Development (trunk) - en to hi translation catalogue (778 entries)

en:  Need a license key?
hi: लाइसेंस कुंजी की जरुरत है?

en:  Post Type
hi: पोस्ट टाइप

en:  Taxonomy
hi: टैक्सोनॉमी

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
hi: अक्षर। ज्यादातर सर्च इंजन %s के लिए अधिकतम %s chars का प्रयोग करते हैं।

en:  characters. Open Graph allows up to a maximum of %s chars for the %s.
hi: अक्षर। ओपन ग्राफ %s के लिए आपको अधिकतम %s chars की अनुमति देता है।

en: %%tax_%s%% - This post's associated %s taxonomy title
hi: %%tax_%s%% - इस पोस्ट ने %s टैक्सोनॉमी टाइटल सम्बद्ध किया है

en: %404_title% - Additional 404 title input"
hi: %404_title% - अतिरिक्त 404 टाइटल इनपुट"

en: %archive_title - The original archive title given by wordpress
hi: %archive_title - wordpress द्वारा दिया गया वास्तविक आर्काइव टाइटल

en: %author% - The original archive title given by wordpress, e.g. "Steve" or "John Smith"
hi: %author% - wordpress द्वारा दिया गया वास्तविक आर्काइव टाइटल, जैसे "Steve" या "John Smith"

en: %blog_description% - Your blog description
hi: %blog_description% - आपके ब्लॉग का विवरण

en: %blog_title% - Your blog title
hi: %blog_title% -  आपके ब्लॉग का शीर्षक

en: %category% - Alias for %category_title%
hi: %category% - %category_title% के लिए उपनाम

en: %category_description% - The description of the category
hi: %category_description% - श्रेणी का विवरण

en: %category_title% - The (main) category of the post
hi: %category_title% - पोस्ट की (मुख्य) श्रेणी

en: %category_title% - The original title of the category
hi: %category_title% - श्रेणी का वास्तविक टाइटल

en: %date% - The original archive title given by wordpress, e.g. "2007" or "2007 August"
hi: %date% - wordpress द्वारा दिया गया वास्तविक आर्काइव टाइटल, जैसे "2007" या "2007 अगस्त"

en: %day% - The original archive day given by wordpress, e.g. "17"
hi: %day% - wordpress द्वारा दिया गया वास्तविक आर्काइव दिन, जैसे "17"

en: %description% - The original description as determined by the plugin, e.g. the excerpt if one is set or an auto-generated one if that option is set
hi: %description% - प्लगइन द्वारा निर्धारित किये गए वास्तविक विवरण, जैसे, उद्धरण विकल्प सेट होने पर यदि एक सेट है और एक ऑटोजनरेट किया गया है

en: %month% - The original archive month given by wordpress, e.g. "August"
hi: %month% - wordpress द्वारा दिया गया वास्तविक आर्काइव महीना, जैसे "अगस्त"

en: %page% - The page number
hi: %page% - पेज नंबर

en: %page_author_firstname% - This page's author' first name (capitalized)
hi: %page_author_firstname% - इस पेज के लेखक का पहला नाम (बड़े अक्षरों में)

en: %page_author_lastname% - This page's author' last name (capitalized)
hi: %page_author_lastname% - इस पेज के लेखक का अंतिम नाम (बड़े अक्षरों में)

en: %page_author_login% - This page's author' login
hi: %page_author_login% - इस पेज के लेखक का लॉगइन

en: %page_author_nicename% - This page's author' nicename
hi: %page_author_nicename% -  इस पेज के लेखक का उपनाम

en: %page_title% - The original title of the page
hi: %page_title% - पेज का वास्तविक शीर्षक

en: %post_author_firstname% - This post's author' first name (capitalized)
hi: %post_author_firstname% - इस पोस्ट के लेखक का पहला नाम (बड़े अक्षरों में)

en: %post_author_lastname% - This post's author' last name (capitalized)
hi: %post_author_lastname% - इस पोस्ट के लेखक का अंतिम नाम (बड़े अक्षरों में)

en: %post_author_login% - This post's author' login
hi: %post_author_login% - इस पोस्ट का लेखक लॉगइन

en: %post_author_nicename% - This post's author' nicename
hi: %post_author_nicename% - इस पोस्ट के लेखक का उपनाम

en: %post_title% - The original title of the post
hi: %post_title% - पोस्ट का वास्तविक टाइटल

en: %post_title% - The original title of the post.
hi: %post_title% - पोस्ट का वास्तविक टाइटल।

en: %request_url% - The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
hi: %request_url% - वास्तविक URL path, जैसे "/url-that-does-not-exist/"

en: %request_words% - The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
hi: %request_words% -  मनुष्य के पढ़ने योग्य फॉर्म में URL path, जैसे "Url मौजूद नहीं है"

en: %s Plugin Options
hi: %s प्लगइन विकल्प

en: %s Upgrade%s to All in One SEO Pack Pro for increased SEO compatibility for your products.
hi: अपने उत्पादों के लिए ज्यादा SEO संगतता के लिए All in One SEO Pack Pro के लिए %s अपग्रेड %s करें।

en: %s has checked for updates.
hi: %s ने अपडेट की जांच की है।

en: %search% - What was searched for
hi: %search% - किसके लिए खोज की गयी थी

en: %tag% - The name of the tag
hi: %tag% - टैग का नाम

en: %taxonomy_description% - The description of the taxonomy
hi: %taxonomy_description% - टैक्सोनॉमी का विवरण

en: %taxonomy_title% - The original title of the taxonomy
hi: %taxonomy_title% - टैक्सोनॉमी का वास्तविक शीर्षक

en: %wp_title% - The original wordpress title, e.g. post_title for posts
hi: %wp_title% - वास्तविक wordpress टाइटल, जैसे, पोस्ट के लिए post_title

en: %year% - The original archive year given by wordpress, e.g. "2007"
hi: %year% - wordpress द्वारा दिया गया वास्तविक आर्काइव वर्ष, जैसे "2007"

en: .htaccess editor
hi: .htaccess एडिटर

en: 404 Title Format:
hi: 404 शीर्षक फॉर्मेट:

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%s"</b>, On Line: <b>%s</b>
hi: <b>चेतावनी:</b> लाइन मैच नहीं हुई: <b>"%s"</b>, On Line: <b>%s</b>

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
hi: <b>चेतावनी:</b> यह निम्नलिखित पोस्ट नहीं मिल सका: <b>"%s"</b>

en: <p>Analyzing records in a %s to %s conversion&hellip;
hi: <p>%s से %s परिवर्तन में रिकॉर्ड विश्लेषण हो रहा है;

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
hi: इस पेज के लिए आपके सबसे महत्वपूर्ण कीवर्ड्स की कॉमा द्वारा अलग की गयी सूची जिसे मेटा कीवर्ड्स के रूप में लिखा जायेगा।

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
hi: एक कस्टम टाइटल जो इस पेज के लिए टाइटल टैग में दिखाई देता है।

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
hi: सर्च इंजन परिणामों में यह पेज कैसे दिखाई दे सकता है उसका प्रीव्यू।

en: About
hi: के बारे में

en: Access our Premium Support Forums
hi: हमारे प्रीमियम सपोर्ट फोरम एक्सेस करें

en: Activate this feature to add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website/blog and Facebook, Twitter, and Google+.
hi: अपने वेबसाइट/ब्लॉग और Facebook, Twitter, और Google+ के बीच प्रत्यक्ष इंटीग्रेशन प्रदान करने के लिए अपनी साइट पर सोशल मेटा डेटा जोड़ने के लिए इस सुविधा को सक्रिय करें।

en: Active Theme
hi: सक्रिय थीम

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Actor
hi: अभिनेता

en: Add Rule
hi: नियम जोड़ें

en: Add URL
hi: URL जोड़ें

en: Add URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), one per line.
hi: यहाँ अपनी वेबसाइट के सोशल प्रोफाइल के लिए URLs जोड़ें (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), एक प्रति लाइन।

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
hi: यहाँ ट्रैक करने के लिए अतिरिक्त डोमेन की सूची जोड़ें। http://. के बिना प्रति लाइन एक डोमेन नाम डालें।

en: Add markup to display the Google Sitelinks Search Box next to your search results in Google.
hi: Google में अपने सर्च परिणामों के बगल में दिए गए Google साइटलिंक्स सर्च बॉक्स को प्रदर्शित करने के लिए मार्कअप जोड़ें।

en: Add markup to tell Google the preferred name for your website.
hi: Google को अपनी वेबसाइट के लिए पसंदीदा नाम बताने के लिए मार्कअप जोड़ें।

en: Add the name of the person or organization who owns these profiles.
hi: ये प्रोफाइल जिनके हैं उस व्यक्ति या संस्था का नाम जोड़िये।

en: Additional Blog Page Headers:
hi: अतिरिक्त ब्लॉग पेज हेडर:

en: Additional Domains:
hi: अतिरिक्त डोमेन:

en: Additional Front Page Headers:
hi: अतिरिक्त फ्रंट पेज हेडर:

en: Additional Page Headers:
hi: अतिरिक्त पेज हेडर:

en: Additional Pages
hi: अतिरिक्त पेज

en: Additional Post Headers:
hi: अतिरिक्त पोस्ट हेडर:

en: Advanced Analytics Options:
hi: उन्नत विश्लेषिकी विकल्प:

en: Advanced Authorship Options:
hi: उन्नत ऑथरशिप विकल्प:

en: Advanced Settings
hi: उन्नत सेटिंग्स

en: Album
hi: एल्बम

en: All Post Types
hi: सभी पोस्ट टाइप

en: All Taxonomies
hi: सभी टैक्सोनॉमी

en: All donations support continued development of this free software.
hi: सभी डोनेशन इस मुफ्त सॉफ्टवेयर के निरंतर विकास को सपोर्ट करते हैं।

en: All in One SEO Options Updated.
hi: All in One SEO विकल्प अपडेट किये गए।

en: All in One SEO Pack Pro Debug Info
hi: ऑल इन वन एस.ई.ओ. पॅक प्रो. डीबग के लिए जानकारी

en: All in One SEO Pack has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site.  You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
hi: All in One SEO Pack को पता चला है कि कोई प्लगइन(s) या थीम भी आपकी साइट पर सोशल मेटा टैग्स आउटपुट कर रहे हैं। आप अपनी साइट के सोर्स कोड में इस सोशल मेटा को देख सकते हैं (सोर्स कोड देखने के लिए निर्देशों के लिए अपनी ब्राउज़र सहायता को चेक करें)।

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
hi: All in One SEO प्रो प्लगइन चेंजलॉग

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
hi: All in One SEO प्रो प्लगइन सपोर्ट फोरम

en: All in One SEO has been deactivated
hi: All in One SEO निष्क्रिय हो गया है

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
hi: आपको एक साइटमैप में पोस्ट की अधिकतम संख्या (50,000 तक) निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है।

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
hi: आपके लेखकों को उनके लेखों के लिए ओपनग्राफ मेटा पर कंटेंट लेखक के रूप में उनके Facebook पेजों के द्वारा पहचाने जाने की अनुमति देता है।

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
hi: आपके लेखकों को उनके पोस्ट के लिए Twitter कार्ड्स पर कंटेंट निर्माताओं के रूप में उनके Twitter यूजरनेम के द्वारा पहचाने जाने की अनुमति देता है।

en: Amazon Wishlist
hi: Amazon विशलिस्ट

en: Analysis Results
hi: विश्लेषण परिणाम

en: Analyze
hi: विश्लेषण करें

en: Anonymize IP Addresses:
hi: IP पतों को अनाम करें:

en: Apache module %s is required!
hi: अपाचे मॉड्यूल %s आवश्यक है!

en: Archive Title Format:
hi: टाइटल फॉर्मेट आर्काइव करें:

en: Are the social profile links for your website for a person or an organization?
hi: आपकी वेबसाइट के लिए सोशल प्रोफाइल लिंक्स किसी व्यक्ति के लिए हैं या संस्था के लिए?

en: Article
hi: आर्टिकल

en: Article Section
hi: आर्टिकल सेक्शन

en: Article Tags
hi: आर्टिकल टैग्स

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
hi: जैसा कि नाम से पता चलता है, यह आपके होमपेज का मेटा टाइटल होगा। यह किसी भी अन्य विकल्प से स्वतंत्र होता है। सेट ना होने पर, डिफ़ॉल्ट साइट टाइटल (WordPress में सेटिंग्स, सामान्य, साइट टाइटल के अंदर मिलता है) का प्रयोग किया जायेगा।

en: Associated Name
hi: सम्बद्ध नाम

en: Athlete
hi: एथलीट

en: Author
hi: लेखक

en: Author Archive Title Format:
hi: टाइटल फॉर्मेट लेखक आर्काइव करें:

en: Auto
hi: ऑटो

en: Autogenerate Descriptions:
hi: विवरण ऑटोजनरेट करें:

en: Autogenerate OG Descriptions
hi: ऑटोजनरेट OG विवरण

en: Automatically Generate Article Tags
hi: स्वचालित रूप से आर्टिकल टैग्स जनरेट करें

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
hi: प्रदान नहीं किये जाने पर Facebook टाइप आर्टिकल के लिए स्वचालित रूप से आर्टिकल टैग्स जनरेट करता है।

en: Avoid Using The Excerpt In Descriptions:
hi: विवरणों में उद्धरण के प्रयोग से बचें:

en: Bad Bot Blocker
hi: बैड बॉट ब्लॉकर

en: Band
hi: बैंड

en: Bar
hi: बार

en: Before performing an import, we strongly recommend that you make a backup of your site. We use and recommend %s BackupBuddy %s for backups.
hi: यह अत्यधिक आवश्यक है कि कोई भी इंपोर्ट करने से पहले आप अपनी साइट का बैकअप बना लें। बैकअप करने के लिए हम आपको %s BackupBuddy %s का सुझाव देते हैं।

en: Bing Webmaster Center:
hi: Bing वेबमास्टर सेंटर:

en: Block Bad Bots using .htaccess
hi: .htaccess के प्रयोग से खराब बॉट्स ब्लॉक करें

en: Block Bad Bots using HTTP
hi: HTTP के प्रयोग से खराब बॉट्स ब्लॉक करें।

en: Block Referral Spam using HTTP
hi: HTTP के प्रयोग से रेफरल स्पैम ब्लॉक करें

en: Block Referral Spam using HTTP.
hi: HTTP के प्रयोग से रेफरल स्पैम ब्लॉक करें।

en: Block bad robots via Apaache .htaccess rules. Warning: this will change your web server configuration, make sure you are able to edit this file manually as well.
hi: Apaache .htaccess नियमों के माध्यम से खराब रोबोट्स को ब्लॉक करें। चेतावनी: यह आपके वेब सर्वर कॉन्फ़िगरेशन को बदल देगा, इस बात का ध्यान रखें कि आप इस फाइल को मैन्युअल रूप से भी एडिट करने में सक्षम हों।

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
hi: उन यूजर एजेंट्स के अनुरोधों को ब्लॉक करें जिन्हें 503 के साथ ठीक प्रकार से काम ना करने के लिए जाना जाता है।

en: Blocked bot with IP %s -- matched referer %s found in blocklist.
hi: IP %s के साथ प्रतिबंधित बॉट -- ब्लॉकलिस्ट में मैच किया हुआ रेफरर %s मिला।

en: Blocked bot with IP %s -- matched user agent %s found in blocklist.
hi: IP %s के साथ प्रतिबंधित बॉट -- ब्लॉकलिस्ट में मैच किया हुआ यूजर एजेंट %s मिला।

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Blog on front page detected, suggested Facebook Object Type is 'blog'.
hi: फ्रंट पेज पर ब्लॉग का पता चला है, अनुशंसित फेसबुक ऑब्जेक्ट टाइप है 'ब्लॉग'।

en: Book
hi: किताब

en: Cafe
hi: कैफे

en: Cancel
hi: कैंसिल करें

en: Canonical URLs:
hi: कैनोनिकल URLs:

en: Capitalize Category Titles:
hi: श्रेणी शीर्षकों को बड़े अक्षरों में रखें:

en: Capitalize Tag and Search Titles:
hi: टैग और खोज शीर्षकों को कैपिटलाइज़ करें:

en: Category Title Format:
hi: श्रेणी टाइटल फॉर्मेट:

en: Cause
hi: कारण

en: Check For Updates
hi: अपडेट की जांच करें

en: Check this and All in One SEO Pack will create a log of important events (all-in-one-seo-pack.log) in its plugin directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
hi: इसे चेक करें और All in One SEO Pack अपनी प्लगइन डायरेक्टरी में महत्वपूर्ण इवेंट्स का रिकॉर्ड बनाएगा जो डिबगिंग में सहायता कर सकता है। इस बात ध्यान रखें कि यह डायरेक्टरी राइट करने योग्य हो।

en: Check this and Category Titles will have the first letter of each word capitalized.
hi: इसे चेक करें और श्रेणी शीर्षकों के प्रत्येक शब्द का पहला अक्षर बड़े अक्षर में होगा।

en: Check this and Search Page Titles and Tag Page Titles will have the first letter of each word capitalized.
hi: इसे चेक करें और सर्च पेज शीर्षकों और टैग पेज शीर्षकों के प्रत्येक शब्द का पहला अक्षर बड़े अक्षर में होगा।

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
hi: इसे चेक करें और कंटेंट से ऑटो-जनरेट किये गए विवरणों के लिए शार्टकोड कार्यान्वित होंगे।

en: Check this and your Meta Descriptions will be auto-generated from your excerpt or content.
hi: इसे चेक करें और आपके मेटा विवरण आपके उद्धरण या कंटेंट से ऑटो-जनरेट कर दिए जायेंगे।

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
hi: इसे चेक करें और आपके मेटा विवरण पेज 2 या बाद के पृष्ठांकित कंटेंट से हटा दिए जायेंगे।

en: Check this and your Meta Descriptions won't be generated from the excerpt.
hi: इसे चेक करें और आपके मेटा विवरण उद्धरण से जनरेट नहीं किये जायेंगे।

en: Check this and your Open Graph descriptions will be auto-generated from your content.
hi: इसे चेक करें और आपका ओपन ग्राफ विवरण आपके कंटेंट से ऑटो-जनरेट हो जायेगा।

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for this page.
hi: Yahoo! को इस पेज के लिए Yahoo! डायरेक्टरी से विवरणों का प्रयोग नहीं करने के लिए बताने के लिए इस बॉक्स को चेक करें।

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for your entire site.
hi: Yahoo! को अपनी पूरी साइट के लिए Yahoo! डायरेक्टरी से विवरणों का प्रयोग ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
hi: सर्च इंजनों को इस पेज से लिंक्स फॉलो नहीं करने के लिए बताने के लिए इस बॉक्स को चेक करें।

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
hi: सर्च इंजनों को इस पेज को इंडेक्स नहीं करने के लिए बताने के लिए इस बॉक्स को चेक करें।

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for this page.
hi: सर्च इंजनों को इस पेज के लिए ओपन डायरेक्टरी प्रोजेक्ट से विवरणों का प्रयोग नहीं करने के लिए बताने के लिए इस बॉक्स को चेक करें।

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for your entire site.
hi: सर्च इंजनों को अपनी पूरी साइट के लिए ओपन डायरेक्टरी प्रोजेक्ट से विवरणों का प्रयोग ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
hi: यदि आप Google विश्लेषिकी से आउटबाउंड लिंक्स ट्रैक करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

en: Check this if you want to use All in One SEO Pack with any Custom Post Types on this site.
hi: यदि आप इस साइट पर किसी भी कस्टम पोस्ट टाइप के साथ All in One SEO Pack का प्रयोग करना चाहते हैं तो इसे चेक करें।

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hi: यदि आप दिए गए पोस्ट के लिए अपनी श्रेणियों को इस पोस्ट के लिए मेटा कीवर्ड्स के रूप में प्रयोग करना चाहते हैं तो इसे चेक करें (एडिट पोस्ट स्क्रीन पर आपके द्वारा निर्दिष्ट किये गए किसी भी कीवर्ड्स के अतिरिक्त)।

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
hi: यदि आप अपने पोस्ट पेज (WordPress में सेटिंग्स के अंदर, रीडिंग, फ्रंट पेज डिस्प्ले में सेट करें) और अपने आर्काइव पेजों पर अपने कीवर्ड्स को उस पेज पर दिखाए जाने वाले पोस्ट्स के कीवर्ड्स से गतिशील रूप से जनरेट कराना चाहते हैं तो इसे चेक करें। इसे चेक ना करने पर यह पोस्ट पेज के लिए एडिट पेज स्क्रीन में सेट किये गए कीवर्ड्स का प्रयोग करेगा।

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
hi: यदि आप दिए गए पोस्ट के लिए अपने टैग्स को इस पोस्ट के लिए मेटा कीवर्ड्स के रूप में प्रयोग करना चाहते हैं तो इसे चेक करें (एडिट पोस्ट स्क्रीन पर आपके द्वारा निर्दिष्ट किये गए किसी भी कीवर्ड्स के अतिरिक्त)।

en: Check this to add All in One SEO Pack to the Admin Bar for easy access to your SEO settings.
hi: अपने SEO सेटिंग्स के आसान एक्सेस के लिए All in One SEO Pack को एडमिन बार में जोड़ने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को पृष्ठांकित पेजों/पोस्ट से लिंक्स फॉलो ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को लेखक आर्काइव इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को श्रेणी आर्काइव इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को तिथि आर्काइव इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को टैग आर्काइव इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को कस्टम टैक्सोनॉमी आर्काइव पेज इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को पृष्ठांकित पेजों/पोस्ट को इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
hi: सर्च इंजनों को 404 पेज इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
hi: सर्च इंजनों को सर्च पेज इंडेक्स ना करने के लिए बताने के लिए इसे चेक करें। डुप्लीकेट कंटेंट से बचने के लिए उपयोगी।

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
hi: खराब बॉट्स को ब्लॉक करने के लिए अस्वीकृत यूजर एजेंट की सूची को एडिट करने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this to move the All in One SEO Pack menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
hi: All in One SEO Pack मेन्यू आइटम को अपने WordPress डैशबोर्ड मेन्यू के टॉप पर ले जाने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
hi: अपने विवरण को इसकी लम्बाई पर ध्यान दिए बिना छोटा होने से बचाने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this to remove the Google Plus field from the user profile screen.
hi: यूजर प्रोफाइल स्क्रीन से Google Plus फील्ड हटाने के लिए इसे चेक करें।

en: Check this to support Schema.org markup, i.e., itemprop on supported metadata.
hi: Schema.org मार्कअप को सपोर्ट करने के लिए इसे चेक करें, उदाहरण के लिए, समर्थित मेटाडेटा पर itemprop।

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
hi: XMLRPC के साथ प्रयोग के लिए आंतरिक पोस्टमेटा फील्ड अरक्षित करने के लिए इसे चेक करें। यदि आपको नहीं पता कि यह क्या है तो इसे बिना चेक किये हुए रखें।

en: Check to use advanced Google Analytics options.
hi: उन्नत Google विश्लेषिकी विकल्पों का प्रयोग करने के लिए चेक करें।

en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in All in One SEO Pack, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
hi: इस बॉक्स को चेक करने पर होम टाइटल और होम विवरण सेट का प्रयोग All in One SEO Pack, सामान्य सेटिंग्स में आपके होमपेज के लिए ओपन ग्राफ टाइटल और विवरण के रूप में होगा।

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
hi: इस विकल्प को चेक करना आपके स्टैटिक फ्रंट पेज पर टाइटल, विवरण और कीवर्ड्स सेट का प्रयोग करता है।

en: Checking this option will allow you to customize Canonical URLs for specific posts.
hi: इस विकल्प को चेक करने पर आपको विशिष्ट पोस्ट के लिए कैनोनिकल URLs कस्टमाइज करने की अनुमति मिलती है।

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
hi: इस विकल्प को चेक करने पर सभी पृष्ठांकित कंटेंट के लिए कैनोनिकल URL पहले पेज पर सेट हो जायेगा।

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
hi: ऐसे डिफ़ॉल्ट वैल्यू का चयन करिये जो आपके पोस्ट टाइप के कंटेंट को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करता है।

en: Choose platform:
hi: प्लेटफॉर्म का चयन करें:

en: City
hi: शहर

en: Click "Analyze" for a list of SEO data that can be imported into All in One SEO Pack, along with the number of records that will be imported.
hi: SEO डेटा की सूची के लिए "विश्लेषण करें" पर क्लिक करें, जिसे इंपोर्ट होने वाले कई रिकॉर्ड के साथ All in One SEO Pack में इंपोर्ट किया जा सकता है।

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
hi: इंपोर्ट करने के लिए "परिवर्तित करें" पर क्लिक करें। इंपोर्ट पूरा हो जाने के बाद ऊपर दिए गए मानदंड के आधार पर आपको सूचित कर दिया जायेगा कि कितने रिकॉर्ड इंपोर्ट हुए हैं, और कितने रिकॉर्ड नज़रअंदाज़ किये गए हैं।

en: Click for Help!
hi: सहायता के लिए क्लिक करें!

en: Click here for documentation on this setting
hi: इस सेटिंग पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Click the Optimize button below and All in One SEO Pack will analyze your Robots.txt file to make sure it complies with the standards for Robots.txt files.  The results will be displayed in a table below.
hi: नीचे दिए गए ऑप्टिमाइज़ बटन को क्लिक करें और All in One SEO Pack यह सुनिश्चित करने के लिए कि ये Robots.txt फाइल के मानकों का पालन करते हैं, आपके Robots.txt फाइल को विश्लेषित करेगा। नीचे दिए गए टेबल में परिणाम प्रदर्शित किये जाएंगे।

en: Coming Soon...
hi: जल्द ही आ रहा है...

en: Company
hi: कंपनी

en: Compatible data:
hi: संगत डेटा:

en: Connect With Google Analytics
hi: Google विश्लेषिकी से कनेक्ट करें

en: Conversion Results
hi: परिवर्तन परिणाम

en: Convert
hi: परिवर्तित करें

en: Couldn't find file %s!
hi: फाइल %s नहीं मिल सका!

en: Couldn't rename file %s!
hi: फाइल %s का नाम नहीं बदला जा सका!

en: Country
hi: देश

en: Create Compressed Sitemap
hi: कंप्रेस्ड साइटमैप बनाएं

en: Create a Robots.txt File
hi: Robots.txt फाइल बनाएं

en: Create a compressed sitemap file in .xml.gz format.
hi: .xml.gz फॉर्मेट में एक कंप्रेस्ड साइटमैप फाइल बनाएं।

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
hi: इस सुविधा के प्रयोग से विडियो साइटमैप बनाएं और प्रबंधित करें और Google, Bing/Yahoo और Ask.com पर अपना विडियो साइटमैप सबमिट करें।

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
hi: इस सुविधा का प्रयोग करके अपने XML साइटमैप्स बनाएं और मैनेज करें और Google, Bing/Yahoo और Ask.com पर अपना XML साइटमैप सबमिट करें।

en: Current File
hi: वर्तमान फाइल

en: Custom Canonical URL
hi: कस्टम कैनोनिकल URL

en: Custom Image
hi: कस्टम इमेज

en: Custom Post Type Settings
hi: कस्टम पोस्ट टाइप सेटिंग्स

en: Custom Video
hi: कस्टम वीडियो

en: Custom titles:
hi: कस्टम शीर्षक:

en: Daily
hi: प्रतिदिन

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
hi: दैनिक रूप से शेड्यूल किया गया साइटमैप चेक समाप्त हो गया है।

en: Date Archive Title Format:
hi: टाइटल फॉर्मेट तिथि आर्काइव करें:

en: Debug Log
hi: डिबग लॉग

en: Debug String
hi: स्ट्रिंग डिबग करें

en: Debug This Post
hi: इस पोस्ट को डिबग करें

en: Debug Warning: All in One SEO Pack meta data was included again from %s filter. Called %s times!
hi: डिबग चेतावनी: %s फ़िल्टर से दोबारा All in One SEO Pack मेटा डेटा को शामिल किया गया। %s बार कॉल किया गया!

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Default - nofollow
hi: डिफ़ॉल्ट - नोफॉलो

en: Default - noindex
hi: डिफ़ॉल्ट - नोइंडेक्स

en: Default - noodp
hi: डिफ़ॉल्ट - noodp

en: Default - noydir
hi: डिफ़ॉल्ट - noydir

en: Default Image
hi: डिफ़ॉल्ट इमेज

en: Default Image Height
hi: डिफ़ॉल्ट इमेज लम्बाई

en: Default Image Width
hi: डिफ़ॉल्ट इमेज चौड़ाई

en: Default OG:Image
hi: डिफ़ॉल्ट OG:इमेज

en: Default Twitter Card
hi: डिफ़ॉल्ट Twitter कार्ड

en: Default to NOFOLLOW:
hi: नोफॉलो के लिए डिफ़ॉल्ट:

en: Default to NOINDEX:
hi: नोइंडेक्स के लिए डिफ़ॉल्ट:

en: Default to NOODP:
hi: NOODP के लिए डिफ़ॉल्ट:

en: Default to NOYDIR:
hi: NOYDIR के लिए डिफ़ॉल्ट:

en: Delete Conflicting Files
hi: असंगत फाइलों को हटाएं

en: Delete Robots.txt File
hi: Robots.txt फाइल को हटाए|

en: Deleted %s.
hi: हटाया गया %s।

en: Description
hi: विवरण

en: Description Format
hi: विवरण फॉर्मेट

en: Did not notify %s about changes to your sitemap.
hi: आपके साइटमैप पर किये गए परिवर्तनों के बारे में %s को सूचित नहीं किया गया।

en: Director
hi: निर्देशक

en: Directory Path
hi: निर्देशिका(डायरेक्टरी) पाथ

en: Disable Google Analytics
hi: Google विश्लेषिकी अक्षम करें

en: Disable Google Analytics on this page.
hi: इस पेज पर Google विश्लेषिकी अक्षम करें।

en: Disable Google Plus Profile:
hi: Google Plus प्रोफाइल अक्षम करें:

en: Disable SEO on this page.
hi: इस पेज पर SEO अक्षम करें।

en: Disable on this page/post
hi: इस पेज/पोस्ट पर अक्षम करें

en: Disabled
hi: अक्षम

en: Disconnect From Google Analytics
hi: Google विश्लेषिकी से डिस्कनेक्ट करें

en: Display Advertiser Tracking:
hi: विज्ञापनदाता ट्रैकिंग प्रदर्शित करें:

en: Display Google Authorship:
hi: Google ऑथरशिप प्रदर्शित करें:

en: Display Menu At The Top:
hi: टॉप पर डिस्प्ले मेन्यू:

en: Display Menu In Admin Bar:
hi: एडमिन बार में मेन्यू प्रदर्शित करें:

en: Display Publisher Meta on Front Page:
hi: फ्रंट पेज पर प्रकाशक मेटा प्रदर्शित करें:

en: Display Settings
hi: डिस्प्ले सेटिंग्स

en: Display Sitelinks Search Box:
hi: साइटलिंक्स सर्च बॉक्स प्रदर्शित करें:

en: Disregard Changes
hi: परिवर्तनों को नज़रअंदाज़ करें

en: Do Not Override
hi: ओवरराइड ना करें

en: Documentation
hi: दस्तावेज़ीकरण

en: Don't display this page in the sitemap.
hi: साइटमैप में इस पेज को प्रदर्शित ना करें।

en: Donate
hi: डोनेट करें

en: Donate with Paypal
hi: Paypal से डोनेट करें

en: Drink
hi: पेय

en: Duplicate %s Meta
hi: डुप्लीकेट %s मेटा

en: Dynamic sitemap generation appears to be using the correct rewrite rules.
hi: गतिशील साइटमैप जनरेशन सही रीराइट नियमों का प्रयोग करता हुआ प्रतीत हो रहा है।

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
hi: गतिशील साइटमैप जनरेशन सही रीराइट नियमों का प्रयोग करता हुआ प्रतीत नहीं हो रहा है; कृपया अपनी साइट पर किसी अन्य साइटमैप प्लगइन या फंक्शनलिटी को अक्षम करें और अपने परमालिंक्स रिसेट करें।

en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives:
hi: पोस्ट पेज/ आर्काइव के लिए गतिशील रूप से कीवर्ड्स जनरेट करें:

en: Dynamically Generate Sitemap
hi: गतिशील रूप से साइटमैप जनरेट करें

en: E-mail debug information
hi: ईमेल डीबग के बारे में जानकारी

en: Edit
hi: एडिट करें

en: Edit .htaccess
hi: .htaccess एडिट करें

en: Edit Robots.txt
hi: Robots.txt एडिट करें

en: Edit SEO
hi: SEO एडिट करें

en: Edit robots.txt
hi: robots.txt एडिट करें

en: Edit your robots.txt file and your .htaccess file to fine-tune your site.
hi: अपनी साइट को फाइन ट्यून करने के लिए अपना robots.txt फाइल और .htaccess फाइल एडिट करें।

en: Enable Advanced Options:
hi: उन्नत विकल्प सक्षम करें:

en: Enable Custom Canonical URLs:
hi: कस्टम कैनोनिकल URLs सक्षम करें:

en: Enable Facebook Meta for
hi: निम्न के लिए Facebook मेटा सक्षम करें

en: Enable Sitemap Indexes
hi: साइटमैप इंडेक्सों को सक्षम करें

en: Enable this option to only allow access to your sitemap by site administrators and major search engines.
hi: केवल साइट प्रबंधकों और प्रमुख सर्च इंजनों को अपने साइटमैप के एक्सेस की अनुमति देने के लिए इस विकल्प को सक्षम करें।

en: Enable this to display advanced options for controlling Google Plus authorship information on your website.
hi: अपनी वेबसाइट पर Google Plus ऑथरशिप जानकारी को नियंत्रित करने के लिए उन्नत विकल्पों को प्रदर्शित करने के लिए इसे सक्षम करें।

en: Enabled
hi: सक्षम

en: Enhanced Ecommerce:
hi: वर्धित ईकॉमर्स:

en: Enhanced Link Attribution:
hi: वर्धित लिंक ऐट्रिब्यूशन:

en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by All in One SEO Pack.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em>  For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add forum or /forum or /forum/ or and any URL with the word "forum" in it, such as http://mysite.com/forum or http://mysite.com/forum/someforumpage here and it will be excluded from All in One SEO Pack.
hi: All in One SEO Pack द्वारा निकाले जाने के लिए यहाँ कॉमा द्वारा अलग किये गए पेजों की सूची डालें। यह ऐसे प्लगइन का प्रयोग करते समय सहायक होता है जो स्वयं अपने गैर-WordPress गतिशील पेज जनरेट करते हैं। उदाहरण: <em>/forum/, /contact/</em> जैसे, यदि आप फोरम प्लगइन द्वारा जनरेट किये गए वर्चुअल पेजों को हटाना चाहते हैं तो आपको केवल इसमें फोरम या /फोरम या /फोरम/ या "फोरम" शब्द के साथ कोई भी URL इसमें जोड़ने की जरुरत होती है, जैसे http://mysite.com/forum या http://mysite.com/forum/someforumpage और इसे All in One SEO Pack से निकाल दिया जायेगा।

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Don\'t stuff everything in here.
hi: अपनी साइट के लिए सबसे ज्यादा महत्वपूर्ण कीवर्ड्स की कॉमा द्वारा अलग की गयी सूची डालें जिसे आपके होमपेज पर मेटा कीवर्ड्स के रूप में लिखा जायेगा। यहाँ पर सबकुछ ना डालें।

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
hi: WordPress द्वारा पहले से मैनेज नहीं किये गए अपने साइटमैप के लिए किसी भी अतिरिक्त लिंक्स के लिए नीचे जानकारी डालें।

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
hi: यहाँ अपनी वेबसाइट के साथ सम्बद्ध Twitter यूजरनेम डालें।

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
hi: अपने ओपन ग्राफ इमेज के लिए पिक्सेल (i.e. 600) में लम्बाई डालिये।

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
hi: अपने ओपन ग्राफ वीडियो के लिए पिक्सेल (i.e. 600) में लम्बाई डालिये।

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
hi: पेजों या पोस्ट पर ओपन ग्राफ इमेज निर्दिष्ट करने के लिए फील्ड का प्रयोग करने के लिए कस्टम फील्ड (या कॉमा से अलग करके एकाधिक फिल्ड नाम डालें) का नाम डालें।

en: Enter the name of your website here.
hi: यहाँ अपनी वेबसाइट का नाम डालें।

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
hi: अपने ओपन ग्राफ इमेज के लिए पिक्सेल (i.e. 600) में चौड़ाई डालिये।

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
hi: अपने ओपन ग्राफ वीडियो के लिए पिक्सेल (i.e. 600) में चौड़ाई डालिये।

en: Enter your Facebook Admin ID here. Information about how to get your Facebook Admin ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains
hi: यहाँ अपनी Facebook एडमिन ID डालें। अपनी Facebook एडमिन ID कैसे पाएं इसके बारे में आपको  https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains पर जानकारी प्राप्त हो सकती है।

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains
hi: यहाँ अपनी Facebook ऐप ID डालें। अपनी Facebook ऐप ID कैसे पाएं इसके बारे में आपको https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains पर जानकारी प्राप्त हो सकती है।

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
hi: Google विश्लेषिकी के प्रयोग से अपनी साइट पर विजिटर के व्यवहार को ट्रैक करने के लिए यहाँ अपनी Google विश्लेषिकी ID डालें।

en: Enter your Google+ Profile URL here to add the rel=“author” tag to your site for Google authorship. It is recommended that the URL you enter here should be your personal Google+ profile.  Use the Advanced Authorship Options below if you want greater control over the use of authorship.
hi: Google ऑथरशिप के लिए अपनी साइट पर rel=“author” टैग जोड़ने के लिए यहाँ अपना Google+ प्रोफाइल URL डालें। यह अनुशंसित है कि आप यहाँ जो URL डालते हैं वो आपका निजी Google+ प्रोफाइल होना चाहिए। यदि आप ऑथरशिप के प्रयोग पर ज्यादा नियंत्रण चाहते हैं तो नीचे दिए गए उन्नत ऑथरशिप विकल्पों का प्रयोग करें।

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
hi: अपना कुकी डोमेन सेट करने के लिए http:// के बिना अपना डोमेन नाम डालें।

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
hi: अपनी साइट को Bing वेबमास्टर टूल्स से सत्यापित करने के लिए यहाँ अपना सत्यापन कोड डालें। <br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>इस सेटिंग्स पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
hi: अपनी साइट को Google वेबमास्टर टूल्स से सत्यापित करने के लिए यहाँ अपना सत्यापन कोड डालें। <br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>इस सेटिंग्स पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
hi: अपनी साइट को Pinterest से सत्यापित करने के लिए यहाँ अपना सत्यापन कोड डालें।<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>इस सेटिंग्स पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें</a>

en: Entries from these categories will be excluded from the sitemap.
hi: इन श्रेणियों की प्रविष्टियों को साइटमैप से निकाल दिया जायेगा।

en: Episode
hi: एपिसोड

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
hi: त्रुटि: जमा करने से पहले एक ई-मेल पता दर्ज करें।

en: Everywhere Else
hi: और हर जगह

en: Exclude From Sitemap
hi: साइटमैप से निकालें

en: Exclude Pages:
hi: पेजों को निकालें:

en: Exclude Users From Tracking:
hi: प्रयोगकर्ताओं को ट्रैकिंग से हटाएं:

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
hi: रोल से ट्रैक करते हुए Google विश्लेषिकी से लॉग इन किये गए प्रयोगकर्ताओं को निकालता है।

en: Exclude site from Yahoo! Directory:
hi: Yahoo! डायरेक्टरी से साइट निकालें:

en: Exclude site from the Open Directory Project:
hi: ओपन डायरेक्टरी प्रोजेक्ट से साइट निकालें:

en: Excluded Categories
hi: हटाई गयी श्रेणियाँ

en: Excluded Items
hi: हटाये गए आइटम

en: Excluded Pages
hi: हटाये गए पेज

en: Export
hi: निर्यात

en: Export Post Types:
hi: पोस्ट टाइप एक्सपोर्ट करें:

en: Export Settings
hi: सेटिंग्स एक्सपोर्ट करें

en: Exports and imports your All in One SEO Pack plugin settings.
hi: आपके All in One SEO Pack प्लगइन सेटिंग्स को एक्सपोर्ट और इम्पोर्ट करता है।

en: Facebook Admin ID
hi: Facebook एडमिन ID

en: Facebook App ID
hi: फ़ेसबूक एप आईडी

en: Facebook Debug
hi: Facebook डिबग

en: Facebook Object Type
hi: Facebook ऑब्जेक्ट टाइप

en: Facebook Settings
hi: Facebook सेटिंग्स

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, error code %s.
hi: %s पर आपके साइटमैप के लिए किये गए परिवर्तनों के बारे में %s को सूचित करने में विफल हुए, त्रुटि कोड %s।

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, unable to access via wp_remote_get().
hi: %s पर आपके साइटमैप के लिए किये गए परिवर्तनों के बारे में %s को सूचित करने में विफल हुए, wp_remote_get() के माध्यम से एक्सेस करने में अक्षम।

en: Failed to send to %s.
hi: %s को भेजने में असफल रहा|

en: Failed to update .htaccess rules!
hi: .htaccess नियम अपडेट करने में विफल हुए।

en: Feature Manager
hi: फीचर मैनेजर

en: Featured Image
hi: विशेष चित्र

en: File Editor
hi: फाइल एडिटर

en: Filename Prefix
hi: फाइलनेम प्रीफिक्स

en: Finished scanning posts
hi: पोस्ट के लिए स्कैन समाप्त

en: First Attached Image
hi: पहला अटैच किया गया इमेज

en: First Available Image
hi: पहला उपलब्ध इमेज

en: First Image In Content
hi: कंटेंट में पहला इमेज

en: Follow us on Facebook
hi: हमें Facebook पर फॉलो करें

en: Follow us on Twitter
hi: हमें Twitter पर फॉलो करें

en: Food
hi: भोजन

en: Force Rewrites:
hi: फोर्स रीराइट:

en: Form submission error: verification check failed.
hi: फार्म जमा करने में त्रुटि: सत्यापन की जाँच विफल रही|

en: Frequencies
hi: आवृत्तियाँ

en: Front Page
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Game
hi: गेम

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Generate Robots.txt
hi: Robots.txt उत्पन्न करें|

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
hi: अपनी साइट के माध्यम से सर्च इंजनों को गाइड करने के लिए अपना robots.txt उत्पन्न और सत्यापित करें।

en: Getting started? Read the Beginners Guide
hi: शुरू कर रहे हैं? नए प्रयोगकर्ताओं के लिए गाइड पढ़ें

en: Google Analytics
hi: Google विश्लेषिकी

en: Google Analytics ID:
hi: Google विश्लेषिकी ID:

en: Google Plus Default Profile:
hi: Google Plus डिफ़ॉल्ट प्रोफाइल:

en: Google Settings
hi: Google सेटिंग्स

en: Google Webmaster Tools:
hi: Google वेबमास्टर टूल्स:

en: Government
hi: सरकार

en: Help
hi: सहायता

en: Home Article Tags
hi: होम आर्टिकल टैग्स

en: Home Description
hi: होम विवरण

en: Home Description:
hi: होम विवरण

en: Home Image
hi: होम इमेज

en: Home Keywords (comma separated):
hi: होम कीवर्ड्स (कॉमा से अलग किये गए):

en: Home Page Settings
hi: होम पेज सेटिंग्स

en: Home Page Title Format:
hi: होम पेज टाइटल फॉर्मेट:

en: Home Title
hi: होम टाइटल

en: Home Title:
hi: होम टाइटल:

en: Home URL
hi: होम यूआरएल

en: Hotel
hi: होटल

en: I enjoy this plugin and have made a donation:
hi: मुझे यह प्लगइन पसंद है और मैंने डोनेशन दे दिया है:

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
hi: चेक होने पर, साइटमैप पर केवल वही पोस्ट प्रदर्शित होंगे जिनमें विडियो होगा।

en: Image
hi: छवि

en: Image From Custom Field
hi: कस्टम फील्ड से इमेज

en: Image SEO
hi: इमेज SEO

en: Image Settings
hi: इमेज सेटिंग्स

en: Import
hi: आयात

en: Import SEO Data
hi: SEO डेटा इंपोर्ट करें

en: Import SEO Settings
hi: SEO सेटिंग्स इंपोर्ट करें

en: Import SEO data from:
hi: निम्न से SEO डेटा इंपोर्ट करें:

en: Importer & Exporter
hi: इम्पोर्टर और एक्सपोर्टर

en: Include Author Archives in your sitemap.
hi: अपने साइटमैप में लेखक आर्काइव शामिल करें।

en: Include Author Pages
hi: लेखक पेज शामिल करें

en: Include Date Archive Pages
hi: तिथि आर्काइव पेज शामिल करें

en: Include Date Archives in your sitemap.
hi: अपने साइटमैप में तिथि आर्काइव शामिल करें।

en: Insert time
hi: समय डालें

en: Join Our Mailing List
hi: हमारा मेलिंग लिस्ट ज्वॉइन करिये

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
hi: टिप्स, ट्रिक्स और WordPress सीक्रेट्स के लिए हमारे मेलिंग लिस्ट में शामिल होइए।

en: Keyword Settings
hi: कीवर्ड सेटिंग्स

en: Keywords (comma separated)
hi: कीवर्ड्स (कॉमा से अलग किये हुए)

en: Landmark
hi: लैंडमार्क

en: Last Modified
hi: अंतिम संशोधित

en: Last modified date of the page.
hi: पेज की अंतिम संशोधित तिथि।

en: Legend
hi: लीजेंड

en: License Key is not set yet or invalid.
hi: लाइसेंस कुंजी अभी तक सेट नहीं है या अमान्य है।

en: License Key:
hi: लाइसेंस कुंजी:

en: Link From Virtual Robots.txt
hi: वर्चुअल Robots.txt से लिंक

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
hi: आपकी वेबसाइट से सम्बद्ध लेखों को Facebook पेज से लिंक करता है।

en: Log Of Blocked Bots
hi: प्रतिबंधित बॉट्स के लॉग

en: Log and show recent requests from blocked bots.
hi: लॉग करें और प्रतिबंधित बॉट्स से नए अनुरोधों को प्रदर्शित करें।

en: Log important events:
hi: महत्वपूर्ण इवेंट लॉग करें:

en: MYSQL Version
hi: MYSQL संस्करण

en: Main Settings
hi: मुख्य सेटिंग्स

en: Manage Licenses
hi: लाइसेंस प्रबंधित करें

en: Manually set the %s of your %s.
hi: अपने %s के %s को मैन्युअल रूप से सेट करें।

en: Manually set the frequency for the
hi: निम्न के लिए मैन्युअल रूप से आवृत्ति सेट करें

en: Manually set the priority for the
hi: निम्न के लिए मैन्युअल रूप से प्राथमिकता सेट करें

en: Maximum Posts Per Sitemap
hi: प्रति साइटमैप अधिकतम पोस्ट

en: Media / Attachments
hi: मीडिया/अटैचमेंट

en: Memory usage
hi: मेमोरी का प्रयोग

en: Menu Label
hi: मेन्यू लेबल

en: Monthly
hi: मासिक

en: More Information
hi: और अधिक जानकारी

en: Movie
hi: मूवी

en: Multisite
hi: मल्टीसाइट

en: Musician
hi: संगीतकार

en: My Amazon Wish List
hi: मेरा Amazon विश लिस्ट

en: N/A
hi: अनुपलब्ध

en: Never Shorten Long Descriptions:
hi: लम्बे विवरणों को कभी भी छोटा ना करें:

en: New in 2.3: improved support for taxonomies and a Video Sitemap module; enable modules from our feature manager! And please review your settings, we have added some new ones!
hi: 2.3 में नया: टैक्सोनॉमी और विडियो साइटमैप के लिए बेहतर सपोर्ट; हमारे सुविधा प्रबंधक से मॉड्यूल्स सक्षम करें! और कृपया अपनी सेटिंग्स देखें, हमने कुछ नयी सुविधाएं जोड़ीं हैं!

en: No
hi: नहीं

en: No Pagination for Canonical URLs:
hi:  कैनोनिकल URLs के लिए कोई पृष्ठांकन नहीं:

en: No Schedule
hi: कोई शेड्यूल नहीं

en: No duplicate meta tags found.
hi: कोई डुप्लीकेट मेटा टैग्स नहीं मिले।

en: No limit
hi: कोई सीमा नहीं

en: No requests yet.
hi: अभी तक कोई अनुरोध नहीं।

en: No rules to update!
hi: अपडेट करने के लिए कोई नियम नहीं हैं!

en: Noindex Settings
hi: नोइंडेक्स सेटिंग्स

en: Noindex Sitemap file
hi: नोइंडेक्स साइटमैप फाइल

en: Non Profit
hi: गैर लाभ

en: Not set
hi: सेट नहीं

en: Note that this is all about the title tag. This is what you see in your browser's window title bar. This is NOT visible on a page, only in the title bar and in the source code. If enabled, all page, post, category, search and archive page titles get rewritten. You can specify the format for most of them. For example: Using the default post title format below, Rewrite Titles will write all post titles as 'Post Title | Blog Name'. If you have manually defined a title using All in One SEO Pack, this will become the title of your post in the format string.
hi: इस बात का ध्यान रखें कि यह केवल टाइटल टैग के बारे में है। आप अपने ब्राउज़र के विंडो टाइटल बार में यह देखते हैं। यह पेज पर दिखाई नहीं देता बल्कि केवल टाइटल बार और सोर्स कोड में दिखाई देता है। सक्षम करने पर सभी पेज, पोस्ट, श्रेणी, सर्च और आर्काइव पेज टाइटल दोबारा लिखे जाते हैं। आप उनमें से ज्यादातर के लिए फॉर्मेट दर्शा सकते हैं। उदाहरण के लिए: नीचे डिफ़ॉल्ट पोस्ट टाइटल का प्रयोग करने पर, टाइटल दोबारा लिखें सभी पोस्ट के टाइटल को  'पोस्ट शीर्षक| ब्लॉग नाम' के रूप में लिखेगा। यदि आपने All in One SEO Pack के प्रयोग से मैन्युअल रूप से एक टाइटल निर्दिष्ट किया है तो फॉर्मेट स्ट्रिंग में यह आपके पोस्ट का टाइटल बन जायेगा।

en: Note: If General Settings is checked, the General Settings, the Feature Manager settings, and the following currently active modules will have their settings data exported:
hi: नोट: यदि सामान्य सेटिंग्स को चेक किया गया है तो सामान्य सेटिंग्स, फीचर मैनेजर सेटिंग्स और वर्तमान में सक्रिय निम्नलिखित सक्रिय मॉड्यूल्स का सेटिंग्स डेटा एक्सपोर्ट कर दिया जायेगा:

en: Note: you are using dynamic sitemap generation to keep your sitemap current; this will not generate a static sitemap file.
hi: नोट: अपना साइटमैप नया रखने के लिए आप गतिशील साइटमैप जनरेशन का प्रयोग कर रहे हैं; यह स्टैटिक साइटमैप फाइल जनरेट नहीं करेगा।

en: Notice:
hi: नोटिस:

en: Notify Bing
hi: Bing को सूचित करें

en: Notify Bing when you update your sitemap settings.
hi: आपकी साइटमैप सेटिंग्स अपडेट होने पर Bing को सूचित करता है।

en: Notify Google
hi: Google को सूचित करें

en: Notify Google when you update your sitemap settings.
hi: आपकी साइटमैप सेटिंग्स अपडेट होने पर Google को सूचित करता है।

en: Notify search engines daily, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
hi: सर्च इंजनों को हर दिन सूचित करता है और प्रयोग में होने पर प्रतिदिन स्टैटिक साइटमैप को भी अपडेट करता है। (यह WP-Cron का प्रयोग करता है, इसलिए यह ध्यान रखिये कि यह आपके सर्वर पर भी ठीक प्रकार से काम कर रहा हो)

en: Object Type
hi: ऑब्जेक्ट टाइप

en: Off
hi: ऑफ

en: On
hi: ऑन

en: Once Monthly
hi: मासिक रूप से एक बार

en: Once Weekly
hi: साप्ताहिक रूप से एक बार

en: Operating System
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

en: Optimize
hi: ऑप्टिमाइज़ करें

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
hi: SEO से संबंधित प्रदर्शन ऑप्टिमाइज़ करें और अपने सिस्टम के स्टेटस की जांच करें।

en: Optimize your Robots.txt File
hi: अपना Robots.txt फाइल ऑप्टिमाइज़ करें

en: Options Reset.
hi: विकल्प रीसेट करें।

en: Organization
hi: संस्था

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
hi: आपके साइटमैप में साइटमैप प्रविष्टियों को अलग-अलग फाइलों में व्यवस्थित करता है। इसे केवल तभी सक्षम करें यदि आपकी साइट में 50,000 से ज्यादा URLs हैं या यदि फाइल की साइज 5MB से ज्यादा हैं।

en: Out-of-the-box SEO for your WordPress blog. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. Almost 30 million downloads since 2007.
hi: आपके WordPress ब्लॉग के लिए बेहतरीन SEO। XML साइटमैप, कस्टम पोस्ट टाइप के लिए SEO, ब्लॉग या बिज़नेस साइटों के लिए SEO, ई-कॉमर्स साइटों के लिए SEO, एवं और अधिक सुविधाएं। 2007 से लगभग 30 लाख डाउनलोड।

en: Override the canonical URLs for this post.
hi: इस पोस्ट के लिए कैनोनिकल URLs ओवरराइड करें।

en: PHP Exif support
hi: PHP Exif सपोर्ट

en: PHP IPTC support
hi: PHP IPTC सहायता

en: PHP Max Post Size
hi: PHP अधिकतम पोस्ट साइज

en: PHP Max Script Execute Time
hi: PHP अधिकतम स्क्रिप्ट निष्पादन समय

en: PHP Max Upload Size
hi: PHP अधिकतम अपलोड साइज

en: PHP Memory Limit
hi: PHP मेमोरी लिमिट

en: PHP Safe Mode
hi: PHP सेफ मोड

en: PHP Version
hi: PHP संस्करण

en: PHP XML support
hi: PHP XML सहायता

en: Page Frequency
hi: पेज आवृत्ति

en: Page Priority
hi: पेज प्राथमिकता

en: Page Title Format:
hi: पेज टाइटल फॉर्मेट:

en: Page URL
hi: पेज URL

en: Paged Format:
hi: पृष्ठांकित फॉर्मेट:

en: Paginate Sitemap Indexes
hi: साइटमैप इंडेक्सों को पृष्‍ठांकित करें

en: Performance
hi: प्रदर्शन

en: Person
hi: व्यक्ति

en: Person or Organization?
hi: व्यक्ति या संस्था?

en: Pinterest Site Verification:
hi: Pinterest साइट सत्यापन:

en: Places a link to the sitemap file in your virtual Robots.txt file which WordPress creates.
hi: WordPress द्वारा बनाये गए अपने वर्चुअल Robots.txt फाइल के अंदर साइटमैप फाइल के लिए एक लिंक स्थापित करें।

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
hi: अपने वर्चुअल Robots.txt फाइल के अंदर अपने Sitemap.xml के लिए एक लिंक स्थापित करें।

en: Please Note:
hi: कृपया ध्यान दें:

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
hi: अपना सोशल मेटा डिबग करने के लिए इनका प्रयोग करने में सहायता पाने के लिए प्रत्येक टूल के लिए डॉक्यूमेंट को रेफर करें।

en: Please review your settings below and click %s to build your sitemap; then, %s.
hi: कृपया नीचे अपनी सेटिंग्स को रिव्यु करें और अपना साइटमैप बनाने के लिए %s क्लिक करें; इसके बाद, %s।

en: Please wait...
hi: कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Politician
hi: राजनीतिज्ञ

en: Post
hi: पोस्ट

en: Post Author Image
hi: पोस्ट ऑथर इमेज

en: Post Title Format:
hi: पोस्ट टाइटल फॉर्मेट:

en: Post Types
hi: पोस्ट टाइप

en: Potential conflict with unknown file %s.
hi: अज्ञात फाइल %s के साथ संभावित असंगतता।

en: Press the Scan button to scan your posts for videos! Do this if video content from a post or posts is not showing up in your sitemap.
hi: विडियो के लिए अपने पोस्ट स्कैन करने के लिए स्कैन करें बटन दबाएँ! यदि आपके साइटमैप में पोस्ट या पोस्ट्स के विडियो कंटेंट प्रदर्शित नहीं हो रहे हैं तो यह करें।

en: Press the connect button to connect with Google Analytics; or if already connected, press the disconnect button to disable and remove any stored analytics credentials.
hi: Google विश्लेषिकी से जुड़ने के लिए कनेक्ट बटन दबाएं; या यदि पहले से कनेक्ट हैं तो किसी भी संग्रहित विश्लेषिकी क्रेडेंशियल्स को अक्षम करने के लिए या हटाने के लिए डिस्कनेक्ट बटन दबाएं।

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
hi: Facebook को इस पेज को दोबारा लाने और डिबग करने के लिए यह बटन दबाएं।

en: Preview Snippet
hi: स्निपेट प्रीव्यू करें

en: Priorities
hi: प्राथमिकताएं

en: Privacy Settings
hi: प्राइवेसी सेटिंग्स

en: Pro Version
hi: प्रो संस्करण

en: Pro Version Only
hi: केवल प्रो संस्करण

en: Product
hi: उत्पाद

en: Profile
hi: प्रोफाइल

en: Proposed Changes
hi: प्रस्तावित परिवर्तन

en: Public Figure
hi: पब्लिक फिगर

en: Purchase one now
hi: अभी खरीदें

en: Raise execution time
hi: कार्यान्वयन समय बढ़ाएं

en: Raise memory limit
hi: मेमोरी लिमिट बढ़ाएं

en: Read the All in One SEO Pack user guide
hi: All in One SEO Pack यूजर गाइड पढ़िए

en: Reading Settings
hi: रीडिंग सेटिंग्स

en: Referer Blocklist
hi: रेफरर ब्लॉकलिस्ट

en: Remove Descriptions For Paginated Pages:
hi: पृष्ठांकित पेजों के लिए विवरण हटाएं:

en: Remove Stored Credentials
hi: संग्रहीत क्रेडेंशियल हटायें

en: Rename Conflicting Files
hi: असंगत फाइलों के नाम बदलें

en: Renamed %s to %s.
hi: %s को %s में बदला गया।

en: Reset ALL Settings to Defaults
hi: सभी सेटिंग्स को डिफ़ॉल्ट के लिए रीसेट करिये

en: Reset Dismissed Notices
hi: समाप्त सूचनाओं को रीसेट करें

en: Reset Features
hi: सुविधाएं रीसेट करें

en: Reset General Settings to Defaults
hi: सामान्य सेटिंग्स को डिफ़ॉल्ट के लिए रीसेट करिये

en: Restaurant
hi: रेस्टोरेंट

en: Restrict Access to Video Sitemap
hi: विडियो साइटमैप के लिए एक्सेस सीमित करें

en: Review Your Settings
hi: अपनी सेटिंग्स रिव्यु करें

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Rewrite Titles:
hi: शीर्षकों को रीराइट करें:

en: Robots Meta NOFOLLOW
hi: रोबोट्स मेटा नोफॉलो

en: Robots Meta NOINDEX
hi: रोबोट्स मेटा नोइंडेक्स

en: Robots Meta NOODP
hi: रोबोट्स मेटा NOODP

en: Robots Meta NOYDIR
hi: रोबोट्स मेटा NOYDIR

en: Robots.txt editor
hi: Robots.txt एडिटर

en: Row %s not found; no rows were deleted.
hi: पंक्ति %s नहीं मिली; कोई पंक्ति हटाई नहीं गयी थी।

en: Rule Type
hi: नियम प्रकार

en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions:
hi: ऑटोजनरेट किये गए विवरणों में शार्टकोड रन करें:

en: Run Shortcodes In Description
hi: विवरण में शार्टकोड रन करें

en: Run Shortcodes In Title
hi: टाइटल में शार्टकोड रन करें

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
hi: सोशल विवरण मेटा टैग्स में दिखने वाले शार्टकोड रन करें।

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
hi: सोशल मेटा टैग्स में दिखने वाले शार्टकोड रन करें।

en: SEO Data Import
hi: SEO डेटा इंपोर्ट

en: SEO Description
hi: SEO विवरण

en: SEO Keywords
hi: SEO कीवर्ड्स

en: SEO Settings
hi: SEO सेटिंग्स

en: SEO Title
hi: SEO शीर्षक

en: SEO for Custom Post Types:
hi: कस्टम पोस्ट टाइप के लिए SEO:

en: SEO on only these post types:
hi: केवल इन पोस्ट टाइप पर SEO:

en: SEO on only these taxonomies:
hi: केवल इन टैक्सोनॉमी पर SEO:

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
hi: %s साइट से एस. एफ. डब्ल्यू. डी. डीबग मेल

en: SQL Mode
hi: SQL मोड

en: Save
hi: सेव करें

en: Save Robots.txt File
hi:  Robots.txt फाइल को सेव करें|

en: Scan
hi: अवलोकन करे

en: Scan Header
hi: हेडर स्कैन करें

en: Scan Now
hi: अभी स्कैन करें

en: Scan Posts For Videos
hi: विडियो के लिए पोस्ट स्कैन करें

en: Scan Social Meta
hi: सोशल मेटा स्कैन करें

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
hi: डुप्लीकेट सोशल मेटा टैग्स के लिए अपनी साइट स्कैन करें।

en: Schedule Updates
hi: अपडेट शेड्यूल करें

en: School
hi: स्कूल

en: Search Title Format:
hi: सर्च टाइटल फॉर्मेट:

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
hi: सुरक्षा चेक - यदि आपको यह त्रुटि मिलती है तो लॉगआउट करें और WordPress पर वापस जाएँ

en: Select Individual
hi: एक चयन करें

en: Select OG:Image Source
hi: OG का चयन करें:इमेज सोर्स

en: Select a valid All in One SEO Pack ini file and click 'Import' to import options from a previous state or install of All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
hi: एक मान्य All in One SEO Pack ini फाइल का चयन करें और पिछली स्थिति से विकल्पों को इम्पोर्ट करने के लिए 'इम्पोर्ट' पर क्लिक करें या All in One SEO Pack इंस्टॉल करें। <br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>इस सेटिंग पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें</a>

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
hi: उस ओपन ग्राफ टाइप का चयन करें जो इस पेज या पोस्ट के कंटेंट को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करता है।

en: Select the default type of Twitter card to display.
hi: प्रदर्शित करने के लिए Twitter कार्ड के डिफ़ॉल्ट टाइप का चयन करें।

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
hi: आपके साइटमैप में कौन से पोस्ट टाइप्स दिखाई देते हैं इसका चयन करें।

en: Select which Post Types you want to export your All in One SEO Pack meta data for.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
hi: आप अपने All in One SEO Pack मेटा डेटा के लिए किन पोस्ट टाइप्स को एक्सपोर्ट करना चाहते हैं इसका चयन करें। <br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>इस सेटिंग पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें</a>

en: Select which Post Types you want to use All in One SEO Pack to set Open Graph meta values for.
hi: ओपन ग्राफ मेटा मूल्यों को सेट करने के लिए All in One SEO Pack के लिए आप किस प्रकार के पोस्ट टाइप का प्रयोग करना चाहते हैं इसका चयन करें

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
hi: आपके साइटमैप में कौन से टैक्सोनॉमी आर्काइव दिखाई देते हैं इसका चयन करें

en: Sent to %s.
hi: %s को भेजे

en: Server
hi: सर्वर

en: Set Preferred Site Name:
hi: पसंदीदा साइट नाम सेट करें:

en: Set Protocol For Canonical URLs:
hi: कैनोनिकल URLs के लिए प्रोटोकॉल सेट करें

en: Set protocol for canonical URLs.
hi: कैनोनिकल URLs के लिए प्रोटोकॉल सेट करें।

en: Set the Open Graph type for your website as either a blog or a website.
hi: ब्लॉग या वेबसाइट के रूप में अपनी वेबसाइट के लिए ओपन ग्राफ टाइप सेट करें।

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
hi: प्रत्येक पोस्ट टाइप के लिए डिफ़ॉल्ट नोफॉलो सेटिंग सेट करें।

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
hi: प्रत्येक पोस्ट टाइप के लिए डिफ़ॉल्ट नोइंडेक्स सेटिंग सेट करें।

en: Set the default noodp setting for each Post Type.
hi: प्रत्येक पोस्ट टाइप के लिए डिफ़ॉल्ट noodp सेटिंग सेट करें।

en: Set the default noydir setting for each Post Type.
hi: प्रत्येक पोस्ट टाइप के लिए डिफ़ॉल्ट noydir सेटिंग सेट करें।

en: Set the label for this page menu item.
hi: इस पेज के मेन्यू आइटम के लिए लेबल सेट करें।

en: Set the title attribute for menu links.
hi: मेन्यू लिंक्स के लिए टाइटल एट्रिब्यूट सेट करें।

en: Settings export file for All in One SEO Pack
hi: All in One SEO Pack के लिए सेटिंग्स एक्सपोर्ट फाइल

en: Show Column Labels for Custom Post Types:
hi: कस्टम पोस्ट टाइप के लिए कॉलम लेबल दिखाएँ:

en: Show Facebook Author on Articles
hi: आर्टिकल पर Facebook लेखक दिखाएँ

en: Show Facebook Publisher on Articles
hi: आर्टिकल पर Facebook प्रकाशक दिखाएँ

en: Show Only Posts With Videos
hi: केवल विडियो वाले पोस्ट प्रदर्शित करें

en: Show Twitter Author
hi:  Twitter लेखक दिखाएँ

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
hi: ब्लॉक किये गए बॉट्स से सबसे नवीनतम अनुरोधों के लॉग दिखाता है। नोट: यह ऐसे किसी भी बॉट को ट्रैक नहीं करेगा जो वेब सर्वर / .htaccess लेवल पर पहले से ब्लॉक किये गए हैं।

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
hi: आज ही साइन अप करिये और 5 SEO Tips for WordPress (मूल्य $39) ईबुक की एक मुफ्त कॉपी पाइए।

en: Site Name
hi: साइट का नाम

en: Site URL
hi: साइट की यू.आर.एल.

en: Sitemap %s generated by All in One SEO Pack %s by Michael Torbert of Semper Fi Web Design on %s
hi: साइटमैप %s Semper Fi Web Design के Michael Torbert द्वारा %s पर All in One SEO Pack %s द्वारा जनरेट किया गया है

en: Sitemap Status
hi: साइटमैप स्टेटस

en: Slug may not be empty!
hi: स्लग खाली नहीं हो सकता!

en: Social Meta
hi: सोशल मेटा

en: Social Profile Links
hi: सोशल प्रोफाइल लिंक्स

en: Social Settings
hi: सोशल सेटिंग्स

en: Some plugins and themes do not share similar data, or they store data in a non-standard way. If we cannot import this data, it will remain unchanged in your database. Any compatible SEO data will be displayed for you to review. If a post or page already has SEO data in All in One SEO Pack, we will not import data from another plugin/theme.
hi: कुछ प्लगइन और थीम्स एक समान डेटा साझा नहीं करते हैं, या वे अमानक तरीके से डेटा संग्रहित करते हैं। यदि हम इस डेटा को इंपोर्ट नहीं कर सकते हैं तो यह आपके डेटाबेस में अपरिवर्तित रहेगा। समीक्षा के लिए किसी भी संगत SEO डेटा को आपके लिए प्रदर्शित किया जायेगा। यदि All in One SEO Pack में किसी पोस्ट या पेज के लिए पहले से SEO डेटा उपलब्ध होता है तो हम दूसरे प्लगइन/थीम से डेटा इंपोर्ट नहीं करेंगे।

en: Song
hi: गाना

en: Sorry, something went wrong. Please try again
hi: क्षमा करें, कुछ गलत हो गया था। कृपया दोबारा प्रयास करें।

en: Sorry, you can't do that. Please choose a platform platforms.
hi: क्षमा करें, आप यह नहीं कर सकते हैं। कृपया प्लेटफॉर्म प्लेटफॉर्म्स का चयन करें।

en: Sorry, you can't do that. Please choose two different platforms.
hi: क्षमा करें, आप यह नहीं कर सकते हैं। कृपया दो अलग-अलग प्लेटफॉर्म का चयन करें।

en: Specifies the name of your sitemap file. This will default to 'sitemap'.
hi: आपके साइटमैप फाइल का नाम निर्दिष्ट करता है। यह 'साइटमैप' के लिए डिफ़ॉल्ट होगा।

en: Specify A Preferred Name:
hi: पसंदीदा नाम निर्दिष्ट करें:

en: Specify Image Height
hi: इमेज की लम्बाई निर्दिष्ट करें

en: Specify Image Width
hi: इमेज की चौड़ाई निर्दिष्ट करें

en: Specify Publisher URL:
hi: प्रकाशक URL निर्दिष्ट करें:

en: Specify Video Height
hi: वीडियो की लम्बाई निर्दिष्ट करें

en: Specify Video Width
hi: वीडियो की चौड़ाई निर्दिष्ट करें

en: Split long sitemaps into separate files.
hi: लंबे साइटमैप्स को अलग-अलग फाइलों में बांटता है।

en: Sport
hi: स्पोर्ट

en: Sports League
hi: स्पोर्ट्स

en: Sports Team
hi: स्पोर्ट्स टीम

en: State Province
hi: राज्य प्रांत

en: Static front page detected, suggested Facebook Object Type is 'website'.
hi: स्टैटिक फ्रंट पेज का पता चला है, अनुशंसित फेसबुक ऑब्जेक्ट टाइप है 'वेबसाइट'।

en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
hi: खराब तरीके से काम करने वाले बॉट्स को अपनी वेबसाइट धीमा करने से रोकें।

en: Submit
hi: प्रस्तुत करें|

en: Successfully notified %s about changes to your sitemap at %s.
hi: %s पर आपके साइटमैप के लिए किये गए परिवर्तनों के बारे में %s को सफलतापूर्वक सूचित कर दिया गया है।

en: Summary
hi: सारांश

en: Summary Large Image
hi: बड़ी इमेज का सार

en: Support
hi: सहायता

en: Support Forum
hi: समर्थन फोरम

en: System Status
hi: सिस्टम स्टेटस

en: TV Show
hi: टीवी शो

en: Tag Title Format:
hi: टैग टाइटल फॉर्मेट:

en: Taxonomies
hi: टैक्सोनॉमी

en: Taxonomy Title Format:
hi: टैक्सोनॉमी शीर्षक फॉर्मेट:

en: Tells search engines not to index the sitemap file itself.
hi: सर्च इंजनों को खुद साइटमैप फाइल को इंडेक्स नहीं करने के लिए बताता है।

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack Pro ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
hi: आज तक का सबसे अच्छा और नवीनतम All in One SEO Pack प्रो चलाने के लिए धन्यवाद! कृपया अपनी सेटिंग्स दोबारा देखें, क्योंकि हम आपके लिए हमेशा नयी सुविधाएं जोड़ते रहते हैं!

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! New since 2.2: Control who accesses your site with the new Robots.txt Editor and File Editor modules!  Enable them from the Feature Manager.  Remember to review your settings, we have added some new ones!
hi: आजतक का सबसे बड़ा और सबसे अच्छा All in One SEO Pack चलाने के लिए आपका धन्यवाद! 2.2 के बाद से नया: Robots.txt एडिटर और फाइल एडिटर मॉड्यूल्स से यह नियंत्रित करिये कि कौन आपकी साइट को एक्सेस करता है! फीचर मैनेजर से उन्हें सक्षम करें। अपनी सेटिंग्स को रिव्यु करना ना भूलें, हमने आपके लिए कुछ नयी सुविधाएं जोड़ी हैं!

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
hi: आजतक का सबसे बड़ा और सबसे अच्छा All in One SEO Pack चलाने के लिए आपका धन्यवाद! कृपया अपनी सेटिंग्स रिव्यु करें, क्योंकि हम आपके लिए हमेशा नयी सुविधाएं जोड़ते रहते हैं!

en: Thank you for your donation, it helps keep this plugin free and actively developed!
hi: आपके डोनेशन के लिए धन्यवाद, इससे प्लगइन को मुफ्त रखने में और सक्रिय रूप से विकसित करने में मदद मिलती है!

en: Thank you!
hi: धन्यवाद!

en: The Google+ profile you enter here will appear on your homepage only as the rel="publisher" tag. It is recommended that the URL you enter here should be the Google+ profile for your business.
hi: यहाँ आपके द्वारा डाला गया Google+ प्रोफाइल केवल rel="publisher" टैग के रूप में आपके होमपेज पर दिखाई देगा। यह अनुशंसित है कि यहाँ आपके द्वारा डाला जाने वाला URL आपके बिज़नेस के लिए Google+प्रोफाइल होना चाहिए।

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
hi: होम विवरण आपके होम पेज के लिए ओपन ग्राफ विवरण होता है।

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
hi: होम इमेज आपके होम पेज के लिए ओपन ग्राफ इमेज होती है।

en: The Home Tag allows you to add a list of keywords that best describe your home page content.
hi: होम टैग आपको उन कीवर्ड्स की सूची जोड़ने की अनुमति देता है जो आपके होम पेज कंटेंट को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करते हैं।

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
hi: होम टाइटल आपके होम पेज के लिए ओपन ग्राफ टाइटल होता है।

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
hi: इस पेज के लिए मेटा विवरण। यह किसी भी ऑटोजनरेट किये गए विवरण को ओवरराइड कर देगा।

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
hi: साइट का नाम वह नाम होता है जो आपकी वेबसाइट को पहचानने के लिए प्रयोग किया जाता है।

en: The following macros are supported:
hi: निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: The frequency of the page.
hi: पेज की आवृत्ति।

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
hi: All-In-One-SEO प्लगइन का पता चला है। क्या आप इसकी %sसेटिंग्स को इंपोर्ट%s करना चाहते हैं?

en: The plugin Yoast SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s into All in One SEO Pack?
hi: Yoast SEO प्लगइन का पता चला है। क्या आप All in One SEO Pack में इसकी %sसेटिंग्स को इंपोर्ट%s करना चाहते हैं?

en: The priority of the page.
hi: पेज की प्राथमिकता।

en: The red indicator means that the syntax is invalid for a robots.txt file.
hi: लाल संकेतक का मतलब है कि सिंटेक्स robots.txt फाइल के लिए अमान्य है।

en: The yellow indicator means that a non-standard extension was recognized; not all crawlers may recognize it or interpret it the same way. The Allow and Sitemap directives are commonly used by Google and Yahoo.
hi: पीले संकेतक का मतलब है कि एक गैर-स्टैंडर्ड एक्सटेंशन को पहचाना गया है; सभी क्रॉलर्स इसे एक ही तरीके से पहचान या समझ नहीं सकते हैं। स्वीकार और साइटमैप निर्देशों का प्रयोग आमतौर पर Google और Yahoo द्वारा किया जाता है।

en: Themes
hi: थीम

en: There are no other modules currently loaded!
hi: वर्तमान में कोई अन्य मॉड्यूल लोड नहीं किये गए हैं!

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
hi: यह ओपन ग्राफ मेटा आपको एक जनरल सेक्शन नाम जोड़ने की अनुमति देता है जो इस कंटेंट को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करते हैं।

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
hi: यह ओपन ग्राफ मेटा आपको उन कीवर्ड्स की सूची जोड़ने की अनुमति देता है जो इस कंटेंट को सबसे अच्छी तरह से वर्णित करते हैं।

en: This allows you to set the title tags for each Custom Post Type.
hi: यह आपको प्रत्येक कस्टम पोस्ट टाइप के लिए टाइटल टैग्स सेट करने करने की अनुमति देता है।

en: This controls the format of Meta Descriptions.The following macros are supported:
hi: यह मेटा विवरण के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.<br />The following macros are supported:
hi: यह लेखक आर्काइव के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.<br />The following macros are supported:
hi: यह श्रेणी आर्काइव के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.<br />The following macros are supported:
hi: यह कस्टम पोस्ट आर्काइव के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.<br />The following macros are supported:
hi: यह तिथि आर्काइव के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for Pages.<br />The following macros are supported:
hi: यह पेजों के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br /> निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for Posts.<br />The following macros are supported:
hi: यह पोस्ट के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.<br />The following macros are supported:
hi: यह टैग आर्काइव के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.<br />The following macros are supported:
hi: यह 404 पेज के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for the Search page.<br />The following macros are supported:
hi: यह सर्च पेज के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br />निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This controls the format of the title tag for your Home Page.<br />The following macros are supported:
hi: यह आपके होम पेज के लिए टाइटल टैग के फॉर्मेट को नियंत्रित करता है। <br /> निम्नलिखित मैक्रो समर्थित हैं:

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
hi: यह Google विश्लेषिकी में IP को अनाम रखने के लिए सपोर्ट सक्षम करता है।

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
hi: यह Google विश्लेषिकी में डिस्प्ले विज्ञापनदाता सुविधाओं के लिए सपोर्ट सक्षम करता है।

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
hi: यह Google विश्लेषिकी में वर्धित ईकॉमर्स के लिए सपोर्ट सक्षम करता है।

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
hi: यह Google विश्लेषिकी में वर्धित लिंक ऍट्रीब्यूशन के लिए सपोर्ट सक्षम करता है।

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
hi: यह इस पेज या पोस्ट का ओपन ग्राफ विवरण है।

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
hi: यह इस पेज या पोस्ट का ओपन ग्राफ टाइटल है।

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
hi: यह खराब बॉट्स को ब्लॉक करने के लिए प्रयोग किये गए रेफरर की सूची है।

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
hi: यह खराब बॉट्स को ब्लॉक करने के लिए प्रयोग किये गए यूजर एजेंट्स की सूची है।

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
hi: यह आपको इसका चयन करने की अनुमति देता है कि कौन से स्क्रीन SEO टाइटल, SEO कीवर्ड्स और SEO विवरण कॉलम प्रदर्शित करते हैं।

en: This option allows you to control whether rel="publisher" is displayed on the homepage of your site. Google recommends using this if the site is a business website.
hi: यह विकल्प आपको यह नियंत्रित करने की अनुमति देता है कि आपकी साइट के होमपेज पर rel="publisher" प्रदर्शित किया जाता है या नहीं। यदि साइट बिज़नेस वेबसाइट है तो Google इसके प्रयोग का सुझाव देता है।

en: This option allows you to control which types of pages you want to display rel="author" on for Google authorship. The options include the Front Page (the homepage of your site), Posts, Pages, and any Custom Post Types. The Everywhere Else option includes 404, search, categories, tags, custom taxonomies, date archives, author archives and any other page template.
hi: यह विकल्प आपको यह नियंत्रित करने की अनुमति देता है कि गूगल ऑथरशिप के लिए आप किस प्रकार के पेजों को rel="author" पर डिस्प्ले करना चाहते हैं। विकल्पों में फ्रंट पेज (आपकी साइट का होमपेज), पोस्ट, पेज और कोई भी अन्य कस्टम पोस्ट टाइप शामिल हैं। और हर जगह विकल्प 404, सर्च, श्रेणी, टैग्स, कस्टम टैक्सोनॉमी, तिथि आर्काइव, लेखक आर्काइव और कोई भी अन्य पेज टेम्पलेट शामिल करता है।

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
hi: यह विकल्प आपको सम्पूर्ण साइट में मेटा कीवर्ड्स के प्रयोग को टॉगल करने की अनुमति देता है।

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
hi: यह विकल्प आपको ओपन ग्राफ इमेज के लिए यह चयन करने की अनुमति देता है कि डिफ़ॉल्ट रूप से कौन सी इमेज प्रदर्शित होगी। आप इसे अलग-अलग पोस्ट के लिए ओवरराइड कर सकते हैं।

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
hi: यदि ऊपर कोई भी इमेज नहीं मिल पाती है तो यह विकल्प आपको डिफ़ॉल्ट इमेज पर वापस जाने की अनुमति देता है।

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
hi: यह विकल्प आपको ओपन ग्राफ इमेज का चयन करने की अनुमति देता है जो डिफ़ॉल्ट सेटिंग्स को ओवरराइड करके इस पेज या पोस्ट के लिए प्रयोग किया जायेगा।

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
hi: अनिर्दिष्ट होने पर यह विकल्प आपको अपनी तस्वीरों के लिए डिफ़ॉल्ट लम्बाई सेट करने की अनुमति देता है।

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
hi: अनिर्दिष्ट होने पर यह विकल्प आपको अपनी तस्वीरों के लिए डिफ़ॉल्ट चौड़ाई सेट करने की अनुमति देता है।

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
hi: यह विकल्प आपको इस पेज या पोस्ट पर प्रयोग किये गए ओपन ग्राफ वीडियो के लिए एक लिंक निर्दिष्ट करने की अनुमति देता है।

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
hi: यह विकल्प आपको इस पेज या पोस्ट के लिए ओपन ग्राफ इमेज के रूप में प्रयोग करने के लिए एक इमेज अपलोड करने की अनुमति देता है।

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
hi: यह विकल्प एक डिफ़ॉल्ट इमेज सेट करता है जिसे ओपन ग्राफ इमेज के लिए प्रयोग किया जा सकता है। आप एक इमेज अपलोड कर सकते हैं, अपनी मीडिया लाइब्रेरी से इमेज चुन सकते हैं या यहाँ किसी इमेज का URL पेस्ट कर सकते हैं।

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation.  This will help to prevent duplicate content penalties by <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a>.
hi: यह विकल्प आपके सम्पूर्ण WordPress इंस्टॉलेशन के लिए स्वचालित रूप से कैनोनिकल URLs जनरेट करेगा। यह <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a> द्वारा डुप्लीकेट कंटेंट की पेनाल्टी से बचाने में मदद करेगा।

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
hi: यह सेटिंग आपके PHP क्रियान्वयन समय को एक उचित वैल्यू तक बढ़ाने की अनुमति देती है।

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
hi: यह सेटिंग आपके PHP मेमोरी लिमिट को एक उचित वैल्यू तक बढ़ाने की अनुमति देती है। नोट: WordPress कोर और अन्य WordPress प्लगइन भी मेमोरी लिमिट की वैल्यू बदल सकते हैं।

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
hi: पृष्ठांकित इंडेक्स पेजों (जैसे होम या आर्काइव पेज) के शीर्षकों के लिए स्ट्रिंग अंत/प्रारम्भ में लगाये जाते हैं।

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
hi: यह आपके होमपेज के लिए मेटा विवरण होगा। यह किसी भी अन्य विकल्प से स्वतंत्र होता है। यदि यह सेट नहीं होता है तो कोई मेटा विवरण नहीं है डिफ़ॉल्ट होता है।

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
hi: उत्पाद की खरीदारी करने पर लाइसेंस कुंजी प्राप्त होगी। इसे स्वचालित अपग्रेड के लिए प्रयोग किया जाता है।

en: This will show or hide the advanced options for SEO for Custom Post Types.
hi: यह कस्टम पोस्ट टाइप्स के लिए उन्नत विकल्पों को दिखायेगा या छिपायेगा।

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title Attribute
hi: टाइटल एट्रिब्यूट

en: Title Format:
hi: टाइटल फॉर्मेट:

en: Title Settings
hi: टाइटल सेटिंग्स

en: Track Blocked Bots
hi: प्रतिबंधित बॉट्स ट्रैक करें

en: Track Multiple Domains:
hi: एकाधिक डोमेन ट्रैक करें:

en: Track Outbound Links:
hi: आउटबाउंड लिंक्स ट्रैक करें:

en: Tracking Domain:
hi: ट्रैकिंग डोमेन:

en: Twitter
hi: ट्विटर

en: Twitter Card Type
hi: Twitter कार्ड टाइप

en: Twitter Domain
hi: Twitter डोमेन

en: Twitter Settings
hi: Twitter सेटिंग्स

en: Twitter Site
hi: Twitter साइट

en: UPGRADE TO PRO VERSION
hi: प्रो संस्करण के लिए अपग्रेड करें

en: URL to the page.
hi: पेज के लिए URL।

en: Unauthorized access; try reloading the page.
hi: अनधिकृत एक्सेस; पेज को रीलोड करने का प्रयास करें।

en: University
hi: विश्वविद्यालय

en: Unprotect Post Meta Fields:
hi: पोस्ट मेटा फील्ड को अरक्षित करें:

en: Update .htaccess
hi: .htaccess अपडेट करें

en: Update Features
hi: सुविधाएं अपडेट करें

en: Update Options
hi: विकल्प अपडेट करें

en: Update Robots.txt File
hi: Robots.txt फाइल अपडेट करें

en: Update Sitemap
hi: साइटमैप अपडेट करें

en: Update robots.txt
hi: robots.txt अपडेट करें

en: Updated .htaccess rules.
hi: अपडेट किये गए .htaccess नियम।

en: Updated sitemap settings.
hi: अपडेट की गयी साइटमैप सेटिंग्स।

en: Upgrade To Pro
hi: प्रो के लिए अपग्रेड करें

en: Upgrade to All in One SEO Pack Pro Version
hi: All in One SEO Pack प्रो संस्करण के लिए अपग्रेड करें

en: Upgrade to Pro
hi: प्रो में अपग्रेड करें

en: Use AIOSEO Title and Description
hi: AIOSEO शीर्षक और विवरण का प्रयोग करें

en: Use Categories In Article Tags
hi: आर्टिकल टैग्स में श्रेणियों का प्रयोग करें

en: Use Categories for META keywords:
hi: मेटा कीवर्ड्स के लिए श्रेणियों का प्रयोग करें:

en: Use Custom Blocklists
hi: कस्टम ब्लॉकलिस्ट का प्रयोग करें

en: Use Custom Field For Image
hi: इमेज के लिए कस्टम फील्ड का प्रयोग करें

en: Use Default If No Image Found
hi: कोई इमेज नहीं मिलने पर डिफ़ॉल्ट का प्रयोग करें

en: Use Keywords In Article Tags
hi: आर्टिकल टैग्स में कीवर्ड्स का प्रयोग करें

en: Use Keywords:
hi: कीवर्ड्स का प्रयोग करें

en: Use Original Title:
hi: वास्तविक टाइटल का प्रयोग करें:

en: Use Post Tags In Article Tags
hi: आर्टिकल टैग्स में पोस्ट टैग्स का प्रयोग करें

en: Use Schema.org Markup
hi: Schema.org मार्कअप का प्रयोग करें

en: Use Static Front Page Instead
hi: इसके बजाय स्टैटिक फ्रंट पेज का प्रयोग करें

en: Use Tags for META keywords:
hi: मेटा कीवर्ड्स के लिए टैग्स का प्रयोग करें:

en: Use Universal Analytics:
hi: यूनिवर्सल विश्लेषिकी का प्रयोग करें:

en: Use catergories in generated article tags.
hi: जनरेट किये गए आर्टिकल टैग्स में श्रेणियों का प्रयोग करें।

en: Use keywords in generated article tags.
hi: जनरेट किये गए आर्टिकल टैग्स में कीवर्ड्स का प्रयोग करें।

en: Use nofollow for paginated pages/posts:
hi: पृष्ठांकित पेजों/पोस्ट के लिए नोफॉलो का प्रयोग करें:

en: Use noindex for Author Archives:
hi: लेखक आर्काइव के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use noindex for Categories:
hi: श्रेणियों के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use noindex for Date Archives:
hi: तिथि आर्काइव के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use noindex for Tag Archives:
hi: टैग आर्काइव के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use noindex for Taxonomy Archives:
hi: टैक्सोनॉमी आर्काइव के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use noindex for paginated pages/posts:
hi: पृष्ठांकित पेज/पोस्ट के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use noindex for the 404 page:
hi: 404 पेज के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use noindex for the Search page:
hi: सर्च पेज के लिए नोइंडेक्स का प्रयोग करें:

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
hi: टाइटल दोबारा लिखा जाता है यह सुनिश्चित करने के लिए आउटपुट बफरिंग का प्रयोग करें। यदि आपके थीम या अन्य प्लगइन के द्वारा टाइटल टैग सेट होने से आपको समस्याओं का सामना करना पड़ता है तो इस विकल्प को सक्षम करें।

en: Use page slugs or page IDs, seperated by commas, to exclude pages from the sitemap.
hi: पेजों को साइटमैप से निकालने के लिए कॉमा द्वारा अलग किये गए पेज स्लग्स या पेज IDs का प्रयोग करें।

en: Use post tags in generated article tags.
hi: जनरेट किये गए आर्टिकल टैग्स में पोस्ट टैग्स का प्रयोग करें।

en: Use rewrites to generate your sitemap on the fly. NOTE: This is required for WordPress Multisite.
hi: गतिविधियों के दौरान अपना साइटमैप जनरेट करने के लिए रीराइट का प्रयोग करें। नोट: WordPress मल्टीसाइट के लिए यह आवश्यक है।

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
hi: आप SEO डेटा से जिस प्लगइन या थीम को इंपोर्ट करना चाहते हैं उसका चयन करने के लिए नीचे दिए गए ड्रॉप डाउन का प्रयोग करें।

en: Use the new Universal Analytics tracking code for Google Analytics.
hi: Google विश्लेषिकी के लिए नए यूनिवर्सल विश्लेषिकी ट्रैकिंग कोड का प्रयोग करें।

en: Use the rule builder below to add rules to create a new Robots.txt file.  If you already have a Robots.txt file you should use the File Editor feature in All in One SEO Pack to edit it or you can delete your current Robots.txt file and start a new one with the rule builder below.
hi: नीचे दिखाए गये रूल बिल्डर को अपनाएँ| और एक नयी Robots.txt फाइल बनाएँ| अगर आपके पास पहले से Robots.txt फाइल हैं, तब ऑल इन वन एस.ई.ओ. पॅक में समाविष्ट फाइल एडिटर का उपयोग करें| इससे आप फाइल एडिट अथवा मौजूदा Robots.txt फाइल हटा सकते हैं| रूल बिल्डर के साथ नयी फाइल बनाइए|

en: Use the system default
hi: सिस्टम डिफ़ॉल्ट का प्रयोग करें

en: Use these checkboxes to select which Post Types you want to use All in One SEO Pack with.
hi: All in One SEO Pack के साथ आप कौन से पोस्ट टाइप का प्रयोग करना चाहते हैं इसका चयन करने के लिए इन चेकबॉक्सों का प्रयोग करें।

en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use All in One SEO Pack with.
hi: All in One SEO Pack के साथ आप जिन टैक्सोनॉमी का प्रयोग करना चाहते हैं उनका चयन करने के लिए इन चेकबॉक्सों का प्रयोग करें।

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
hi: एकाधिक या अतिरिक्त डोमेन के ट्रैकिंग को सक्षम करने के लिए इस विकल्प का प्रयोग करें।

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
hi: थीम द्वारा प्रयुक्त टाइटल को पाने के लिए wp_title का प्रयोग करें; यह डिफ़ॉल्ट रूप से अक्षम होता है। यदि आप इस विकल्प का प्रयोग करते हैं तो अपने टाइटल फॉर्मेट को उचित प्रकार से सेट करें क्योंकि आपकी थीम अपना खुद का टाइटल SEO करने का भी प्रयास कर सकती है।

en: User Agent
hi: प्रयोक्ता एजेंट

en: User Agent Blocklist
hi: यूजर एजेंट ब्लॉकलिस्ट

en: Version
hi: संस्करण

en: Video Sitemap
hi: वीडियो साइटमैप

en: View the Changelog
hi: चेंजलॉग देखें

en: Warning: You're blocking access to search engines.
hi: चेतावनी: आप सर्च इंजनों के लिए एक्सेस ब्लॉक कर रहे हैं।

en: Warning: a static sitemap '%s' generated by All in One SEO Pack %s on %s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
hi: चेतावनी: %s पर All in One SEO Pack %s द्वारा जनरेट किया गया एक स्टैटिक साइटमैप '%s' पहले से मौजूद है जो गतिशील साइटमैप जनरेशन के साथ असंगत हो सकता है।

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
hi: चेतावनी: गतिशील साइटमैप जनरेशन के लिए परमालिंक्स सक्षम होने चाहिए।

en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your blog.
hi: चेतावनी: आपकी प्राइवेसी सेटिंग्स को आपकी साइट को सर्च इंजनों द्वारा इंडेक्स ना करने के लिए कॉन्फ़िगर किया गया है; आप इसे अपने ब्लॉग के लिए %s के अंदर बदल सकते हैं।

en: Watch video tutorials
hi: वीडियो ट्यूटोरियल देखें

en: We need your help translating All in One SEO Pack into your language! Click Here to help make the translation complete and fix any errors.
hi: All in One SEO Pack को आपकी भाषा में अनुवादित करने के लिए हमें आपकी सहायता की जरुरत है! अनुवाद पूरा करने में मदद करने के लिए और त्रुटियों को सही करने के लिए यहाँ क्लिक करें।

en: We've detected you're running WooCommerce.
hi: हमें पता चला है कि आप WooCommerce चला रहे हैं।

en: Webmaster Verification
hi: वेबमास्टर सत्यापन

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Welcome to Version %s!
hi: संस्करण %s में आपका स्वागत है!

en: What Does This Mean?
hi: इसका क्या मतलब है?

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
hi: यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे सभी पेजों के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए रेफेरेंस भी डाल सकते हैं।

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
hi: यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे सभी पोस्ट के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए रेफेरेंस भी डाल सकते हैं।

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
hi: यदि आपने सेटिंग्स, रीडिंग, फ्रंट पेज डिस्प्ले में स्टैटिक पेज सेट किया है तो यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे फ्रंट पेज के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए रेफेरेंस भी डाल सकते हैं। यदि आपने अतिरिक्त पेज हेडर सेट किये हैं और यहाँ कुछ भी डाला नहीं गया है तो यह अतिरिक्त पेज हेडर के प्रयोग पर वापस चला जायेगा।

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
hi: यदि आपके पास सेटिंग्स, रीडिंग में चयनित आपके नवीनतम पोस्ट के लिए फ्रंट पेज डिस्प्ले है तो यहाँ आप जो भी डालते हैं उसे होम पेज के हेडर पर शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यदि आपने सेटिंग्स, रीडिंग में यह सेट किया है तो पोस्ट पेज पर हेडर पर भी इसे शब्दशः कॉपी कर दिया जायेगा। यहाँ आप कोई भी अतिरिक्त हेडर यहाँ तक कि स्टाइलशीट के लिए रेफेरेंस भी डाल सकते हैं।

en: WordPress DB Version
hi: वर्डप्रेस डेटाबेस का संस्करण

en: WordPress Version
hi: वर्डप्रेस का संस्करण

en: XML Sitemap
hi: XML साइटमैप

en: XML Sitemaps
hi: XML साइटमैप्स

en: Yes
hi: हाँ

en: You can %s click here%s to go to your reading settings and toggle your blog visibility.
hi: अपनी रीडिंग सेटिंग्स में जाने के लिए और अपनी ब्लॉग दृश्यता परिवर्तित करने के लिए आप %s यहाँ क्लिक कर सकते हैं%s।

en: You do not have access to this page; try logging in as an administrator.
hi: आपके पास इस पेज के लिए एक्सेस नहीं है; प्रबंधक के रूप में लॉग इन करने का प्रयास करें।

en: You may change this by activating or deactivating modules in the Feature Manager.
hi: आप फीचर मैनेजर में मॉड्यूल्स को सक्रिय या निष्क्रिय करके इसे बदल सकते हैं।

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
hi: आप सक्रिय मॉड्यूल्स और पोस्ट डेटा के कंटेंट से सेटिंग्स एक्सपोर्ट करने का चयन कर सकते हैं। <br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>इस सेटिंग पर डॉक्यूमेंटेशन के लिए यहाँ क्लिक करें</a>

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme.  If so, then you should deactivate this Social Meta feature in All in One SEO Pack Feature Manager.
hi: आप अन्य प्लगइन(s) या थीम द्वारा आउटपुट होने जाने वाले सोशल मेटा टैग्स को प्रयोग करने का चयन कर सकते हैं। यदि ऐसा है तो आपको All in One SEO Pack फीचर मैनेजर में इस सोशल मेटा फीचर को निष्क्रिय कर देना चाहिए।

en: You should avoid duplicate social meta tags.  You can use these free tools from Facebook, Google and Twitter to validate your social meta and check for errors:
hi: आपको डुप्लीकेट सोशल मेटा टैग्स से बचना चाहिए। आप अपना सोशल मेटा सत्यापित करने के लिए और त्रुटियों की जांच करने के लिए Facebook, Google और Twitter से इन मुफ्त टूल्स का प्रयोग कर सकते हैं:

en: Your Robots.txt file has been optimized.  Here are the results and recommendations.  Click the Update Robots.txt File button below to write these changes to your Robots.txt file.  Click the Disregard Changes button to ignore these recommendations and keep your current Robots.txt file.
hi: आपके Robots.txt फाइल को ऑप्टिमाइज़ कर दिया गया है। यहाँ परिणाम और सुझाव दिए गए हैं। अपने Robots.txt फाइल में इन परिवर्तनों को लिखने के लिए नीचे दिए गए Robots.txt फाइल अपडेट करें बटन पर क्लिक करें। इन सुझावों को नज़रअंदाज़ करने के लिए और अपने वर्तमान Robots.txt फाइल को रखने के लिए परिवर्तनों को नज़रअंदाज़ करें बटन पर क्लिक करें।

en: archive pages
hi: आर्काइव पेज

en: author pages
hi: लेखक पेज

en: by %s of %s.
hi: %s का %s द्वारा।

en: compressed
hi: कंप्रेस्ड

en: dynamic
hi: गतिशील

en: dynamically
hi: गतिशील रूप से

en: file '%s' statically
hi: स्टैटिक रूप से फाइल '%s'

en: follow
hi: अनुसरण करें

en: frequency
hi: आवृत्ति

en: homepage
hi: होमपेज

en: index
hi: इंडेक्स

en: nofollow
hi: नोफॉलो

en: noindex
hi: नोइंडेक्स

en: posts
hi: पोस्ट

en: priority
hi: प्राथमिकता

en: static
hi: स्थैतिक

en: taxonomies
hi: टैक्सोनॉमी

en: view your sitemap
hi: अपना साइटमैप देखें
