alo-easymail - en to fr translation catalogue (254 entries)

en: %d new subscribers successfully added from blog members
fr: %d nouveaux abonnés ajoutés avec succès depuis la liste des utilisateurs

en: A subscriber will be deleted if not activated in 5 days.
fr: Un nouvel abonné sera supprimé si il n'est activé dans les 5 jours

en: ALO Easymail Widget
fr: Widget ALO Easymail

en: Activated
fr: Activé

en: Activation state updated
fr: État d'activation mise à jour

en: Add a subscriber
fr: Ajouter un abonné

en: Add to selected lists
fr: Ajouter aux listes sectionnées

en: Add to selected lists and remove from not selected lists
fr: Ajouter à partir des listes sélectionnées et retirer depuis les listes non sélectionnées

en: Add to sending queue
fr: Ajouter à la queue d'envoi

en: Added on
fr: Ajouté le

en: All registered users
fr: Tous les utilisateurs inscrits

en: All subscribers
fr: Tous les abonnés

en: Allow users to opt in/out of email
fr: Permettre aux utilisateurs de s'abonner ou d'annuler l'abonnement au bulletin

en: Apply
fr: Appliquer

en: Ask your provider the cut-off of emails you can send per day. Multiplying the hourly limit by 24 is not the right way to calculate it: very often the resulting number is much higher than the actual cut-off.
fr: Demandez à votre fournisseur d'hébergement combien vous pouvez envoyer de courriels par jour. Il n'est pas recommandé de multiplier la limite à l'heure par 24 : très souvent le résultat est bien supérieur à la limite réelle.

en: Availability
fr: Accessibilité

en: Available only for subscribers; for other e-mail addresses the value is always negative
fr: Valable seulement pour les abonnés; pour les autres addresses e-mail la valeur est toujours négative

en: Back
fr: Retour

en: Batch sending
fr: Envois en tâche de fond

en: Between brackets the number of recipients belonging to each group or list
fr: Entre parenthèses, le nombre de destinataires appartenant à chaque groupe ou liste

en: Blog registered users
fr: Utilisateurs inscrits

en: Bulk Actions
fr: Actions globales

en: But be careful to use it later on: it subscribes all registered users, including the members that already unsubscribed from the newsletter!
fr: Mais faites attention de ne pas l'utiliser ultérieurement, elle inscrit tous les utilisateurs, même ceux qui se sont déjà désinscrits au bulletin!

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cheatin&#8217; uh?
fr: Non autorisé.

en: Check the Error column to modify records that otherwise will not be imported
fr: Vérifier la colonne erreur pour modifier les enregistrements qui autrement ne seront pas importés

en: Checking...
fr: Vérification...

en: Choose an action
fr: Choisir une action

en: Choose mailing lists
fr: Choisir une liste de diffusion

en: Choose the kind of recipients
fr: Choisir le genre de destinataires

en: Choose to send a simple generic e-mail or one about a specific post
fr: Choisir d'expédier un simple courriel générique ou un courriel contenant un article précis

en: Click ONCE and wait for the sending to be over
fr: Cliquer UNE SEULE FOIS et attendre que l'envoi soit terminé

en: Completed
fr: Terminé

en: Created on
fr: Créé le

en: Default
fr: Défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete all plugin data on deactivation
fr: Supprimer toutes les données à la désactivation de cette extension

en: Delete list
fr: Supprimer la liste

en: Delete subscriber
fr: Supprimer l&#8217;abonné

en: Do not show it again
fr: Supprimer ce message

en: Do not worry about recipients belonging to more than one group or list: the plugin avoids sending twice to the same recipient
fr: Ne tenez pas compte des destinataires en double: Le module vérifie et supprime les doublons

en: Do you really want to DELETE these subscribers?
fr: Voulez-vous vraiment SUPPRIMER ces abonnés?

en: Do you really want to DELETE this list?
fr: Voulez-vous vraiment SUPPRIMER cette liste?

en: Do you really want to DELETE this subscriber?
fr: Voulez-vous vraiment SUPPRIMER cet abonné?

en: Do you really want to delete the report of this newsletter?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le rapport de ce bulletin?

en: Do you really want to delete this template?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce modèle?

en: Do you really want to modify the activation state?
fr: Voulez-vous vraiment modifier la date d'activation?

en: Do you really want to stop and cancel this sending?
fr: Voulez-vous vraiment arrêter ou annuler cette expédition?

en: E-mail
fr: Courriel

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit list
fr: Editer la liste

en: Edit subscription to mailing lists
fr: Éditer l'inscription à la mailing liste

en: Embed CSS file
fr: Charger un fichier CSS

en: Error
fr: Erreur

en: Error during activation. Please check the activation link.
fr: Erreur d'activation. Veuillez vérifiez que le lien d'activation est bien celui que nous vous avons envoyé.

en: Error during operation.
fr: Erreur durant l'opération.

en: Error during sending: please try again
fr: Erreur durant l'envoi : veuillez essayer de nouveau

en: Error during unsubscription.
fr: Erreur durant le désabonnement.

en: Export
fr: Exporter

en: Export subscribers
fr: Exporter la liste des abonnés

en: First name of registered user.
fr: Prénom de l'utilisateur inscrit.

en: For more info, visit the FAQ of the site.
fr: Pour plus d'information, visitez la section FAQ du site.

en: For registered users the dafault state is activated. For public subscribers the default state is deactivated: it will be activated by clicking on the activation link in the e-mail.
fr: Pour les utilisateurs abonnés, le statut par défaut est activé.  Pour les utilisateurs publics, le statut par défaut est désactivé: il sera activé en cliquant sur le lien d'activation inséré dans le courriel

en: For subscribers: the name used for registration
fr: Pour les abonnés: le nom utilisé pour s'inscrire

en: Found %d records
fr: Enregistrement %d trouvés

en: General
fr: Général

en: If in doubt, just choose a number definitely lower than the cut-off: you'll have more chances to have your mail delivered, and less chances to end up in a blacklist...
fr: En cas de doutes, choisir simplement un nombre plus bas que la limite: vous aurez plus de chances que vos courriels soient délivrés, et moins de chances de vous retrouver sur une liste noire...

en: If it fails again you can contact the administrator
fr: Si une autre erreur se produit, merci de prendre contact avec nous.

en: If yes, the plugin loads the CSS styles from a file in its directory
fr: Charge une feuille de styles depuis un fichier

en: If yes, the subscription page appears in menu or widget that list all blog pages
fr: Fait apparaitre la page inscription le menu ou le widget qui liste toutes les pages de Wordpress

en: If you choose a post you can use the post tags (see below) in the main content
fr: Si vous choisissez un article vous pouvez alors utiliser les balises énumérées ci-dessous dans le corps du message uniquement

en: If you did not ask for this subscription ignore this message.
fr: Si vous n'avez pas demandé d'abonnement à notre bulletin, veuillez simplement ignorer ce message.

en: If you need these data make sure you do a database backup before plugin deactivation
fr: Si vous avez besoins de ces données, assurez-vous de faire une sauvegarde de la base de données avant la désactivation de l'extension

en: Import from WP members
fr: Importer depuis la liste des utilisateurs

en: Import from WP registered users
fr: Importer depuis la liste des utilisateurs

en: Import from uploaded CSV file
fr: Importer depuis un ficher CSV

en: Import/export subscribers
fr: Ajouter/Importer des abonnés

en: Important advice to calculate the best limit
fr: Avis important pour calculer la meilleure limite

en: Impossible to delete the selected newsletter
fr: Impossible de supprimer le bulletin sélectionné

en: Impossible to delete the selected template
fr: Impossible de supprimer le bulletin sélectionné

en: Impossible to save the template. Please try again.
fr: Impossible d'enregistrer le modèle. Veuillez essayer à nouveau.

en: Impossible to send. Please try again.
fr: Impossible d'expédier.  Veuillez essayer de nouveau.

en: Inputs are incompled or wrong. Please check and try again.
fr: Les données sont incomplètes ou incorrectes.  Veuillez vérifier et essayer à nouveau.

en: Invite to join mailing lists
fr: Invitation à rejoindre les listes de diffusion

en: Join date
fr: Date d'inscription

en: Last modified on
fr: Dernière modification le

en: List name
fr: Nom de la liste

en: Mailing Lists
fr: Listes de diffusion

en: Main body
fr: Corps du texte

en: Main groups
fr: Groupes principaux

en: Maximum number of emails that can be sent in a 24-hr period
fr: Nombre maximum de courriels pouvant être envoyés en 24 heures

en: Maximum number of emails that can be sent per batch
fr: Nombre maximum de courriels pouvant être envoyés par lot

en: Maybe you would like to import subscribers from your blog registered members or an external archive (using CSV). Click the &#39;%s&#39; button
fr: Il est possible d'importer des abonnés depuis la liste des utilisateurs enregistrés mais aussi depuis une archive externe (fichier CSV). Sélectionner le lien &#39;%s&#39;

en: Modify activation state
fr: Modifier la date d'activation

en: Name
fr: Nom

en: Name and surname of registered user.
fr: Nom et prénom de l'utilisateur inscrit.

en: New list
fr: Nouvelle liste

en: New sending added with success!
fr: Le nouvel envoi a été ajouté avec succès!

en: New template
fr: Nouveau modèle

en: Newsletter
fr: Bulletin

en: Newsletter report
fr: Rapport des Bulletins

en: Newsletter subscribers
fr: Abonnés au bulletin

en: Newsletter successfully deleted
fr: Le bulletin a été supprimé avec succès

en: Newsletter templates
fr: Modèles de Bulletins

en: Newsletters
fr: Les Bulletins

en: Newsletters scheduled for sending
fr: Bulletins planifiés pour l'expédition

en: Newsletters sent BY ALL USERS
fr: Bulletins expédiés PAR TOUS LES UTILISATEURS

en: Newsletters sent BY YOU
fr: Bulletins expédiés PAR VOUS

en: No
fr: Non

en: No action selected
fr: Aucune action sélectionnée.

en: No list selected
fr: Pas de liste sélectionnée

en: No recipients selected.
fr: Aucun destinataire sélectionné.

en: No subscriber selected
fr: Pas d'abonné sélectionné

en: No subscribers
fr: Aucun abonné

en: No subscribers added from blog members
fr: Pas d'abonné ajouté depuis la liste des utilisateurs

en: No, please do not email me
fr: Non, ne pas m'envoyer de message

en: Not deleted
fr: Non supprimé

en: Not updated
fr: Non mis à jour

en: Not valid CSV file uploaded
fr: Pas de fichier valid téléchargé

en: Note: to let a user manage newsletters of other users, this user must have the capability to manage subscribers too
fr: Note : Pour qu'un utilisateur puisse gérer les bulletins d'autres utilisateurs, cet utilisateur doit aussi posséder les droits de gérer les abonnés

en: Number of last posts to display
fr: Nombre d'articles récents à afficher

en: Number of recent posts to show in the dropdown list of the newsletter sending form
fr: Nombre de posts récents à afficher dans la liste déroulante du formulaire d'envoi de bulletin

en: On plugin deactivation, all plugin options, preferences and database tables (including all newsletters and subscribers data) will be definitely deleted
fr: En desactivant cette extension, toutes les options, préférences et tables de la base de données (incluant les bulletins et les données des abonnés)  seront définitivement supprimés

en: Optin message
fr: Message d'accord

en: Optout message
fr: Message de refus

en: Order
fr: Ordre

en: Order by activation state
fr: Trier par état d'activation

en: Order by e-mail
fr: Trier par adresse de messagerie

en: Order by join date
fr: Tier par date d'abonnement

en: Other sections can be modified only by administrators
fr: Les autres sections peuvent être modifiées seulement par les administrateurs

en: Other tags
fr: Autres balises

en: PLEASE WAIT: saving...
fr: VEUILLEZ ATTENDRE: enregistrement en cours...

en: PLEASE WAIT: sending...
fr: VEUILLEZ ATTENDRE: envoi en cours...

en: Per page
fr: Par page

en: Post tags
fr: Balises du message

en: Progress
fr: En cours

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Remove from selected lists
fr: Retirer depuis les listes sélectionnées

en: Report
fr: Rapport

en: Reports
fr: Rapports

en: Save
fr: Enregistrer les modifications

en: Save the list of email addresses for next sending
fr: Sauvegarder la liste d'adresses courriel pour le prochain envoi

en: Save the subject and the main body as template
fr: Enregistrer le sujet et corps du texte comme modèle

en: Scheduled by
fr: Programmé par

en: Search
fr: Chercher

en: Select a mailing list
fr: Sélectionner une liste de diffusion

en: Selected subscribers
fr: Sélectionner les abonnés

en: Send
fr: Envoyer

en: Send newsletter
fr: Envoyer le Bulletin

en: Sender's email address
fr: Adresse courriel de l'expéditeur

en: Sendings failed
fr: Erreur d'envoi

en: Sendings succesful
fr: Envoyé avec succès

en: Sendings viewed
fr: Nombre d'envois lus

en: Sent
fr: Envoyé

en: Show all
fr: Montrer tous

en: Show subscription page
fr: Afficher la page d'inscription

en: Some records have not been imported
fr: Certains enregistrement non pas été importés

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject and text of the e-mail
fr: Sujet et texte du courriel

en: Subscribe
fr: S&#39;abonner au bulletin

en: Subscriber deleted
fr: Abonné supprimé

en: Subscriber tags
fr: Balises des abonnés

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: Subscribers deleted
fr: Abonnés supprimés

en: Subscription page
fr: Page d'inscription

en: Subscription successful. You will receive an e-mail with a link. You have to click on the link to activate your subscription.
fr: Demande d'abonnement effectuée. Vous allez à présent recevoir un courriel contenant le lien afin de confirmer votre abonnement. Vous DEVEZ CLIQUER sur ce lien pour CONFIRMER votre abonnement.

en: Subtract from this cut-off the number of emails you want to send from your blog (e.g. registration procedures, activation and unsubscribing of EasyMail, notices from other plugins etc.).
fr: Soustraire de ce résultat le nombre de courriels que vous voulez envoyer de votre blog (ex. procédures d'enregistrement, activation et désactivation de EasyMail, avis d'autres plugins, etc.).

en: Successfully import: %d records out of %d total
fr: Import effectué avec succès: %d enregistrements sur %d au total

en: Successfully updated
fr: Mise à jour effectuée

en: Template example (edit me)
fr: Example de modèle (à modifier)

en: Template saved
fr: Modèle enregistré

en: Template successfully deleted
fr: Le bulletin a été supprimé avec succès

en: Templates
fr: Modèles

en: Test mode (no importation, show records on screen)
fr: Mode de test (pas d'importation, résultat à l'écran uniquement)

en: Texts
fr: Textes

en: Thank you
fr: Merci

en: The e-email address is not correct
fr: L'adresse de messagerie est invalide

en: The excerpt (if any) of the post.
fr: Extrait (s'il existe) de l'article.

en: The link to the site
fr: Le lien sur le site

en: The link to the title of the selected post.
fr: Le lien au titre de l'article sélectionné

en: The lowest role can manage newsletters
fr: Le rôle minimum pour gérer les bulletins

en: The lowest role can manage options
fr: Le rôle minimum pour gérer les options

en: The lowest role can manage subscribers
fr: Le rôle minimum pour gérer les abonnés

en: The lowest role can send newsletters
fr: Le rôle minimum pour envoyer des bulletins

en: The main content of the post.
fr: Le contenu principal de l'article.

en: The name field is empty
fr: Le champ Nom est vide

en: The plugin tries to count how many recipients open the newsletter
fr: Un décompte du nombre de destinataires ayant ouvert le message sera tenté

en: The user with this capability can manage own newsletters (view the report, delete)
fr: L'utilisateur avec ces droits peut gérer ses propre bulletins (voir les rapports, supprimer)

en: The user with this capability can manage subscribers (add, delete, assign to mailing lists...)
fr: L'utilisateur avec ces droits peut gérer les abonnés (en ajouter, en supprimer, en ajouter dans une mailing list...)

en: The user with this capability can only send newletters, but cannot manage them (view the report, delete)
fr: L'utilisateur avec ces droits peut uniquement envoyer des bulletins, mais ne peut pas les gérer (ni voir les rapports, ni supprimer)

en: The user with this capability can set up these setting sections
fr: L'utilisateur avec ces droits peut modifier les paramètres de configuration

en: The username of registered users. It is blank for public subscribers.
fr: L'identifiant des utilisateurs enregistrés.  Il n'y a aucun nom d'utilisateur pour les abonnés publics.

en: There are %d subscribers: %d activated, %d not activated
fr: Il y a %d abonnée(s): %d activé(s), %d déactivé(s)

en: There are no available lists
fr: Il n'y a pas de liste valide

en: There are no newsletters in queue
fr: Pas de bulletin en attente

en: There are no templates yet
fr: Pas encore de modèles

en: There is already a subscriber with this e-email address
fr: Il y a déjà un abonné avec cette adresse de messagerie

en: This feature is useful if you have just installed the plugin and you would like to automatically subscribe existing users.
fr: Cette fonctionnalité est utile si vous venez juste d'installer cette extension et que vous voulez automatiquement inscrire les utilisateurs existants.

en: This feedback depends on recipients&#39; e-mail client, so the result is approximate and probably undersized
fr: Cette analyse depend du nombre de destinataires, le résultat est une approximation probablement sous-évaluée

en: This should be the page that includes the [ALO-EASYMAIL-PAGE] shortcode. By default, this page is titled &#39;Newsletter&#39;
fr: Page incluant le code [ALO-EASYMAIL-PAGE]. Par défaut, cette page est intitulée &#39;Bulletin&#39;

en: Tip: copy &#39;alo-easymail.css&#39; to your theme directory and edit it there. Useful to prevent the loss of styles when you upgrade the plugin
fr: Astuce : Copier &#39;alo-easymail.css&#39; à la racine du thème, puis le modifier à cet endroit. Cela permet d'éviter la perte des styles lors de la mise à jour de ce plugin

en: Tips if you have problems: you can try changing the file extension from .csv to .txt; use double quotes to delimit each field (&quot;email_address1@domain.ltd&quot;;&quot;name1 surname1&quot;)
fr: Si vous rencontrez des problèmes, essayer de changer l'extension de .csv à .txt; utilisez des apostrophes pour délimiter chaque champ <(&quot;addresse.email1@domain.ltd&quot;;&quot;nom1 surnom1&quot;)

en: To modify your subscription to mailing lists use this form
fr: Pour modifier votre inscription au bulletin, utilisez ce formulaire

en: To send to other people insert a list of e-mail addresses separated by comma (,)
fr: Pour expédier à d'autres personnes, inscrire une liste de destinataires séparés par une virgule (,)

en: To unsubscribe the newsletter for good click this button
fr: Pour vous désabonner au bulletin, cliquer sur ce bouton

en: Total sendings
fr: Total envoyés

en: Track when viewed
fr: Avertir de la lecture

en: Try again.
fr: Merci d'essayer à nouveau.

en: Unsubscribe me
fr: Me désabonner

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update template
fr: Mettre à jour le modèle

en: Update the template (subject and main body)
fr: Mettre à jour le modèle (sujet et corps du texte)

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updating...
fr: Mise à jour en cours...

en: Upload CSV file
fr: Télécharger le fichier CSV

en: Username
fr: Identifiant

en: View
fr: Visualiser

en: View user profile
fr: Voir le profil de l'utilisateur

en: Viewed
fr: Vus

en: Warning! Some addresses seem to be wrong
fr: Avertissement! Certaines adresses semblent incorrectes

en: Warning: this email address has already been subscribed
fr: Avertissement: Cette adresse email a déjà été abonnée

en: Warning: this email address has already been subscribed, but not activated. We are now sending another activation email
fr: Avertissement: Cette adresse email a déjà été abonnée, mais non activée. Un autre e-mail d'activation va être envoyé

en: Warning: this tag inserts the test as it is, including shortcodes from other plugins.
fr: Avertissement: cette balise insère le texte original, incluant les "shortcodes" des autres plugins.

en: Widget/Page Texts
fr: Textes de Widget/Page

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, I understand
fr: Oui, Je comprends

en: Yes, I would like to receive the Newsletter
fr: Oui, j'aimerais recevoir votre Bulletin

en: You can also sign up for specific lists
fr: Vous pouvez également vous inscrire à des bulletins spécifiques

en: You can export newsletter subscribers: the plugin shows them on screen so you can copy and paste them into a text file or into any application
fr: Vous pouvez exporter la liste des abonnés au bulletin : l'extension les affiche à l'écran de sorte qu'il devient possible de les copier/coller dans un fichier texte ou une application.

en: You can import new subscribers from WordPress registered users. Each member will be subscribed to the newsletter.
fr: Vous pouvez importer des nouveaux abonnés depuis les utilisateurs inscrits dans WordPress. Chaque membre sera abonné à la liste de diffusion.

en: You can import new subscribers from a CSV file.
fr: Vous pouvez ajouter des nouveaux abonnés depuis un fichier CSV.

en: You can manage templates with the button at the top of the page
fr: Pour gérer les modèles, sélectionner l'onglet correspondant en haut de cette page

en: You can setup mailing lists. For each you have to specify the name, the order (the lowest appear at top) and the availability
fr: Vous pouvez configurer les listes de diffusion. Pour chacune vous devez spécifier le nom, l'ordre (le plus petit en haut) et l'accessibilité

en: You have received this message because you subscribed to our newsletter. If you want to unsubscribe:
fr: Vous avez reçu ce message parce que vous vous êtes abonné à notre bulletin.  Si vous désirez annuler votre abonnement :

en: Your subscription to mailing lists successfully updated
fr: Votre abonnement à nos bulletins a été mise à jour.

en: Your subscription was successfully activated. You will receive the next newsletter. Thank you.
fr: Votre abonnement a été enregistré avec succès. Vous recevrez notre prochain bulletin par courriel. Merci!

en: Your subscription was successfully deleted. Bye bye.
fr: Votre abonnement a été supprimé. Au revoir et merci.

en: Your template
fr: Mon modèle

en: admin side only
fr: zone d'administration seulement

en: another user
fr: un autre utilisateur

en: entire site
fr: site entier

en: generic e-mail: no post selected
fr: courriel générique: aucun article sélectionné

en: hidden
fr: cachée

en: ignore not selected lists
fr: Ignorer les listes non sélectionnées

en: now sending
fr: en cours d'expédition

en: refresh
fr: rafraîchir

en: sending...
fr: envoi en cours...

en: the list can be shown only here in settings and nowhere in the site
fr: Cette liste peut être vue uniquement ici et nulle part ailleurs

en: the list is available in the whole site, so subscribers can see it
fr: Cette liste est valide sur tout le site, les utilisateurs inscrits seront destinataires

en: the list is available only for administratrion use (settings, sending page, subscribers), so subscribers cannot see it
fr: La liste est accessible seulement pour un usage d'administration (configuration, page d'envoi, abonnés), les abonnés n'ont donc pas accès

en: visit this link
fr: Visiter ce lien

en: without formatting
fr: sans mise en forme

en: you
fr: vous

en: you can use the tags listed below
fr: vous pouvez utiliser les balises énumérées ci-dessous
