottom of widget/page. Useful to show/link more info about privacy
it: Se compilato il testo apparir&agrave; in calce al widget/pagina. Utile per mostrare/linkare maggiori informazioni sulla privacy

en: If filled in it will appear at the top of widget/page. Useful to invite to subscribe
it: Se compilato il testo apparir&agrave; in cima al widget/pagina. Utile per invitare a iscriversi

en: If in doubt, just choose a number definitely lower than the cut-off: you'll have more chances to have your mail delivered, and less chances to end up in a blacklist...
it: Nel dubbio, decidi un numero decisamente inferiore al limite: avrai pi&ugrave; possibilit&agrave; di far arrivare le newsletter a destinazione, e minori probabilit&agrave; di finire in qualche blacklist...

en: If it fails again you can contact the administrator
it: Se fallisse ancora puoi contattare l&#39;amministratore

en: If the standard and cool method does not work for you, you can try another option
it: Se hai problemi con il metodo standard, puoi provare un'altra opzione

en: If yes, a new subscriber is automatically activated without confirmation e-mail
it: Se si, i nuovi iscritti saranno attivati automaticamente senza e-mail di attivazione

en: If yes, the plugin loads the CSS styles from a file in its directory
it: Se si, il plugin carica gli stili CSS contenuti in un file nella propria cartella

en: If yes, the subscription page appears in menu or widget that list all blog pages
it: Se si, la pagina di iscrizione appare nei menu o nei widget che elencano tutte le pagine del blog

en: If you are not using a multilanguage site ignore this piece of information
it: Se non stati usando un sito multilingua ignora queste informazioni

en: If you choose a debug mode the newsletters won&#39;t be sent to the selected recipients
it: Se scegli una modalit&agrave; di debug le newsletter non saranno inviate ai destinatari selezionati

en: If you did not ask for this subscription ignore this message.
it: Se non hai richiesto questa iscrizione ignora questo messaggio.

en: If you like here you can list the languages available
it: Se vuoi qui puoi inserire la lista delle lingue disponibili

en: If you need these data make sure you do a database backup before plugin deactivation
it: Se desideri conservare questi dati effettua un backup del database prima di disattivare il plugin

en: If you use this plugin consider the idea of donating and supporting its development
it: Se usi questo plugin considera l&#39;idea di donare e contribuire al suo sviluppo

en: Import from WP members
it: Importa dagli utenti di WP

en: Import from WP registered users
it: Importa dagli utenti registrati di WP

en: Import from uploaded CSV file
it: Importa da un file CSV

en: Import/export subscribers
it: Importa/esporta iscritti

en: Important advice to calculate the best limit
it: Avviso importante per il calcolo del numero massimo

en: Inputs are incompled or wrong. Please check and try again.
it: I dati inseriti sono incompleti o errati. Controlla e riprova.

en: Interval between emails in a single batch, in milliseconds
it: Intervallo tra le e-mail in un singolo blocco di invio, in millisecondi

en: Invite to join mailing lists
it: Invito a iscriversi alle mailing list

en: It is useful if your provider allows a maximum number of emails that can be sent per second or minute
it: Questo &egrave; utile se il tuo provider stabilisce un numero massimo di e-mail inviabili per secondo o minuto

en: Join date
it: Data di iscrizione

en: Language
it: Lingua

en: Language codes
it: Codici lingua

en: Languages
it: Lingue

en: Latest posts
it: Ultimi articoli

en: Leave blank to use default text
it: Lascia vuoto per usare il testo predefinito

en: List name
it: Nome della lista

en: List of two-letter language codes separated by commas
it: Lista dei codici lingua di due lettere separati da virgole

en: Main body
it: Testo principale

en: Maximum number of emails that can be sent in a 24-hr period
it: Numero massimo di e-mail spedibili in un periodo di 24 ore

en: Maximum number of emails that can be sent per batch
it: Numero massimo di e-mail spedibili in un singolo blocco di invio

en: Maybe you would like to import subscribers from your blog registered members or an external archive (using CSV). Click the &#39;%s&#39; button
it: Forse desideri importare nuovi iscritti dagli utenti registrati al blog oppure da un archivio esterno (in formato CSV). Clicca sul pulsante &#39;%s&#39;

en: Modify activation state
it: Modifica lo stato di attivazione

en: Name
it: Nome

en: Name and surname of registered user.
it: Nome e cognome dell&#39;utente registrato.

en: New Newsletter
it: Nuova Newsletter

en: New list
it: Nuova lista

en: New subscriber added
it: Nuovo iscritto aggiunto

en: Newsletter draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Newsletter</a>
it: Newsletter bozza aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima Newsletter</a>

en: Newsletter published. <a href="%s">View Newsletter</a>
it: Newsletter pubblicata. <a href="%s">Vedi Newsletter</a>

en: Newsletter report
it: Resoconto newsletter

en: Newsletter restored to revision from %s
it: Newsletter ripristinata a revisione da %s

en: Newsletter saved.
it: Newsletter salvata.

en: Newsletter scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Newsletter</a>
it: Newsletter programmata per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima Newsletter</a>

en: Newsletter status
it: Stato newsletter

en: Newsletter submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Newsletter</a>
it: Newsletter salvata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima Newsletter</a>

en: Newsletter subscribers
it: Iscritti newsletter

en: Newsletter subscribers creation
it: Generazione Iscritti newsletter

en: Newsletter successfully sent to recipients
it: Newsletter inviata con successo ai destinatari

en: Newsletter updated.
it: Newsletter aggiornata.

en: Newsletter updated. <a href="%s">View Newsletter</a>
it: Newsletter aggiornata. <a href="%s">Vedi Newsletter</a>

en: Newsletters scheduled for sending
it: Newsletter in attesa di invio

en: No Newsletters found
it: Nessuna Newsletter trovata

en: No Newsletters found in Trash
it: Nessuna Newsletter nel cestino

en: No action selected
it: Nessuna azione selezionata

en: No language
it: Nessuna lingua

en: No language available
it: Nessuna lingua disponibile

en: No language option selected
it: Nessuna opzione lingua selezionata

en: No list selected
it: Nessuna lista selezionata

en: No multilanguage plugin is enabled, so you will only see texts in the main language of the site
it: Nessun plugin per il multilingua attivato, cos&igrave; saranno mostrati solo i testi nella lingua principale del sito

en: No recipients selected yet
it: Nessun destinatario selezionato

en: No subscriber selected
it: Nessun iscritto selezionato

en: No subscribers
it: Nessun iscritto

en: No subscribers added from blog members
it: Nessun iscritto aggiunto dai membri del blog

en: No, please do not email me
it: No, non voglio riceverla

en: Not deleted
it: Non cancellato

en: Not specified / others
it: Non specificato / altri

en: Not updated
it: Non aggiornato

en: Not valid CSV file uploaded
it: Il file caricato non &egrave; un file CSV valido

en: Number of last posts to display
it: Numero di articoli recenti da mostrare

en: Number of recent posts to show in the dropdown list of the newsletter sending form
it: Numero di articoli recenti da mostrare nella lista a tendina nella pagina di invio

en: On plugin deactivation, all plugin options, preferences and database tables (including all newsletters and subscribers data) will be definitely deleted
it: Con la disattivazione del plugin vengono definitivamente cancellate le opzioni, le impostazioni e i dati del plugin nelle tabelle del database (inclusi i dati delle newsletler e degli iscritti)

en: On sending queue
it: In coda per l&#39;invio

en: Optin message
it: Testo opzione positiva

en: Options
it: Opzioni

en: Optout message
it: Testo opzione negativa

en: Order
it: Ordinamento

en: Order by activation state
it: Ordina per stato di attivazione

en: Order by e-mail
it: Ordina per e-mail

en: Order by join date
it: Ordina per data di iscrizione

en: Order by language
it: Ordina per lingua

en: Other sections can be modified only by administrators
it: Le altre opzioni possono essere modificate solo dagli utenti amministratori

en: Otherwise, you can create the list directly when the newsletter is saved, without use of ajax
it: Altrimenti, puoi creare la lista dei destinatari direttamente quando si salva la newsletter, senza l'uso di ajax

en: Parent Newsletter
it: Genitore Newsletter

en: Paused
it: In pausa

en: Pending
it: In attesa di revisione

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Per page
it: Per pagina

en: Permissions
it: Permessi

en: Placeholders
it: Segnaposti

en: Please visit the plugin site for more info and feedback
it: Per maggiori informazioni e feedkback puoi visitare il sito del plugin

en: Policy claim
it: Informativa

en: Post tags
it: Tag articolo

en: Progress
it: Avanzamento

en: Read newsletter online
it: Leggi newsletter online

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recipients successfully added
it: Destinatari aggiunti con successo

en: Recommended plugins, fully compatible with EasyMail, for a complete multilingual functionality
it: Plugin raccomandati, pienamente compatibili con EasyMail, per una funzionalit&agrave; multilingua completa

en: Remove from selected lists
it: Rimuovi dalle liste selezionate

en: Report
it: Resoconto

en: Required
it: Richiesto

en: Resources about EasyMail Newsletter
it: Risorse su EasyMail Newsletter

en: Sample:
it: Esempio:

en: Save
it: Salva

en: Scheduled
it: Programmata

en: Scheduled by
it: Inserito da

en: Search
it: Cerca

en: Search Newsletters
it: Cerca Newsletter

en: Select a mailing list
it: Scegli una mailing list

en: Select how many posts
it: Scegli quanti articoli

en: Selected recipients
it: Destinatari selezionati

en: Selected subscribers
it: Iscritti selezionati

en: Send
it: Invia

en: Send newsletter
it: Invia newsletter

en: Send now
it: Invia ora

en: Sender's email address
it: Indirizzo e-mail del mittente

en: Sender's name
it: Nome del mittente

en: Sendings done
it: Invii spediti

en: Sendings failed
it: Invii falliti

en: Sendings succesful
it: Invii riusciti

en: Sent
it: Inviato

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Show credit banners in back-end
it: Mostra banner dei crediti nella parte amministrativa

en: Show subscription page
it: Mostra pagina di iscrizione

en: Some parameters are already setted up in %s, so the values below could be ignored
it: Alcuni parametri sono già impostati nel %s, quindi i valori sottostanti potrebbero essere ignorati

en: Some records have not been imported
it: Alcune righe non sono state importate

en: Start
it: Inizio

en: Subject
it: Oggetto

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Subscriber
it: Iscritto

en: Subscriber deleted
it: Iscritto cancellato

en: Subscriber tags
it: Tag iscritto

en: Subscribers
it: Iscritti

en: Subscribers activated
it: Iscritti attivati

en: Subscribers deactivated
it: Iscritti disattivati

en: Subscribers deleted
it: Iscritti cancellati

en: Subscription page
it: Pagina di iscrizione

en: Subscription successful. You will receive an e-mail with a link. You have to click on the link to activate your subscription.
it: Iscrizione inviata con successo. Ora riceverai una e-mail contenente un link. Devi cliccare su questo link per attivare la tua iscrizione.

en: Subtract from this cut-off the number of emails you want to send from your blog (e.g. registration procedures, activation and unsubscribing of EasyMail, notices from other plugins etc.).
it: Sottrai da questo limite il numero delle e-mail inviate dal tuo blog (es. procedure di registrazione, attivazione e cancellazione di EasyMail, notifiche di altri plugin. ecc.).

en: Successfully import: %d records out of %d total
it: Importate con successo: %d righe su %d totali

en: Successfully updated
it: Aggiornato con successo

en: Test mode (no importation, show records on screen)
it: Modalit&agrave; di test (nessuna importazione, mostra i dati a video)

en: Texts
it: Testi

en: Thank you
it: Grazie

en: The authorised roles are the same with the %s capability
it: I ruoli autorizzati sono gli stessi per la capacità %s

en: The creation of the recipients list has already started
it: La creazione della lista dei destinatari è già iniziata

en: The e-email address is not correct
it: L&#39;indirizzo e-mail non è corretto

en: The excerpt (if any) of the post.
it: Il riassunto (se esiste) dell&#39;articolo.

en: The higher this value, the lower the number of emails sent for each batch
it: Maggiore &egrave; questo valore, minore deve essere il numero di e-mail in un singolo blocco di invio

en: The link to the site
it: Il link al sito

en: The link to the title of the selected post.
it: Il link al titolo dell&#39;articolo selezionato

en: The lowest role can manage newsletters
it: Ruolo minimo per gestire le newsletter

en: The lowest role can manage options
it: Ruolo minimo per gestire le opzioni

en: The lowest role can manage subscribers
it: Ruolo minimo per gestire gli iscritti

en: The lowest role can send newsletters
it: Ruolo minimo per inviare newsletter

en: The main content of the post.
it: Il testo principale dell&#39;articolo.

en: The name field is empty
it: Il campo nome è vuoto

en: The number includes max a view per recipient
it: Il numero comprende al massimo una visualizzazione per destinatario

en: The plugin looks for the subscriber&#39;s language in the browser setting and sends the e-mail accordingly
it: Il plugin ricava la lingua dell&#39;iscritto dalle impostazioni del browser e invia le e-mail nella lingua corrispondente

en: The plugin tries to count how many recipients open the newsletter
it: Il plugin prova a contare quanti destinatari hanno visualizzato la newsletter

en: The required newsletter does not exist
it: La newsletter richiesta non esiste

en: The required newsletter seems to already have a list
it: La newsletter richiesta sembra avere già una lista

en: The user with this capability can manage newsletters of all users (view the report, delete)
it: L&#39;utente con questa capacit&agrave; pu&ograve; gestire le newsletter di tutti gli utenti (vedere il resoconto, cancellarle)

en: The user with this capability can manage own newsletters (view the report, delete)
it: L&#39;utente con questa capacit&agrave; pu&ograve; gestire le newsletter (vedere il resoconto, cancellarle)

en: The user with this capability can manage subscribers (add, delete, assign to mailing lists...)
it: L&#39;utente con questa capacit&agrave; pu&ograve; gestire gli iscritti (aggiungerli, cancellarli, assegnarli alle mailing list...)

en: The user with this capability can set up these setting sections
it: L&#39;utente con questa capacit&agrave; pu&ograve; gestire queste opzioni

en: The username of registered users. It is blank for public subscribers.
it: Username degli utenti registrati. Vuoto nel caso degli iscritti.

en: There are %d subscribers: %d activated, %d not activated
it: Ci sono %d iscritti: %d attivati, %d non attivati

en: There are no available lists
it: Non ci sono liste disponibili

en: There are no newsletters in queue
it: Non ci sono newsletter in attesa di invio

en: There is already a subscriber with this e-email address
it: Esiste già un iscritto con questo indirizzo e-mail

en: This feature is useful if you have just installed the plugin and you would like to automatically subscribe existing users.
it: Questa funzione &egrave; utile se hai appena installato il plugin e vuoi iscrivere automaticamente tutti gli utenti gi&agrave; esistenti.

en: This newsletter was already sent
it: Questa newsletter è già stata inviata

en: This should be the page that includes the [ALO-EASYMAIL-PAGE] shortcode. By default, this page is titled &#39;Newsletter&#39;
it: Questa pagina deve includere il codice [ALO-EASYMAIL-PAGE]. La pagina predefinita &egrave; intitolata &#39;Newsletter&#39;

en: This tag works also in the <strong>subject</strong>
it: Questo tag funziona anche nel'&#39;<strong>oggetto</strong>

en: Tip: copy &#39;alo-easymail.css&#39; to your theme directory and edit it there. Useful to prevent the loss of styles when you upgrade the plugin
it: Suggerimento: copia &#39;alo-easymail.css&#39; nella cartella del tuo tema e modificalo l&igrave;. Utile per evitare di perdere la tua formattazione quando aggiorni il plugin

en: Tips if you have problems: you can try changing the file extension from .csv to .txt; use double quotes to delimit each field (&quot;email_address1@domain.ltd&quot;;&quot;name1 surname1&quot;)
it: Suggerimenti sei hai problemi: puoi provare a cambiare l&#39;estensione del file da .csv a .txt; usa le doppie virgolette per delimitare ogni campo (&quot;email_address1@domain.ltd&quot;;&quot;name1 surname1&quot;)

en: Title
it: Titolo

en: To modify your subscription to mailing lists use this form
it: Per modificare la tua iscrizione alle mailing list usa questo modulo

en: To read the newsletter online you can visit this link
it: Per leggere la newsletter online vai a questo indirizzo

en: To unsubscribe the newsletter for good click this button
it: Per cancellare la tua iscrizione clicca sul pulsante

en: Top claim
it: Invito

en: Total recipients
it: Totale destinatari

en: Try again.
it: Riprova.

en: Unique views
it: Viste uniche

en: Unsubscribe me
it: Cancellami

en: Unsubscription disclaimer
it: Avviso per la cancellazione

en: Update
it: Aggiorna

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updates from plugin developer
it: Aggiornamenti dallo sviluppatore del plugin

en: Updating...
it: Aggiornamento...

en: Upload CSV file
it: Carica file CSV

en: Username
it: username

en: Users
it: Utenti

en: Usually you do not have to modify this value
it: Normalmente tu non devi modificare questo valore

en: View
it: Vedi

en: View Newsletter
it: Vedi Newsletter

en: View user profile
it: Vedi profilo utente

en: Viewed
it: Visualizzato

en: Warning: do not close or reload the browser window during process
it: Attenzione: non chiudere o ricaricare la finestra del browser durante l'operazione

en: Warning: this email address has already been subscribed
it: Attenzione: questo indirizzo e-mail &egrave; gi&agrave; iscritto

en: Warning: this email address has already been subscribed, but not activated. We are now sending another activation email
it: Attenzione: questo indirizzo e-mail &egrave; gi&agrave; iscritto, ma non attivato. Ti stiamo inviando un&#39;altra e-mail di attivazione

en: Widget/Page Texts
it: Testi per Widget/Pagina

en: Yes
it: Si

en: Yes, I understand
it: Si, ho capito

en: Yes, I would like to receive the Newsletter
it: Si, voglio ricevere la newsletter

en: You are free to hide the credits, but in that case it's a common practice to make a small donatation via Paypal to the plugin author
it: Sei libero di nascondere i crediti, ma in quel caso &egrave; consuetudine fare una piccola donazione via Paypal all&#39;autore del plugin

en: You can add the recipients to the sending queue (best choice) or send them the newsletter immediately (suggested only if few recipients)
it: Puoi aggiungere i destinatari alla coda di invio (scelta migliore) o puoi inviare loro la newsletter immediatamente (consigliato solo per pochi destinatari)

en: You can also sign up for specific lists
it: Puoi anche iscriverti a liste specifiche

en: You can export newsletter subscribers: the plugin shows them on screen so you can copy and paste them into a text file or into any application
it: Puoi esportare gli iscritti alla newsletter: il plugin li mostra come testo a video cos&igrave; li puoi copiare e incollare in un file di testo o in altra applicazione

en: You can import new subscribers from WordPress registered users. Each member will be subscribed to the newsletter.
it: Puoi importare nuovi iscritti dagli utenti registrati di WordPress. Ogni membro sar&agrave; iscritto alla newsletter.

en: You can import new subscribers from a CSV file.
it: Puoi importare nuovi iscritti da un un file in formato CSV.

en: You can list only languages available in the blog
it: Puoi inserire solo lingue disponibili nel blog

en: You can send the newsletter as test to
it: Puoi inviare la newsletter come test a

en: You can setup mailing lists. For each you have to specify the name, the order (the lowest appear at top) and the availability
it: Qui puoi gestire le mailing lists. Per ognuna devi indicare un nome, un numero per l'&#39;ordinamento (il minore appare per primo) e la visibilit&agrave;

en: You can use the following tags
it: Puoi usare i seguenti tag

en: You have received this message because you subscribed to our newsletter. If you want to unsubscribe:
it: Hai ricevuto questo messaggio perché sei iscritto alla nostra newsletter. Se non vuoi ricevere altri messaggi:

en: You have to prepare the list of recipients to send the newsletter to
it: Devi preparare la lista dei destinatari a cui inviare la newsletter

en: Your subscription to mailing lists successfully updated
it: La tua iscrizione alle mailing list &egrave; stata aggiornata con successo

en: Your subscription was successfully activated. You will receive the next newsletter. Thank you.
it: La tua iscrizione &egrave; stata attivata con successo. Riceverai la prossima newsletter. Grazie.

en: Your subscription was successfully deleted. Bye bye.
it: La tua iscrizione &egrave; stata cancellata con successo. Saluti.

en: admin side only
it: solo parte amministrativa

en: all messages will be recorded into a log file
it: tutti i messaggi saranno registrati in un file di log

en: all messages will be sent to the newsletter author
it: tutti i messaggi saranno inviati all&#39;autore della newsletter

en: called %s and saved in %s
it: nominato %s e salvato in %s

en: close
it: chiudi

en: continue
it: continua

en: continue the sending
it: continua l&#39;invio

en: empty
it: vuoto

en: entire site
it: in tutto il sito

en: hidden
it: nascosta

en: ignore not selected lists
it: ignora le liste non selezionate

en: iso 639-1 codes
it: codici iso 639-1

en: mandatory
it: obbligatorio

en: no translation for this language, yet
it: non c&#39;&egrave; nessuna traduzione per questa lingua

en: now sending
it: ora in invio

en: open in a new window
it: apri in una nuova finestra

en: pause
it: pausa

en: pause the sending
it: metti in pausa l&#39;invio

en: put all emails into a log file
it: registra tutti i messaggi in un file di log

en: refresh
it: aggiorna

en: send all emails to the author
it: invia tutti i messaggi all&#39;autore

en: sending...
it: invio in corso...

en: the blog name
it: il nome del sito

en: the list can be shown only here in settings and nowhere in the site
it: la lista viene mostrata solo qui e in nessuna altra parte del sito

en: the list is available in the whole site, so subscribers can see it
it: la lista &egrave; visibile nell&#39;intero sito, quindi gli iscritti possono vederla

en: the list is available only for administratrion use (settings, sending page, subscribers), so subscribers cannot see it
it: la lista &egrave; disponibile solo per un uso amministrativo (opzioni, pagina di invio, iscritti); quindi gli iscritti non possono vederla

en: the log file is accessible on your server and contains personal information so you have to delete it as soon as possible!
it: il file di log &egrave; accessibile sul tuo server e contiene informazioni personali quindi devi rimuoverlo il pi&ugrave; in fretta possibile!

en: the newsletter web url
it: indirizzo web della newsletter

en: the subscriber name
it: il nome dell&#39;iscritto

en: the url that the new subscriber must click/visit to confirm the subscription
it: indirizzo che il nuovo iscritto deve cliccare/visitare per confermare la sua iscrizione

en: the url that the new subscriber must click/visit to unsubscribe the newsletter
it: indirizzo che il nuovo iscritto deve cliccare/visitare per cancellare la sua iscrizione

en: this is the quickest and safest mode, but it could not work if case of several thousands of recipients
it: questo è il metodo più rapido e compatibile ma potrebbe non funzionare nel caso di molte migliaia di destinatari

en: try using a different browser
it: prova un browser differente

en: visit this link
it: visita questo link

en: without formatting
it: senza formattazione

en: you can set them up in Settings &gt; Newsletter
it: le puoi definire in Impostazioni &gt; Newsletter
