Development (trunk) - en to sv translation catalogue (296 entries)

en:  Need a license key?
sv: Behöver du en licensnyckel?

en:  Post Type
sv: Inläggstyp

en:  Taxonomy
sv: Taxonomi

en: %%tax_%s%% - This post's associated %s taxonomy title
sv: %%tax_%s%% - Detta inläggs associerade %s taxonomititel

en: %post_title% - The original title of the post.
sv: %post_title% - Inläggets originaltitel.

en: %s Upgrade%s to All in One SEO Pack Pro for increased SEO compatibility for your products.
sv: %s Uppgradera%s till All in One SEO Pack Pro för ökad SEO-kompatibilitet för dina produkter.

en: %s has checked for updates.
sv: %s har sökt efter uppdateringar.

en: %taxonomy_description% - The description of the taxonomy
sv: %taxonomy_description% - Taxonomins beskrivning

en: %taxonomy_title% - The original title of the taxonomy
sv: %taxonomy_title% - Taxonomins originaltitel

en: .htaccess editor
sv: .htaccess-redigerare

en: About
sv: Om

en: Access our Premium Support Forums
sv: Få tillgång till våra premium-supportforum

en: Activate this feature to add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website/blog and Facebook, Twitter, and Google+.
sv: Aktivera denna funktion för att lägga till social metadata till din webbplats för att få bättre integration mellan din webbplats/blogg och Facebook, Twitter och Google+.

en: Active Theme
sv: Aktivt tema

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Add URL
sv: Lägg till URL

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: All Taxonomies
sv: Alla taxonomier

en: All in One SEO Pack Pro Debug Info
sv: All in One SEO Pack Pro felsökningsinformation

en: All in One SEO Pack has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site.  You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
sv: All in One SEO Pack har upptäckt att en eller flera tillägg eller teman också genererar sociala metataggar på din site. Du kan se dessa sociala meta i källkoden på din site (kolla din webbläsarhjälp för instruktioner om hur du kan se källkoden).

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
sv: Ändringslogg för All in One SEO Pro Plugin

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
sv: All in One SEO Pro Plugin supportforum

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
sv: Låter dig specificera det maximala antalet inlägg i en sitemap (upp till 50 000).

en: Amazon Wishlist
sv: Önskelista Amazon

en: Author
sv: Skapare

en: Block Bad Bots using .htaccess
sv: Blockera skadliga robotar i .htaccess

en: Block Bad Bots using HTTP
sv: Blockera skadliga robotar med HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP
sv: Blockera skräphänvisningar med HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP.
sv: Blockera skräphänvisningar med HTTP.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Check For Updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: City
sv: Ort

en: Click the Optimize button below and All in One SEO Pack will analyze your Robots.txt file to make sure it complies with the standards for Robots.txt files.  The results will be displayed in a table below.
sv: Klicka på Optimera för att låta All in One SEO Pack analysera din robots.txt-fil och avgöra om den följer standarden för robots.txt-filer. Resultatet kommer visas i en tabell nedan.

en: Coming Soon...
sv: Kommer snart...

en: Connect With Google Analytics
sv: Anslut till Google Analytics

en: Convert
sv: Konvertera

en: Couldn't find file %s!
sv: Kunde inte hitta filen %s!

en: Couldn't rename file %s!
sv: Kunde inte ändra namn på fil %s!

en: Country
sv: Land

en: Create a Robots.txt File
sv: Skapa en robots.txt-fil

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
sv: Skapa och hantera din Video-sitemap med hjälp av denna funktion och skicka din Video-sitemap till Google, Bing/Yahoo och Ask.com.

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
sv: Skapa och hantera dina XML-sitemaps med hjälp av denna funktion och skicka din XML-sitemap till Google, Bing/Yahoo och Ask.com.

en: Current File
sv: Nuvarande fil

en: Daily
sv: Daglig

en: Debug Log
sv: Felsökningslogg

en: Debug String
sv: Felsökningskod

en: Debug Warning: All in One SEO Pack meta data was included again from %s filter. Called %s times!
sv: Felsökningsvarning: All in One SEO Pack metadata inkluderades på nytt från %s-filtret. Hämtades %s gånger!

en: Default - nofollow
sv: Standard - nofollow

en: Default - noindex
sv: Standard - noindex

en: Default - noodp
sv: Standard - noodp

en: Default - noydir
sv: Standard - noydir

en: Delete Robots.txt File
sv: Radera filen robots.txt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Did not notify %s about changes to your sitemap.
sv: Notifierade inte %s om ändringar i din sitemap.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disconnect From Google Analytics
sv: Koppla från Google Analytics

en: Disregard Changes
sv: Ignorera ändringar

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Donate
sv: Donera

en: Donate with Paypal
sv: Donera med PayPal

en: Duplicate %s Meta
sv: Duplicera %s Meta

en: Dynamic sitemap generation appears to be using the correct rewrite rules.
sv: Dynamisk sitemap-generering verkar använda sig av de rätta omskrivningsreglerna.

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
sv: Dynamisk sitemap-generering verkar inte använda sig av de rätta omskrivningsreglerna; var god stäng av andra sitemap-plugins eller funktioner på din site och återställ dina permalänkar.

en: Dynamically Generate Sitemap
sv: Skapa en sitemap dynamiskt

en: E-mail debug information
sv: Felsökningsinformation via email

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit .htaccess
sv: Redigera .htaccess

en: Edit Robots.txt
sv: Redigera robots.txt

en: Edit SEO
sv: Redigera SEO

en: Edit robots.txt
sv: Redigera robots.txt

en: Edit your robots.txt file and your .htaccess file to fine-tune your site.
sv: Redigera din robots.txt-fil och din .htaccess-fil för att finjustera din webbplats.

en: Enable this option to only allow access to your sitemap by site administrators and major search engines.
sv: Välj detta alternativ för att endast låta administratörer på din webbplats och stora sökmotorer se din sitemap.

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
sv: Skriv in information nedan för ytterligare länkar för din sitemap som inte redan hanteras genom WordPress.

en: Enter your Facebook Admin ID here. Information about how to get your Facebook Admin ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains
sv: Ange ditt Admin-ID på Facebook här. Information om hur du skaffar ditt Admin-ID finns på https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains
sv: Ange ditt Admin-ID på Facebook här. Information om hur du skaffar ditt Admin-ID finns på https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains

en: Entries from these categories will be excluded from the sitemap.
sv: Inlägg från dessa kategorier kommer uteslutas från sitemapen.

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
sv: Fel: vänligen ange en e-postadress innan du skickar.

en: Everywhere Else
sv: Överallt annars

en: Export
sv: Exportera

en: Export Post Types:
sv: Exportera inläggstyper:

en: Export Settings
sv: Export-inställningar

en: Exports and imports your All in One SEO Pack plugin settings.
sv: Exporterar och importerar dina tilläggsinställningar för All in One SEO Pack.

en: Facebook Admin ID
sv: Admin-ID på Facebook

en: Facebook App ID
sv: ID för din Facebook-app

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, error code %s.
sv: Misslyckades att notifiera %s om ändringar på din sitemap på %s, felkod %s.

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, unable to access via wp_remote_get().
sv: Misslyckades att notifiera %s om ändringar på din sitemap på %s, kunde ej komma åt via wp_remote_get().

en: Failed to send to %s.
sv: Kunde inte meddela %s.

en: Feature Manager
sv: Funktionshanterare

en: File Editor
sv: Filredigerare

en: Filename Prefix
sv: Filnamets prefix

en: Finished scanning posts
sv: Inläggsskanning klar

en: Follow us on Facebook
sv: Följ oss på Facebook

en: Follow us on Twitter
sv: Följ oss på Twitter

en: Form submission error: verification check failed.
sv: Formulärfel vid sändning: verifiering misslyckades.

en: Frequencies
sv: Frekvenser

en: Front Page
sv: Förstasida

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generate Robots.txt
sv: Skapa robots.txt

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
sv: Skapa och validera din robots.txt-fil för att guida sökmotorer genom din site.

en: Getting started? Read the Beginners Guide
sv: Redo att komma igång? Läs nybörjarguiden

en: Help
sv: Hjälp

en: Home URL
sv: Startsidans URL

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
sv: Om vald kommer endast inlägg med video dyka upp på din sitemap.

en: Image
sv: Bild

en: Image SEO
sv: Bild-SEO

en: Import
sv: Importera

en: Importer & Exporter
sv: Importerare & exporterare

en: Insert time
sv: Ange tid

en: Join Our Mailing List
sv: Gå med i vår maillista

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
sv: Gå med vår i maillista för tips, knep och WordPress-hemligheter.

en: Last modified date of the page.
sv: Senaste datum för ändring av sidan.

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: License Key is not set yet or invalid.
sv: Licensnyckel är ännu inte inställd eller är ogiltig.

en: License Key:
sv: Licensnyckel:

en: Link From Virtual Robots.txt
sv: Länk från den virtuella robots.txt

en: MYSQL Version
sv: MySQL-version

en: Main Settings
sv: Huvudinställningar

en: Manage Licenses
sv: Hantera licenser

en: Manually set the %s of your %s.
sv: Ställ in %s för din %s.

en: Manually set the frequency for the
sv: Ställ manuellt in frekvensen för

en: Manually set the priority for the
sv: Ställ manuellt in prioriteringen för

en: Memory usage
sv: Minnesanvändning

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: More Information
sv: Mer information

en: My Amazon Wish List
sv: Min Amazon-önskelista

en: N/A
sv: Ej tillgängligt

en: No
sv: Nej

en: No Schedule
sv: Ingen schemaläggning

en: No duplicate meta tags found.
sv: Inga dubbla metataggar hittade.

en: Noindex Sitemap file
sv: Oindexerad sitemap-fil

en: Not set
sv: Inte angiven

en: Note: If General Settings is checked, the General Settings, the Feature Manager settings, and the following currently active modules will have their settings data exported:
sv: Obs: Om Allmänna inställningar är vald kommer Allmänna inställningar, inställningar för funktionshanteraren, och följande nu aktiva moduler få sina installationsdata exporterade:

en: Note: you are using dynamic sitemap generation to keep your sitemap current; this will not generate a static sitemap file.
sv: Obs: du använder en dynamisk sitemap-generering för att hålla din sitemap uppdaterad; detta kommer inte att generera en statisk sitemap-fil.

en: Notice:
sv: Notera:

en: Notify Bing
sv: Meddela Bing

en: Notify Google
sv: Meddela Google

en: Notify Google when you update your sitemap settings.
sv: Notifiera Google när du uppdaterar dina sitemap-inställningar.

en: Notify search engines daily, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
sv: Notifiera sökmotorer dagligen, och uppdatera även en statisk sitemap dagligen om den används. (Detta använder sig av WP-Cron, så se till att detta fungerar som det ska även på din server.)

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Once Monthly
sv: En gång i månaden

en: Once Weekly
sv: En gång i veckan

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: Optimize
sv: Optimera

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
sv: Optimera prestanda relaterad till SEO och se din systemstatus.

en: Optimize your Robots.txt File
sv: Optimera din robots.txt-fil

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
sv: Organisera sitemap-poster i distinkta filer i din sitemap. Slå endast på detta om din sitemap innehåller fler än 50 000 URL:er eller om filen är över 5MB stor.

en: Out-of-the-box SEO for your WordPress blog. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. Almost 30 million downloads since 2007.
sv: Nytänkande SEO för din WordPress-blogg. Har funktioner som XML-sitemaps, SEO för anpassade inläggstyper, SEO för bloggar och företagswebbplatser, SEO för e-handelswebbplatser, och mycket mer. Nästan 30 miljoner nedladdningar sedan 2007.

en: PHP Allow URL fopen
sv: PHP tillåt URL fopen

en: PHP Exif support
sv: PHP Exifstöd

en: PHP IPTC support
sv: Support för PHP IPTC

en: PHP Max Post Size
sv: PHP Max poststorlek

en: PHP Max Script Execute Time
sv: PHP Max skriptexekverinstid

en: PHP Max Upload Size
sv: PHP Max uppladdningstorlek

en: PHP Memory Limit
sv: PHP Minnesgräns

en: PHP Safe Mode
sv: PHP säkert läge

en: PHP Version
sv: PHP version

en: PHP XML support
sv: Support för PHP XML

en: Page Frequency
sv: Sidfrekvens

en: Page Priority
sv: Sidprioritet

en: Page URL
sv: Sid-URL

en: Performance
sv: Prestanda

en: Places a link to the sitemap file in your virtual Robots.txt file which WordPress creates.
sv: Placerar en länk till sitemap-filen i din virtuella Robots.txt-fil som WordPress skapar.

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
sv: Placerar en länk till din Sitemap.xml i din virtuella Robots.txt-fil.

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
sv: Var god se till dokumentet för varje verktyg för hjälp i att använda dessa för att felsöka din sociala metadata.

en: Please review your settings below and click %s to build your sitemap; then, %s.
sv: Var god se över dina inställningar nedan och klicka %s för att bygga din sitemap; sedan, %s.

en: Please wait...
sv: Var god vänta...

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Post
sv: Inlägg

en: Post Types
sv: Inläggstyper

en: Potential conflict with unknown file %s.
sv: Potentiell konflikt med okänd fil %s.

en: Press the Scan button to scan your posts for videos! Do this if video content from a post or posts is not showing up in your sitemap.
sv: Klicka på Skanna-knappen för att skanna dina inlägg för video! Gör detta om videoinnehåll från ett eller flera inlägg inte dyker upp på din sitemap.

en: Priorities
sv: Prioriteringar

en: Privacy Settings
sv: Sekretessinställningar

en: Pro Version
sv: Pro-version

en: Pro Version Only
sv: Endast Pro-version

en: Proposed Changes
sv: Föreslagna ändringar

en: Purchase one now
sv: Köp en nu

en: Read the All in One SEO Pack user guide
sv: Läs användarguiden för All in One SEO Pack

en: Reading Settings
sv: Läs-inställningar

en: Remove Stored Credentials
sv: Ta bort lagrade uppgifter

en: Renamed %s to %s.
sv: Ändrade namn från %s till %s.

en: Reset ALL Settings to Defaults
sv: Återställ ALLA inställningar till standard

en: Reset Dismissed Notices
sv: Återställ ignorerade notifieringar

en: Reset Features
sv: Återställ funktioner

en: Reset General Settings to Defaults
sv: Återställ generella inställningar till standard

en: Restrict Access to Video Sitemap
sv: Begränsa tillgång till video-sitemap

en: Review Your Settings
sv: Se över mina inställningar

en: Revisions
sv: Revisioner

en: Robots.txt editor
sv: Robots.txt-redigerare

en: Row %s not found; no rows were deleted.
sv: Rad %s hittades inte; inga rader togs bort.

en: Rule Type
sv: Regeltyp

en: SEO Description
sv: SEO-beskrivning

en: SEO Keywords
sv: SEO-keywords

en: SEO Settings
sv: SEO-inställningar

en: SEO Title
sv: SEO-titel

en: SEO on only these taxonomies:
sv: SEO för endast dessa taxonomier:

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
sv: SFWD felsökningsemail från webbplatsen %s.

en: SQL Mode
sv: SQL-läge

en: Save
sv: Spara

en: Save Robots.txt File
sv: Spara filen robots.txt

en: Scan
sv: Skanna

en: Scan Posts For Videos
sv: Skanna för inlägg med video

en: Schedule Updates
sv: Schemalägg uppdateringar

en: Select Individual
sv: Välj specifik

en: Select a valid All in One SEO Pack ini file and click 'Import' to import options from a previous state or install of All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
sv: Välj en giltig All in One SEO Pack ini-fil och välj 'Import' för att importera alternativ från ett tidigare läge eller installation av All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klicka här för dokumentation om denna inställning</a>

en: Select which Post Types you want to export your All in One SEO Pack meta data for.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
sv: Välj vilka inläggstyper du vill exportera din All in One SEO Pack metadata för.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klicka här för dokumentation om denna inställning</a>

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
sv: Välj vilka taxonomi-arkiv som syns i din sitemap

en: Sent to %s.
sv: Skickat till %s.

en: Show Only Posts With Videos
sv: Visa endast inlägg med video

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
sv: Gå med idag och få ett gratis exemplar av e-boken 5 SEO Tips for WordPress (värd $39).

en: Site Name
sv: Webbplatsnamn

en: Site URL
sv: Webbplatsadress

en: Sitemap %s generated by All in One SEO Pack %s by Michael Torbert of Semper Fi Web Design on %s
sv: Sitemapen %s genereras av All in One SEO Pack %s av Michael Tortbert, Semper Fi Web Design, på %s

en: Sitemap Status
sv: Status för sitemap

en: Slug may not be empty!
sv: Slug får inte vara tom!

en: Social Meta
sv: Social metadata

en: Specifies the name of your sitemap file. This will default to 'sitemap'.
sv: Specificera namnet på din sitemap-fil. Standard är 'sitemap'.

en: Split long sitemaps into separate files.
sv: Dela upp långa sitemaps i separata filer.

en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
sv: Stoppa olydiga botar från att sakta ner din webbplats.

en: Submit
sv: Skicka

en: Successfully notified %s about changes to your sitemap at %s.
sv: Notifierade %s om ändringar på din sitemap på %s.

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Support Forum
sv: Supportforum

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Taxonomy Title Format:
sv: Titelformat för taxonomi:

en: Tells search engines not to index the sitemap file itself.
sv: Instruerar sökmotorer att inte indexera själva sitemap-filen.

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack Pro ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
sv: Tack för att du kör den senaste och bästa All in One SEO Pack Pro någonsin! Var vänlig se över dina inställningar eftersom vi alltid lägger till nya funktioner åt dig!

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
sv: Tack för att du använder den senaste och bästa All in One SEO Pack någonsin! Var god och se över dina inställningar eftersom vi alltid lägger till nya funktioner åt dig!

en: Thank you for your donation, it helps keep this plugin free and actively developed!
sv: Tack för din donation, den bidrar till att låta denna plugin utvecklas aktivt och förbli gratis!

en: Thank you!
sv: Tack!

en: The frequency of the page.
sv: Sidans frekvens.

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
sv: Tillägget All-In-One-SEO har upptäckts. Vill du %simportera dess inställningar%s?

en: The priority of the page.
sv: Sidans prioritering.

en: The red indicator means that the syntax is invalid for a robots.txt file.
sv: Den röda markeringen betyder att syntaxen är ogiltig för en robots.txt-fil.

en: The yellow indicator means that a non-standard extension was recognized; not all crawlers may recognize it or interpret it the same way. The Allow and Sitemap directives are commonly used by Google and Yahoo.
sv: Den gula markeringen betyder att en ej standardiserad filändelse hittades; alla crawlers känner kanske inte igen den eller tolkar den på samma sätt. Tillåt- och Sitemap-direktiven används vanligtvis av Google och Yahoo.

en: Themes
sv: Teman

en: There are no other modules currently loaded!
sv: Det finns inga andra moduler aktiva just nu!

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
sv: Detta är licensnyckeln som medföljde när produkten köptes. Den används för automatiska uppgraderingar.

en: Title
sv: Titel

en: Title Format:
sv: Titelformat:

en: UPGRADE TO PRO VERSION
sv: UPPGRADERA TILL PRO-VERSION

en: URL to the page.
sv: URL till sidan.

en: Unauthorized access; try reloading the page.
sv: Du har ej tillgång; testa att ladda om sidan.

en: Update .htaccess
sv: Uppdatera .htaccess

en: Update Features
sv: Uppdatera funktioner

en: Update Options
sv: Uppdatera Inställningar

en: Update Robots.txt File
sv: Uppdatera filen robots.txt

en: Update Sitemap
sv: Uppdatera sitemap

en: Update robots.txt
sv: Uppdatera robots.txt

en: Updated sitemap settings.
sv: Uppdaterade sitemap-inställningar.

en: Upgrade To Pro
sv: Uppgradera till Pro

en: Upgrade to Pro
sv: Uppgradera till Pro

en: Use Custom Blocklists
sv: Använd anpassade svartlistor

en: Use page slugs or page IDs, seperated by commas, to exclude pages from the sitemap.
sv: Använd sidans URL eller sidans ID, separerade med kommatecken, för att utesluta sidor från sitemapen.

en: Use rewrites to generate your sitemap on the fly. NOTE: This is required for WordPress Multisite.
sv: Använd omskrivningar för att generera din sitemap löpande. OBS: Detta krävs för WordPress Multisite.

en: Use the rule builder below to add rules to create a new Robots.txt file.  If you already have a Robots.txt file you should use the File Editor feature in All in One SEO Pack to edit it or you can delete your current Robots.txt file and start a new one with the rule builder below.
sv: Använd regelverktyget nedan för att lägga till regler för skapandet av en ny robots.txt-fil. Om du redan har en robots.txt-fil bör du använda Ändra fil-funktionen i All in One SEO Pack för att redigera den, alternativt kan du ta bort din nuvarande robots.txt-fil och skapa en ny med regelverktyget nedan.

en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use All in One SEO Pack with.
sv: Använd dessa rutor för att välja vilka taxonomier du vill använda tillsammans med All in One SEO Pack.

en: User Agent
sv: Användare

en: Video Sitemap
sv: Video-sitemap

en: View the Changelog
sv: Visa ändringslogg

en: Warning: You're blocking access to search engines.
sv: Varning: Du blockerar åtkomst för sökmotorer.

en: Warning: a static sitemap '%s' generated by All in One SEO Pack %s on %s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
sv: Varning: en statisk sitemap '%s' genererad av All in One SEO Pack %s på %s existerar redan vilket kan komma i konflikt med dynamisk sitemap-generering.

en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your blog.
sv: Varning: dina sekretessinställningar är konfigurerade att be sökmotorer att inte indexera din site; du kan ändra detta under %s på din blogg.

en: Watch video tutorials
sv: Se instruktionsvideor

en: We need your help translating All in One SEO Pack into your language! Click Here to help make the translation complete and fix any errors.
sv: Vi behöver din hjälp att översätta All in One SEO Pack till ditt språk! Klicka Här för att hjälpa till att fullfölja översättningen och rätta till eventuella fel.

en: We've detected you're running WooCommerce.
sv: Vi ser att du kör WooCommerce.

en: Website
sv: Webbplats

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Welcome to Version %s!
sv: Välkommen till version %s!

en: What Does This Mean?
sv: Vad betyder detta?

en: WordPress DB Version
sv: WordPress DB-version

en: WordPress Version
sv: WordPress-version

en: XML Sitemap
sv: XML-sitemap

en: XML Sitemaps
sv: XML-sitemaps

en: Yes
sv: Ja

en: You can %s click here%s to go to your reading settings and toggle your blog visibility.
sv: Du kan %s klicka här%s för att komma till dina läsinställningar och ändra din bloggs synlighet.

en: You do not have access to this page; try logging in as an administrator.
sv: Du har inte tillgång till denna sida; testa att logga in som administratör.

en: You may change this by activating or deactivating modules in the Feature Manager.
sv: Du kan ändra detta genom att aktivera eller inaktivera moduler i funktionshanteraren.

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
sv: Du kan välja att exportera inställningar från aktiva moduler och innehåll från inläggsdata.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klicka här för dokumentation om denna inställning</a>

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme.  If so, then you should deactivate this Social Meta feature in All in One SEO Pack Feature Manager.
sv: Du kanske skulle föredra att använda de sociala metataggarna som genereras av de andra tillägg eller teman. I så fall bör du inaktivera denna Sociala Meta-funktion i All in One SEO Packs funktionshanterare.

en: You should avoid duplicate social meta tags.  You can use these free tools from Facebook, Google and Twitter to validate your social meta and check for errors:
sv: Du bör undvika dubbla sociala metataggar. Du kan använda dessa gratisverktyg från Facebook, Google och Twitter för att validera din sociala metadata och kolla efter fel:

en: Your Robots.txt file has been optimized.  Here are the results and recommendations.  Click the Update Robots.txt File button below to write these changes to your Robots.txt file.  Click the Disregard Changes button to ignore these recommendations and keep your current Robots.txt file.
sv: Din robots.txt-fil har blivit optimerad. Här är resultatet och rekommendationerna. Klicka på Uppdatera robots.txt-fil nedan för att acceptera dessa ändringar i din robots.txt-fil. Klicka på Ignorera ändringar för att ignorera dessa rekommendationer och behålla din nuvarande robots.txt-fil.

en: archive pages
sv: arkivsidor

en: author pages
sv: författarsidor

en: by %s of %s.
sv: av %s av %s.

en: compressed
sv: komprimerad

en: dynamic
sv: dynamisk

en: dynamically
sv: dynamiskt

en: file '%s' statically
sv: spara '%s' statiskt

en: frequency
sv: frekvens

en: posts
sv: inlägg

en: priority
sv: prioritet

en: static
sv: statisk

en: taxonomies
sv: taxonomier

en: view your sitemap
sv: visa sitemap
