Development (trunk) - en to ja translation catalogue (425 entries)

en:  MByte
ja:  メガバイト

en:  Need a license key?
ja: ライセンスキーが必要ですか ?

en:  Post Type
ja: 投稿タイプ

en:  Taxonomy
ja: タクソノミー

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
ja: 文字。ほとんどの検索エンジンは最大%s文字を %s に使用します。

en: %404_title% - Additional 404 title input"
ja: %404_title% - 404エラータイトルの追加

en: %author% - The original archive title given by wordpress, e.g. "Steve" or "John Smith"
ja: %author% - WordPress が作成する投稿者別アーカイブのタイトル。例: "田中太郎"、"鈴木" など

en: %blog_description% - Your blog description
ja: %blog_description% - ブログのディスクリプション

en: %blog_title% - Your blog title
ja: %blog_title% - ブログタイトル

en: %category% - Alias for %category_title%
ja: %category% - %category_title%のエイリアス

en: %category_description% - The description of the category
ja: %category_description% - カテゴリーのディスクリプション

en: %category_title% - The (main) category of the post
ja: %category_title% - 投稿のカテゴリー名

en: %category_title% - The original title of the category
ja: %category_title% - カテゴリーのオリジナルタイトル

en: %date% - The original archive title given by wordpress, e.g. "2007" or "2007 August"
ja: %date% - WordPressが作成するアーカイブのタイトル。たとえば「2007」とか「2007 August」とか。

en: %description% - The original description as determined by the plugin, e.g. the excerpt if one is set or an auto-generated one if that option is set
ja: %description% - プラグインによって決められるオリジナルの詳細文。例えば、抜粋の一部や自動生成されたもの。

en: %page% - The page number
ja: %page% - ページの番号

en: %page_author_firstname% - This page's author' first name (capitalized)
ja: %page_author_firstname% - このページの投稿者の名　基本大文字英字）

en: %page_author_lastname% - This page's author' last name (capitalized)
ja: %page_author_lastname% - このページの投稿者の姓（基本大文字英字）

en: %page_author_login% - This page's author' login
ja: %page_author_login% - このページの投稿者のログイン

en: %page_author_nicename% - This page's author' nicename
ja: %page_author_nicename% -このページの投稿者のニックネーム

en: %page_title% - The original title of the page
ja: %page_title% - 固定ページのオリジナルタイトル

en: %post_author_firstname% - This post's author' first name (capitalized)
ja: %post_author_firstname% - この投稿の投稿者の名前（大文字）

en: %post_author_lastname% - This post's author' last name (capitalized)
ja: %post_author_lastname% - この投稿の投稿者の姓（大文字）

en: %post_author_login% - This post's author' login
ja: %post_author_login% - この投稿の投稿者のログイン

en: %post_author_nicename% - This post's author' nicename
ja: %post_author_nicename% - この投稿の投稿者のニックネーム

en: %post_title% - The original title of the post
ja: %post_title% - 投稿のオリジナルタイトル

en: %post_title% - The original title of the post.
ja: %post_title% - 投稿の元のタイトル。

en: %request_url% - The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
ja: %request_url% - オリジナルのURLパス。例えば"/url-that-does-not-exist/"

en: %request_words% - The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
ja: %request_words% - URLパスの表示フォーム。例えば「このページは存在しません。」など。

en: %s Plugin Options
ja: ％s プラグインオプション

en: %search% - What was searched for
ja: %search% - 検索キーワード

en: %tag% - The name of the tag
ja: %tag% - タグの名前

en: %taxonomy_description% - The description of the taxonomy
ja: %taxonomy_description% - タクソノミーのディスクリプション

en: %taxonomy_title% - The original title of the taxonomy
ja: %taxonomy_title% - タクソノミーの元のタイトル

en: %wp_title% - The original wordpress title, e.g. post_title for posts
ja: %wp_title% - 設定したWordPressのタイトル。例えば、投稿のpost_title。

en: .htaccess editor
ja: .htaccess エディター

en: 404 Title Format:
ja: 404エラーのタイトルフォーマット：

en: About
ja: プラグインについて

en: Active Theme
ja: 現在のテーマ

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Actor
ja: 俳優

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Add URL
ja: URL を追加

en: Additional Blog Page Headers:
ja: 追加ブログページヘッダー:

en: Additional Domains:
ja: 追加ドメイン:

en: Additional Front Page Headers:
ja: フロントページのヘッダー追加：

en: Additional Page Headers:
ja: 固定ページのヘッダーに追加記入

en: Additional Pages
ja: 追加ページ

en: Additional Post Headers:
ja: 投稿のヘッダーに追加記入

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Album
ja: アルバム

en: All Post Types
ja: すべての投稿タイプ

en: All Taxonomies
ja: すべてのタクソノミー

en: All donations support continued development of this free software.
ja: すべての寄付はこのフリーソフトウェアの継続的な開発をサポートしています。

en: All in One SEO Options Updated.
ja: All in One SEO設定更新

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
ja: All in One SEO Pro プラグイン更新履歴

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
ja: All in One SEO Pro プラグインサポートフォーラム

en: All in One SEO has been deactivated
ja: All in One SEO は無効化されています

en: Amazon Wishlist
ja: Amazon ウィッシュリスト

en: Analysis Results
ja: 分析結果

en: Analyze
ja: 分析

en: Apache module %s is required!
ja: Apache モジュール %s が必要です。

en: Archive Title Format:
ja: アーカイブのタイトルフォーマット

en: Article
ja: 記事

en: Article Section
ja: 記事のセクション

en: Article Tags
ja: 記事のタグ

en: Associated Name
ja: 関連付けられた名前

en: Athlete
ja: スポーツ選手

en: Author
ja: 登録者

en: Author Archive Title Format:
ja: 投稿者アーカイブのタイトル形式:

en: Auto
ja: 自動

en: Autogenerate Descriptions:
ja: ディスクリプションを自動生成:

en: Autogenerate OG Descriptions
ja: OG ディスクリプションを自動生成

en: Automatically Generate Article Tags
ja: 記事のタグを自動生成する

en: Bad Bot Blocker
ja: 悪意あるボットのブロッカー

en: Band
ja: バンド

en: Bar
ja: バー

en: Bing Webmaster Center:
ja: Bing Web マスターセンター:

en: Block Bad Bots using HTTP
ja: HTTP を使った悪意あるボット

en: Blog
ja: ブログ

en: Book
ja: 本

en: Cafe
ja: カフェ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canonical URLs:
ja: カノニカル URL:

en: Capitalize Category Titles:
ja: カテゴリータイトルを大文字にする（英字のみ）：

en: Capitalize Tag and Search Titles:
ja: タグと検索タイトルを大文字にする:

en: Category Title Format:
ja: カテゴリータイトルのフォーマット：

en: Cause
ja: 社会的活動

en: Check For Updates
ja: 更新を確認

en: Check this and Category Titles will have the first letter of each word capitalized.
ja: カテゴリータイトルの単語の最初の文字を大文字にしたい場合にはこれにチェックを入れて下さい。（英字のみ）

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
ja: 検索エンジン対し 404 ページをインデックスしないよう支持したい場合はチェックを入れてください。

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
ja: このオプションをチェックすると、固定フロントページのタイトル、ディスクリプション、キーワードが使用されます。

en: Choose platform:
ja: プラットフォームを選択:

en: City
ja: 市区町村

en: Click for Help!
ja: わからない時はこちらをクリック！

en: Coming Soon...
ja: 近日公開予定

en: Company
ja: 会社

en: Conversion Results
ja: 変換結果

en: Convert
ja: 変換

en: Country
ja: 国

en: Create Compressed Sitemap
ja: 圧縮版サイトマップを構築する

en: Current File
ja: 既存ファイル

en: Custom Canonical URL
ja: カスタムカノニカル URL

en: Custom Image
ja: カスタム画像

en: Custom Post Type Settings
ja: カスタム投稿タイプ設定

en: Custom Video
ja: カスタム動画

en: Custom titles:
ja: カスタムタイトル:

en: Daily
ja: 毎日

en: Date Archive Title Format:
ja: 日付アーカイブのタイトル形式:

en: Debug Log
ja: デバッグログ

en: Debug String
ja: 文字列をデバッグ

en: Debug This Post
ja: この投稿をデバッグ

en: Default
ja: デフォルト

en: Default - nofollow
ja: デフォルト - nofollow

en: Default - noindex
ja: デフォルト - noindex

en: Default - noodp
ja: デフォルト - noodp

en: Default - noydir
ja: デフォルト - noydir

en: Default Image
ja: デフォルト画像

en: Default Image Height
ja: デフォルトの画像高さ

en: Default Image Width
ja: デフォルトの画像幅

en: Default OG:Image
ja: デフォルトの OG:Image

en: Default Twitter Card
ja: デフォルト Twitter カード

en: Delete Conflicting Files
ja: 衝突ファイルを削除

en: Delete Robots.txt File
ja: Robots.txt ファイルを削除する

en: Deleted %s.
ja: %sを削除しました。

en: Description
ja: ディスクリプション

en: Description Format
ja: ディスクリプションの形式

en: Director
ja: ディレクター

en: Directory Path
ja: ディレクトリパス

en: Disable Google Analytics
ja: Google Analytics を無効にする

en: Disable on this page/post
ja: このページや投稿で無効にする

en: Disabled
ja: 利用停止

en: Display Menu At The Top:
ja: 上部にメニューを表示:

en: Display Menu In Admin Bar:
ja: 管理バーにメニューを表示:

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Disregard Changes
ja: 変更を無視

en: Do Not Override
ja: 上書きしない

en: Documentation
ja: 文書

en: Don't display this page in the sitemap.
ja: サイトマップにこのページを表示しない。

en: Donate
ja: 寄付

en: Donate with Paypal
ja: Paypalでの募金

en: Drink
ja: 飲み物

en: Duplicate %s Meta
ja: %s メタを複製

en: Dynamically Generate Sitemap
ja: サイトマップを動的に生成

en: E-mail debug information
ja: メールデバッグ情報

en: Edit
ja: 編集

en: Edit .htaccess
ja: .htaccess を編集

en: Edit Robots.txt
ja: Robots.txt を編集

en: Edit SEO
ja: SEO を編集

en: Edit robots.txt
ja: robots.txt を編集

en: Enable Advanced Options:
ja: 詳細設定を有効化:

en: Enable Custom Canonical URLs:
ja: カスタム URL を有効化:

en: Enable Sitemap Indexes
ja: サイトマップインデックスを有効化

en: Enabled
ja: 利用

en: Enhanced Link Attribution:
ja: 拡張リンク属性:

en: Entries from these categories will be excluded from the sitemap.
ja: このカテゴリーの項目はサイトマップから除外されます。

en: Episode
ja: エピソード

en: Everywhere Else
ja: その他すべて

en: Exclude From Sitemap
ja: サイトマップから除外する

en: Exclude Pages:
ja: 固定ページを除外する：

en: Excluded Categories
ja: 除外カテゴリー

en: Excluded Items
ja: 除外項目

en: Excluded Pages
ja: 除外ページ

en: Export
ja: 書き出し

en: Export Post Types:
ja: 投稿タイプをエクスポート:

en: Export Settings
ja: 設定のエクスポート

en: Facebook Admin ID
ja: Facebook 管理者 ID

en: Facebook Debug
ja: Facebook デバッグ

en: Facebook Object Type
ja: Facebook オブジェクトタイプ

en: Facebook Settings
ja: Facebook 設定

en: Failed to send to %s.
ja: %s に送信できませんでした。

en: Feature Manager
ja: 機能管理

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: File Editor
ja: ファイルエディター

en: Filename Prefix
ja: ファイル名接頭語

en: First Attached Image
ja: 最初の添付画像

en: First Available Image
ja: 最初の利用可能画像

en: First Image In Content
ja: コンテンツ内の最初の画像

en: Follow us on Facebook
ja: Facebook でフォロー

en: Follow us on Twitter
ja: Twitterをフォローする

en: Food
ja: 食べ物

en: Force Rewrites:
ja: 強制リライト:

en: Frequencies
ja: 頻度

en: Front Page
ja: フロントページ

en: Game
ja: ゲーム

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate Robots.txt
ja: Robots.txt を生成する

en: Google Analytics ID:
ja: GoogleアナリティクスID：

en: Google Plus Default Profile:
ja: Google+ デフォルトプロフィール:

en: Google Settings
ja: Google 設定

en: Google Webmaster Tools:
ja: Google ウェブマスターツール:

en: Government
ja: 政府

en: Help
ja: ヘルプ

en: Home Article Tags
ja: ホーム記事のタグ

en: Home Description
ja: ホームのディスクリプション

en: Home Description:
ja: ホームディスクリプション:

en: Home Image
ja: ホーム画像

en: Home Keywords (comma separated):
ja: ホームキーワード（コンマで区切る）:

en: Home Page Settings
ja: ホームページ設定

en: Home Page Title Format:
ja: ホームページタイトル形式:

en: Home Title
ja: ホームタイトル

en: Home Title:
ja: ホームタイトル:

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: Hotel
ja: ホテル

en: I enjoy this plugin and have made a donation:
ja: このプラグインを利用し、すでに募金しています：

en: Image
ja: 画像

en: Image From Custom Field
ja: カスタムフィールドからの画像

en: Image SEO
ja: 画像 SEO

en: Image Settings
ja: 画像設定

en: Import
ja: インポート

en: Import SEO Data
ja: SEO データをインポート

en: Import SEO Settings
ja: SEO 設定をインポート

en: Import SEO data from:
ja: SEO データを以下からインポート:

en: Importer & Exporter
ja: インポーター & エクスポーター

en: Include Author Pages
ja: 投稿者ページを含める

en: Insert time
ja: 時間を挿入

en: Join Our Mailing List
ja: メーリングリストに登録

en: Keyword Settings
ja: キーワード設定

en: Keywords (comma separated)
ja: キーワード (コンマ区切り)

en: Landmark
ja: ランドマーク

en: Last Modified
ja: 最終更新日時

en: Legend
ja: レジェンド

en: License Key is not set yet or invalid.
ja: ライセンスキーが設定されていないか、無効です。

en: License Key:
ja: ライセンスキー:

en: Log Of Blocked Bots
ja: ブロックしたボットのログ

en: Log important events:
ja: ログの重要なイベント:

en: MYSQL Version
ja: MYSQL バージョン

en: Main Settings
ja: メイン設定

en: Manage Licenses
ja: ライセンスの管理

en: Manually set the frequency for the
ja: 頻度を手動で決定:

en: Manually set the priority for the
ja: 優先順位を手動で決定:

en: Media / Attachments
ja: メディア・添付ファイル

en: Memory usage
ja: メモリー使用

en: Menu Label
ja: メニューラベル

en: Monthly
ja: 月

en: More Information
ja: 詳細情報

en: Movie
ja: 映画

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Musician
ja: 音楽家

en: My Amazon Wish List
ja: Amazon ほしい物リスト

en: N/A
ja: 該当なし

en: Never Shorten Long Descriptions:
ja: 長いディスクリプションを短縮しない:

en: No
ja: いいえ

en: No Schedule
ja: 予約なし

en: No limit
ja: 無制限

en: Noindex Settings
ja: Noindex 設定

en: Noindex Sitemap file
ja: Noindex サイトマップファイル

en: Non Profit
ja: 非営利的

en: Not set
ja: 未設定

en: Notice:
ja: 注:

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Once Monthly
ja: 月1回

en: Once Weekly
ja: 週1回

en: Operating System
ja: オペレーション・システム

en: Optimize
ja: 最適化

en: Options Reset.
ja: 設定をリセットしました。

en: Organization
ja: 組織

en: PHP Exif support
ja: PHP Exif サポート

en: PHP IPTC support
ja: PHP IPTC サポート

en: PHP Safe Mode
ja: PHP セーフモード

en: PHP Version
ja: PHP バージョン

en: PHP XML support
ja: PHP XML サポート

en: Page Frequency
ja: ページ頻度

en: Page Priority
ja: ページ優先順位

en: Page Title Format:
ja: 固定ページタイトルフォーマット:

en: Page URL
ja: ページ URL

en: Paged Format:
ja: 固定ページのフォーマット

en: Paginate Sitemap Indexes
ja: サイトマップインデックスのページ送りを有効化

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Person
ja: 人

en: Please Note:
ja: 注意事項:

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Politician
ja: 政治家

en: Post
ja: 投稿

en: Post Author Image
ja: 投稿者画像

en: Post Title Format:
ja: 投稿タイトルのフォーマット

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Priorities
ja: 優先順位

en: Privacy Settings
ja: プライバシー設定

en: Pro Version
ja: プロ版

en: Pro Version Only
ja: プロ版のみ

en: Product
ja: 商品

en: Profile
ja: プロフィール

en: Public Figure
ja: 芸能人

en: Raise execution time
ja: 実行時間を延長する

en: Raise memory limit
ja: メモリ上限を上げる

en: Reading Settings
ja: 表示設定

en: Rename Conflicting Files
ja: 衝突ファイルの名前を変更

en: Renamed %s to %s.
ja: %s を %s に変更しました。

en: Reset Dismissed Notices
ja: 非表示にした通知を初期化

en: Reset Features
ja: 機能を初期化

en: Reset General Settings to Defaults
ja: 一般設定を初期化

en: Restaurant
ja: レストラン

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Rewrite Titles:
ja: タイトルを書き換える：

en: Robots.txt editor
ja: Robots.txt エディター

en: Rule Type
ja: ルールの種類

en: Run Shortcodes In Description
ja: ディスクリプション内のショートコードを実行

en: Run Shortcodes In Title
ja: タイトル内のショートコードを実行

en: SEO Data Import
ja: SEO データインポート

en: SEO Description
ja: SEO ディスクリプション

en: SEO Keywords
ja: SEO キーワード

en: SEO Settings
ja: SEO 設定

en: SEO Title
ja: SEO タイトル

en: SEO for Custom Post Types:
ja: カスタム投稿用のSEO

en: SQL Mode
ja: SQLモード

en: Save
ja: 保存

en: Save Robots.txt File
ja: Robots.txt ファイルを保存する

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan Header
ja: ヘッダーのスキャン

en: Scan Now
ja: いますぐスキャン

en: Scan Social Meta
ja: ソーシャルメタ情報をスキャン

en: Schedule Updates
ja: 更新を予約

en: School
ja: 学校

en: Search Title Format:
ja: 検索時のタイトルフォーマット：

en: Select Individual
ja: 個別に選択

en: Sent to %s.
ja: %s に送信しました。

en: Server
ja: サーバー

en: Show Column Labels for Custom Post Types:
ja: カスタム投稿タイプの列ラベルを表示:

en: Show Only Posts With Videos
ja: 動画を含む投稿のみを表示

en: Site Name
ja: サイト名

en: Site URL
ja: サイト URL

en: Sitemap Status
ja: サイトマップのステータス

en: Social Meta
ja: ソーシャルメディア

en: Social Settings
ja: ソーシャル設定

en: Song
ja: 歌

en: Specify Image Height
ja: 画像の高さを指定

en: Specify Image Width
ja: 画像の幅を指定

en: Specify Publisher URL:
ja: パブリッシャー URL を指定:

en: Specify Video Height
ja: 動画の高さを指定

en: Specify Video Width
ja: 動画の幅を指定

en: Split long sitemaps into separate files.
ja: 長いサイトマップを個別ファイルに分割する。

en: Sport
ja: スポーツ

en: Sports League
ja: スポーツリーグ

en: Sports Team
ja: スポーツチーム

en: Submit
ja: 送信

en: Summary
ja: 要約

en: Summary Large Image
ja: 要約の大きい画像

en: Support
ja: サポート

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: System Status
ja: システム状況

en: TV Show
ja: テレビ番組

en: Tag Title Format:
ja: タグのタイトルフォーマット：

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomy Title Format:
ja: タクソノミータイトル形式:

en: Thank you!
ja: ありがとうございます !

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
ja: このページのメタディスクリプション。記入すると自動生成ディスクリプションを上書きします。

en: The following macros are supported:
ja: 以下のマクロがサポートされています。:

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
ja: All-In-One-SEO プラグインを検出しました。%s設定をインポート%sしますか?

en: The priority of the page.
ja: ページの優先順位。

en: Themes
ja: テーマ

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
ja: ホームページのメタディスクリプションになります。これは他の設定には依存しません。設定しない場合、デフォルトではメタディスクリプションが完全に空になります。

en: Title
ja: タイトル

en: Title Attribute
ja: タイトル属性

en: Title Format:
ja: タイトル形式:

en: Title Settings
ja: タイトル設定

en: Track Blocked Bots
ja: ブロックされたボットを追跡

en: Twitter Card Type
ja: Twitter カードタイプ

en: Twitter Domain
ja: Twitter ドメイン

en: Twitter Settings
ja: Twitter 設定

en: Twitter Site
ja: Twitter サイト

en: UPGRADE TO PRO VERSION
ja: PRO VERSIONへ更新

en: University
ja: 大学

en: Update .htaccess
ja: .htaccess を更新

en: Update Features
ja: 機能の更新

en: Update Options
ja: 設定を更新

en: Update Robots.txt File
ja: robots.txt ファイルを更新

en: Update Sitemap
ja: サイトマップを更新

en: Update robots.txt
ja: robots.txt を更新

en: Updated .htaccess rules.
ja: .htaccess ルールを更新しました。

en: Updated sitemap settings.
ja: サイトマップ設定を更新しました。

en: Upgrade To Pro
ja: プロ版へアップグレード

en: Upgrade to Pro
ja: Proへアップグレード

en: Use Categories In Article Tags
ja: 記事のタグにカテゴリーを使用

en: Use Categories for META keywords:
ja: メタキーワードとしてカテゴリーを使う：

en: Use Custom Blocklists
ja: カスタムブロックリストを使用

en: Use Custom Field For Image
ja: 画像にはカスタムフィールドを利用する

en: Use Default If No Image Found
ja: 画像が見つからない場合はデフォルトを使用

en: Use Keywords In Article Tags
ja: 記事のタグにキーワードを使用

en: Use Keywords:
ja: キーワードを使用:

en: Use Original Title:
ja: 元のタイトルを利用:

en: Use Schema.org Markup
ja: Schema.org マークアップを使用

en: Use Static Front Page Instead
ja: 代わりに固定フロントページを利用する

en: Use Tags for META keywords:
ja: メタキーワードとしてタグを使う

en: Use noindex for Author Archives:
ja: 投稿者アーカイブに noindex を適用:

en: Use noindex for Categories:
ja: カテゴリーをnoindexにする：

en: Use noindex for Date Archives:
ja: 日付別アーカイブに noindex を使用:

en: Use noindex for Tag Archives:
ja: タグをnoindexにする：

en: Use noindex for Taxonomy Archives:
ja: タクソノミーアーカイブに noindex を使用:

en: Use noindex for the 404 page:
ja: 404 ページに noindex を使用:

en: Use noindex for the Search page:
ja: 検索ページに noindex を使用:

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
ja: 複数または追加ドメインを追跡するにはこのオプションを有効にします。

en: User Agent
ja: ユーザーエージェント

en: User Agent Blocklist
ja: ユーザーエージェントブロックリスト

en: Version
ja: バージョン

en: Video Sitemap
ja: 動画サイトマップ

en: View the Changelog
ja: 更新履歴を表示

en: Watch video tutorials
ja: ビデオチュートリアルを見る

en: We've detected you're running WooCommerce.
ja: WooCommerce を有効化中であることを検知しました。

en: Webmaster Verification
ja: ウェブマスター認証

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Weekly
ja: 毎週

en: Welcome to Version %s!
ja: バージョン %s にようこそ！

en: WordPress DB Version
ja: WordPress のデータベースのバージョン

en: WordPress Version
ja: WordPress のバージョン

en: XML Sitemap
ja: XML サイトマップ

en: XML Sitemaps
ja: XML サイトマップ

en: Yes
ja: はい

en: You do not have access to this page; try logging in as an administrator.
ja: このページへのアクセス権限がありません。管理者としてログインしてください。

en: archive pages
ja: アーカイブページ

en: author pages
ja: 投稿者ページ

en: compressed
ja: 圧縮済み

en: dynamic
ja: 動的

en: dynamically
ja: 動的

en: follow
ja: フォロー

en: frequency
ja: 頻度

en: homepage
ja: ホームページ

en: nofollow
ja: フォローしない

en: posts
ja: 件の投稿があります

en: priority
ja: 優先順位

en: static
ja: 固定

en: taxonomies
ja: タクソノミー

en: view your sitemap
ja: サイトマップを表示
