Development (trunk) - en to cs translation catalogue (638 entries)

en:  Post Type
cs: Typ příspěvku

en:  Taxonomy
cs: Taxonomie

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
cs: znaků. Většina vyhledávačů používá maximální počet %s znaků pro %s.

en:  characters. Open Graph allows up to a maximum of %s chars for the %s.
cs: znaků. Open Graph povoluje maximálně %s znaků pro %s.

en: %%tax_%s%% - This post's associated %s taxonomy title
cs: %%tax_%s%% - Tenhle článek je spojen %s název taxonomie

en: %404_title% - Additional 404 title input"
cs: %404_title% - Další vstupní název stránky 404"

en: %archive_title - The original archive title given by wordpress
cs: %archive_title - Originální archivní title vytvořen wordpressem

en: %author% - The original archive title given by wordpress, e.g. "Steve" or "John Smith"
cs: %author% - Originální archivní title vytvořen wordpressem, např. "Steve" nebo "John Smith"

en: %date% - The original archive title given by wordpress, e.g. "2007" or "2007 August"
cs: %date% - Originální title archivu vytvořen wordpressem, např. "2007" nebo "2007 Srpen"

en: %day% - The original archive day given by wordpress, e.g. "17"
cs: %day% - Originální den vytvořen wordpressem, např. "17"

en: %month% - The original archive month given by wordpress, e.g. "August"
cs: %month% - Originální archivní měsíc vytvořen wordpressem, např. "Srpen"

en: %post_title% - The original title of the post.
cs: %post_title% - Originální nadpis článku.

en: %s Plugin Options
cs: %s možnosti pluginu

en: %s detected a conflict; please deactivate the plugin located in %s.
cs: %s detekoval konflikt; prosím deaktivujte plugin umístěn v %s.

en: %year% - The original archive year given by wordpress, e.g. "2007"
cs: %year% - Originální archivní rok vytvořen wordpressem, např. "2007"

en: .htaccess editor
cs: Editor .htaccess

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%s"</b>, On Line: <b>%s</b>
cs: <b>Varování:</b> Řádek se neshoduje: <b>"%s"</b>, Na řádku: <b>%s</b>

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
cs: <b>Varování:</b> Následující příspěvek nelze najít: <b>"%s"</b>

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
cs: Čárkou oddělený seznam nejdůležitějších klíčových slov pro tuto stránku které budou zapsány jako META keywords.

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
cs: Vlastní title který se zobrazuje v title tagu pro tuto stránku.

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
cs: Náhled toho, jak tato stránka může vypadat ve výsledcích vyhledávačů.

en: Access our Premium Support Forums
cs: Získejte přístup k našim prémiovým fóram podpory

en: Activate this feature to add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website/blog and Facebook, Twitter, and Google+.
cs: Aktivujte tuto funkci pro přidání Sociálních meta dat na vaši stránku pro užší integraci mezi vaší webstránkou / blogem a Facebookem, Twitterem a Google+.

en: Active Theme
cs: Aktivní šablona

en: Activity
cs: Aktivita

en: Actor
cs: Herec

en: Add Rule
cs: Přidat pravidlo

en: Add URL
cs: Přidat URL

en: Add URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), one per line.
cs: Zde přidejte URL adresy pro na vaše sociální profily (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), na každý řádek jednu.

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
cs: Sem přidejte seznam dalších domén na sledování. Zadejte jedno jméno domény na jeden řádek bez http://.

en: Add markup to display the Google Sitelinks Search Box next to your search results in Google.
cs: Přidat markup na zobrazení hledacího pole Google Sitelinks vedle vašich výsledků hledání v Google.

en: Add markup to tell Google the preferred name for your website.
cs: Přidejte markup aby řekl Google jaký je preferovaný název pro vaši webstránku.

en: Add rules to .htaccess
cs: Přidat pravidla do .htaccess

en: Add the name of the person or organization who owns these profiles.
cs: Přidejte jméno osoby nebo organizace vlastnící tyto profily.

en: Additional Blog Page Headers:
cs: Další záhlaví blogu:

en: Additional Domains:
cs: Další domény:

en: Additional Front Page Headers:
cs: Další záhlaví titulní strany:

en: Additional Pages
cs: Další stránky

en: Advanced Analytics Options:
cs: Rozšířené možnosti Analytics:

en: Advanced Authorship Options:
cs: Rozšířené možnosti autorství:

en: Advanced Settings
cs: Rozšířené nastavení

en: All Post Types
cs: Všechny typy článků

en: All Taxonomies
cs: Všechny taxonomie

en: All donations support continued development of this free software.
cs: Všechny dary podporují vývoj tohoto svobodného softwaru.

en: All in One SEO Pack Pro Debug Info
cs: Ladicí informace pro All in One SEO Pack Pro

en: All in One SEO Pack has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site.  You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
cs: All in One SEO Pack detekoval, že plugin(y) nebo šablona také vytváří na vaší stránce meta tagy. Tyto sociální mata tagy můžete vidět ve zdrojovém kódu vaší stránky (zkontrolujte podporu vašeho prohlížeče pro instrukce jak zobrazit zdrojový kód).

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
cs: Seznam změn v All in One SEO Pro Plugin

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
cs: Fórum podpory pro All in One SEO Pro Plugin

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
cs: Umožňuje vám specifikovat maximální počet článků v sitemap (do 50,000).

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
cs: Umožní vašim autorům aby byli identifikováni svými Facebook stránkami jako autoři obsahu na Opengraph meta datech pro jejich články.

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
cs: Umožňuje vašim autorům být identifikován na základě jejich uživatelského jména na Twitteru jako tvůrci obsahu na Twitter kartách pro jejich články.

en: Anonymize IP Addresses:
cs: Anonymizovat IP adresy:

en: Apache module %s is required!
cs: Je vyžadován Apache modul %s!

en: Are the social profile links for your website for a person or an organization?
cs: Jsou linky na sociální profily pro vaši webstránku pro osobu nebo organizaci?

en: Article
cs: Článek

en: Article Section
cs: Sekce článku

en: Article Tags
cs: Tagy článku

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
cs: Jak naznačuje název, toto bude meta title vaší domovské stránky. Je to nezávislé na jakémkoli jiném nastavení. Pokud není nastaveno, bude použit výchozí title stránky (najdete ho ve WordPressu pod Nastavení, Hlavní, Titulek stránky).

en: Associated Name
cs: Přidružené jméno

en: Athlete
cs: Atlet

en: Author
cs: Autor

en: Author Archive Title Format:
cs: Formát názvu archivu autorů:

en: Auto
cs: Automatické

en: Autogenerate Descriptions:
cs: Automaticky generovat descriptions:

en: Autogenerate OG Descriptions
cs: Automaticky vygenerovat OG Descriptions

en: Automatically Generate Article Tags
cs: Automaticky vygenerovat tagy pro článek

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
cs: Automaticky vygeneruje tagy článku pro článek typu Facebook jestliže nejsou poskytnuty.

en: Avoid Using The Excerpt In Descriptions:
cs: Vyhnout se používání úryvků v Descriptions:

en: Bad Bot Blocker
cs: Blokátor špatných botů

en: Band
cs: Kapela

en: Block Bad Bots
cs: Zablokovat špatných botov

en: Block Referral Spam
cs: Zablokovat spam referralov

en: Block bad robots via Apaache .htaccess rules. Warning: this will change your web server configuration, make sure you are able to edit this file manually as well.
cs: Zablokovat špatných botov přes Apache .htaccess pravidla. Varování: změní to konfiguraci vašeho webového serveru, ujistěte se, že tento soubor můžete upravit i manuálně.

en: Block referral spam.
cs: Zablokovat spam referralov.

en: Block requests from user agents that are known to misbehave.
cs: Požadavky na zablokování od user agentů o kterých je známo špatné chování.

en: Blocked bot with IP %s -- matched referer %s found in blocklist.
cs: 	Zablokovaný bot s IP %s -- přiřazen referer %s nalezen v blockliste.

en: Blocked bot with IP %s -- matched user agent %s found in blocklist.
cs: Zablokovaný bot s IP %s -- přiřazen user agent %s nalezen v blockliste.

en: Blog on front page detected, suggested Facebook Object Type is 'blog'.
cs: Detekován blog na domovské stránce, navrhovaný Facebook Object je 'blog'.

en: Book
cs: Kniha

en: Cafe
cs: Kavárna

en: Cancel
cs: Počkejte prosím...

en: Canonical URLs:
cs: Kanonické URL:

en: Capitalize Category Titles:
cs: Napsat title tagy kategorii velkými písmeny:

en: Capitalize Titles:
cs: Napsat titles velkými písmeny:

en: Cause
cs: Důvod

en: Check this and All in One SEO Pack will create a log of important events (all_in_one_seo_pack.log) in its plugin directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
cs: Zaškrtněte toto a All in One SEO Pack vytvoří log důležitých událostí (all_in_one_seo_pack.log) ve své plugin složce který může pomoci při ladění. Ujistěte se, že tato složka je zapisovatelná.

en: Check this and Category Titles will have the first letter of each word capitalized.
cs: Zaškrtněte toto a title tagy kategorii budou mít počáteční písmeno každého slova napsané velkým.

en: Check this and Search Page Titles and Tag Page Titles will have the first letter of each word capitalized.
cs: Zaškrtněte tohle a Hledat title tagy stránek a Title tagy stránek budou mít počáteční písmeno každého slova napsané velkým.

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
cs: Zaškrtněte tohle a shortcodes se provedou pro automaticky vygenerované descriptions z obsahu.

en: Check this and your Meta Descriptions will be auto-generated from your excerpt or content.
cs: Zaškrtněte tohle a vaše Meta Descriptions budou automaticky vygenerovány z vašeho výňatku nebo obsahu.

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
cs: Zaškrtněte tohle a vaše Meta Descriptions budou odstraněny ze stránky 2 nebo z výše očíslovaného obsahu.

en: Check this and your Meta Descriptions won't be generated from the excerpt.
cs: Zaškrtněte toto pokud nechcete aby vaše Meta Descriptions byly generovány z výňatku.

en: Check this and your Open Graph descriptions will be auto-generated from your content.
cs: Zaškrtněte toto a vaše Open Graph descriptions budou automaticky vygenerovány z vašeho obsahu.

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for this page.
cs: Zaškrtněte tenhle box pokud nechcete aby Yahoo! používalo descriptions z Yahoo! directory pro tihle stránky.

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for your entire site.
cs: Zaškrtněte tento box pokud nechcete aby Yahoo! používalo descriptions z Yahoo! directory pro celou vaši webstránku.

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
cs: Zaškrtněte tento box pokud nechcete aby vyhledávače zaznamenávaly linky z této stránky.

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
cs: Zaškrtněte tento box pokud nechcete aby vyhledávače indexovali tuto stránku.

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for this page.
cs: Zaškrtněte tenhle box pokud nechcete aby vyhledávače používali descriptions z Open Directory Project pro tuto stránku.

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for your entire site.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače používali descriptions z Open Directory Project pro celou vaši webstránku.

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
cs: Zaškrtněte tohle pokud chcete sledovat odchozí odkazy s Google Analytics.

en: Check this if you want to use All in One SEO Pack with any Custom Post Types on this site.
cs: Zaškrtněte tohle pokud chcete použít All in One SEO Pack s jakýmkoliv vlastním typem příspěvku na této stránce.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
cs: Zaškrtněte toto pokud chcete aby vaše kategorie pro určitý příspěvek byly použity jako meta keywords tagy pro tento příspěvek (přidají se k ostatním klíčovým slovům které jste specifikovali na stránce Upravit příspěvek).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
cs: Zaškrtněte toto pokud chcete aby klíčová slova na vaší stránce s příspěvky (nachází se ve WordPressu pod Nastavení, Čtení, Zobrazení titulní stránky) a vaše archivní stránky byly dynamicky generované z klíčových slov příspěvků zobrazujících se na stránce. Pokud tuto možnost nezaškrtnete, použijí se klíčová slova z obrazovky pro upravení stránky pro stránku s příspěvky.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
cs: Zaškrtněte toto pokud chcete aby byly vaše tagy pro daný příspěvek použity jako Meta keywords pro tento příspěvek (budou přidány ke klíčovým slovům které vy specifikujete v obrazovce Upravit příspěvek).

en: Check this to add All in One SEO Pack to the Admin Bar for easy access to your SEO settings.
cs: Zaškrtněte tohle pokud chcete přidat All in One SEO Pack do Admin baru pro snadný přístup k vašim SEO nastavením.

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače zohlednily linky z očíslovaných stránek / příspěvků. Užitečné pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali archivy autorů. Užitečné pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali archivy kategorii. Užitečné pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali archivy dat. Užitečné pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali archivy tagů. Užitečné pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali vlastní stránky s archivy taxonomii. Užitečné pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali očíslované stránky/příspěvky. Užitečné pro vyhýbání se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali stránku 404.

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
cs: Zaškrtněte tohle pokud nechcete aby vyhledávače indexovali stránku s vyhledáváním. Užitečné pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu.

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
cs: Zaškrtněte toto pokud chcete upravit seznam nepovolených user agentů pro blokování špatných botů.

en: Check this to move the All in One SEO Pack menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
cs: Zaškrtněte tohle pokud chcete posunout menu položku All in One SEO Pack na vrchol menu vaší WordPress Dashboard.

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
cs: Zaškrtněte tohle abyste se vyhnuli tomu, že vaše Description bude zkráceno bez ohledu na jeho délku.

en: Check this to remove the Google Plus field from the user profile screen.
cs: Zaškrtněte tohle pokud chcete odstranit Google Plus pole z obrazovky uživatelského profilu.

en: Check this to support Schema.org markup, i.e., itemprop on supported metadata.
cs: Zaškrtněte toto pro podporu Schema.org markup, teda itemprop na podporované metadata.

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
cs: Zaškrtněte toto pro odemknutí vnitřních postmeta polí pro použití s XMLRPC. Pokud nevíte co to je, nezatrhávejte tuto možnost.

en: Check to use advanced Google Analytics options.
cs: Zaškrtněte pro použití rozšířených nastavení Google Analytics.

en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in All in One SEO Pack, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
cs: Zaškrtnutím tohoto pole se použije title a description domovské stránky nastavený v All in One SEO Pack, Hlavní nastavení jako Open Graph title a description pro vaši domovskou stránku.

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
cs: Zaškrtněte tuto možnost pokud chcete title, description a klíčová slova nastavit na vaší statické titulní stránce.

en: Checking this option will allow you to customize Canonical URLs for specific posts.
cs: Aktivace této možnosti vám umožní přizpůsobit si kanonické URL pro specifické příspěvky.

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
cs: Zaškrtnutím této možnosti nastavíte kanonické URL pro celý očíslován obsah do první stránky.

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
cs: Zadejte výchozí text který nejlépe vystihuje obsah tohoto typu vašeho příspěvku.

en: City
cs: Město

en: Click here for documentation on this setting
cs: Klikněte sem pro dokumentaci tohoto nastavení

en: Click the Optimize button below and All in One SEO Pack will analyze your Robots.txt file to make sure it complies with the standards for Robots.txt files.  The results will be displayed in a table below.
cs: Klepněte na tlačítko Optimalizovat a All in One SEO Pack zanalyzuje váš Robots.txt soubor abychom se ujistili, že je v souladu se standardy pro Robots.txt soubory. Výsledky budou zobrazeny v tabulce níže.

en: Coming Soon...
cs: Už brzy ...

en: Company
cs: Společnost

en: Connect With Google Analytics
cs: Spojit s Google Analytics

en: Couldn't find file %s!
cs: Nemůžeme najít soubor %s!

en: Couldn't rename file %s!
cs: Nemůžete přejmenovat soubor %s!

en: Country
cs: Země

en: Create Compressed Sitemap
cs: Vytvořit komprimovaný sitemap

en: Create a Robots.txt File
cs: Vytvořit soubor Robots.txt

en: Create a compressed sitemap file in .xml.gz format.
cs: Vytvořit zkomprimovaný sitemap soubor ve formátu .xml.gz.

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
cs: Vytvořte a spravujte vaše XML sitemapy s použitím této funkce a odešlete vaši XML sitemap Googlu, Bingu / Yahoo a Ask.com.

en: Current File
cs: Současný soubor

en: Custom Canonical URL
cs: Vlastní kanonická URL

en: Custom Image
cs: Vlastní obrázek

en: Custom Post Type Settings
cs: Nastavení vlastního typu příspěvků

en: Custom Video
cs: Vlastní video

en: Custom titles:
cs: Vlastní title tagy:

en: Daily
cs: Denně

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
cs: Nastavená denní kontrola sitemap byla ukončena.

en: Date Archive Title Format:
cs: Formát názvu archivu dat:

en: Debug Log
cs: Ladící log

en: Debug This Post
cs: Ladit tento článek

en: Debug Warning: All in One SEO Pack meta data was included again from %s filter. Called %s times!
cs: Varování ladění: Meta data All in One SEO Pack byly znovu zahrnuty z %s filtru. Voláno %s krát!

en: Default
cs: Výchozí

en: Default - nofollow
cs: Výchozí - nofollow

en: Default - noindex
cs: Výchozí - noindex

en: Default - noodp
cs: Výchozí - noodp

en: Default - noydir
cs: Výchozí - noydir

en: Default Image
cs: Výchozí obrázek

en: Default Image Height
cs: Výška výchozího obrázku

en: Default Image Width
cs: Šířka výchozího obrázku

en: Default OG:Image
cs: Výchozí OG:obrázek

en: Default Twitter Card
cs: Výchozí Twitter karta

en: Default to NOFOLLOW:
cs: Výchozí na NOFOLLOW:

en: Default to NOINDEX:
cs: Výchozí na NOINDEX:

en: Default to NOODP:
cs: Výchozí na NOODP:

en: Default to NOYDIR:
cs: Výchozí na NOYDIR:

en: Delete Conflicting Files
cs: Vymazat konfliktní soubory

en: Delete Robots.txt File
cs: Vymazat soubor Robots.txt

en: Deleted %s.
cs: %s vymazáno.

en: Description Format
cs: Formát description tagu:

en: Did not notify %s about changes to your sitemap.
cs: %s nebyl notifikován o změnách na vaší sitemap.

en: Director
cs: Ředitel

en: Directory Path
cs: Cesta v adresáři

en: Disable Google Analytics
cs: Zakázat Google Analytics

en: Disable Google Analytics on this page.
cs: Zakázat Google Analytics na této stránce.

en: Disable Google Plus Profile:
cs: Zakázat profil Google Plus:

en: Disable SEO on this page.
cs: Zakázat SEO na této stránce.

en: Disable on this page/post
cs: Zakázat na této stránce/článku

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Disconnect From Google Analytics
cs: Odpojit od Google Analytics

en: Display Advertiser Tracking:
cs: Zobrazit sledování inzerenta:

en: Display Google Authorship:
cs: Zobrazit Google autorství:

en: Display Menu At The Top:
cs: Zobrazit menu na vrchu:

en: Display Menu In Admin Bar:
cs: Zobrazit menu v Admin bar:

en: Display Publisher Meta on Front Page:
cs: Zobrazit meta vydavatele na titulní stránce:

en: Display Settings
cs: Nastavení zobrazení

en: Display Sitelinks Search Box:
cs: Zobrazit vyhledávací box Sitelinks:

en: Disregard Changes
cs: Nevšímat si změny

en: Do Not Override
cs: Nepřepisovat

en: Don't display this page in the sitemap.
cs: Nezobrazovat tuto stránku v sitemap.

en: Donate
cs: Přispějte

en: Donate with Paypal
cs: Přispějte s Paypal

en: Drink
cs: Nápoj

en: Duplicate %s Meta
cs: Duplicitní %s meta

en: Dynamic sitemap generation appears to be using the correct rewrite rules.
cs: Dynamické generování sitemap používá správné pravidla pro přepis.

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
cs: Dynamické generování sitemap nepoužívá správné pravidla pro přepisování; prosím zakažte jiné sitemap pluginy nebo funkce na vaší stránce a resetujte vaše permalinky.

en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives:
cs: Dynamicky vygenerovat klíčová slova pro stránky s příspěvky/archivy:

en: Dynamically Generate Sitemap
cs: Dynamicky vygenerovat sitemap

en: E-mail debug information
cs: Informace o ladění e-mailu

en: Edit .htaccess
cs: Upravit .htaccess

en: Edit Blocklists
cs: Upravit blocklisty

en: Edit Robots.txt
cs: Upravit Robots.txt

en: Edit SEO
cs: Upravit SEO

en: Edit robots.txt
cs: Upravit robots.txt

en: Edit your robots.txt file and your .htaccess file to fine-tune your site.
cs: Upravte váš robots.txt soubor a váš .htaccess soubor pro doladění vaší stránky.

en: Enable Advanced Options:
cs: Povolit pokročilá nastavení:

en: Enable Custom Canonical URLs:
cs: Povolit vlastní kanonické URL:

en: Enable Facebook Meta for
cs: Povolit Facebook meta data pro

en: Enable Sitemap Indexes
cs: Povolit sitemap indexy

en: Enable this to display advanced options for controlling Google Plus authorship information on your website.
cs: Tohle povolte pro zobrazení rozšířených nastavení pro kontrolování autorských informací Google Plus na vaší stránce.

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Enhanced Ecommerce:
cs: Rozšířené ecommerce:

en: Enhanced Link Attribution:
cs: Rozšířené přisuzování linků:

en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by All in One SEO Pack.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em>  For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add forum or /forum or /forum/ or and any URL with the word "forum" in it, such as http://mysite.com/forum or http://mysite.com/forum/someforumpage here and it will be excluded from All in One SEO Pack.
cs: Zadejte čárkami oddělený seznam stránek které budou All in One SEO Packem vyloučeno. Je to velmi užitečné pokud používáte pluginy které generují jejich vlastní ne-wordpressové dynamické stránky. Ex: <em>/forum /, /contact/</ em> Například pokud chcete vyloučit virtuální stránky vygenerované fórum pluginem, stačí jen přidat forum nebo /forum nebo /forum/ nebo jakoukoliv URL sktorá obsahuje slovo "forum", jako například http://mojestranka.com/forum nebo http://mojestranka.com/forum/nejakastrankanafore sem a bude vyřazena z All in One SEO Pack.

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Don\'t stuff everything in here.
cs: Zadejte čárkami oddělený seznam vašich nejdůležitějších klíčových slov pro vaši stránku které budou zapsány jako meta keywords tagy na vaší domovské stránce. Nedávejte sem úplně všechny.

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
cs: Zadejte informace níže pro případné další linky pro vaši sitemap které ještě nejsou spravovány WordPressem.

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
cs: Zadejte uživatelské jméno na Twitteru spojené s vaší webstránkou.

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
cs: Zadejte výšku pro váš Open Graph obrázek v pixelech (např. 600).

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
cs: Zadejte výšku  pro vaše Open Graph video v pixelech (např. 600).

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
cs: Zadejte název vlastního pole (nebo několik jmen polí oddělených čárkami) pro požití toho pole na specifikaci Open Graph obrázku na Stránkách nebo Příspěvcích.

en: Enter the name of your website here.
cs: Zadejte sem název vaší webstránky.

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
cs: Zadejte šířku pro váš Open Graph obrázek v pixelech (např. 600).

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
cs: Zadejte šířku pro vaše Open Graph video v pixelech (např. 600).

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
cs: Zadejte sem vaše Google Analytics ID pro sledování chování návštěvníků na vaší stránce použitím Google Analytics.

en: Enter your Google+ Profile URL here to add the rel=“author” tag to your site for Google authorship. It is recommended that the URL you enter here should be your personal Google+ profile.  Use the Advanced Authorship Options below if you want greater control over the use of authorship.
cs: Zadejte URL vašeho profilu na Google+ pro přidání rel="author" tagu na vaši stránce pro Google autorství. Doporučuje se aby URL kterou sem vložíte byla vašim osobním Google+ profilem. Použijte Rozšířené autorská nastavení nižší pokud chcete mít lepší kontrolu nad použitím autorství.

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
cs: Zadejte název vaší domény bez http:// pro nastavení vaší cookie domény.

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
cs: Sem zadejte váš ověřovací kód pro verifikaci vaší stránky s Bing Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Klikněte sem pro dokumentaci k tomuto nastavení</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
cs: Sem zadejte váš ověřovací kód pro verifikaci vaší stránky s Google Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Klikněte sem pro dokumentaci k tomuto nastavení</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
cs: Sem zadejte váš ověřovací kód pro verifikaci vaší stránky s Pinterestem.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Klikněte sem pro dokumentaci k tomuto nastavení</a>

en: Entries from these categories will be excluded from the sitemap.
cs: Záznamy z těchto kategorii budou ze sitemap vyřazeny.

en: Episode
cs: Epizoda

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
cs: Chyba: před potvrzením prosím zadejte e-mailovou adresu.

en: Everywhere Else
cs: Všude jinde

en: Exclude From Sitemap
cs: Vyloučit ze sitemap

en: Exclude Pages:
cs: Vyloučit stránky:

en: Exclude Users From Tracking:
cs: Vyřadit uživatelů ze sledování:

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
cs: Vyloučit přihlášených uživatelů z Google Analytics sledování podle role.

en: Exclude site from Yahoo! Directory:
cs: Vyloučit stránku z Yahoo! Directory:

en: Exclude site from the Open Directory Project:
cs: Vyloučit stránku z Open Directory Project:

en: Excluded Categories
cs: Vyloučené kategorie

en: Excluded Items
cs: Vyloučené položky

en: Excluded Pages
cs: Vyloučené stránky

en: Export
cs: Exportovat

en: Export Post Types:
cs: Exportovat typy příspěvkú:

en: Export Settings
cs: Exportovat nastavení

en: Exports and imports your All in One SEO Pack plugin settings.
cs: Exporty a importy nastavení vašeho All in One SEO Pack pluginu.

en: Facebook Debug
cs: Facebook ladění

en: Facebook Object Type
cs: Typ Facebook Objectu

en: Facebook Settings
cs: Nastavení Facebooku

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, error code %s.
cs: Selhání notifikace %s o změnách na vaší sitemap v %s, chybový kód %s.

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, unable to access via wp_remote_get().
cs: Selhání notifikace %s o změnách na vaší sitemap v %s, nepodařilo se spojit přes wp_remote_get().

en: Failed to send to %s.
cs: Odeslání do %s selhalo.

en: Failed to update .htaccess rules!
cs: Aktualizace .htaccess pravidel selhala!

en: Feature Manager
cs: Správce funkcí

en: Featured Image
cs: Propagovaný obrázek

en: File Editor
cs: Editor souborů

en: Filename Prefix
cs: Předpona názvu souboru

en: First Attached Image
cs: První připojený obrázek

en: First Available Image
cs: První dostupný obrázek

en: First Image In Content
cs: První obrázek v obsahu

en: Follow us on Facebook
cs: Sledujte nás na Facebooku

en: Follow us on Twitter
cs: Sledujte nás na Twitteri

en: Food
cs: Jídlo

en: Force Rewrites:
cs: Násilně přepsat:

en: Form submission error: verification check failed.
cs: Chyba při odeslání formuláře: Neplatné hodnoty

en: Frequencies
cs: Frekvence

en: Front Page
cs: Titulní stránka

en: Game
cs: Hra

en: Generate Robots.txt
cs: Vygenerovat Robots.txt

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
cs: Vygenerujte a schvalte váš robots.txt soubor na doprovázení vyhledávačů po vaší stránce.

en: Getting started? Read the Beginners Guide
cs: Začínáte? Přečtěte si Návod pro začátečníky

en: Google Plus Default Profile:
cs: Výchozí profil Google Plus:

en: Google Settings
cs: Google nastavení

en: Government
cs: Vláda

en: Help
cs: Nápověda

en: Home Article Tags
cs: Tagy článku na domovské stránce

en: Home Description
cs: Description domovské stránky

en: Home Description:
cs: Description hlavní stránky:

en: Home Image
cs: Obrázek domovské stránky

en: Home Page Settings
cs: Nastavení domovské stránky

en: Home Page Title Format:
cs: Formát názvu domovské stránky:

en: Home Title
cs: Title domovské stránky

en: Home Title:
cs: Title hlavní stránky:

en: Home URL
cs: Adresa (URL) domací stránky

en: I enjoy this plugin and have made a donation:
cs: Jsem spokojený s pluginem a poslal jsem příspěvek:

en: Image
cs: Obrázek

en: Image From Custom Field
cs: Obrázek autora článku

en: Image Settings
cs: Nastavení obrázků

en: Import
cs: Importovat

en: Importer & Exporter
cs: Importér & Exportér

en: Include Author Archives in your sitemap.
cs: Zahrnout archivy autorů do vaší sitemap.

en: Include Author Pages
cs: Zahrnout stránky autorů

en: Include Date Archive Pages
cs: Zahrnout stránky datumových archivů

en: Include Date Archives in your sitemap.
cs: Zahrnout archivy data do vaší sitemap.

en: Insert time
cs: Vložte čas

en: Join Our Mailing List
cs: Přidejte se do našeho newsletteru

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
cs: Přidejte se do našeho emailového newsletteru pro tipy, triky a WordPressové tajemství.

en: Keyword Settings
cs: Nastavení klíčových slov

en: Keywords (comma separated)
cs: Klíčová slova (oddělené čárkou)

en: Landmark
cs: Památka

en: Last Modified
cs: Naposledy upraveno

en: Last modified date of the page.
cs: Datum poslední změny stránky.

en: Legend
cs: Nápověda

en: Link From Virtual Robots.txt
cs: Link z virtuálního robots.txt

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
cs: Poslat články na Facebook stránku přidruženou k vaší webstránce.

en: Log Of Blocked Bots
cs: Záznam zablokovaných botů

en: Log and show recent requests from blocked bots.
cs: Zaznamenat a zobrazit nedávné požadavky od zablokovaných botů.

en: MYSQL Version
cs: Verze MYSQL

en: Main Settings
cs: Hlavní nastavení

en: Manually set the %s of your %s.
cs: Manuálně nastavit %s vašich %s.

en: Manually set the frequency for the
cs: Manuálně nastavit frekvenci pro

en: Manually set the priority for the
cs: Manuálně nastavit prioritu pro

en: Maximum Posts Per Sitemap
cs: Maximální počet článků na jeden sitemap

en: Media / Attachments
cs: Média / Přílohy

en: Memory usage
cs: Využití paměti

en: Menu Label
cs: Položka menu

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: More Information
cs: Více informací

en: Movie
cs: Film

en: Musician
cs: Hudebník

en: My Amazon Wish List
cs: Můj Amazon Wishlist

en: Never Shorten Long Descriptions:
cs: Nikdy nezkracovat dlouhé descriptions:

en: No Pagination for Canonical URLs:
cs: Žádné číslování pro kanonické URL:

en: No Schedule
cs: Žádný rozpis

en: No duplicate meta tags found.
cs: Nebyly nalezeny žádné duplicitní meta tagy.

en: No limit
cs: Bez limitu

en: No requests yet.
cs: Zatím žádné žádosti.

en: No rules to update!
cs: Žádná pravidla na aktualizaci!

en: Noindex Settings
cs: Noindex nastavení

en: Noindex Sitemap file
cs: Noindex sitemap soubor

en: Non Profit
cs: Nezisková organizace

en: Not set
cs: Nenastaveno

en: Note that this is all about the title tag. This is what you see in your browser's window title bar. This is NOT visible on a page, only in the title bar and in the source code. If enabled, all page, post, category, search and archive page titles get rewritten. You can specify the format for most of them. For example: Using the default post title format below, Rewrite Titles will write all post titles as 'Post Title | Blog Name'. If you have manually defined a title using All in One SEO Pack, this will become the title of your post in the format string.
cs: Berte na vědomí, že toto všechno je o title tagu. Toto je to, co vidíte v nadpisu okna ve vašem prohlížeči. NENÍ to viditelné na stránce, ale jen v poli karty v prohlížeči a v zdrojovém kódu. Pokud je to povoleno, všechny title tagy stránek, příspěvků, kategorii, hledacích a archivních stránek se přepíší. Můžete specifikovat formát pro většinu z nich. Například: Použitím výchozího title tagu pro příspěvek níže, Přepsat title tagy napíše všechny title tagy příspěvků jako 'Title tag příspěvku | Název blogu '. Pokud jste ručně definovali title použitím All in One SEO Pack, toto se stane title tagem vašeho příspěvku ve formátovém řetězci.

en: Note: If General Settings is checked, the General Settings, the Feature Manager settings, and the following currently active modules will have their settings data exported:
cs: Poznámka: Pokud jsou Hlavní nastavení zkontrolovány, nastavení Manažera funkcí a následující momentálně aktivní moduly budou mít své nastavení dat exportovány:

en: Note: you are using dynamic sitemap generation to keep your sitemap current; this will not generate a static sitemap file.
cs: Poznámka: používáte dynamické generování sitemap aby vaše sitemap zůstala aktuální; nevygeneruje to statický sitemap soubor.

en: Notify Bing
cs: Upozornit Bing

en: Notify Bing when you update your sitemap settings.
cs: Upozornit Bing když aktualizujete nastavení vaší sitemap.

en: Notify Google
cs: Upozornit Google

en: Notify Google when you update your sitemap settings.
cs: Upozornit Google když aktualizujete nastavení vaší sitemap.

en: Notify search engines daily, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
cs: Denně notifikovat vyhledávače a také pokud se používá denně aktualizovat statickou sitemap. (toto používá WP-Cron, proto se ujistěte zda to i na vašem serveru dobře funguje)

en: Object Type
cs: Typ objektu

en: Off
cs: Vypnuto

en: On
cs: Zapnuto

en: Once Monthly
cs: Jednou za měsíc

en: Once Weekly
cs: Jednou za týden

en: Operating System
cs: Operační systém

en: Optimize
cs: Optimalizovat

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
cs: Optimalizujte výkon týkající se SEO a zkontrolujte status vašeho systému.

en: Optimize your Robots.txt File
cs: Optimalizovat váš Robots.txt soubor

en: Options Reset.
cs: Reset nastavení.

en: Organization
cs: Organizace

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
cs: Organizovat položky v sitemap do odlišných souborů ve vaší sitemap. Toto povolte pouze v případě, že vaše sitemap obsahuje více než 50,000 URL nebo má více než 5MB.

en: Out-of-the-box SEO for your WordPress blog. <a href="admin.php?page=all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php">SEO Settings</a> | <a href="http://semperplugins.com/plugins/all-in-one-seo-pack-pro-version/?loc=plugins" target="_blank">Upgrade to Pro Version</a> | <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=mrtorbert%40gmail%2ecom&item_name=All%20In%20One%20SEO%20Pack&item_number=Support%20Open%20Source&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">Donate</a> | <a href="http://semperplugins.com/support/" >Support</a> |  <a href="https://www.amazon.com/wishlist/1NFQ133FNCOOA/ref=wl_web" target="_blank" title="Amazon Wish List">Amazon Wishlist</a>
cs: Out-of-the-box SEO pro váš WordPress blog. <a href="admin.php?page=all-in-one-seo-pack/aioseop_class.php">Panel konfigurace nastavení</a> | <a href="http://semperplugins.com/plugins/all-in-one-seo-pack-pro-version/?loc=plugins" target="_blank">Upgradovat na Pro Verzi</a> | <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=mrtorbert%40gmail%2ecom&item_name=All%20In%20One%20SEO%20Pack&item_number=Support%20Open%20Source&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">Podpořit</a> | <a href="http://semperplugins.com/support/" >Podpora</a> | <a href="https://www.amazon.com/wishlist/1NFQ133FNCOOA/ref=wl_web" target="_blank" title="Amazon Wish List">Amazon Wishlist</a>

en: Override the canonical URLs for this post.
cs: Přepsat kanonické URL pro tento příspěvek.

en: PHP Exif support
cs: PHP Exif podpora

en: PHP IPTC support
cs: Podpora PHP IPTC

en: PHP Memory Limit
cs: PHP paměťový limit

en: PHP Safe Mode
cs: PHP bezpečný mód

en: PHP Version
cs: PHP verze

en: PHP XML support
cs: Podpora PHP XML

en: Page Frequency
cs: Frekvence stránky

en: Page Priority
cs: Priorita stránky

en: Page URL
cs: URL stránky

en: Paginate Sitemap Indexes
cs: Očíslovat sitemap indexy

en: Performance
cs: Výkon

en: Person
cs: Osoba

en: Person or Organization?
cs: Osoba nebo organizace?

en: Pinterest Site Verification:
cs: Pinterest verifikace stránky:

en: Places a link to the sitemap file in your virtual Robots.txt file which WordPress creates.
cs: Umístí link na sitemap soubor do vašeho virtuálního robots.txt souboru který WordPress vytvoří.

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
cs: Umístí link na váš sitemap.xml do vašeho virtuálního robots.txt souboru.

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
cs: V případě, že budete potřebovat pomoc s používáním těchto nástrojů na ladění vašich sociálních meta tagů, hledejte v dokumentu.

en: Please review your settings below and click %s to build your sitemap; then, %s.
cs: Prosím zkontrolujte své nastavení níže a klikněte na %s pro vytvoření vaší sitemap; pak, %s.

en: Please wait...
cs: Počkejte prosím ...

en: Politician
cs: Politik

en: Post
cs: Příspěvek

en: Post Author Image
cs: Obrázek autora článku

en: Post Types
cs: Typ článku

en: Potential conflict with unknown file %s.
cs: Možný konflikt s neznámým souborem %s.

en: Press the connect button to connect with Google Analytics; or if already connected, press the disconnect button to disable and remove any stored analytics credentials.
cs: Klepněte na tlačítko připojit pro propojení s Google Analytics; nebo pokud již je propojené, klepněte na tlačítko odpojit pro zakázání a odstranění všech uložených analytických údajů.

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
cs: Klepněte na toto tlačítko aby Facebook udělal re-fetch a vyladil tuto stránku.

en: Preview Snippet
cs: Náhled snippetu

en: Priorities
cs: Priority

en: Privacy Settings
cs: Nastavení soukromí

en: Pro Version
cs: Pro verze

en: Product
cs: Produkt

en: Profile
cs: Profil

en: Profile Admins ID
cs: ID profilů adminů

en: Proposed Changes
cs: Navrhované změny

en: Public Figure
cs: Veřejný činitel

en: Raise execution time
cs: Nastavit prováděcí čas

en: Raise memory limit
cs: Nastavit paměťový limit

en: Read the All in One SEO Pack user guide
cs: Přečtěte si uživatelskou příručku pro All in One SEO Pack.

en: Reading Settings
cs: Nastavení čtení

en: Referer Blocklist
cs: Blocklisty refererů

en: Remove Descriptions For Paginated Pages:
cs: Odstranit descriptions pro očíslované stránky:

en: Remove Stored Credentials
cs: Odstranit uchovávané osobní údaje

en: Rename Conflicting Files
cs: Přejmenovat konfliktní soubory

en: Renamed %s to %s.
cs: %s přejmenováno na %s.

en: Reset ALL Settings to Defaults
cs: Resetovat všechna nastavení na původní

en: Reset Dismissed Notices
cs: Resetovat zamítnuty upozornění

en: Reset Features
cs: Resetovat funkce

en: Reset General Settings to Defaults
cs: Resetovat Hlavní nastavení na původní.

en: Restaurant
cs: Restaurace

en: Review Your Settings
cs: Zkontrolovat vaše nastavení

en: Revisions
cs: Revize

en: Robots.txt editor
cs: Editor Robots.txt

en: Row %s not found; no rows were deleted.
cs: Řádek %s nebyl nalezen; nebyly vymazány žádné řádky.

en: Rule Type
cs: Tip pravidla

en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions:
cs: Spustit shortcodes v automaticky vygenerovaných descriptions:

en: Run Shortcodes In Description
cs: Spustit shortcodes v description

en: Run Shortcodes In Title
cs: Spustit shortcodes v title

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
cs: Spustit shortcodes které se zobrazují v social description meta tagov.

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
cs: Spustit shortcodes které se zobrazují v social title meta tagov.

en: SEO Title
cs: SEO title

en: SEO for Custom Post Types:
cs: SEO pro vlastní typy příspěvků:

en: SEO on only these post types:
cs: SEO jen na tyto typy příspěvků:

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
cs: SFWD ladicí mail ze stránky %s.

en: SQL Mode
cs: SQL mód

en: Save
cs: Uložit

en: Save Robots.txt File
cs: Uložit soubor Robots.txt

en: Scan Header
cs: Skenovat header

en: Scan Now
cs: Skenovat nyní

en: Scan Social Meta
cs: Skenovat sociální meta data

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
cs: Hledat na vaší stránce duplicitní sociální meta tagy.

en: Schedule Updates
cs: Naplánovat aktualizace

en: School
cs: Škola

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
cs: Bezpečnostní kontrola - pokud se objeví tato chyba, odhlaste se a pak se zpět přihlaste do WordPressu

en: Select Individual
cs: Označit individuálně

en: Select OG:Image Source
cs: Zvolit OG:Zdroj obrázku

en: Select a valid All in One SEO Pack ini file and click 'Import' to import options from a previous state or install of All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
cs: Vyberte platný All in One SEO Pack ini soubor a klepněte na 'Importovat' pro importování nastavení z předchozího stavu nebo instalace All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klikněte sem pro dokumentaci k tomuto nastavení</a>

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
cs: Vyberte Open Graph typ který nejlépe popisuje obsah této stránky nebo příspěvku.

en: Select the default type of Twitter card to display.
cs: Zadejte výchozí typ Twitter karty která se bude zobrazovat.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
cs: Vyberte které typy článků se zobrazí ve vaší sitemap.

en: Select which Post Types you want to export your All in One SEO Pack meta data for.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
cs: Vyberte pro které typy příspěvků chcete exportovat vaše All in One SEO Pack meta data.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klikněte sem pro dokumentaci k tomuto nastavení</a>

en: Select which Post Types you want to use All in One SEO Pack to set Open Graph meta values for.
cs: Zadejte pro které typy příspěvků chcete aby All in One SEO Pack nastavil Open Graph meta hodnoty.

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
cs: Vyberte které archivy taxonomii se zobrazí ve vaší sitemap

en: Sent to %s.
cs: Odesláno do %s.

en: Set Preferred Site Name:
cs: Nastavit preferované jméno stránky:

en: Set Protocol For Canonical URLs:
cs: Nastavit protokol pro kanonické URL:

en: Set protocol for canonical URLs.
cs: Nastavit protokol pro kanonické URL.

en: Set the Open Graph type for your website as either a blog or a website.
cs: Nastavit Open Graph typ pro vaši webstránku buď na blog nebo webstránku.

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
cs: Nastavit výchozí NOFOLLOW nastavení pro každý typ článku.

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
cs: Nastavit výchozí NOINDEX nastavení pro každý typ příspěvku.

en: Set the default noodp setting for each Post Type.
cs: Nastavte výchozí noodp nastavení pro každý typ příspěvku.

en: Set the default noydir setting for each Post Type.
cs: Nastavte výchozí noydir nastavení pro každý typ příspěvku.

en: Set the label for this page menu item.
cs: Nastavit štítek pro tuto položku z menu stránky.

en: Set the title attribute for menu links.
cs: Nastavit title atribut pro linky z menu.

en: Settings export file for All in One SEO Pack
cs: Soubor pro export nastavení pro All in One SEO Pack

en: Show Column Labels for Custom Post Types:
cs: Zobrazit štítky sloupců pro vlastní typy příspěvků:

en: Show Facebook Author on Articles
cs: Zobrazit Facebook autora v článcích

en: Show Facebook Publisher on Articles
cs: Zobrazit Facebook vydavatele v článcích

en: Show Twitter Author
cs: Ukázat Twitter autora

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
cs: Ukáže seznam nejnovějších požadavků od zablokovaných botů. Poznámka: toto nevystopuje žádných botov kteří již byli zablokováni na úrovni web serveru / .htaccess.

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
cs: Zaregistrujte se již dnes a obdržíte bezplatnou kopii e-knihy 5 SEO Tipů pro WordPress (její hodnota je $39).

en: Site Name
cs: Název stránky

en: Site URL
cs: URL webu

en: Sitemap %s generated by All in One SEO Pack %s by Michael Torbert of Semper Fi Web Design on %s
cs: Sitemap %s vygenerovaný v All in One SEO Pack %s od Michaela Torberta ze Semper Fi Web Design v %s

en: Sitemap Status
cs: Status sitemap

en: Slug may not be empty!
cs: Slug nemusí být prázdný!

en: Social Meta
cs: Sociální meta

en: Social Profile Links
cs: Linky na sociální profily

en: Social Settings
cs: Sociální nastavení

en: Song
cs: Písnička

en: Specifies the name of your sitemap file. This will default to 'sitemap'.
cs: Specifikuje název vašeho sitemap souboru. Bude to výchozí na 'sitemap'.

en: Specify A Preferred Name:
cs: Specifikovat preferované jméno:

en: Specify Image Height
cs: Specifikujte výšku obrázku

en: Specify Image Width
cs: Specifikujte šířku obrázku

en: Specify Publisher URL:
cs: Specifikovat URL vydavatele:

en: Specify Video Height
cs: Specifikujte výšku videa

en: Specify Video Width
cs: Specifikujte šířku videa

en: Split long sitemaps into separate files.
cs: Rozdělit dlouhé sitemapy do samostatných souborů.

en: Sports League
cs: Sportovní liga

en: Sports Team
cs: Sportovní tým

en: State Province
cs: Státní provincie

en: Static front page detected, suggested Facebook Object Type is 'website'.
cs: Byla detekována statická titulní stránka, navrhovaný typ pro Facebook Object je 'website'.

en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
cs: Zastavte špatně se chovajících botov aby nezpomalovaly vaši webstránku.

en: Submit
cs: Odeslat

en: Successfully notified %s about changes to your sitemap at %s.
cs: Úspěšná notifikace %s o změnách na vaší sitemap v %s.

en: Summary
cs: Shrnutí

en: Summary Large Image
cs: Shrnutí velkého obrázku

en: Support
cs: Podpora

en: System Status
cs: Status systému

en: TV Show
cs: TV šou

en: Taxonomies
cs: Taxonomie

en: Tells search engines not to index the sitemap file itself.
cs: Zakáže vyhledávačům indexovat samotný sitemap soubor.

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! New since 2.2: Control who accesses your site with the new Robots.txt Editor and File Editor modules!  Enable them from the Feature Manager.  Remember to review your settings, we have added some new ones!
cs: Děkujeme vám za používání nejaktuálnějšího a nejlepšího All in One SEO Pack! Novinky od 2.2: Kontrola nad tím kdo má přístup na vaši stránku s novým Robots.txt Editorem a modulmi Editoru Souborov! Povolte jich z Manažera Funkcí. Nezapomeňte si zkontrolovat vaše nastavení, přidali jsme nějaké nové!

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
cs: Děkujeme vám za používání nejaktuálnějšího a nejlepšího All in One SEO Pack! Prosím zkontrolujte své nastavení, protože vždy vám přidáváme nové funkce!

en: Thank you for your donation, it helps keep this plugin free and actively developed!
cs: Děkujeme za váš příspěvek, pomáhá nám udržet tento plugin v aktivním vývoji a zdarma!

en: Thank you!
cs: Děkujeme!

en: The Google+ profile you enter here will appear on your homepage only as the rel="publisher" tag. It is recommended that the URL you enter here should be the Google+ profile for your business.
cs: Google+ profil který sem zadáte se bude zobrazovat na vaší domovské stránce pouze jako rel="publisher" tag. Doporučuje se aby URL kterou sem zadáte byla Google+ profilem vašeho businessu.

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
cs: Description domovské stránky je Open Graph description pro vaši domovskou stránku.

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
cs: Obrázek na domovské stránce je Open Graph obrázek pro vaši domovskou stránku.

en: The Home Tag allows you to add a list of keywords that best describe your home page content.
cs: Home tag vám umožňuje přidat seznam klíčových slov, které nejlépe popisují obsah na vaší domovské stránce.

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
cs: Title domovské stránky je Open Graph title pro vaši domovskou stránku.

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
cs: META description pro tuto stránku. Toto nastavení přepíše všechny automaticky vygenerované descriptions.

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
cs: Jméno stránky je jméno které je použito pro identifikaci vaší webstránky.

en: The frequency of the page.
cs: Frekvence stránky.

en: The priority of the page.
cs: Priorita stránky.

en: The red indicator means that the syntax is invalid for a robots.txt file.
cs: Červený indikátor znamená, že v souboru robots.txt je neplatná syntaxe

en: The yellow indicator means that a non-standard extension was recognized; not all crawlers may recognize it or interpret it the same way. The Allow and Sitemap directives are commonly used by Google and Yahoo.
cs: Žlutý indikátor znamená že bylo rozoznáno nestandardní rozšíření; ne všichni boti to mohou rozeznat nebo stejně interpretovat. Směrnice Povolit a Sitemap jsou běžně používané Googlem a Yahoo.

en: There are no other modules currently loaded!
cs: Žádné další moduly nejsou momentálně načteny!

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
cs: Tyto Open Graph meta data vám umožňují přidat název hlavní sekce který nejlépe popisuje tento obsah.

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
cs: Tyto Open Graph meta data vám umožňují přidat seznam klíčových slov, které nejlépe popisují tento obsah.

en: This allows you to set the title tags for each Custom Post Type.
cs: Tohle vám umožní nastavit title tagy pro každý vlastní typ příspěvku.

en: This controls the format of Meta Descriptions.The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát meta descriptions.Podporované jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagy pro archiv autorov.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro archivy kategorii.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro archivy vlastních příspěvků.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro archivy dat.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for Pages.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro jednotlivé stránky<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for Posts.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro jednotlivé příspěvky.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro archivy tagů.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro 404 stránky.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for the Search page.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro stránky hledání.<br />Podporovány jsou následující makra:

en: This controls the format of the title tag for your Home Page.<br />The following macros are supported:
cs: Tohle kontroluje formát title tagu pro vaši domovskou stránku. <br /> Podporovány jsou následující makra:

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
cs: Tohle povolí podporu IP Anonymization v Google Analytics.

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
cs: Tohle povolí podporu Display Advertiser Features v Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
cs: Tohle umožňuje podporu pro Enhanced Ecommerce v Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
cs: Tohle umožňuje podporu pro Enhanced Link Attribution v Google Analytics.

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
cs: Toto je Open Graph description této stránky nebo příspěvku.

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
cs: Toto je Open Graph title této stránky nebo příspěvku.

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
cs: Toto je seznam nepovolených user agentů používaných na blokování špatných botů.

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
cs: Toto je seznam nepovolených user agentů používaných na blokování špatných botů.

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
cs: Tohle vám umožňuje vybrat si které obrazovky zobrazují sloupce SEO Title, SEO Keywords a SEO Description.

en: This option allows you to control whether rel="publisher" is displayed on the homepage of your site. Google recommends using this if the site is a business website.
cs: Tohle nastavení umožňuje kontrolovat zda je rel="publisher" zobrazené na vaší domovské stránce. Google doporučuje použití tohoto nastavení pokud se jedná o business stránku.

en: This option allows you to control which types of pages you want to display rel="author" on for Google authorship. The options include the Front Page (the homepage of your site), Posts, Pages, and any Custom Post Types. The Everywhere Else option includes 404, search, categories, tags, custom taxonomies, date archives, author archives and any other page template.
cs: Tato možnost vám umožňuje kontrolovat pro které typy stránek chcete zobrazovat rel="author" pro Google autorství. Možnosti obsahují titulní stránku (vaši domovskou stránku), příspěvky, stránky, a jakékoliv vlastní typy příspěvků. Nastavení Všude jinde zahrnuje stránku 404, hledání, kategorie, tagy, vlastní taxonomie, archivy dat, archivy autorů a jakékoliv jiné šablony stránky.

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
cs: Toto nastavení umožňuje přepnout použití meta keywords pro celou stránku.

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
cs: Tato možnost vám dává na výběr který obrázek bude přednastavený na zobrazení pro Open Graph obrázek. Toto nastavení můžete přepsat v individuálních příspěvcích.

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
cs: Tato možnost vám umožňuje vrátit se zpět k výchozímu obrázku pokud výše nebude nalezen žádný obrázek.

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
cs: Tato možnost umožňuje vybrat Open Graph obrázek který bude použit pro tuto Stránku nebo Příspěvek, prespisujúc výchozí nastavení.

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
cs: Tato možnost vám umožní nastavit výchozí výšku vašich obrázků tam kde není specifikována.

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
cs: Tato možnost vám umožní nastavit výchozí šířku vašich obrázků tam kde není specifikována.

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
cs: Tato možnost umožňuje specifikovat link na Open Graph video použité na této stránce nebo příspěvku.

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
cs: Tato možnost vám umožňuje nahrát obrázek který bude použit jako Open Graph obrázek pro tuto stránku nebo příspěvek.

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
cs: Tato možnost nastaví výchozí obrázek který může být použit pro Open Graph obrázek. Můžete nahrát obrázek, vybrat obrázek z vaší Mediální knihovny nebo přilepit URL obrázku sem.

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation.  This will help to prevent duplicate content penalties by <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a>.
cs: Toto nastavení automaticky vygeneruje kanonické URL pro vaši celou WordPress instalaci. Pomůže vám to předcházet trestem za duplicitní obsah od <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a>.

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
cs: Toto nastavení vám umožnuje nastavit váš PHP prováděcí čas na přiměřenou hodnotu.

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
cs: Toto nastavení vám umožňuje nastavit PHP paměťový limit na přiměřenou hodnotu. Poznámka: Jádro WordPressu a jiné WordPress pluginy mohou také změnit hodnoty paměťového limitu.

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
cs: Tenhle řetězec se umístí na začátek nebo konec title tagů očíslovaných indexů stránek (jako domácí nebo archivní stránky).

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
cs: Tohle bude meta description vaší domovské stránky. Je to nezávislé na jakémkoli jiném nastavení. Pokud nebude nastaveno, meta description zůstane prázdné.

en: This will show or hide the advanced options for SEO for Custom Post Types.
cs: Tohle zobrazí nebo schová rozšířené nastavení pro SEO pro vlastní typy příspěvků.

en: Title
cs: Název

en: Title Attribute
cs: Title atribut

en: Title Format:
cs: Formát nadpisu:

en: Title Settings
cs: Nastavení title tagu

en: Track Blocked Bots
cs: Vystopovat zablokovaných botov

en: Track Multiple Domains:
cs: Sledovat několik domén:

en: Track Outbound Links:
cs: Sledovat odchozí linky:

en: Tracking Domain:
cs: 	Sledovaná doména:

en: Twitter Card Type
cs: Typ Twitter karty

en: Twitter Domain
cs: Twitter doména

en: Twitter Settings
cs: Nastavení Twitteru

en: Twitter Site
cs: Twitter stránka

en: UPGRADE TO PRO VERSION
cs: UPGRADE NA PRO VERZI

en: URL to the page.
cs: URL na stránku.

en: Unauthorized access; try reloading the page.
cs: Neautorizovaný přístup; zkuste obnovit stránku.

en: University
cs: Univerzita

en: Unprotect Post Meta Fields:
cs: Odemknout Post Meta pole:

en: Update .htaccess
cs: Aktualizovat .htaccess

en: Update Features
cs: Aktualizovat funkce

en: Update Robots.txt File
cs: Aktualizovat soubor Robots.txt

en: Update Sitemap
cs: Aktualizovat sitemap

en: Update robots.txt
cs: Aktualizovat robots.txt

en: Updated .htaccess rules.
cs: Aktualizovány .htaccess pravida.

en: Updated sitemap settings.
cs: Nastavení sitemap aktualizovány.

en: Upgrade To Pro
cs: Upgradovat na Pro verzi

en: Upgrade to All in One SEO Pack Pro Version
cs: Upgradovat na All in One SEO Pack Pro Verzi

en: Use AIOSEO Title and Description
cs: Použít AIOSEO title a description

en: Use Categories In Article Tags
cs: Použít kategorie v tagech článku

en: Use Custom Field For Image
cs: Použít vlastní pole pro obrázek

en: Use Default If No Image Found
cs: Použít výchozí obrázek pokud se žádný jiný nenajde

en: Use Keywords In Article Tags
cs: Použít klíčová slova v tagech článku

en: Use Keywords:
cs: Použít klíčová slova:

en: Use Original Title:
cs: Použít originální title:

en: Use Post Tags In Article Tags
cs: Použít tagy příspěvku pro tagy článku

en: Use Schema.org Markup
cs: Použít Schema.org markup

en: Use Static Front Page Instead
cs: Místo toho použít statickou titulní stránku

en: Use Tags for META keywords:
cs: Použít tagy pro META keywords:

en: Use Universal Analytics:
cs: Použít Universal Analytics:

en: Use catergories in generated article tags.
cs: Použít kategorie ve vygenerovaných tagoch článku.

en: Use keywords in generated article tags.
cs: Použít klíčová slova ve vygenerovaných tagoch článku.

en: Use nofollow for paginated pages/posts:
cs: Použít nofollow pro očíslované stránky/příspěvky:

en: Use noindex for Author Archives:
cs: Použít noindex pro archivy autorů:

en: Use noindex for Categories:
cs: Neindexovat kategorie:

en: Use noindex for Date Archives:
cs: Použít noindex pro archivy dat:

en: Use noindex for Tag Archives:
cs: Neindexovat archivy tagů:

en: Use noindex for Taxonomy Archives:
cs: Použít noindex pro archivy taxonomie:

en: Use noindex for paginated pages/posts:
cs: Použít noindex pro očíslované stránky/příspěvky:

en: Use noindex for the 404 page:
cs: Použít noindex pro stránku 404:

en: Use noindex for the Search page:
cs: Použít noindex pro stránku hledání:

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
cs: Použijte buffering výstupu pro ujištění se, že se title přepíše. Povolte tuto možnost pokud se dostanete do problémů, že title tag je nastaven vaší šablonou nebo jiným pluginem.

en: Use page slugs or page IDs, seperated by commas, to exclude pages from the sitemap.
cs: Použijte slugs nebo ID stránky, oddělené čárkami, pro vyloučení stránek ze sitemap.

en: Use post tags in generated article tags.
cs: Použít tagy příspěvku ve vygenerovaných tagoch článku.

en: Use rewrites to generate your sitemap on the fly. NOTE: This is required for WordPress Multisite.
cs: Použijte rewrites na vygenerování vaší sitemap za běhu. POZNÁMKA: Toto je vyžadováno pro WordPress multistránku.

en: Use the new Universal Analytics tracking code for Google Analytics.
cs: Použijte nový kód sledování Universal Analytics pro Google Analytics.

en: Use the rule builder below to add rules to create a new Robots.txt file.  If you already have a Robots.txt file you should use the File Editor feature in All in One SEO Pack to edit it or you can delete your current Robots.txt file and start a new one with the rule builder below.
cs: Pro vytvoření nového Robots.txt souboru použijte vytvářeč pravidel níže. Pokud již soubor Robots.txt máte vytvořen, měli byste použít funkci Editor souborů v All in One SEO Pack pro upravení, nebo můžete vymazat současný Robots.txt soubor a začít nový s vytvářečem pravidel níže.

en: Use the system default
cs: Použít systémem přednastavený

en: Use these checkboxes to select which Post Types you want to use All in One SEO Pack with.
cs: Použijte tyto zaškrtávací boxy na výběr typů příspěvků se kterými chcete All in One SEO Pack používat.

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
cs: Použijte tohle nastavení pro povolení sledování více nebo dalších domén.

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
cs: Použijte wp_title aby byl title použit šablonou; tato možnost je ve výchozím nastavení zakázána. Pokud tuto možnost použijete, nastavte vaše title formáty vhodně, protože vaše šablona se také může pokusit udělat svůj vlastní SEO title.

en: User Agent Blocklist
cs: Blocklisty user agentů

en: Version
cs: Verze:

en: View the Changelog
cs: Prohlédnout si seznam změn

en: Warning: a static sitemap '%s' generated by All in One SEO Pack %s on %s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
cs: Varování: statická sitemap '%s' vygenerována All in One SEO Pack %s na %s již existuje a může vzniknout konflikt s generováním dynamických sitemap.

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
cs: Varování: dynamické generování sitemapu musí mít povolené permalinky.

en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your blog.
cs: Varování: vaše nastavení soukromí je nakonfigurováno tak, aby vyhledávače nemohly indexovat vaši stránku; můžete to změnit pod %s pro váš blog.

en: Watch video tutorials
cs: Prohlédnout si video tutoriály

en: Webmaster Verification
cs: Verifikace webmastera

en: Website
cs: Webstránka

en: Weekly
cs: Týdně

en: Welcome to Version %s!
cs: Vítejte ve Verzi %s!

en: What Does This Mean?
cs: Co tohle znamená?

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
cs: To co sem vložíte bude doslovně zkopírovány do headeru všech stránek. Můžete vložit jakékoli další headery chcete, dokonce i reference na stylesheets.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
cs: To co sem vložíte bude doslovně zkopírovány do headeru všech příspěvků. Můžete vložit jakékoli další headery chcete, dokonce i reference na stylesheets.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
cs: To co sem vložíte bude doslovně zkopírováno do headeru titulní stránky pokud jste nastavili statickou stránku v Nastavení, Čtení, Zobrazení titulní stránky. Můžete vložit jakékoli další headery chcete, dokonce i reference na stylesheets. Pokud jich nenastavíte, vrátí se to k používání Dalších headerů stránek pokud jich máte nastaveny.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
cs: To co sem vložíte bude doslovně zkopírováno do headeru domovské stránky pokud vaše titulní stránka zobrazuje vaše nejnovější příspěvky vybrané v Nastavení, Čtení. Také to bude doslovně zkopírováno do headeru stránky s příspěvky pokud takovou máte v Nastavení, Čtení nastavenou. Můžete vložit jakékoli další headery chcete, dokonce i reference na stylesheets.

en: WordPress DB Version
cs: Verze databáze WordPressu

en: WordPress Version
cs: Verze WordPressu

en: XML Sitemaps
cs: XML Sitemapy

en: You may change this by activating or deactivating modules in the Feature Manager.
cs: Toto můžete změnit aktivováním nebo deaktivací modulů v Manažerovi funkcí.

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
cs: Můžete si zvolit exportovat nastavení z aktivních modulů a obsahu z dat článků.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klikněte sem pro dokumentaci pro toto nastavení</a>

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme.  If so, then you should deactivate this Social Meta feature in All in One SEO Pack Feature Manager.
cs: Možná dáte přednost používání sociálních meta tagů které jsou výstupem jiných pluginů nebo šablony. Pokud ano, měli byste deaktivovat tuto Sociální meta funkci v Manažerovi funkcí v All in One SEO Pack.

en: You should avoid duplicate social meta tags.  You can use these free tools from Facebook, Google and Twitter to validate your social meta and check for errors:
cs: Měli byste se vyhýbat duplicitním sociálním meta tagům. Můžete použít tyto bezplatné nástroje od Facebooku, Google a Twitteru pro schválení vašich sociálních meta tagů a nalezení chyb:

en: Your Profile Admin ID is your Facebook profile ID. You can find out your Facebook ID using the lookup tool here: https://graph.facebook.com/yourusername
cs: ID vašeho admin profilu je vaše ID Facebook profilu. Své Facebook ID můžete zjistit použitím tohoto vyhledávače: https://graph.facebook.com/yourusername

en: Your Robots.txt file has been optimized.  Here are the results and recommendations.  Click the Update Robots.txt File button below to write these changes to your Robots.txt file.  Click the Disregard Changes button to ignore these recommendations and keep your current Robots.txt file.
cs: Váš soubor Robots.txt byl optimalizován. Zde jsou výsledky a doporučení. Klikněte na Aktualizovat soubor Robots.txt níže pro zapsání těchto změn do vašeho Robots.txt souboru. Klikněte na Nedbat na změny pokud chcete tato doporučení ignorovat a zachovat váš současný Robots.txt soubor.

en: archive pages
cs: archivní stránky

en: author pages
cs: autorské stránky

en: by %s of %s.
cs: od %s z %s.

en: compressed
cs: komprimované

en: dynamic
cs: dynamické

en: dynamically
cs: dynamicky

en: file '%s' statically
cs: soubor '%s' staticky

en: frequency
cs: frekvence

en: homepage
cs: domovská stránka

en: posts
cs: příspěvků

en: priority
cs: důležitost

en: static
cs: statické

en: taxonomies
cs: taxonomie

en: view your sitemap
cs: zobrazit vaši sitemap
