All In One SEO Pack 2.2.4.2 - en to id_ID translation catalogue (577 entries)

en:  Post Type
id_ID:  Tipe Post

en:  Taxonomy
id_ID:  Taksonomi

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
id_ID:  karakter. Kebanyakan mesin pencari menggunakan maksimum %s kar untuk %s.

en:  characters. Open Graph allows up to a maximum of %s chars for the %s.
id_ID:  karakter. Grafik Terbuka mengizinkan sampai maksimum %s kar untuk %s.

en: %404_title% - Additional 404 title input"
id_ID: %404_title% - Judul tambahan 404"

en: %archive_title - The original archive title given by wordpress
id_ID: %archive_title - Judul original arsip yang diberikan oleh wordpress

en: %author% - The original archive title given by wordpress, e.g. "Steve" or "John Smith"
id_ID: %author% - Judul arsip original yang diberikan oleh wordpress, contoh "Amel" atau "Rio Bermano"

en: %blog_description% - Your blog description
id_ID: %blog_description% - Deskripsi blog Anda

en: %blog_title% - Your blog title
id_ID: %blog_title% - Judul blog Anda

en: %category% - Alias for %category_title%
id_ID: %category% - Alias untuk %category_title%

en: %category_description% - The description of the category
id_ID: %category_description% - Deskripsi sebuah kategori

en: %category_title% - The (main) category of the page
id_ID: %category_title% - Laman (utama) kategori

en: %category_title% - The (main) category of the post
id_ID: %category_title% - Kategori (utama) sebuah post

en: %category_title% - The original title of the category
id_ID: %category_title% - Judul original sebuah kategori

en: %date% - The original archive title given by wordpress, e.g. "2007" or "2007 August"
id_ID: %date% - Judul original sebuah arsip yang diberikan oleh wordpress, contoh "2007" atau "2007 Agustus"

en: %day% - The original archive day given by wordpress, e.g. "17"
id_ID: %day% - Tanggal arsip original yang diberikan oleh wordpress, contoh "19"

en: %description% - The original description as determined by the plugin, e.g. the excerpt if one is set or an auto-generated one if that option is set
id_ID: %description% - Deskripsi asli seperti yang ditentukan oleh plugin, contoh: jika kutipan satu set atau dihasilkan otomatis jika opsi tersebut diatur

en: %month% - The original archive month given by wordpress, e.g. "August"
id_ID: %month% - Bulan arsip original yang diberikan oleh wordpress, contoh "Desember"

en: %page% - The page number
id_ID: %page% - Nomor laman

en: %page_author_firstname% - This page's author' first name (capitalized)
id_ID: %page_author_firstname% - Laman nama depan author (huruf besar)

en: %page_author_lastname% - This page's author' last name (capitalized)
id_ID: %page_author_lastname% - Laman nama belakang author (huruf besar)

en: %page_author_login% - This page's author' login
id_ID: %page_author_login% - Laman masuk author

en: %page_author_nicename% - This page's author' nicename
id_ID: %page_author_nicename% - Laman nicename author

en: %page_title% - The original title of the page
id_ID: %page_title% - Judul original sebuah laman

en: %post_author_firstname% - This post's author' first name (capitalized)
id_ID: %post_author_firstname% - Post nama depan author (huruf besar)

en: %post_author_lastname% - This post's author' last name (capitalized)
id_ID: %post_author_lastname% - Nama belakang author (huruf besar)

en: %post_author_login% - This post's author' login
id_ID: %post_author_login% - Tempat masuk author

en: %post_author_nicename% - This post's author' nicename
id_ID: %post_author_nicename% - Post nicename author

en: %post_title% - The original title of the post
id_ID: %post_title% - Judul original sebuah post

en: %request_url% - The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
id_ID: %request_url% - Path url original, seperti "/url-that-does-not-exist/"

en: %request_words% - The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
id_ID: %request_words% - Path url yang mudah dibaca manusia, seperti "Url Tidak Ditemukan"

en: %s Plugin Options
id_ID: %s Opsi Plugin

en: %search% - What was searched for
id_ID: %search% - Apa yang dicari

en: %tag% - The name of the tag
id_ID: %tag% - Nama tag

en: %wp_title% - The original wordpress title, e.g. post_title for posts
id_ID: %wp_title% - Judul original wordpress, contoh post_title untuk sebuah post

en: %year% - The original archive year given by wordpress, e.g. "2007"
id_ID: %year% - Tahun arsip original yang diberikan oleh wordpress, contoh "1992"

en: 404 Title Format:
id_ID: Format Judul 404:

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%s"</b>, On Line: <b>%s</b>
id_ID: <b>Peringatan:</b> Line tidak cocok: <b>"%s"</b>, Pada Line: <b>%s</b>

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
id_ID: <b>Peringatan:</b> Post tersebut tidak dapat ditemukan: <b>"%s"</b>

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
id_ID: Daftar dipisahkan koma untuk kata kunci Anda yang paling penting untuk laman ini yang akan ditulis sebagai kata kunci META.

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
id_ID: Judul kustom yang muncul pada judul tag untuk laman ini.

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
id_ID: Preview apa yang Halaman ini mungkin terlihat seperti di hasil mesin pencari.

en: Access our Premium Support Forums
id_ID: Akses forum dukungan Premium kami

en: Activate this feature to add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website/blog and Facebook, Twitter, and Google+.
id_ID: Aktifkan fitur ini untuk menambahkan Meta data ke situs Anda untuk memberikan integrasi yang lebih dekat antara web.blog Anda dengan Facebook, Twitter, dan Google+.

en: Active Theme
id_ID: Tema Aktif

en: Activity
id_ID: Aktivitas

en: Actor
id_ID: Aktor

en: Add Rule
id_ID: Tambah Aturan

en: Add URL
id_ID: Tambah URL

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
id_ID: Tambahkan daftar domain tambahan untuk dilacak disini. Masukkan satu nama domain per baris tanpa http://.

en: Add markup to display the Google Sitelinks Search Box next to your search results in Google.
id_ID: Menambahkan markup untuk menampilkan kotak pencarian Google Sitelinks di samping hasil penelusuran di Google.

en: Additional Blog Page Headers:
id_ID: Header Laman Blog Tambahan:

en: Additional Domains:
id_ID: Domain Tambahan:

en: Additional Front Page Headers:
id_ID: Header Laman Utama Tambahan:

en: Additional Page Headers:
id_ID: Header Laman Tambahan:

en: Additional Pages
id_ID: Laman Tambahan

en: Additional Post Headers:
id_ID: Header Post Tambahan:

en: Advanced Analytics Options:
id_ID: Opsi Analytics Lanjutan:

en: Advanced Authorship Options:
id_ID: Opsi Lanjutan Authorship:

en: Advanced Settings
id_ID: Pengaturan Lanjutan

en: All Post Types
id_ID: Semua Tipe Post

en: All Taxonomies
id_ID: Semua Taksonomi

en: All donations support continued development of this free software.
id_ID: Semua sumbangan mendukung perangkat lunak gratis ini terus berkembang.

en: All in One SEO Options Updated.
id_ID: Opsi All in One SEO Diperbarui.

en: All in One SEO Pack Pro Debug Info
id_ID: Info Debug All in One SEO Pack

en: All in One SEO Pack has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site.  You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
id_ID: Semua dalam satu SEO Pack telah mendeteksi bahwa plugin atau tema juga menghasilkan tag meta sosial di situs Anda.  Anda dapat melihat meta sosial ini dalam kode sumber situs Anda (periksa bantuan browser Anda untuk instruksi bagaimana melihat sumber kode).

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
id_ID: Changelog Plugin All in One SEO Pro

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
id_ID:  Forum Bantuan plugin ALL in One SEO Pro

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
id_ID: Memungkinkan Anda untuk menentukan jumlah maksimum posting dalam sebuah sitemap (hingga 50.000).

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
id_ID: Izinkan author Anda diidentifikasi oleh lama FB mereka sebagai pembuat konten pada meta Grafik Terbuka untuk artikel mereka.

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
id_ID: Membolehkan author Anda di identifikasi oleh username Twitter mereka sebagai pembuat konten pada kartu Twitter untuk post mereka.

en: Anonymize IP Addresses:
id_ID: Menganonimkan alamat IP:

en: Archive Title Format:
id_ID: Format Judul Arsip:

en: Article
id_ID: Artikel

en: Article Section
id_ID: Bagian Artikel

en: Article Tags
id_ID: Tag Artikel

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
id_ID: Sesuai dengan namanya, ini akan menjadi judul Meta situs Anda. Ini independen dari opsi lainnya. Jika tidak ditetapkan, default judul situs (ditemukan di WordPress pada pengaturan, umum, judul situs) akan digunakan.

en: Athlete
id_ID: Atlet

en: Author Archive Title Format:
id_ID: Format Judul Author Arsip:

en: Auto
id_ID: Otomatis

en: Autogenerate Descriptions:
id_ID: Deskripsi Hasil Otomatis:

en: Autogenerate OG Descriptions
id_ID: Hasilkan Otomatis Deskripsi GT

en: Blog on front page detected, suggested Facebook Object Type is 'blog'.
id_ID: Terdeteksi blog pada laman utama, disarankan Tipe Objek Facebook adalah 'blog'.

en: Book
id_ID: Buku

en: Cafe
id_ID: Warung Kopi

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Capitalize Category Titles:
id_ID: Memanfaatkan kategori judul:

en: Capitalize Titles:
id_ID: Memanfaatkan judul:

en: Category Title Format:
id_ID: Format Judul Kategori:

en: Cause
id_ID: Penyebab

en: Check this and All in One SEO Pack will create a log of important events (all_in_one_seo_pack.log) in its plugin directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
id_ID: Centang ini dan ALL in One SEO Pack akan membuat log event penting  (all_in_one_seo_pack.log) di direktori plugin ini yang mana dapat membantu debug. Pastikan direktori ini dapat ditulis.

en: Check this and Category Titles will have the first letter of each word capitalized.
id_ID: Centang ini dan Judul Kategori akan memiliki huruf pertama yang besar.

en: Check this and Search Page Titles and Tag Page Titles will have the first letter of each word capitalized.
id_ID: Centang ini dan Judul Laman Pencarian dan Judul Laman Tag akan memiliki huruf pertama yang besar.

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
id_ID: Centang ini dan shortcode akan dieksekusi untuk menghasilkan deskripsi konten secara otomatis.

en: Check this and your Meta Descriptions will be auto-generated from your excerpt or content.
id_ID: Centang ini dan Meta Deskripsi Anda akan dihasilkan secara otomatis dari kutipan atau konten Anda.

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
id_ID: Centang ini dan Meta deskripsi Anda akan dihapus dari halaman 2 atau selanjutnya yang berada di paginasi konten.

en: Check this and your Open Graph descriptions will be auto-generated from your content.
id_ID: Centang ini dan deskripsi Grafik Terbuka Anda akan secara otomatis dihasilkan dari konten Anda.

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for this page.
id_ID: Centang kotak ini untuk meminta Yahoo! agar tidak menggunakan deskripsi dari direktori Yahoo! untuk seluruh situs Anda.

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for your entire site.
id_ID: Centang kotak ini untuk meminta Yahoo! agar tidak menggunakan deskripsi dari direktori Yahoo! untuk seluruh situs Anda.

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
id_ID: Centang kotak ini untuk meminta mesin pencari agar tidak mengikuti link dari laman ini.

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
id_ID: Centang kotak ini untuk meminta mesin pencari agar tidak mengindeks halaman ini.

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for this page.
id_ID: Centang kotak ini untuk meminta mesin pencari agar tidak menggunakan deskripsi dari Direktori yang Terbuka untuk seluruh situs Anda.

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for your entire site.
id_ID: Centang kotak ini untuk meminta mesin pencari agar tidak menggunakan deskripsi dari Direktori yang Terbuka untuk seluruh situs Anda.

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
id_ID: Centang ini jika Anda ingin melacak link keluar dengan Google Analytics.

en: Check this if you want to use All in One SEO Pack with any Custom Post Types on this site.
id_ID: Centang ini jika Anda ingin menggunakan All in One SEO Pack dengan Tipe Post Kustom pada website Anda.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
id_ID: Centang ini jika Anda ingin kategori untuk posting tertentu digunakan sebagai kata kunci Meta untuk posting ini (selain kata kunci yang Anda tentukan pada layar Edit posting).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
id_ID: Centang ini jika Anda ingin kata kunci pada halaman posting Anda (ditetapkan di WordPress pada Setelan, membaca, menampilkan halaman depan) yang akan dihasilkan secara dinamis dari kata kunci posting menampilkan pada halaman tersebut.  Jika dicentang, itu akan menggunakan kata kunci yang ditetapkan dalam layar edit halaman untuk halaman posting.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
id_ID: Centang ini jika Anda ingin kategori untuk posting tertentu digunakan sebagai kata kunci Meta untuk posting ini (selain kata kunci yang Anda tentukan pada layar Edit posting).

en: Check this to add All in One SEO Pack to the Admin Bar for easy access to your SEO settings.
id_ID: Centang ini untuk menambahkan All in One SEO Pack ke admin bar agar mempermudah Anda mengaturnya.

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
id_ID: Centang ini untuk meminta mesin pencari agar tidak mengikuti link dari halaman/posting yang dipaginasi. Berguna untuk menghindari duplikat konten.

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
id_ID: Centang ini untuk meminta mesin pencari agar tidak mengindeks Author Arsip. Berguna untuk menghindari duplikat konten.

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
id_ID: Centang ini untuk meminta mesin pencari untuk tidak mengindeks Kategori Arsip. Berguna untuk menghindari duplikat konten.

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
id_ID: Centang ini untuk meminta mesin pencari untuk tidak mengindeks Tanggal Arsip. Berguna untuk menghindari duplikat konten.

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
id_ID: Centang ini untuk meminta mesin pencari agar tidak mengindeks Tag Arsip. Berguna untuk menghindari duplikat konten.

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
id_ID: Centang ini untuk meminta pencari agar tidakmengindeks halaman/posting yang dipaginasi. Berguna untuk menghindari duplikat konten.

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
id_ID: Centang ini untuk meminta mesin pencari agar tidak mengindeks laman Pencarian. Berguna untuk menghindari duplikat konten.

en: Check this to move the All in One SEO Pack menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
id_ID: Centang ini untuk memindahkan menu All in One SEO Pack ke bagian atas menu Dasbor Wordpress.

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
id_ID: Centang ini untuk mencegah deskripsi Anda dari yang terpotong epas dari total panjangnya.

en: Check this to remove the Google Plus field from the user profile screen.
id_ID: Centang ini untuk menyingkirkan bidang Google Plus dari layar profil pengguna.

en: Check this to support Schema.org markup, i.e., itemprop on supported metadata.
id_ID: Centang untuk support Schema.org markup, yaitu, itemprop pada didukung metadata.

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
id_ID: Centang ini untuk unprotect internal postmeta bidang untuk digunakan dengan XMLRPC. Jika Anda tidak tahu apa-apa, biarkan jangan dicentang.

en: Check to use advanced Google Analytics options.
id_ID: Centang untuk menggunakan opsi lanjutan Google Analytics.

en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in All in One SEO Pack, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
id_ID: Mencentang kotak ini akan menggunakan Judul Laman Utama dan Keterangan diatur pada All in One SEO Pack, Pengaturan Umum sebagai Judul dan Deskripsi Grafik Terbuka untuk laman utama Anda.

en: Checking this option will allow you to customize Canonical URLs for specific posts.
id_ID: Mencentang opsi ini akan memungkinkan Anda untuk mengkustomisasi Canonical URL untuk post tertentu.

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
id_ID: Mencentang opsi ini akan mengatur Canonical URL untuk semua paginasi konten ke laman utama.

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
id_ID: Pilih hasil default yang tepat menggambarkan konten dari tipe post Anda.

en: City
id_ID: Kota

en: Click for Help!
id_ID: Klik untuk Bantuan!

en: Click here for documentation on this setting
id_ID: Klik disini untuk dokumentasi pengaturan ini

en: Click the Optimize button below and All in One SEO Pack will analyze your Robots.txt file to make sure it complies with the standards for Robots.txt files.  The results will be displayed in a table below.
id_ID: Klik tombol Optimalkan dibawah dan All in One SEO Pack akan menganalisa file Robots.txt Anda untuk memastikan hal itu sesuai dengan standar untuk file Robots.txt. Hasil akan ditampilkan dalam tabel di bawah ini.

en: Coming Soon...
id_ID: Segera Hadir...

en: Company
id_ID: Perusahaan

en: Connect With Google Analytics
id_ID: Hubungkan dengan Google Analytics

en: Couldn't find file %s!
id_ID: Tidak dapat menemukan berkas %s!

en: Couldn't rename file %s!
id_ID: Tidak dapat menamai berkas %s!

en: Country
id_ID: Negara

en: Create Compressed Sitemap
id_ID: Buat Sitemap yang Dikompresi

en: Create a Robots.txt File
id_ID: Buat File Robot.txt

en: Create a compressed sitemap file in .xml.gz format.
id_ID: Buat file sitemap yang  terkompresi di. xml.gz format.

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
id_ID: Buat dan susun XML Sitemap anda menggunakan fitur ini dan serahkan XML Sitemap Anda ke Google, Bing/Yahoo dan Ask.com.

en: Current File
id_ID: File Saat Ini

en: Custom Canonical URL
id_ID: URL Canonical Kustom

en: Custom Image
id_ID: Gambar Kustom

en: Custom Post Type Settings
id_ID: Pengaturan Tipe Post Kustom

en: Custom Video
id_ID: Video Kustom

en: Custom titles:
id_ID: Judul kustom:

en: Date Archive Title Format:
id_ID: Format Judul Tanggal Arsip:

en: Debug Log
id_ID: Log Debug

en: Debug Warning: All in One SEO Pack meta data was included again from %s filter. Called %s times!
id_ID: Peringatan Debug: Meta data All in One SEO Pack sudah dimasukkan lagi dari penyaringan %s. Dipanggil %s kali!

en: Default Image
id_ID: Gambar Default

en: Default OG:Image
id_ID: Default GT:Gambar

en: Default Twitter Card
id_ID: Kartu Twitter Default

en: Default to NOFOLLOW:
id_ID: Default ke NOFOLLOW:

en: Default to NOINDEX:
id_ID: Default ke NOINDEX:

en: Default to NOODP:
id_ID: Default ke NOODP:

en: Default to NOYDIR:
id_ID: Default ke NOYDIR:

en: Delete Conflicting Files
id_ID: Menghapus Berkas yang Konflik

en: Delete Robots.txt File
id_ID: Hapus File Robot.txt

en: Deleted %s.
id_ID: Dihapus %s.

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description Format
id_ID: Format Deskripsi

en: Directory Path
id_ID: Path Direktori

en: Disable Google Analytics
id_ID: Tiadakan Google Analytics

en: Disable Google Analytics on this page.
id_ID: Tiadakan Google Analytics pada laman ini.

en: Disable Google Plus Profile:
id_ID: Tiadakan Profil Google Plus:

en: Disable SEO on this page.
id_ID: Tiadakan SEO untuk laman ini.

en: Disable on this page/post
id_ID: Tiadakan pada laman/post ini

en: Disabled
id_ID: Tiadakan

en: Disconnect From Google Analytics
id_ID: Putuskan dari Google Analytics

en: Display Advertiser Tracking:
id_ID: Tampilkan pelacakan Pengiklan:

en: Display Google Authorship:
id_ID: Tampilkan Google Authorship:

en: Display Menu At The Top:
id_ID: Menampilkan Menu di atas:

en: Display Menu In Admin Bar:
id_ID: Tampilkan Menu Admin Bar:

en: Display Publisher Meta on Front Page:
id_ID: Menampilkan Meta penerbit di halaman depan:

en: Display Settings
id_ID: Pengaturan Tampilan

en: Display Sitelinks Search Box:
id_ID: Tampilkan Kotak Pencarian Sitelink:

en: Disregard Changes
id_ID: Abaikan Perubahan

en: Do Not Override
id_ID: Jangan Timpa

en: Don't display this page in the sitemap.
id_ID: Jangan tampilkan laman di sitemap.

en: Donate
id_ID: Donasi

en: Donate with Paypal
id_ID: Donasi dengan Paypal

en: Drink
id_ID: Minuman

en: Duplicate %s Meta
id_ID: Duplikat Meta %s

en: Dynamic sitemap generation appears to be using the correct rewrite rules.
id_ID: Generasi sitemap dinamis muncul untuk digunakan penulisan ulang yang benar.

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
id_ID: Generasi sitemap dinamis tidak muncul untuk digunakan penulisan ulang yang benar; silahkan tiadakan plugin sitemap yang lain atau fungsi pada situs Anda dan reser permalink Anda

en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page:
id_ID: Hasilkan Kata Kunci secara Dinamis untuk Laman Post:

en: Dynamically Generate Sitemap
id_ID: Hasilkan Sitemap secara Dinamis

en: E-mail debug information
id_ID: Email informasi debug

en: Edit your robots.txt file and your .htaccess file to fine-tune your site.
id_ID: Edit file robot.txt Anda dan file .htaccess Anda untuk menyempurnakan situs Anda.

en: Enable Advanced Options:
id_ID: Adakan Opsi Lanjutan:

en: Enable Custom Canonical URLs:
id_ID: Adakan URL Canonical Kustom:

en: Enable Facebook Meta for
id_ID: Adakan Meta Facebook untuk

en: Enable Sitemap Indexes
id_ID: Adakan Indeks Sitemap

en: Enable this to display advanced options for controlling Google Plus authorship information on your website.
id_ID: Adakan ini untuk menampilkan opsi lanjutan untuk mengontrol informasi authorsip Google Plus pada web Anda.

en: Enabled
id_ID: Adakan

en: Enhanced Ecommerce:
id_ID: Ecommerce yang Ditingkatkan:

en: Enhanced Link Attribution:
id_ID: Atribusi Link yang Ditingkatkan:

en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by All in One SEO Pack.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em>  For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add forum or /forum or /forum/ or and any URL with the word "forum" in it, such as http://mysite.com/forum or http://mysite.com/forum/someforumpage here and it will be excluded from All in One SEO Pack.
id_ID: Masukkan pemisah daftar laman dengan koma disini untuk dikecualikan oleh All in One SEO Pack. Sangat membantu ketika menggunakannya yang mana yang akan dihasilkan miliki laman dinamis non-WordPress.  Contoh: <em>/forum/, /contact/</em> Untuk instansi, jika Anda ingin mengecualikan laman virtual dihalikan oleh plugin forum, yang harus Anda lakukan adalah menambahkan forum atau /forum atau /forum/ atau dan URL manapun dengan kata "forum" didalamnya, seperti http://mysite.com/forum atau http://mysite.com/forum/someforumpage disini dan ini akan dikecualikan oleh All in One SEO Pack.

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Don\'t stuff everything in here.
id_ID: Masukkan beberapa daftar dipisahkan dengan koma untuk kata kunci yang penting website Anda dan akan tercantum sebagai Kata Kunci Meta untuk laman depan. Jangan taruh semuanya disini.

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
id_ID: Masukkan informasi dibawah ini untuk segala link tambahan untuk sitemap Anda yang belum disusun melalui Wordpress.

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
id_ID: Masukkan username Twitter yang terkait dengan webs Anda disini.

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
id_ID: Masukkan tinggi untuk gambar Grafik Terbuka Anda dengan pixel (contoh 600).

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
id_ID: Masukkan tinggi dari video Grafik Terbuka Anda dengan pixel (contoh 600).

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
id_ID: Masukkan nama dari bidang kustom (atau beberapa nama bidang dipisahkan dengan koma) untuk menggunakan bidang tersebut agar menspesifikasi gambar Grafik Terbuka pada Laman atau Post.

en: Enter the name of your website here.
id_ID: Masukkan nama web Anda disini.

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
id_ID: Masukkan lebar untuk gambar Grafik Terbuka Anda dengan pixel (contoh 600).

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
id_ID: Masukkan lebar dari video Grafik Terbuka Anda dengan pixel (contoh 600).

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
id_ID: Masukkan ID Google Analytics Anda disini untuk melacak perilaku pengunjung di website Anda menggunakan Google Analytics.

en: Enter your Google+ Profile URL here to add the rel=“author” tag to your site for Google authorship. It is recommended that the URL you enter here should be your personal Google+ profile.  Use the Advanced Authorship Options below if you want greater control over the use of authorship.
id_ID: Masukkan URL Profil Google+ Anda disini untuk menambahkan tag rel=“author” ke web Anda untuk Google authorship. Sangat disarankan URL yang Anda masukkan disini harus Profil Personal Google+ Anda. Gunakan Opsi Lanjutan Authorship dibawah ini jika Anda ingin kontrol yang lebih baik dalam penggunaan authorship.

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
id_ID: Masukkan nama domain Anda tanpa http:// untuk mengatur kuki domain Anda.

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
id_ID: Masukkan kode verifikasi Anda disini untuk memverifikasi web Anda dengan Bing Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Klik disini untuk dokumentasi pengaturan ini</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
id_ID: Masukkan kode verifikasi Anda disini untuk memperivikasi web Anda dengan Google Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Klik disini untuk dokumentasi pengaturan ini</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
id_ID: Masukkan kode verifikasi Anda disini untuk memverifikasi web Anda dengan Pinterest.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Klik disini untuk dokumentasi pada pengaturan ini</a>

en: Entries from these categories will be excluded from the sitemap.
id_ID: Entri dari kategori-kategori ini akan dikecualikan dari sitemap.

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
id_ID: Error: silahkan masukkan alamat email sebelum mengajukan.

en: Everywhere Else
id_ID: Di Tempat Lain

en: Exclude From Sitemap
id_ID: Kecualikan Dari Sitemap

en: Exclude Pages:
id_ID: Laman Terkecuali:

en: Exclude Users From Tracking:
id_ID: Mengecualikan pengguna dari pelacakan:

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
id_ID: Kecualikan pengguna yang masuk dari pelacakan Google Analytics berdasarkan peran.

en: Exclude site from Yahoo! Directory:
id_ID: Mengecualikan situs dari Direktori Yahoo!:

en: Exclude site from the Open Directory Project:
id_ID: Mengecualikan situs dari Proyek Direktori Terbuka:

en: Excluded Categories
id_ID: Kategori yang Dikecualikan

en: Excluded Items
id_ID: Item-item yang Dikecualikan

en: Excluded Pages
id_ID: Laman yang Dikecualikan

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export Post Types:
id_ID: Ekspor Tipe Post:

en: Export Settings
id_ID: Pengaturan Ekspor

en: Exports and imports your All in One SEO Pack plugin settings.
id_ID: Ekspor dan impor plugin All in One SEO Pack Anda.

en: Facebook Object Type
id_ID: Tipe Objek Facebook

en: Facebook Settings
id_ID: Pengaturan Facebook

en: Failed to send to %s.
id_ID: Gagal mengirim ke %s.

en: Feature Manager
id_ID: Fitur Manajer

en: Featured Image
id_ID: Gambar Fitur (Featured)

en: Filename Prefix
id_ID: Prefix nama file

en: First Attached Image
id_ID: Gambar yang Pertama Terlampir

en: First Available Image
id_ID: Gambar Tersedia Pertama

en: First Image In Content
id_ID: Gambar Pertama Di Konten

en: Follow us on Facebook
id_ID: Ikuti Kami di Facebook

en: Follow us on Twitter
id_ID: Ikuti kami di Twitter

en: Food
id_ID: Makanan

en: Force Rewrites:
id_ID: Tulis Ulang Paksa:

en: Form submission error: verification check failed.
id_ID: Form pengajuan error: pemeriksaan verifikasi gagal.

en: Frequencies
id_ID: Frekuensi

en: Front Page
id_ID: Halaman Depan

en: Game
id_ID: Permainan

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Generate Robots.txt
id_ID: Hasilkan Robot.txt

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
id_ID: Hasilkan dan validasikan berkas robot.txt Anda untuk memandu mesin pencari melalui situs Anda.

en: Getting started? Read the Beginners Guide
id_ID: Baru mulai? Baca Panduan Pemula

en: Google Analytics ID:
id_ID: ID Google Analytics:

en: Google Plus Default Profile:
id_ID: Profil Default Google Plus:

en: Google Settings
id_ID: Pengaturan Google

en: Government
id_ID: Pemerintahan

en: Help
id_ID: Bantu

en: Home Article Tags
id_ID: Tag Artikel Laman Utama

en: Home Description
id_ID: Deskripsi Laman Utama

en: Home Description:
id_ID: Deskripsi Beranda:

en: Home Image
id_ID: Gambar Laman Utama

en: Home Keywords (comma separated):
id_ID: Kata Kunci Beranda (pisahkan dengan koma):

en: Home Page Settings
id_ID: Pengaturan Laman Utama

en: Home Title
id_ID: Judul Laman Utama

en: Home Title:
id_ID: Judul Beranda:

en: Home URL
id_ID: URL Laman Utama

en: I enjoy this plugin and have made a donation:
id_ID: Saya senang menggunakan plugin ini dan sudah mendonasi:

en: Image
id_ID: Gambar

en: Image From Custom Field
id_ID: Gambar Dari Bidang Kustom

en: Image Settings
id_ID: Pengaturan Gambar

en: Import
id_ID: Impor

en: Importer & Exporter
id_ID: Pengimportir & Pengeksportir

en: Include Author Archives in your sitemap.
id_ID: Masukkan Author Arsip di sitemap Anda.

en: Include Author Pages
id_ID: Sertakan Laman Author

en: Include Date Archive Pages
id_ID: Sertakan Laman Tanggal Arsip

en: Include Date Archives in your sitemap.
id_ID: Masukkan Tanggal Arsip di sitemap Anda.

en: Insert time
id_ID: Masukkan waktu

en: Join Our Mailing List
id_ID: Bergabung dengan Mailing List kami

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
id_ID: Bergabung dengan mailing list kami untuk tips, trik dan rahasia WordPress.

en: Keyword Settings
id_ID: Pengaturan Kata Kunci

en: Keywords (comma separated)
id_ID: Kata kunci (dipisahkan koma)

en: Last Modified
id_ID: Terakhir Dimodifikasi

en: Last modified date of the page.
id_ID: Tanggal terakhir kali laman dimodifikasi.

en: Link From Virtual Robots.txt
id_ID: Link Dari Robots.txt Virtual

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
id_ID: Tautkan artikel ke laman Facebook yang tertaut dengan web Anda.

en: Log important events:
id_ID: Log peristiwa penting:

en: MYSQL Version
id_ID: Versi MySQL

en: Main Settings
id_ID: Pengaturan Utama

en: Manually set the %s of your %s.
id_ID: Atur secara manual %s dari %s Anda.

en: Manually set the frequency for the
id_ID: Atur secara manual frekuensi untuk

en: Manually set the priority for the
id_ID: Atur prioritas secara manual untuk

en: Maximum Posts Per Sitemap
id_ID: Maksimum Post per Sitemap

en: Media / Attachments
id_ID: Media / Lampiran

en: Memory usage
id_ID: Penggunaan memori

en: Menu Label
id_ID: Label Menu

en: More Information
id_ID: Informasi Lebih Lanjut

en: Movie
id_ID: Film

en: Multisite
id_ID: Beberapa situs

en: Musician
id_ID: Musisi

en: My Amazon Wish List
id_ID: Daftar Harapan My Amazon

en: Never Shorten Long Descriptions:
id_ID: Jangan Menyingkat Deskripsi yang Panjang:

en: No
id_ID: Tidak

en: No Pagination for Canonical URLs:
id_ID: Tidak ada Paginasi untuk URL Canonical:

en: No duplicate meta tags found.
id_ID: Tidak ada tag meta duplikat ditemukan.

en: No limit
id_ID: Tidak ada batas

en: Noindex Settings
id_ID: Pengaturan Noindex

en: Noindex Sitemap file
id_ID: Berkas Noindeks Sitemap

en: Not set
id_ID: Tidak diatur

en: Note that this is all about the title tag. This is what you see in your browser's window title bar. This is NOT visible on a page, only in the title bar and in the source code. If enabled, all page, post, category, search and archive page titles get rewritten. You can specify the format for most of them. For example: Using the default post title format below, Rewrite Titles will write all post titles as 'Post Title | Blog Name'. If you have manually defined a title using All in One SEO Pack, this will become the title of your post in the format string.
id_ID: Catatan bahwa ini tentang tag judul. Ini apa yang Anda lihat pada judul bar browser. Tidak diadakan untuk laman, hanya pada bar judul dan pada sumber kode. Jika diadakan, semua judul laman, post, kategori, pencarian dan laman arsip akan ditulis ulang. Anda bisa tentukan format mereka. Misalnya: Menggunakan judul post default dibawah, Penulisan ulang judul akan menulis semua judul pos sebagai 'Judul Post | Nama Blog'. Jika Anda sudah tentukan judul secara manual menggunakan All in One SEO Pack, ini akan menjadi judul untuk post Anda dalam format string.

en: Note: If General Settings is checked, the General Settings, the Feature Manager settings, and the following currently active modules will have their settings data exported:
id_ID: Catatan: Jika Pengaturan Umum dicentang, Pengaturan Fitur Manajer, dan berikut modul yang aktif saat ini akan di ekspor pengaturan datanya:

en: Note: you are using dynamic sitemap generation to keep your sitemap current; this will not generate a static sitemap file.
id_ID: Catatan: Anda menggunakan generasi sitemap dinamis untuk menjaga sitemap saat ini; ini tidak akan menghasilkan berkas sitemap statis.

en: Notify Bing
id_ID: Beritahu Bing

en: Notify Bing when you update your sitemap settings.
id_ID: Beritahu Bing bila Anda memperbarui pengaturan sitemap Anda.

en: Notify Google
id_ID: Beritahu Google

en: Notify Google when you update your sitemap settings.
id_ID: Beritahukan Google ketika Anda memperbarui pengaturan sitemap Anda.

en: Object Type
id_ID: Tipe Objek

en: Off
id_ID: Mati

en: On
id_ID: Nyala

en: Operating System
id_ID: Sistem Operasi

en: Optimize
id_ID: Optimalkan

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
id_ID: Mengoptimalkan kinerja yang berkaitan dengan SEO dan memeriksa status sistem Anda.

en: Optimize your Robots.txt File
id_ID: Optimalkan File Robot.txt Anda

en: Options Reset.
id_ID: Opsi Reset.

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
id_ID: Atur entri sitemap ke dalam file yang berbeda dalam sitemap Anda. Aktifkan ini hanya jika sitemap Anda berisi lebih dari 50,000 URL atau file lebih dari 5MB dalam ukuran.

en: Override the canonical URLs for this post.
id_ID: Timpa URL Cannonical untuk post ini.

en: PHP Allow URL fopen
id_ID: PHP memungkinkan URL fopen

en: PHP Max Post Size
id_ID: PHP Ukuran Mak Post

en: PHP Max Script Execute Time
id_ID: PHP Maks Waktu Eksekusi Skrip

en: PHP Max Upload Size
id_ID: PHP Ukuran Maks Unggah

en: PHP Memory Limit
id_ID: Batas Penyimpanan PHP

en: PHP Safe Mode
id_ID: PHP Mode Aman

en: PHP Version
id_ID: Versi PHP

en: Page Frequency
id_ID: Frekuensi Halaman

en: Page Priority
id_ID: Prioritas Laman

en: Page Title Format:
id_ID: Format Judul Laman:

en: Page URL
id_ID: URL Laman

en: Paged Format:
id_ID: Format yang Dilamankan

en: Paginate Sitemap Indexes
id_ID: Paginasikan Indeks Sitemap

en: Performance
id_ID: Performa

en: Photo
id_ID: Foto

en: Places a link to the sitemap file in your virtual Robots.txt file which WordPress creates.
id_ID: Tempatkan link ke file sitemap didalam virtual file Robots.txt Anda yang dibuat WordPress.

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
id_ID: Tempatkan link ke Sitemap.xml Anda kedalam virtual file Robots.txt.

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
id_ID: Harap hubungkan ke dokumen untuk setiap perkakas untuk bantuan dalam penggunaan ini untuk debug meta sosial Anda.

en: Please review your settings below and click %s to build your sitemap; then, %s.
id_ID: Silahkan tinjau pengaturan Anda dibawah dan klik %s untuk membuat sitemap Anda; kemudian, %s.

en: Please wait...
id_ID: Harap tunggu...

en: Politician
id_ID: Politikus

en: Post Author Image
id_ID: Gambar Author Post

en: Post Title Format:
id_ID: Format Judul Post:

en: Post Types
id_ID: Tipe Post

en: Potential conflict with unknown file %s.
id_ID: Konflik potensial dengan berkas yang tidak diketahui %s.

en: Press the connect button to connect with Google Analytics; or if already connected, press the disconnect button to disable and remove any stored analytics credentials.
id_ID: Tekan tombol koneksi untuk menghubungkan Google Analytics; atau jika sudah terhubung. tekan tekan putuskan koneksi untuk mentiadakan dan menyingkirkan credentials analytics yang tersimpan.

en: Preview Snippet
id_ID: Tinjauan Potongan

en: Priorities
id_ID: Prioritas

en: Privacy Settings
id_ID: Pengaturan Privasi

en: Pro Version
id_ID: Versi Pro

en: Product
id_ID: Produk

en: Profile
id_ID: Profil

en: Profile Admins ID
id_ID: ID Profil Admin

en: Proposed Changes
id_ID: Perubahan yang Diusulkan

en: Public Figure
id_ID: Publik Figur

en: Raise execution time
id_ID: Tingkatkan waktu eksekusi

en: Raise memory limit
id_ID: Tingkatkan batas penyimpanan

en: Read the All in One SEO Pack user guide
id_ID: Baca panduan pengguna All in One SEO Pack

en: Reading Settings
id_ID: Pengaturan Membaca

en: Remove Descriptions For Paginated Pages:
id_ID: Singkirkan Deskripsi untuk Laman yang dipaginasi:

en: Remove Stored Credentials
id_ID: Singkirkan Credentials yang Tersimpan

en: Rename Conflicting Files
id_ID: Menamai Berkas yang Konflik

en: Renamed %s to %s.
id_ID: Nama dirubah %s menjadi %s.

en: Reset ALL Settings to Defaults
id_ID: Reset Semua Pengaturan ke Default

en: Reset Dismissed Notices
id_ID: Reset Pemberitahuan yang Diabaikan

en: Reset Features
id_ID: Reset Fitur

en: Reset General Settings to Defaults
id_ID: Reset Pengaturan Umum ke Default

en: Restaurant
id_ID: Restoran

en: Review Your Settings
id_ID: Tinjau Pengaturan Anda

en: Revisions
id_ID: Revisi

en: Rewrite Titles:
id_ID: Tulis Ulang Judul:

en: Row %s not found; no rows were deleted.
id_ID: Baris %s tidak ditemukan; tidak ada baris yang terhapus.

en: Rule Type
id_ID: Tipe Aturan

en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions:
id_ID: Jalankan Shortcode di Hasil Otomatis Deskripsi:

en: SEO Description
id_ID: Deskripsi SEO

en: SEO Keywords
id_ID: Kata Kunci SEO

en: SEO Title
id_ID: Judul SEO

en: SEO for Custom Post Types:
id_ID: SEO untuk Tipe Post Kustom:

en: SEO on only these post types:
id_ID: SEO pada tipe-tipe post ini saja:

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
id_ID: Debug SFWD Mail Dari Situs %s.

en: SQL Mode
id_ID: Mode SQL

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save Robots.txt File
id_ID: Simpan File Robot.txt

en: Scan Header
id_ID: Pindai HEader

en: Scan Now
id_ID: Pindai Sekarang

en: Scan Social Meta
id_ID: Pindai Meta Sosial

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
id_ID: Pindai web Anda untuk duplikat tag meta sosial.

en: School
id_ID: Sekolah

en: Search Title Format:
id_ID: Format Judul Pencarian:

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
id_ID: Pemeriksaan Keamanan - Jika Anda menerima error ini, keluar dan masuk lagi ke WordPress

en: Select Individual
id_ID: Pilih Individu

en: Select OG:Image Source
id_ID: PIlih GT:Sumber Gambar

en: Select a valid All in One SEO Pack ini file and click 'Import' to import options from a previous state or install of All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
id_ID: Pilih 'ini' file All in One SEO Pack yang valid dan klik 'Impor' untuk impor opsi status sebelumnya atau instal All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klik disini untuk dokumentasi pada pengaturan ini</a>

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
id_ID: Pilih tipe Grafik Terbuka yang tepat menggambarkan konten dari Laman atau Post ini.

en: Select the default type of Twitter card to display.
id_ID: Pilih tipe default dari kartu Twitter untuk ditampilkan.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
id_ID: Pilih Tipe Posting mana yang muncul di sitemap Anda.

en: Select which Post Types you want to export your All in One SEO Pack meta data for.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
id_ID: Pilih Tipe Post mana yang ingin Anda ekspor meta data All in One SEO Packnya.<br><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klik di sini untuk dokumentasi pengaturan ini</a>

en: Select which Post Types you want to use All in One SEO Pack to set Open Graph meta values for.
id_ID: Pilih Tipe Post mana yang Anda ingin All in One SEO Pack mengatur hasil meta Grafik Terbukanya.

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
id_ID: Pilih arsip taksonomi mana yang muncul di sitemap Anda

en: Sent to %s.
id_ID: Dikirim ke %s.

en: Set Protocol For Canonical URLs:
id_ID: Atur Protokol untuk URL Canonical:

en: Set protocol for canonical URLs.
id_ID: Atur protokol untuk Canonical URL.

en: Set the Open Graph type for your website as either a blog or a website.
id_ID: Atur tipe Grafik Terbuka untuk web Anda sebagai sebuah blog atau website.

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
id_ID: Tetapkan pengaturan default NOFOLLOW untuk setiap jenis posting.

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
id_ID: Tetapkan pengaturan NOINDEX default untuk setiap jenis posting.

en: Set the default noodp setting for each Post Type.
id_ID: Tetapkan pengaturan default noodp untuk setiap jenis posting.

en: Set the default noydir setting for each Post Type.
id_ID: Tetapkan pengaturan default noydir untuk setiap jenis posting.

en: Set the label for this page menu item.
id_ID: Atur label untuk item laman menu ini.

en: Set the title attribute for menu links.
id_ID: Atur atribut judul untuk link menu.

en: Settings export file for All in One SEO Pack
id_ID: Atur file ekspor untuk All in One SEO Pack

en: Show Column Labels for Custom Post Types:
id_ID: Tampilkan kolom label untuk Tipe Post Kustom:

en: Show Facebook Author on Articles
id_ID: Tampilkan Facebook Author pada Artikel

en: Show Facebook Publisher on Articles
id_ID: Tampilkan Facebook Penerbit pada Artikel

en: Show Twitter Author
id_ID: Tampilkan Author Twitter

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
id_ID: Mendaftar hari ini dan menerima salinan gratis e-buku 5 SEO Tips untuk WordPress (harga $39).

en: Site Name
id_ID: Nama Situs

en: Site URL
id_ID: URL Situs

en: Sitemap %s generated by All in One SEO Pack %s by Michael Torbert of Semper Fi Web Design on %s
id_ID: Sitemap %s dihasilkan oleh All in One SEO Pack %s oleh Michael Torbert dari Semper Fi Web Design pada %s

en: Slug may not be empty!
id_ID: Slug tidak boleh kosong!

en: Social Meta
id_ID: Sosial Meta

en: Social Settings
id_ID: Pengaturan Sosial

en: Song
id_ID: Lagu

en: Specifies the name of your sitemap file. This will default to 'sitemap'.
id_ID: Menentukan nama file sitemap Anda. Ini akan secara default jadi 'sitemap'.

en: Specify Image Height
id_ID: Tentukan Tinggi Gambar

en: Specify Image Width
id_ID: Tentukan Lebar Gambar

en: Specify Publisher URL:
id_ID: Menentukan URL penerbit:

en: Specify Video Height
id_ID: Tentukan Tinggi Video

en: Specify Video Width
id_ID: Tentukan Lebar Video

en: Split long sitemaps into separate files.
id_ID: Potong panjang sitemaps ke beberapa file.

en: Sport
id_ID: Olahraga

en: Sports League
id_ID: Liga Olahraga

en: Sports Team
id_ID: Tim Olahraga

en: State Province
id_ID: Wilayah Provinsi

en: Static front page detected, suggested Facebook Object Type is 'website'.
id_ID: Terdeteksi laman utama statis, disarankan Tipe Objek Facebook "website'.

en: Submit
id_ID: Ajukan

en: Summary
id_ID: Ringkasan

en: Summary Large Image
id_ID: Ringkasan Gambar Besar

en: System Status
id_ID: Status Sistem

en: TV Show
id_ID: Acara TV

en: Tag Title Format:
id_ID: Format Judul Tag:

en: Taxonomies
id_ID: Taksonomi

en: Tells search engines not to index the sitemap file itself.
id_ID: Beritahu mesin pencari untuk tidak mengindeks file sitemap itu sendiri.

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! New since 2.2: Control who accesses your site with the new Robots.txt Editor and File Editor modules!  Enable them from the Feature Manager.  Remember to review your settings, we have added some new ones!
id_ID: Terima kasih untuk menjalankan terbaru dan terbesar All in One SEO Pack! Baru pada 2.2: Mengontrol pengguna yang mengakses situs Anda dengan modul Robots.txt Editor dan File Editor baru!  Mengadakan semua itu dari Pengaturan Fitur.  Ingat untuk meninjau setelan Anda, kami telah menambahkan beberapa hal baru!

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
id_ID: Terima kasih untuk menjalankan terbaru dan terbesar All in One SEO Pack! Silahkan tinjau pengaturan Anda, karena kami selalu menambahkan fitur baru untuk Anda!

en: Thank you for your donation, it helps keep this plugin free and actively developed!
id_ID: Terima kasih atas donasi Anda, Anda membantu menjaga plugin ini tetap gratis dan dikembangkan secara aktif!

en: Thank you!
id_ID: Terima kasih!

en: The Google+ profile you enter here will appear on your homepage only as the rel="publisher" tag. It is recommended that the URL you enter here should be the Google+ profile for your business.
id_ID: Profil Google+ yang Anda masukkan disini akan muncul di laman depan saja sebagai tag rel="publisher" Disarankan URL yang dimasukkan disini harus berupa profil Google+ untuk bisnis.

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
id_ID: Deskripsi Laman Utama adalah deskripsi Grafik Terbuka untuk laman utama Anda.

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
id_ID: Gambar Laman Utama adalah gambar Grafik Terbuka untuk laman utama Anda.

en: The Home Tag allows you to add a list of keywords that best describe your home page content.
id_ID: Tag Laman Utama memungkinkan Anda untuk menambahkan daftar kata kunci yang terbaik untuk menggambarkan konten laman utama Anda.

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
id_ID: Judul Laman Utama adalah judul Grafik Terbuka untuk laman utama.

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
id_ID: Deskripsi Meta untuk laman ini. Ini akan menimpa semua deskripsi hasil otomatis .

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
id_ID: Nama Situs adalah nama yang digunakan untuk identitas web Anda.

en: The following macros are supported:
id_ID: Berikut adalah makro yang didukung:

en: The frequency of the page.
id_ID: Frekuensi laman.

en: The priority of the page.
id_ID: Prioritas laman.

en: The red indicator means that the syntax is invalid for a robots.txt file.
id_ID: Indikator merah berarti bahwa syntax yang tidak valid untuk  file robots.txt.

en: The yellow indicator means that a non-standard extension was recognized; not all crawlers may recognize it or interpret it the same way. The Allow and Sitemap directives are commonly used by Google and Yahoo.
id_ID: Indikator kuning berarti bahwa ekstensi non-standar diakui; tidak semua crawler mengenalinya atau menafsirkannya dengan cara yang sama. Arah Izin dan Sitemap biasanya digunakan oleh Google dan Yahoo.

en: There are no other modules currently loaded!
id_ID: Tidak ada modul modul lain yang baru dimuat!

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
id_ID: Meta Grafik Terbuka ini memungkinkan Anda menambahkan sebuah nama bagian umum yang tepat menggambarkan konten ini.

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
id_ID: Meta Grafik Terbuka ini memungkinkan Anda menambahkan daftar kata kunci yang tepat menggambarkan konten ini.

en: This allows you to set the title tags for each Custom Post Type.
id_ID: Mengizinkan Anda untuk mengatur judul tag untuk setiap Tipe Kustom Post.

en: This controls the format of Meta Descriptions.The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari Deskripsi Meta. Berikut adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk Arsip Author.<br />Berikut adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk Kategori Arsip.<br />Berikut adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk Kustom Arsip Post.<br />Berikut adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk Tanggal Arsip.<br />Berikut adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for Pages.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk Laman.<br/> Berikut adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for Posts.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk Pos.<br />Berikut adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk Arsip Tag.<br />Berikut adalah makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk laman 404.<br /> Berikut ini adalah makro-makro yang didukung:

en: This controls the format of the title tag for the Search page.<br />The following macros are supported:
id_ID: Ini mengontrol format dari judul tag untuk laman Pencarian<br /> Berikut adalah makro yang didukung:

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
id_ID: Hal ini mengadakan support untuk Anonymization IP di Google Analytics.

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
id_ID: Hal ini memungkinkan dukungan untuk fitur layar pengiklan di Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
id_ID: Hal ini memungkinkan support untuk ditingkatkan e-commerce di Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
id_ID: Hal ini memungkinkan support untuk ditingkatkan Link atribusi di Google Analytics.

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
id_ID: Ini adalah deskripsi Grafik Terbuka dari Laman atau Post ini.

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
id_ID: Ini adalah judul Grafik Terbuka dari Laman atau Post ini.

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
id_ID: Membiarkan Anda memilih layar mana yang menampilkan Judul SEO, Kata Kunci SEO dan Kolom Deskripsi SEO.

en: This option allows you to control whether rel="publisher" is displayed on the homepage of your site. Google recommends using this if the site is a business website.
id_ID: Opsi ini mengizinkan Anda mengontrol apakah rel="publisher" ditampilkan di beranda web Anda. Google merekomendasikan untuk menggunakan ini jika website merupakan website bisnis.

en: This option allows you to control which types of pages you want to display rel="author" on for Google authorship. The options include the Front Page (the homepage of your site), Posts, Pages, and any Custom Post Types. The Everywhere Else option includes 404, search, categories, tags, custom taxonomies, date archives, author archives and any other page template.
id_ID: Opsi ini mengizinkan Anda untuk mengontrol tipe laman mana yang ingin Anda tampilkan rel="author" untuk authorsip Google. Opsi ini termasuk laman depan (laman depan atau beranda), Post, Laman, dan beberapa Tipe Kustom Post. Opsi Everywhere Else termasuk 404, pencarian, kategori, tag, kustom taksonomi, tanggal archives, arsip author dan beberapa template laman lainnya.

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
id_ID: Pilihan ini memungkinkan Anda untuk beralih menggunakan Meta kata kunci di seluruh situs.

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda memilih gambar mana yang akan ditampilkan secara default untuk gambar Grafik Terbuka. Anda dapat menimpanya di post individu.

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda kembali ke gambar default jika tidak ada gambar yang ditemukan diatas.

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda memilih gambar Grafik Terbuka yang akan digunakan untuk Laman atau Post ini, menimpa pengaturan default.

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda menentukan link ke video Grafik Terbuka yang digunakan pada Laman atau Post ini.

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda mengunggah gambar untuk menggunakan gambar Grafik Terbuka untuk Laman atau Post ini.

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
id_ID: Opsi ini mengatur gambar default yang dapat digunakan untuk gambar Grafik Terbuka. Anda dapat mengunggah gambar, pilih gambar dari Pustaka Media Anda atau tempel URL gambar disini.

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation.  This will help to prevent duplicate content penalties by <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a>.
id_ID: Opsi ini akan secara otomatis generate Canonical URLs untuk seluruh instalasi Wordpress Anda. Ini akan mencegah hukuman konten duplikat oleh <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a>.

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
id_ID: Pengaturan ini memungkinkan Anda untuk meningkatkan pengeksekusian waktu PHP ke nilai yang wajar.

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
id_ID: Pengaturan ini memungkinkan Anda untuk meningkatkan batas penyimpanan PHP Anda ke nilai yang wajar. Catatan: Inti Wordpress dan Plugin Wordpress lainnya mungkin juga mengganti nilai batas penyimpanan.

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
id_ID: String akan ditambah/dikurang untuk judul sebuah laman yang dijadikan index (seperti beranda atau laman arsip).

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
id_ID: Ini akan menjadi Deskripsi Meta untuk situs Anda. Ini independen dari opsi lainnya. Default adalah deskripsi Meta tidak ada sama sekali jika ini tidak diset.

en: This will show or hide the advanced options for SEO for Custom Post Types.
id_ID: Ini akan memunculkan atau menyembunyikan opsi lanjutan SEO untuk Tipe Post Kustom.

en: Title
id_ID: Judul

en: Title Attribute
id_ID: Atribut Judul

en: Title Format:
id_ID: Format Judul:

en: Title Settings
id_ID: Pengaturan Judul

en: Track Multiple Domains:
id_ID: Melacak Beberapa Domain:

en: Track Outbound Links:
id_ID: Lacak Tautan Eksternal:

en: Tracking Domain:
id_ID: Pelacakan Domain:

en: Twitter Card Type
id_ID: Tipe Kartu Twitter

en: Twitter Domain
id_ID: Domain Twitter

en: Twitter Settings
id_ID: Pengaturan Twitter

en: Twitter Site
id_ID: Situs Twitter

en: UPGRADE TO PRO VERSION
id_ID: UPGRADE KE VERSI PRO

en: URL to the page.
id_ID: URL ke laman.

en: Unauthorized access; try reloading the page.
id_ID: Akese tidak sah; silahkan reload laman.

en: University
id_ID: Universitas

en: Unprotect Post Meta Fields:
id_ID: Jangan Lindungi Bidang Meta:

en: Update Features
id_ID: Fitur Update

en: Update Options
id_ID: Update Opsi

en: Update Robots.txt File
id_ID: Perbarui File Robot.txt

en: Update Sitemap
id_ID: Perbarui Sitemap

en: Upgrade To Pro
id_ID: Upgrade ke Pro

en: Upgrade to All in One SEO Pack Pro Version
id_ID: Upgrade ke All in One SEO Pack Versi Pro

en: Use AIOSEO Title and Description
id_ID: Gunakan Judul dan Deskripsi AIOSEO

en: Use Categories for META keywords:
id_ID: Gunakan Kategori untuk kata kunci META:

en: Use Custom Field For Image
id_ID: Gunakan Bidang Kustom Untuk Gambar

en: Use Default If No Image Found
id_ID: Gunakan Default Jika Tidak Ada Gambar

en: Use Keywords:
id_ID: Gunakan Kata Kunci:

en: Use Original Title:
id_ID: Gunakan Judul Original:

en: Use Schema.org Markup
id_ID: Gunakan Markup Schema.org

en: Use Tags for META keywords:
id_ID: Gunakan Tag untuk kata kunci META:

en: Use Universal Analytics:
id_ID: Gunakan Universal Analytics:

en: Use nofollow for paginated pages/posts:
id_ID: Gunakan nofollow untuk paginasi laman/posting:

en: Use noindex for Author Archives:
id_ID: Gunakan noindex untuk Author Arsip:

en: Use noindex for Categories:
id_ID: Gunakan noindex untuk Kategori:

en: Use noindex for Date Archives:
id_ID: Gunakan noindex untuk Tanggal Arsip:

en: Use noindex for Tag Archives:
id_ID: Gunakan noindex untuk Tag Arsip:

en: Use noindex for paginated pages/posts:
id_ID: Gunakan noindex untuk paginasi halaman/posting:

en: Use noindex for the Search page:
id_ID: Gunakan noindex untuk Laman Pencarian:

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
id_ID: Gunakan penghasilan buffer untuk memastikan bahwa judul dapat ditulis ulang. Adakan opsi ini jika Anda mengalami masalah dengan judul tag yang diatur oleh tema Anda atau plugin lain.

en: Use page slugs or page IDs, seperated by commas, to exclude pages from the sitemap.
id_ID: Gunakan slug laman atau ID laman. pisahkan dengan koma, untuk mengecualikan laman dari sitemap.

en: Use rewrites to generate your sitemap on the fly. NOTE: This is required for WordPress Multisite.
id_ID: Gunakan penulisan ulang untuk menghasilkan sitemap Anda dengan cepat. Catatan: Ini diperlukan untuk Beberapa Web WordPress.

en: Use the new Universal Analytics tracking code for Google Analytics.
id_ID: Gunakan kode pelacakan Universal Analytics yang baru untuk Google Analytics.

en: Use the rule builder below to add rules to create a new Robots.txt file.  If you already have a Robots.txt file you should use the File Editor feature in All in One SEO Pack to edit it or you can delete your current Robots.txt file and start a new one with the rule builder below.
id_ID: Gunakan pembuat aturan di bawah ini untuk menambahkan aturan agar membuat file Robots.txt baru. Jika Anda sudah memiliki file Robots.txt Anda harus menggunakan fitur File Editor di All in One SEO Pack untuk mengeditnya atau Anda dapat menghapus file Robots.txt Anda saat ini dan memulai yang baru dengan Pembuat aturan di bawah ini.

en: Use the system default
id_ID: Gunakan default sistem

en: Use these checkboxes to select which Post Types you want to use All in One SEO Pack with.
id_ID: Gunakan kotak-kotak centang ini untuk memilih Tipe Post mana yang Anda ingin gunakan pada All in One SEO Pack.

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
id_ID: Gunakan opsi ini untuk

en: Use wp_title to set the title; disable this option if you run into conflicts with the title being set by your theme or another plugin.
id_ID: Gunakan wp_title untuk menetapkan judul; tiadakan opsi ini jika Anda memiliki konflik dengan judul yang diatur oleh tema atau plugin Anda.

en: User Agent
id_ID: Agen Pengguna

en: Version
id_ID: Versi

en: View the Changelog
id_ID: Lihat Changelog

en: Warning: a static sitemap '%s' generated by All in One SEO Pack %s on %s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
id_ID: Catatan: sitemap statis '%s' dihasilkan oleh All in One SEO Pack %s pada %s sudah terdaftar mungkin konflik dengan generasi sitemap dinamis.

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
id_ID: Peringatan: generasi sitemap dinamis harus memiliki permalink yang diadakan.

en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your blog.
id_ID: Peringatan: pengaturan privasi Anda dikonfigurasikan untuk meminta mesin pencari agar tidak mengindeks situs Anda; Anda dapat merubahnya di %s untuk blog Anda.

en: Watch video tutorials
id_ID: Tonton video tutorial

en: Webmaster Verification
id_ID: Verifikasi Webmaster

en: Welcome to Version %s!
id_ID: Selamat Datang di Versi %s!

en: What Does This Mean?
id_ID: Apa Artinya Ini?

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
id_ID: Apa yang Anda masukkan disini akan di salin ke header semua Laman. Anda bisa masukkan tambahan header apapun yang Anda mau disini, sekalipun digabungkan ke stylesheet.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
id_ID: Apa yang Anda masukkan disini akan di salin ke header semua Post. Anda bisa masukkan tambahan header apapun yang Anda mau disini, sekalipun digabungkan ke stylesheet.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
id_ID: Apa yang Anda masukkan disini akan di salin ke header laman utama jika Anda memliki laman statis pada Pengaturan, Membaca, Tampilan Laman Utama. Anda bisa masukkan tambahan header apapun yang Anda mau disini, sekalipun digabungkan ke stylesheet. Ini akan kembali menggunakan tambahan Header Laman jika Anda sudah mengaturnya dan tidak ada yang dimasukkan disini.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
id_ID: Apa yang Anda masukkan disini akan di salin ke header beranda jika Anda memliki laman statis pada Pengaturan, Membaca, Tampilan Laman Utama. Anda bisa masukkan tambahan header apapun yang Anda mau disini, sekalipun digabungkan ke stylesheet.

en: WordPress DB Version
id_ID: Versi Wordpress DB

en: WordPress Version
id_ID: Versi Wordpress

en: Yes
id_ID: Ya

en: You may change this by activating or deactivating modules in the Feature Manager.
id_ID: Anda dapat mengubah ini dengan mengaktifkan atau menonaktifkan modul di Fitur Manager.

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
id_ID: Anda dapat memilih untuk mengekspor pengaturan dari modul yang aktif, dan konten dari data post.<br><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klik di sini untuk dokumentasi pengaturan ini</a>

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme.  If so, then you should deactivate this Social Meta feature in All in One SEO Pack Feature Manager.
id_ID: Anda dapat memilih untuk menggunakan sosial meta tag yang sedang dihasilkan oleh plugin atau tema lain. Jika demikian, maka Anda harus menonaktifkan fitur sosial Meta All in One SEO Pack.

en: You should avoid duplicate social meta tags.  You can use these free tools from Facebook, Google and Twitter to validate your social meta and check for errors:
id_ID: Anda harus menghindari duplikat tag sosial meta. Anda dapat menggunakan alat gratis ini dari Facebook, Google, dan Twitter untuk memvalidasi meta sosial dan periksa kesalahan Anda:

en: Your Profile Admin ID is your Facebook profile ID. You can find out your Facebook ID using the lookup tool here: https://graph.facebook.com/yourusername
id_ID: ID Profil Admin adalah ID profil Facebook Anda. Anda dapat menemukan ID Facebook Anda menggunakan perkakas lookup disini: https://graph.facebook.com/namapenggunaAnda

en: Your Robots.txt file has been optimized.  Here are the results and recommendations.  Click the Update Robots.txt File button below to write these changes to your Robots.txt file.  Click the Disregard Changes button to ignore these recommendations and keep your current Robots.txt file.
id_ID: File Robot.txt Anda sudah dioptimalkan. Berikut hasil dan rekomendasinya. Klik Tombol Perbarui File Robot.txt dibawah untuk menulis perubahan ini ke file Robots.txt Anda Klik tombol abaikan Perubahan untuk mengabaikan semua rekomendasi ini dan menyimpan file Robots.txt Anda saat ini.

en: archive pages
id_ID: laman arsip

en: author pages
id_ID: laman author

en: compressed
id_ID: dikompresi

en: dynamic
id_ID: dinamis

en: frequency
id_ID: frekuensi

en: homepage
id_ID: laman utama

en: posts
id_ID: post

en: priority
id_ID: prioritas

en: taxonomies
id_ID: taksonomi

en: view your sitemap
id_ID: Lihat sitemap Anda
