Stable (latest release) - en to pt_PT translation catalogue (266 entries)

en: %d person | %d persons
pt_PT[0]: %d pessoa
pt_PT[1]: %d pessoas

en: (optional)
pt_PT: (opcional)

en: A calendar is one room or even a group of rooms of the same room type. Start by adding a calendar here: "%s"
pt_PT: Um calendário é um quarto ou mesmo um grupo de quartos com o mesmo tipo de quarto. Comece adicionando um calendário aqui: "%s"

en: Activate Powered-By-Link
pt_PT: Activar o link Powered By

en: Add Assignment
pt_PT: Adicionar definição

en: Add Calendar
pt_PT: Adicionar Calendário

en: Add Season
pt_PT: Adicionar época

en: Add new Assignment
pt_PT: Adicionar nova definição

en: Add new Calendar
pt_PT: Adicionar novo Calendário

en: Add new Season
pt_PT: Adicionar nova época

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Advanced Booking Calendar Widget.
pt_PT: Widget Advanced Booking Calendar.

en: After the amount
pt_PT: Depois da quantia

en: Analytics
pt_PT: Análise

en: April
pt_PT: Abril

en: August
pt_PT: Agosto

en: Availability
pt_PT: Disponibilidade

en: Availability Form Widget
pt_PT: Widget do Formulário de disponibilidade

en: Available rooms
pt_PT: Quartos disponíveis

en: Available rooms for your stay
pt_PT: Quartos disponíveis para a sua estadia

en: Average revenue per calendar for the next %d days
pt_PT: A receita média por calendário para os próximos %d dias

en: Before the amount
pt_PT: Antes da quantia

en: Book now
pt_PT: Reserve agora

en: Booking
pt_PT: Reserva

en: Booking Request
pt_PT: Pedido de reserva

en: Booking canceled.
pt_PT: Reserva cancelada.

en: Booking confirmed.
pt_PT: Reserva confirmada.

en: Booking deleted.
pt_PT: Reserva excluída.

en: Booking has been saved and state set to confirmed.
pt_PT: A reserva foi salva e definida como confirmada.

en: Booking has been saved. Has yet to be confirmed.
pt_PT: A reserva foi salva. Falta ainda ser confirmada.

en: Booking rejected.
pt_PT: Reserva rejeitada.

en: Bookings
pt_PT: Reservas

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Calendar has been added.
pt_PT: O calendário foi adicionado.

en: Calendar has been deleted.
pt_PT: O calendário foi apagado.

en: Calendar is available.
pt_PT: O calendário está disponível.

en: Calendar was not deleted. There still exist bookings in this calendar.
pt_PT: O calendário não foi apagado. Ainda existem reservas neste calendário.

en: Calendars
pt_PT: Calendários

en: Canceling a confirmed Booking
pt_PT: Cancelamento de uma reserva confirmada

en: Canceling your booking at %s
pt_PT: Cancelando a sua reserva no %s

en: Change has been saved.
pt_PT: A alteração foi salva.

en: Change room
pt_PT: Alterar quarto

en: Change room for a booking
pt_PT: Alteração de quarto de uma reserva

en: Check availabilities
pt_PT: Verificar as disponibilidades

en: Checkin Date
pt_PT: Data do Checkin

en: Checkout Date
pt_PT: Data do Checkout

en: City
pt_PT: Cidade

en: Click OK to subscribe now!
pt_PT: Clique em OK para subscrever-se agora!

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Confirmed
pt_PT: Confirmada

en: Confirmed Bookings
pt_PT: Reservas confirmadas

en: Confirming an open Booking
pt_PT: Confirmar uma reserva aberta

en: Confirming your booking at %s
pt_PT: Confirme a sua reserva no %s

en: Congratulations on your 10th confirmed Booking!
pt_PT: Parabéns pela 10ª reserva confirmada!

en: Congratulations! You just surpassed a total revenue of 20000 %s!
pt_PT: Parabéns! Ultrapassou uma receita total de 20000 %s!

en: Contact Support
pt_PT: Contacte o Suporte

en: Country
pt_PT: País

en: Create Booking
pt_PT: Criar Reserva

en: Create a Booking
pt_PT: Criar uma reserva

en: Create a Calendar
pt_PT: Criar um calendário

en: Create a Season & assign it to a Calendar
pt_PT: Criar uma época e escolher um calendário

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Date
pt_PT: Data

en: Date format
pt_PT: Formato da data

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Dismiss this notice.
pt_PT: Ignorar esta notificação.

en: Do you like this Plugin?
pt_PT: Gosta deste Plugin?

en: Do you really want to cancel this booking?
pt_PT: Deseja realmente cancelar esta reserva?

en: Do you really want to confirm this booking (it has already been canceled)?
pt_PT: Quer realmente confirmar esta reserva (que já foi cancelada)?

en: Do you really want to confirm this booking (it has already been rejected)?
pt_PT: Quer realmente confirmar esta reserva (que já foi rejeitada)?

en: Do you really want to confirm this booking?
pt_PT: Quer realmente confirmar esta reserva?

en: Do you really want to delete this Season Assignment?
pt_PT: Quer realmente apagar esta época definida?

en: Do you really want to delete this Season?
pt_PT: Quer realmente apagar esta época?

en: Do you really want to delete this calendar?
pt_PT: Quer realmente apagar este calendário?

en: Do you really want to reject this booking?
pt_PT: Quer realmente rejeitar esta reserva?

en: Don't link
pt_PT: Não fazer ligação

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit existing Assignment
pt_PT: Editar definição existente

en: Edit existing Calendar
pt_PT: Editar calendário existente

en: Edit existing Season
pt_PT: Editar época existente

en: Edit room names for calendar "%s"
pt_PT: Editar nomes de quarto para calendário "%s"

en: Email Address
pt_PT: Email

en: Email Settings
pt_PT: Definições de Email

en: Email settings have been saved.
pt_PT: As configurações do email foram salvas.

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: End Date
pt_PT: Data final

en: Example: &euro; or $
pt_PT: Exemplo:&euro; ou $

en: Existing Assignments
pt_PT: Definições existentes

en: Existing Calendars
pt_PT: Calendários existentes

en: Existing Seasons
pt_PT: Épocas existentes

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: First Name
pt_PT: Primeiro Nome

en: Fr
pt_PT: Se

en: Full Name
pt_PT: Nome Completo

en: General Settings
pt_PT: Definições Gerais

en: General settings have been saved.
pt_PT: As definições gerais foram salvas.

en: Great!
pt_PT: Ótimo!

en: Hi [abc_first_name]!
pt_PT: Olá [abc_first_name]!

en: If cookies are enabled, customer date inputs are saved in a cookie (no personal data is stored in the cookie).
pt_PT: Se as cookies estiverem ativas, os dados do cliente serão salvos em uma cookie (os dados pessoais não são armazenados na cookie).

en: If enabled, user interactions with calendars and forms will be tracked in your Google Universal Analytics. Please configure Universal Analytics seperately. We recommend using the following plugin:
pt_PT: Se estiver ativo, as interações do utilizador com os calendários e formulários  serão rastreadas no seu Google Universal Analytics. Por favor configurar o Universal Analytics separadamente. Recomendamos usar o seguinte plug-in:

en: If link is enabled, a tiny "powered by Advanced Booking Calendar"-link will show up below the calendar overview.
pt_PT: Se o link estiver ativo, uma pequena nota "Power by Advanced Booking Calendar" vai aparecer em baixo do calendário.

en: If no season is active, the price preset will be used for price calculations
pt_PT: Se nenhuma temporada estiver ativa, o preço predefinido vai ser usado para cálculos de preços.

en: If you have a question, feel free to contact us:
pt_PT: Se tiver alguma questão, sinta-se à vontade para nos contactar:

en: If you have any questions regard your stay, feel free to contact us.
pt_PT: Se tiver alguma dúvida em relação à sua estadia , não hesite em nos contactar.

en: Info Page
pt_PT: Página de informações

en: Info Text
pt_PT: Texto de informações

en: Information Page
pt_PT: Página de Informação

en: January
pt_PT: Janeiro

en: July
pt_PT: Julho

en: June
pt_PT: Junho

en: Last Name
pt_PT: Último Nome

en: Loading...
pt_PT: Carregando...

en: Manage Pages
pt_PT: Gerenciar Páginas

en: March
pt_PT: Março

en: Max. Persons
pt_PT: Máximo de pessoas

en: Maximum 200 chars
pt_PT: Máximo de 200 caracteres

en: May
pt_PT: Maio

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message, special note for stay
pt_PT: Mensagem, ou nota especial para a estadia

en: Minimum Stay
pt_PT: Estadia mínima

en: Mo
pt_PT: Se

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name for room %d
pt_PT: Nome para o quarto %d

en: New Booking Request
pt_PT: Novo Pedido de Reserva

en: Nice Apartment with sea view...
pt_PT: Belo apartamento com vista para o mar ...

en: No
pt_PT: Não

en: No Bookings found.
pt_PT: Sem reservas encontradas.

en: No Page selected
pt_PT: Sem página selecionada

en: No rooms available for this calendar during the selected time period
pt_PT: Não há quartos disponíveis para este calendário durante o período de tempo selecionado

en: No rooms available for your search request.
pt_PT: Não há quartos disponíveis para o seu pedido de pesquisa.

en: No, disable the newsletter
pt_PT: Não, desativar a newsletter

en: Not selected
pt_PT: Não está selecionado

en: November
pt_PT: Novembro

en: Number of guests
pt_PT: Número de hóspedes

en: Number of requests for the next %d days
pt_PT: Número de pedidos para os próximos %d dias

en: Number of rooms
pt_PT: Número de quartos

en: Number of rooms is limited to 15 rooms! If you need more rooms, please download our <a href="https://booking-calendar-plugin.com/pro-download/" target="_blank">Pro-Version</a>.
pt_PT: O número de quartos é limitado a 15! Se precisar de mais quartos, por favor descarregue a nossa <a href="https://booking-calendar-plugin.com/pro-download/" target="_blank">Versão Pro</a>

en: Occupation Rate of each calendar for the next %d days
pt_PT: Taxa de ocupação de cada calendário para os próximos %d dias

en: October
pt_PT: Outubro

en: Oh, we are sorry!
pt_PT: Oh, lamentamos!

en: Open (has to be confirmed)
pt_PT: Aberta (tem de ser confirmada)

en: Open Bookings
pt_PT: Reservas abertas

en: Overall Occupation Rate for the next %d days
pt_PT: Taxa de ocupação geral para os próximos %d dias

en: Page with booking form
pt_PT: Página com o formulário de reserva

en: Percentage per person for the next %d days
pt_PT: Percentagem por pessoa para os próximos %d dias

en: Persons
pt_PT: Pessoas

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Phone Number
pt_PT: Número de telefone

en: Placeholders
pt_PT: Espaço reservado

en: Please check our website at %s for an alternative. We would be very happy to welcome you any time soon.
pt_PT: Por favor, verifique o nosso site no %s para uma alternativa. Nós esperamos recebê-lo em breve.

en: Please choose a meaningful title.
pt_PT: Por favor, escolha um título significativo.

en: Please create a calendar first.
pt_PT:  Por favor, primeiro tem de criar um calendário.

en: Position of currency sign
pt_PT: Posição do sinal de moeda

en: Powered-by-Link
pt_PT: Link Powered By

en: Price
pt_PT: Preço

en: Price Preset
pt_PT: Preço Predefinido

en: Price format
pt_PT: Formato do preço

en: Reject
pt_PT: Rejeitar

en: Rejected & canceled Bookings
pt_PT: Reservas rejeitadas e canceladas

en: Rejecting an open Booking
pt_PT: Rejeitar uma reserva aberta

en: Rejecting your booking at %s
pt_PT: Rejeitando a sua reserva no %s

en: Room
pt_PT: Quarto

en: Room Names
pt_PT: Nomes de quarto

en: Room Type A
pt_PT: Tipo de quarto A

en: Room changes will not affect any price changes!
pt_PT: A alteração de quarto não vai alterar os preços!

en: Room has been changed.
pt_PT: O quarto foi alterado.

en: Room names have been saved.
pt_PT: Os nomes dos quartos foram salvos.

en: Room type
pt_PT: Tipo de quarto

en: Rooms could not be deleted. There are still active bookings.
pt_PT: Os quartos não podem ser apagados. Ainda há reservas ativas.

en: Rooms reduced to %s rooms
pt_PT: Quartos reduzidos a %s quartos

en: Sa
pt_PT: Sá

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Scroll up
pt_PT: Mover para cima

en: Search
pt_PT: Pesquisa

en: Search not set.
pt_PT: Pesquisa não definida.

en: Season
pt_PT: Época

en: Season - Calendar - Assignments
pt_PT: Época - Calendário - Definições

en: Season assignment has been added.
pt_PT: A definição da época foi adicionada.

en: Season assignment has been deleted.
pt_PT: A definição da época foi apagada.

en: Season has been added.
pt_PT: A época foi adicionada.

en: Season has been deleted.
pt_PT: A época foi apagada.

en: Seasons
pt_PT: Épocas

en: Seasons & Calendars
pt_PT: Épocas e Calendários

en: Select room
pt_PT: Selecione o quarto

en: Select the page which uses the booking form shortcode. You have to add the shortcode [abc-bookingform] manually to this page. The page will be linked, if user selects dates on the single calendar shortcode.
pt_PT: Selecione a página que utiliza o shortcode do formulário de reserva. Tem de adicionar o shortcode [ abc- bookingform ]  manualmente a esta página. A página será activada, se o utilizador selecionar as datas do calendário.

en: Select...
pt_PT: Selecione...

en: Send Feedback
pt_PT: Envie comentários

en: Send confirmation email to guest
pt_PT: Enviar email de confirmação para hóspede

en: September
pt_PT: Setembro

en: Set Booking State to
pt_PT: Definir estado da reserva para

en: Set calendar
pt_PT: Definir calendário

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Short information text
pt_PT: Pequeno texto de informação

en: Something went wrong, change didn't work.
pt_PT: Alguma coisa falhou, a alteração não foi possível.

en: Something went wrong, your booking could not be completed. Please try again.
pt_PT: Alguma coisa falhou, a sua reserva não foi concluída. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong.
pt_PT: Alguma coisa falhou.

en: Start Date
pt_PT: Data inicial

en: State
pt_PT: Estado

en: Street Address, House no.
pt_PT: Endereço

en: Su
pt_PT: Do

en: Subject for a booking confirmation mail
pt_PT: Assunto para um email de reserva confirmada

en: Subject for a cancelation mail
pt_PT: Assunto para um email de cancelamento

en: Subject for a rejection mail
pt_PT: Assunto para um email de rejeição

en: Subject for an unconfirmed booking mail
pt_PT: Assunto para um email de reserva não confirmada

en: Summer High Price
pt_PT: Preço de Época Alta

en: Templates
pt_PT: Modelos

en: Text for a booking confirmation mail
pt_PT: Texto para um email de reserva confirmada

en: Text for a cancelation mail
pt_PT: Texto para um email de cancelamento

en: Text for a rejection mail
pt_PT: Texto para um email de rejeição

en: Text for an unconfirmed booking mail
pt_PT: Texto para um email de reserva não confirmada

en: Th
pt_PT: Qu

en: Thank you for booking at %s. Your booking has not yet been confirmed. Please wait for an additional confirmation email.
pt_PT: Obrigado por reservar no %s. Sua reserva ainda não foi confirmada. Por favor, espere um email adicional de confirmação.

en: Thank you for your Feedback!
pt_PT: Obrigado pelo seu comentário!

en: Thank you for your booking request!
pt_PT: Obrigado pelo seu pedido de reserva!

en: Thank you! The link is now activated.
pt_PT: Obrigado! O link está agora ativo.

en: The currency code will be attached automatically.
pt_PT: O código da moeda será anexado automaticamente.

en: The easy way to manage your bookings and raise your occupancy rate. This plugin is made for modern Hoteliers who want to get hold of their online reservations.
pt_PT: A maneira mais fácil de gerenciar as suas reservas e aumentar a sua taxa de ocupação. Este plug-in é feito para hoteleiros modernos que querem controlar as suas reservas online.

en: There are currently no bookings. Check out our %s to get started.
pt_PT: Atualmente não há reservas. Confira nosso %s para começar.

en: There are currently no calendars.
pt_PT: Atualmente não existem calendários.

en: There is in overlap in the bookings. Check if you can move other bookings to other rooms. The booking can only be saved as "open"
pt_PT: Há uma sobreposição nas reservas. Verifique se pode mover outras reservas para outros quartos. A reserva só pode ser salva como "aberta"

en: There is no booking page configured. Check the settings and select a page with the booking form.
pt_PT: Não existe uma página de reserva configurada. Verifique as definições e seleccione uma página com o formulário de reserva.

en: There is no booking page configured. Check the settings of the Advanced Booking Calendar.
pt_PT: Não existe uma página de reserva configurada. Verifique as configurações do Advanced Booking Calendar.

en: This Email Address will receive all booking requests
pt_PT: Este endereço de email receberá todos os pedidos de reservas

en: This widgets loads a small booking form. After a user selected the dates and clicked on "Check availabilites", the booking form is loaded.
pt_PT: Este widget carrega um pequeno formulário de reserva. Depois que um utilizador selecionar as datas e clicar em "Verificar as disponibilidades", o formulário de reserva é carregado.

en: Title:
pt_PT: Título:

en: Total Price
pt_PT: Preço total

en: Total price
pt_PT: Preço total

en: Total price for stay
pt_PT: Preço total para a estadia

en: Tu
pt_PT: Te

en: Unconfirmed Booking
pt_PT: Reserva não confirmada

en: We
pt_PT: Qu

en: We are happy to confirm your booking!
pt_PT: Temos o prazer de confirmar a sua reserva!

en: We are very sorry to cancel your booking! We already had another reservation for your requested travel period.
pt_PT: Lamentamos muito cancelar sua reserva! Nós já tínhamos outra reserva para o período solicitado.

en: We are very sorry to reject your booking! We already had another reservation for your requested travel period.
pt_PT: Lamentamos muito rejeitar a sua reserva ! Nós já tínhamos outra reserva para o período solicitado.

en: We have sent you an email including a summary of your booking!
pt_PT: Enviamos um email com o resumo da sua reserva!

en: We would like to give your more tips on how to raise your occupation rate via our Newsletter. We promise to never spam you. You can unsubscribe anytime.
pt_PT: Nós gostaríamos de dar mais dicas sobre como aumentar a sua taxa de ocupação através da nossa Newsletter. Nós prometemos nunca enviar spam. Pode cancelar sua subscrição a qualquer momento.

en: We would really appreciate a review:
pt_PT: Agradecemos realmente uma avaliação:

en: When everything is set up, add shortcodes to your WordPress pages and wait for the first guest.
pt_PT: Quando tudo estiver configurado, adiciona os shortcodes às tuas páginas WordPress e espera pelo primeiro hóspede.

en: With seasons you can create differnt rates for different time periods. Go to "%s" and add a season and assign it to a calendar.
pt_PT: Com as épocas podes criar taxas diferentes para diferentes períodos de tempo. Ir a "%s" e adicionar uma época e escolher um calendário.

en: Would you tell us what you don't like?
pt_PT: Pode nos dizer o que não gosta?

en: Wow! Congratulations on your 100th confirmed Booking!
pt_PT: Uau! Parabéns pela 100ª reserva confirmada!

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yes, I want to get vital informations on how to raise my occupation rate and stay tuned about Advanced Booking Calendar
pt_PT: Sim, eu quero obter informações vitais sobre como aumentar a minha taxa de ocupação e ficar atento ao Advanced Booking Calendar

en: You are obviously doing a great job! But still, maybe you could learn something by our tips on how to raise your occupation rate via our Newsletter. We promise to never spam you. You can unsubscribe anytime.
pt_PT: Está obviamente fazendo um grande trabalho ! Mas, ainda assim, talvez possa aprender alguma coisa das nossas dicas sobre como aumentar a sua taxa de ocupação através da nossa Newsletter. Prometemos nunca enviar spam. Pode cancelar sua subscrição a qualquer momento.

en: You can also click on "%s" and add your first Booking manually.
pt_PT: Pode também clicar em " %s" e adicionar a sua primeira reserva manualmente.

en: You can also help us by activating a tiny "Power by Advanced Booking Calendar"-notice below the calendar overview. It would help us a lot!
pt_PT: Ajuda-nos ativando uma pequena nota em baixo do calendário "Power by Advanced Booking Calendar"  Isso nos ajuda muito!

en: You can link to an existing Page for further information.
pt_PT: Pode visitar a página para obter mais informações.

en: You can use the following placeholder in both subject and text. They will be replaced with the actual content when the email is send to the guest:
pt_PT: Pode usar o seguinte espaço reservado no assunto e texto. Será substituído pelo o conteúdo quando o email for enviado para o hóspede.

en: You will receive regular tips on how to create great Hotel websites and informations about this plugin. We promise to never spam you. You can unsubscribe anytime.
pt_PT: Vai receber dicas regulares sobre como criar grandes sites de hotel e todas as informações sobre este plugin. Prometemos nunca enviar spam. Pode cancelar sua subscrição a qualquer momento.

en: Your %s-Team
pt_PT: A equipa %s

en: Your booking at %s
pt_PT: Sua reserva no %s

en: Your details
pt_PT: Seus detalhes

en: Your message to us
pt_PT: A sua mensagem para nós

en: Your stay
pt_PT: A sua estadia

en: ZIP Code
pt_PT: Código postal

[ctx: a booking]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: a change]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: average
pt_PT: média

en: eg. max. 10 Rooms available
pt_PT: Exemplo, máximo de 10 quartos disponíveis

en: eg. max. 5 persons in one room
pt_PT: Exemplo, máximo de 5 pessoas em um quarto

en: message
pt_PT: mensagem

en: search
pt_PT: pesquisa

en: setup guide
pt_PT: guia de configuração

en: state
pt_PT: estado
